Jump to content



OCZ Vertex2 50Gb


Narzul

Recommended Posts

Αν δε μπορείς να το καταλάβεις, κάνε κάτι άλλο (το έχω ξαναπεί πολλάκις): μόλις κλείσεις μήνα με τον SSD, βγάλτον και βάλε τον σκληρό δίσκο όπως τον είχες με το λειτουργικό που είχε πριν τον βγάλεις. Και μετά πες μας πόσες μέρες (ώρες;) τον άντεξες :)

Ενταξει δεν ειπα οτι δεν ειναι πραγματικα γρηγορος,απλα εγω δεν το καταλαβαινα.Ενα παραδειγμα, με τον μηχανικο εκανε περιπου 10-15 δευτερα για να εμφανισει τον messeger.Tωρα δεν προλαβαινει να εμφανιστει η επιφανεια εργασιας το πεταει αμεσως.Να σου πω την αληθεια οσο περνανε οι μερες βλεπω την διαφορα.Αρχιζω και βαζω ολα τα προγραμματα που ειχα( λογω δουλειας δεν μπορουσα να ασχοληθω πανω απο 1-2 ωρες την ημερα με τον ssd) kαι οσο τα δουλευω φαινεται η διαφορα.Παντως αυτο που ειπες το σκεφτηκα και εγω.Τον 7200.11 δεν τον πειραξα καθολου,απλως τον εβγαλα και ειναι κανονικα με το λειτουργικο.Το σκεφτηκα και εγω να τον βαλω για να δω οντως ποσο πιο γρηγορος ειναι ο ssd.Τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Ενταξει δεν ειπα οτι δεν ειναι πραγματικα γρηγορος,απλα εγω δεν το καταλαβαινα.Ενα παραδειγμα, με τον μηχανικο εκανε περιπου 10-15 δευτερα για να εμφανισει τον messeger.Tωρα δεν προλαβαινει να εμφανιστει η επιφανεια εργασιας το πεταει αμεσως.Να σου πω την αληθεια οσο περνανε οι μερες βλεπω την διαφορα.Αρχιζω και βαζω ολα τα προγραμματα που ειχα( λογω δουλειας δεν μπορουσα να ασχοληθω πανω απο 1-2 ωρες την ημερα με τον ssd) kαι οσο τα δουλευω φαινεται η διαφορα.Παντως αυτο που ειπες το σκεφτηκα και εγω.Τον 7200.11 δεν τον πειραξα καθολου,απλως τον εβγαλα και ειναι κανονικα με το λειτουργικο.Το σκεφτηκα και εγω να τον βαλω για να δω οντως ποσο πιο γρηγορος ειναι ο ssd.Τεσπα.

Κάντο έτσι για πλάκα, για ένα boot που λέει ο λόγος, απλά για να συνειδητοποιήσεις ότι η απότομη μετάβαση σε SSD έχει τον αρχικό "wow factor" και μετά επειδή συνηθίζεις γρήγορα τα νέα δεδομένα, δε μπορείς να θυμηθείς τι άλλαξε.

Μετά από μερικές μέρες με SSD, βάλε τον μηχανικό δίσκο για μια ωρίτσα να πεις "α! ναι..." :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειπα οτι δεν ειναι πραγματικα γρηγορος,απλα εγω δεν το καταλαβαινα.Ενα παραδειγμα, με τον μηχανικο εκανε περιπου 10-15 δευτερα για να εμφανισει τον messeger.Tωρα δεν προλαβαινει να εμφανιστει η επιφανεια εργασιας το πεταει αμεσως.

10-15 δευτερα για το messenger?

Στο pc που καθομαι αυτη τη στιγμη (του μαγαζιου 9ετιας - pentium 4 στα 2 γιγα με 1 γιγα μνημης και δισκο wd 40gb) και το messenger ανοιγει σε 4-5 δευτερα max.

Στο second rig μου ανοιγει σε 2-3 το πολυ.

Στο main με τον vertex σε λιγοτερο απο 1.

Ή δε θυμασαι καλα , ή εχεις καποιο προβλημα στο δισκο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εχεις δικιο.4-5 δευτερα εκανε,μπερδευτηκα εγω.Καλα τωρα με τον Vertex δεν προλαβαινει να δειξει επιφανεια εργασιας,το πεταει κατευθειαν.Το shutdown αργει λιγο με τον Vertex.Κανει περιπου 10 δευτερολεπτα.Στην αρχη μονο με drivers και 3-4 προγραμματα εκανε 3,τωρα δεν ξερω ποιο μπορει να τον καθυστερει τοσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

OCZ Vertex 2 Series 50GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTX50G) - Solid State Drives - plaisio.gr

Αυτόν αλλά τον πήρα 149ευρώ... Αυτός που λέει το πλαίσιο στο link είναι ο εκθεσιακός..

Αλλά μιλάμε μετά απο αυτόν μου φαίνεται ότι τόσο καιρό κολούσαμε και δεν το παίρναμε χαμπάρι... Απο εδώ και πέρα το θεωρώ το πιο βασικό σε έναν υπολογιστή...

Με λίγα λόγια ενα PC με

i7 920 16GB Ram με HDD

θα πάει πιο αργά απο έναν

P4 1,8GHz με 512MB Ram και SSD...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ssd2011.jpg

Συμαζεμενα ολα τα τεστ σε μια εικονα.

Αυτες ειναι οι επιδοσεις του 6 μηνες μετα.

Εχουν φορτωθει αρκετα πραγματακια.

Οι επιδοσεις εχουν πεσει ελαφρως , βεβαια σε αισθηση διαφορα δεν υπαρχει - μονο στο bench τη βλεπεις (λογικο αλλωστε).

Να πω οτι μπορει να το εχω ψιλοfailarei και λιγο , γιατι οταν παιδευομουν να παω τη cpu στα 4,4 εκανα καποια bios reset και απο ahci μου το ειχε ξαναγυρισει ide.

Ηταν ενα option που απ το format Και μετα το ειχα ξεχασει , οποτε δε ξερω τι επιπτωσεις μπορει να προκαλεσε.

Το πηρα πρεφα οταν δε μου αναγνωριζε το dvd-rw , οπου και τοτε το γυρισα σε ahci +ide και εβαλα ξανα τον δισκο ahci.

Anyway οσοι παρετε sandforce μη φοβαστε.

Δε μασαν πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειπα οτι δεν ειναι πραγματικα γρηγορος,απλα εγω δεν το καταλαβαινα.Ενα παραδειγμα, με τον μηχανικο εκανε περιπου 10-15 δευτερα για να εμφανισει τον messeger.Tωρα δεν προλαβαινει να εμφανιστει η επιφανεια εργασιας το πεταει αμεσως.Να σου πω την αληθεια οσο περνανε οι μερες βλεπω την διαφορα.Αρχιζω και βαζω ολα τα προγραμματα που ειχα( λογω δουλειας δεν μπορουσα να ασχοληθω πανω απο 1-2 ωρες την ημερα με τον ssd) kαι οσο τα δουλευω φαινεται η διαφορα.Παντως αυτο που ειπες το σκεφτηκα και εγω.Τον 7200.11 δεν τον πειραξα καθολου,απλως τον εβγαλα και ειναι κανονικα με το λειτουργικο.Το σκεφτηκα και εγω να τον βαλω για να δω οντως ποσο πιο γρηγορος ειναι ο ssd.Τεσπα.

Μιας και τις έχω πρόχειρες (δεν έχω κρατήσει του boottime που με τον 7200.11 έκανε 50" και με τον ssd 12")

post-1891-1416074800,4932_thumb.png

post-1891-1416074800,6216_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.