Jump to content



OCZ Vertex2 50Gb


Narzul

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Momentus XT μαγκες..υβριδικες λύσεις που θα καλύπτουν το κενο αναμεσα σε hdd και ssd ..αντε να ερθει Ελλαδα :yawn:
Επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Δεν ξέρω στο μέλλον αν θα υπάρξουν και άλλες τέτοιες υβριδικές λύσεις αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος δεν λέει και πολλά. Δες το review το tomshardware (βασικά τις μετρήσεις και όχι τα σχόλια τα οποία μπορεί να είναι και πληρωμένα) και θα καταλάβεις. Όταν θες μια εφαρμογή ή μια μεγάλη εικόνα ή ενα virtual machine ή ένα compile να γίνει γρήγορα, θες να γίνει γρήγορα και με την μία και όχι με το 4ο-5ο άνοιγμα του ίδιο αρχείου/data/etc. Ο Momentus XT χρησιμοποιεί την SLC σαν cache μόνο στο read και όχι στο write, και είναι πολύ μικρή. Υπάρχουν ήδη τέτοιες λύσεις στην αγορά (πχ Adaptec Raid controlers με Χ25-Ε 64GB για cache ή Silverstone HDDBoost) εδώ και καιρό αλλά αντί να παντρεύουν τα "καλα" των 2 τεχνολογιών, παντρεύουν τα "κακά". Μην ξεχνάς την κατανάλωση απ'έξω μιας και είναι πολύ ενεργοβόρος ο Momentus XT.

Tα nm των MLC να πέφτουν, οι SSD να γίνονται όλο και πιο φθηνοί και πιο mainstream και η τεχνολογία σε χωρητικότητα των μικρών HDDs 1.8" kai 2.5" προχωρά με γρήγορα βήματα (π.χ. 1.8" 320GB από Toshiba και δουλεύουν και για μεγαλύτερα densities), έτσι ακόμα και τα "στριμώκολα" λαπτοπ θα μπορούν αντι για ενα 2.5" δισκο να πάρουν δύο 1.8" δισκους (έναν SSD για OS/Progs και έναν 1.8" για storage).

Πιο μακριά θα δούμε και SSDs για storage και μόνο με φτηνούς controlers (JMicron 602 style, δεν μας νοιαζουν τα random σε αυτούς :p) φτηνά και μπόλικα NAND chips και τότε αντίο HDDs.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ πάλι έχω τον δίσκο του θέματος και είμαι πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Η διαφορά με τον raptor των 10.000 στροφών που χρησιμοποιούσα πριν για το λειτουργικό είναι τεράστια. Δεν γυρίζω με τίποτα πίσω στους HDD για λειτουργικό και προτείνω ανεπιφύλακτα SSD για όποιον του αρέσει η ενασχόληση με το PC σε οποιαδήποτε χρήση.

Εντάξει οι φανατικοί gamers προφανώς θα θέλουν περισσότερο μια κάρτα γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα για να μην το κουραζουμε το θεμα , προσωπικη αποψη παντα αν ηταν να πεταξω λεφτα στο pc , πρωτα θα επαιρνα μια σωστη οθονη - γιατι αυτη κοιτας ολη την ωρα , μετα cpu mobo ram gpu της προκοπης και στο τελος αν περισεψουν λεφτα θα περνα και ssd (τελευταιο part δλδ)

Οι διαφορες που ειδα μεχρι στιγμης ειναι πχ οτι το office εγκαταστηθηκε πιο γρηγορα ( οκ μια φορα το εγκαθιστεις) , και οτι οντως το word ανοιγει με τη μια απο την πρωτη φορα , ενω πριν εκανε 2-3 sec. (Μετα τη πρωτη φορα ανοιγε σφαιρα και με το μηχανικο δισκο).

Στη dota το loading ηταν 5,6 , τωρα πηγε 5,8 fail δλδ αλλα η dota ειναι περιεργη οποτε δε ποιανεται.

control panel κτλπ ανοιγουν παλι σε κλασμα ενω με το μηχανικο ηθελες κατι λιγοτερο απο 1 sec ,

Αυτα πανω κατω.

