Jump to content



Απίστευτο ! Ναρκωτικά σε mp3 ;


Recommended Posts

Κι' όμως έτσι ισχυρίζεται η εταιρεία πίσω από το i-doser που πουλάει mp3 και προγράμματα παραγωγής ηχητικών σημάτων που επηρρεάζουν όπως λέει τα εγκεφαλικά κύμματα (brainwaves). Οσο περίεργο και αν ακούγεται υπάρχουν πλέον οργανώσεις γονέων στην αμερική που προσπαθούν να βρουν τρόπο να διακοπεί η μετάδοση των αρχείων ή να αποκλειστεί η χρήση τους καθώς αποτελούν γι' αυτούς επιδημία πλέον παρά μόδα.

Νεαροί ηλικίας 15 ετών συνήθως κατεβάζουν τους ήχους από το internet ή το iTunes, ξαπλώνουν με ακουστικά και κλειστά τα μάτια "χαλαρώνουν" ακούγοντας ένα μονότονο βουητό που ισχυρίζεται ότι επηρρεάζει το μυαλό του ανθρώπου. Οι φοβισμένοι γονείς θεωρούν τα συγκεκριμένα mp3 είδος "ναρκωτικών".

Η ιστορία των i-dosers όπως ονομάζεται δεν είναι νέα αλλά έχει τις ρίζες της σε μια ανακάλυψη του 1839 σχετικά με τα εγκεφαλικά κύμματα ενώ τα πρώτα επιστημονικά άρθρα στο Scientific American άρχισαν να εμφανίζονται το 1975. Μάλιστα αρκετοί αθλητές είχαν πειραμετιστεί τη συγκεκριμένη δεκαετία με συστήματα παραγωγής τέτοιων ήχων και αντίστοιχες "θεραπείες" που θα βελτίωναν τα αποτελέσματά τους.

Η εταιρεία i-doser βέβαια εκμεταλλεύεται το γεγονός και πουλάει τους ήχους ως "ναρκωτικά" ενώ αποκαλεί "dealers" όσους θέλουν να διαδώσουν τα προϊόντα της.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
H συγκεκριμένη «είδηση» κυκλοφορεί στο ίντερνετ εδώ και 6-7 χρόνια, τουλάχιστον τότε την πρωτο-άκουσα εγώ... :agree:

Ναι και εγώ απο πολύ παλία το είχα ακούσει και μάλιστα νομίζω ότι το είχαν δείξει και στην τηλεόραση....

Link to comment
Share on other sites

Νεαροί ηλικίας 15 ετών συνήθως κατεβάζουν τους ήχους από το internet ή το iTunes, ξαπλώνουν με ακουστικά και κλειστά τα μάτια "χαλαρώνουν" ακούγοντας ένα μονότονο βουητό που ισχυρίζεται ότι επηρρεάζει το μυαλό του ανθρώπου. Οι φοβισμένοι γονείς θεωρούν τα συγκεκριμένα mp3 είδος "ναρκωτικών".

Ααχχχ ααχχχ... Αυτη η νεολαια....

Ρε παιδακια , ρε παιδακια Αφου θελετε να "χαλαρωσετε" γιατι να το κανετε με ενα μονοτονο βουητο και οχι με και τετοιο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UXAaDqPl7oY]YouTube - Ozric Tentacles - Fractal Eternal Wheel[/ame]

Αυτοι κι αν ειναι "ναρκωτικο" :neo:

Link to comment
Share on other sites

Ααχχχ ααχχχ... Αυτη η νεολαια....

Ρε παιδακια , ρε παιδακια Αφου θελετε να "χαλαρωσετε" γιατι να το κανετε με ενα μονοτονο βουητο και οχι με και τετοιο

Αυτοι κι αν ειναι "ναρκωτικο" :neo:

εγώ που ανιχνέυω τις βεντούζες ένος χταποδακίου

να μου κουνιούνται

πεινάω πολύ??

πόση ώρα να το κοιτάξω για να ισιώσω?

Link to comment
Share on other sites

Ααχχχ ααχχχ... Αυτη η νεολαια....

Ρε παιδακια , ρε παιδακια Αφου θελετε να "χαλαρωσετε" γιατι να το κανετε με ενα μονοτονο βουητο και οχι με και τετοιο

Αυτοι κι αν ειναι "ναρκωτικο" :neo:

Αυτό είναι χίπικο....:hehe:

Εδώ τα σκληρά:p

PS Μολλις το είπε και στο ραδιόφωνο το skai...

Link to comment
Share on other sites

εγώ που ανιχνέυω τις βεντούζες ένος χταποδακίου

να μου κουνιούνται

πεινάω πολύ??

πόση ώρα να το κοιτάξω για να ισιώσω?

Χμμμ... Εγω αναφερομουνα στο ηχητικο μερος του βιντεακιου . :hehe:

Αμα παντως σου περισεψε κανα χταποδακι , μπορω να σε απαλαξω απο την παρουσια του ^^

Αυτό είναι χίπικο....:hehe:

Εδώ τα σκληρά:p

http://www.youtube.com/watch?fmt=18&gl=GB&feature=channel_page&hl=en-GB&v=4Inr22ZBmdw

PS Μολλις το είπε και στο ραδιόφωνο το skai...

Ντις ιζ ντα σιτ . :T: :smoke:

Τρελλη σολαρα. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.