Αν τα θεωρεις σημαντικα - proceed.

Το θεμα ειναι οτι αυτα τα δευτερολεπτακια ποτε θα μαζευτουν και θα γινουν τεσσερις ωρες που εκανα για το πρωτο format Που δε γνωριζα πολλα , και για τα υπολοιπα format που εκανα σημερα, ωστε να γινει αποσβεση του χρονου μου με τον ssd σε σχεση με το μηχανικο δε ξερω.

Προσωπικα ομως το χω μετανοιωσει ήδη.

κατσε βρε φιλε μου.δλδ το οτι πλεον εχουν σταματησει να σου παιρνουν τα αυτια τα χρατσα χρουτσα του σκληρου και οτι σβηνει μια πολυ ενοχλητικη πηγη θορυβου δεν το υπολογιζεις?οταν ανηγεις το pc δεν κανει δραματικα μικροτερο χρονο να ανοιξει ?

προσωπικα επειδη προσπαθω να στησω ενα αθορυβο συστημα θελω πολυ εναν ssd και ας μην ειχε κανενα απο τα υπολοιπα οφελοι του.

αλλα οντος ο καθενας εχει τις δικες του αναγκες να καλυψει και λυπαμαι που δεν σε ικανοποιησε

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επειδη προσπαθω να στησω ενα αθορυβο συστημα θελω πολυ εναν ssd και ας μην ειχε κανενα απο τα υπολοιπα οφελοι του.

Σιγα..παρε εναν 2,5 για λαπιτοπ και εισαι οκ...(αν εννοείς οτι τον θέλεις για κατεβαστήρι )

Link to comment
Share on other sites

Σιγα..παρε εναν 2,5 για λαπιτοπ και εισαι οκ...(αν εννοείς οτι τον θέλεις για κατεβαστήρι )
Δυστυχώς και ορισμένοι γρήγοροι (7200rmp) 2.5" δίσκοι κάνουν θόρυβο στο seek :(

Οι 5400rpm είναι πιο ήσυχοι

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε φιλε μου.δλδ το οτι πλεον εχουν σταματησει να σου παιρνουν τα αυτια τα χρατσα χρουτσα του σκληρου και οτι σβηνει μια πολυ ενοχλητικη πηγη θορυβου δεν το υπολογιζεις?οταν ανηγεις το pc δεν κανει δραματικα μικροτερο χρονο να ανοιξει ?

προσωπικα επειδη προσπαθω να στησω ενα αθορυβο συστημα θελω πολυ εναν ssd και ας μην ειχε κανενα απο τα υπολοιπα οφελοι του.

Να στα απαντησω με τη σειρα.

Χρατσα χρουτσα - απο τους wd green και απ τους baracudes μου δεν πολυακουω.

Απο τον hitachi deathstar που ειχα στο δευτερο Pc - ακουγα - γιαυτο και τον αλλαξα.

Απο την αλλη , οταν καθομαι στο pc ή θα παιζω ή θα σερφαρω (ακουγοντας μουσικη) , ή θα βλεπω ταινια κτλπ.

Ο θορυβος που κανει το pc υπερκαλυπτετε σε καθε περιπτωση.

Σκεψου και το αλλο - αν πχ θες να δεις μια 1080ρ ταινια - θα την περασεις πρωτα απ το μηχανικο στον σσδ για να τη δεις? Και θα το κανεις για να μην σου ακουγετε ο μηχανικος? Δε το νομιζω...

Αρα για το μονο που αξιζει να εχεις αθορυβο pc ειναι για οταν κατεβαζει , κι εσυ κοιμασε διπλα (κατι που κανω κι εγω καθημερινα)

ΑΛΛΑ (μεγαλο αλλά) προσωπικα οταν κατεβαζω - και αφηνω το Pc να κατεβαζει ολη νυχτα - δεν θα του βαλω να μου κατεβαζει αρχεια 1-2 γιγα.

Θα βαλω να κατεβαινουν καμια 50ρια γιγα

Που σημαινει οτι θα τα βαλω να αποθηκευονται σε μηχανικο δισκο - γιατι στον ssd δε χωραν.

Τωρα για τον δραματικα μικροτερο χρονο που κανει το pc για να ανοιξει - εγω δε θα ελεγα οτι 4 δευτερα πιο γρηγορα ειναι δραματικα (ειναι δραμα ομως σιγουρα).

Αυτο βεβαια μπορει να συμβαινει μονο σε μενα γιατι με το που αναβω το pc αρχιζει η καρτα γραφικων να φυσαει με τερμα τα ανεμιστηρια με αντιθετη φορα , για να καθαρισουν οι σκονες - μετα κανει μπιπ η μητρικη - μετα ελενχει ολους τους δισκους ο controller (που ειναι φουλ - ολα τα σλοτ μιας κι εχω 7 τερα δισκους) - μετα ελενχει την εξωτερικη συσκευη (to dvd rom ή/και τον esata) και μετα μπαινει στα windows.

Με μηχανικο μου κανε 32 δευτερα - τωρα μου κανει 28,5

Στο δευτερο pc (διπυρηνος Ε 5200 , μητρικη ιντελ g41 με vista (που θεωρουντε πιο βαρια απ τα εφταρια) και wd green (που δε θεωρειτε και γρηγορος δισκος) ) ανοιγει σε 22 δευτερα...

Αnyway οπως ειπα και παραπανω - καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικη περιπτωση - και το τι ανεχετε και τι οχι αποτελουν τμημα της διαφορετικοτητας μας.

Οπως υπαρχουν αυτοι που θα πουν -ΑΝ δεν εχει σσδ το μηχανημα δε μπορω να δουλεψω - υπαρχουν και αυτοι που λενε - Σιγα μη δωσω 170 ευρω για 50 γιγα , δεν παιρνω 3 τερα? - και οι αλλοι που λενε - Σιγα μη δωσω λεφτα για 0,2 sec διαφορά. κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεν έχω ssd αλλά ο λόγος που θέλω να πάρω είναι ο τραγικά ενοχλητικός θόρυβος που κάνει ο σκληρός μου που δεν είναι κανένας περιοπης,επεισης με έχουν ψήσει μαρτυρίες τύπου κάνει 17 δευτέρα να ανοίξει και τετοια.τωρα αν εσύ λες ότι δεν ακούγεται ο σκληρός σου και ότι έχεις μόνο 4sec διαφορά που όντος είναι αμελητέο ποσό τότε όντος δεν έλεγε ο ssd.παντως με έκανες να ξανασκεφτώ το θέμα ssd και να δω για έναν αθόρυβο συμβατικό σκληρό.

btw για ποιο λόγο χρησιμοποιείται ακόμα κατεβάστηκα εγώ το αφήνω ανοιχτό επειδή με παίρνει ο ύπνος βλέποντας ταινίες και απλά με ξυπναει ο σκληρός το πρωί γιαυτο μου την σπάει .ότι και να θες να δεις πλέον το βλέπεις ονλινε εκτός από hd ταινίες η καινούργια επεισόδια που τα κατεβάζεις επιτόπου

Link to comment
Share on other sites

Καλα το να μη σε ξυπναει ο δισκος το πρωι - ειναι το πραγμα που διορθωνεται πιο ευκολα απ ολα.

Control panel - power saving options

Και βαζεις το σκληρο να σβηνει απο μονος του , οταν δε χρησιμοποιηται για χ χρονο.

Εγω για οταν κατεβαζω - εχω σκληρους και οθονη να σβηνουν απο μονα τους - οι σκληροι στο 20λεπτο και η οθονη στο 5λεπτο.

Τωρα στη δικη σου περιπτωση βαλε ολο το πισι στο sleep (σβηνει τελειως και επανερχετε εκει που ησουν με ενα κουνημα του ποντικιου ή πατωντας ενα κουμπι)

και sweet dreams.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλα το να μη σε ξυπναει ο δισκος το πρωι - ειναι το πραγμα που διορθωνεται πιο ευκολα απ ολα.

Control panel - power saving options

Και βαζεις το σκληρο να σβηνει απο μονος του , οταν δε χρησιμοποιηται για χ χρονο.

Εγω για οταν κατεβαζω - εχω σκληρους και οθονη να σβηνουν απο μονα τους - οι σκληροι στο 20λεπτο και η οθονη στο 5λεπτο.

Τωρα στη δικη σου περιπτωση βαλε ολο το πισι στο sleep (σβηνει τελειως και επανερχετε εκει που ησουν με ενα κουνημα του ποντικιου ή πατωντας ενα κουμπι)

και sweet dreams.

Κοιτα να δεις,ειχα διαβασει το παρον θεμα κατι ωρες αφου ειχα παραγγειλει τον Vertex 2 90GB.Δεν μπορει να μην εχει διαφορα ο ssd με εναν hdd λεω.Μαλλον ο Narzul δεν την καταλαβαινει.Σημερα φιλε μου και μετα απο 5-6 μερες με τον ssd δυστηχως θα συμφωνησω μαζι σου.Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι στο boot up των windows και στην εγκατασταση των προγραμματων.Ουτε σφαιρα εγινε ο υπολογιστης οπως ακουγα ουτε τιποτα.Ενταξει,εμενα εκανε πολυ γρηγορα την εγκατασταση των win,το ειχα γυρισει ACHI πριν τα περασω αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο.Κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι αξιζαν τα χρηματα για την αγορα του.Τεσπα,δε βαριεσαι.Καπου αλλου θα τα χαλουσα,να τα κρατουσα δε νομιζω.:D

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,ειχα διαβασει το παρον θεμα κατι ωρες αφου ειχα παραγγειλει τον Vertex 2 90GB.Δεν μπορει να μην εχει διαφορα ο ssd με εναν hdd λεω.Μαλλον ο Narzul δεν την καταλαβαινει.Σημερα φιλε μου και μετα απο 5-6 μερες με τον ssd δυστηχως θα συμφωνησω μαζι σου.Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι στο boot up των windows και στην εγκατασταση των προγραμματων.Ουτε σφαιρα εγινε ο υπολογιστης οπως ακουγα ουτε τιποτα.Ενταξει,εμενα εκανε πολυ γρηγορα την εγκατασταση των win,το ειχα γυρισει ACHI πριν τα περασω αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο.Κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι αξιζαν τα χρηματα για την αγορα του.Τεσπα,δε βαριεσαι.Καπου αλλου θα τα χαλουσα,να τα κρατουσα δε νομιζω.:D

Δηλαδή συγγνώμη, δεν σου ανοίγουν τα προγράμματα πολύ (για να μην πω απείρως) πιο γρήγορα; Εμένα η διαφορά από 2 raptor raid 0 σε ssd ήταν τεράστια. Ο υπολογιστής μεταμορφώθηκε. Το boot, τα προγράμματα, ότι έχει να κάνει με διάβασμα από δίσκο λειτουργικου, η εμπειρία, το feeling, ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΑΝ. Άλλο PC κυριολεκτικά. Για μένα όχι απλώς άξιζε τα λεφτά του, αλλά είναι μέχρι στιγμής η καλύτερη αγορά/αναβάθμιση που έχω κάνει.

Τώρα πως γίνεται να συμβαίνει αυτό που λες δεν καταλαβαίνω. Έκανες τις ρυθμίσεις που απαιτούνται για να μην ταλαιπωρείται τζάμπα ο ssd;

EDIT: Είχα ξεχάσει ότι παρόμοια απάντηση είχα δώσει και παραπάνω, sorry...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγγνώμη, δεν σου ανοίγουν τα προγράμματα πολύ (για να μην πω απείρως) πιο γρήγορα; Εμένα η διαφορά από 2 raptor raid 0 σε ssd ήταν τεράστια. Ο υπολογιστής μεταμορφώθηκε. Το boot, τα προγράμματα, ότι έχει να κάνει με διάβασμα από δίσκο λειτουργικου, η εμπειρία, το feeling, ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΑΝ. Άλλο PC κυριολεκτικά. Για μένα όχι απλώς άξιζε τα λεφτά του, αλλά είναι μέχρι στιγμής η καλύτερη αγορά/αναβάθμιση που έχω κάνει.

Τώρα πως γίνεται να συμβαίνει αυτό που λες δεν καταλαβαίνω. Έκανες τις ρυθμίσεις που απαιτούνται για να μην ταλαιπωρείται τζάμπα ο ssd;

EDIT: Είχα ξεχάσει ότι παρόμοια απάντηση είχα δώσει και παραπάνω, sorry...

Για πες μου ενα προγραμμα που πριν αργουσε να ανοιξει και τωρα σου ανοιγει σφαιρα.Τι να πω,εκτος απο την εγγραφη οπως ειπα που τωρα οντως ειναι τεραστια σε σχεση με τον μηχανικο,σε διαβασμα οπως λες δεν ειδα και τραγικες διαφορες.Μπορει επειδη δεν χρησημοποιω και βαρια προγραμματα,ουτως η αλλος δλδ και ο μηχανικος τα ανοιγε αρκετα γρηγορα,γι' αυτο να μην ειδα τοσο μεγαλες διαφορες.Δεν ειπα οτι δεν ειδα την παραμικρη διαφορα,παντως σιγουρα οχι τρελες διαφορες οπως περιγραφονται.Εγω ηθελα να τον παρω,δεν επηρεαστηκα απο τα review ή απο τις γνωμες των αλλων γι' αυτο και δεν το μετανοιωνω.Απλως παραξενευτηκα λιγο ως προς την συνολικη αποδοση.Τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Εγω σας το ειπα οτι ο καθενας εχει δικο του μετρο συγκρισης , και το βλεπετε οτι οι αποψεις δεν ειναι απλα διαφορετικες - αλλα ειναι τελειως στο αλλο ακρο.

Ειδικα οταν καποιος που εχει ραπτορες σε raid 0 , και οχι απλως λεει , αλλα τονιζει οτι ειδε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα και το pc εβγαλε φτερα και αρχισε να πεταει , μπορειτε να καταλαβετε οτι αν δεν αγορασετε και οι ιδιοι , θα σας φαει το σαρακι (αν το εχετε).

FAIL :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με παραξενεψε και εμενα,που λεει οτι ειδε τεραστια διαφορα απο raptor raid 0 σε ssd.Να πεις εγω που πηγα απο τον 7200.11 στον Sandforce,ναι ειδα διαφορα αλλα οχι μεταμορφωση του pc ή οτι εγινε αλλο μηχανημα.Ενταξει το θεμα ειναι αυτο που λες και εσυ,οι αποψεις διίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,ειχα διαβασει το παρον θεμα κατι ωρες αφου ειχα παραγγειλει τον Vertex 2 90GB.Δεν μπορει να μην εχει διαφορα ο ssd με εναν hdd λεω.Μαλλον ο Narzul δεν την καταλαβαινει.Σημερα φιλε μου και μετα απο 5-6 μερες με τον ssd δυστηχως θα συμφωνησω μαζι σου.Η μονη διαφορα που καταλαβα ειναι στο boot up των windows και στην εγκατασταση των προγραμματων.Ουτε σφαιρα εγινε ο υπολογιστης οπως ακουγα ουτε τιποτα.Ενταξει,εμενα εκανε πολυ γρηγορα την εγκατασταση των win,το ειχα γυρισει ACHI πριν τα περασω αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο.Κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι αξιζαν τα χρηματα για την αγορα του.Τεσπα,δε βαριεσαι.Καπου αλλου θα τα χαλουσα,να τα κρατουσα δε νομιζω.:D

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις, κάνε κάτι άλλο (το έχω ξαναπεί πολλάκις): μόλις κλείσεις μήνα με τον SSD, βγάλτον και βάλε τον σκληρό δίσκο όπως τον είχες με το λειτουργικό που είχε πριν τον βγάλεις. Και μετά πες μας πόσες μέρες (ώρες;) τον άντεξες :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήθελα, LouCi4er, να το κάνεις αυτό και να γράψεις εδώ εντυπώσεις. Θα τις διαβάσω με τεράστιο ενδιαφέρον. Εδώ και 2 χρόνια λέω να πάρω SSD και όλο το αναβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου ενα προγραμμα που πριν αργουσε να ανοιξει και τωρα σου ανοιγει σφαιρα.Τι να πω,εκτος απο την εγγραφη οπως ειπα που τωρα οντως ειναι τεραστια σε σχεση με τον μηχανικο,σε διαβασμα οπως λες δεν ειδα και τραγικες διαφορες.Μπορει επειδη δεν χρησημοποιω και βαρια προγραμματα,ουτως η αλλος δλδ και ο μηχανικος τα ανοιγε αρκετα γρηγορα,γι' αυτο να μην ειδα τοσο μεγαλες διαφορες.Δεν ειπα οτι δεν ειδα την παραμικρη διαφορα,παντως σιγουρα οχι τρελες διαφορες οπως περιγραφονται.Εγω ηθελα να τον παρω,δεν επηρεαστηκα απο τα review ή απο τις γνωμες των αλλων γι' αυτο και δεν το μετανοιωνω.Απλως παραξενευτηκα λιγο ως προς την συνολικη αποδοση.Τεσπα.

Θα σου πω δύο απλά: Τον Firefox με καμιά δεκαριά add ons που έχω και το photoshop. Οι διαφορές είναι τραγικές, με τους raptor ήθελε δευτερόλεπτα ολόκληρα και τώρα ανοίγουν σε κλάσματα (=δέκατα) δευτερολέπτου. Συν το ότι ακουγόταν και ένα τεράστιο κρρρρρ με τους ράπτορες να οργιάζουν για να φορτώσουν το πρόγραμμα. Και αυτό όπως είπα ισχύει για όλα τα προγράμματα, π.χ. τεράστια είναι η διαφορά και στο Office 2010, που τώρα ανοίγει ΑΜΕΣΩΣ μόλις πατήσεις τον launcher στην taskbar, δεν προλαβαίνεις να ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου για να το πω με λαϊκή γλώσσα. Επίσης σε ταυτόχρονη εκκίνηση προγραμμάτων, ο SSD κάνει όργια, π.χ. αφού ξεκινήσει το pc, πατάω ταυτόχρονα firefox, word, excel, win explorer, photoshop, και ο ssd τα πετάει όλα αμέσως, οι ράπτορες σε τέτοια περίπτωση απλά θα γονάτιζαν εντελώς.

Να πω βέβαια ότι τα παραπάνω ισχύουν για την πρώτη εκτέλεση του εκάστοτε προγράμματος μετά το boot, διότι αλλιώς τα 7 με το prefetcher τα έχουν ήδη φορτωμένα και έτσι εκτελούνταν και με τους ράπτορες γρήγορα. Αλλά στην πρώτη εκκίνηση οι διαφορές ήταν τεράστιες.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσω, όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Εγω σας το ειπα οτι ο καθενας εχει δικο του μετρο συγκρισης , και το βλεπετε οτι οι αποψεις δεν ειναι απλα διαφορετικες - αλλα ειναι τελειως στο αλλο ακρο.

Ειδικα οταν καποιος που εχει ραπτορες σε raid 0 , και οχι απλως λεει , αλλα τονιζει οτι ειδε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα και το pc εβγαλε φτερα και αρχισε να πεταει , μπορειτε να καταλαβετε οτι αν δεν αγορασετε και οι ιδιοι , θα σας φαει το σαρακι (αν το εχετε).

FAIL :hehe:

Αυτά που έχω τονίσει με bold τα λες ειρωνικά ή απλώς τα παραθέτεις και εννοείς ότι συμφωνείς; Δεν σε πιάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις ολο το review και συνεριστεις την αποψη μου , θα καταλαβεις οτι απλα τονιζω οτι ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη επι του θεματος.

Τιποτα περισσοτερο - τιποτα λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.