Jump to content



Internet στο εξοχικό. Πως και τι?


geogeoland

Recommended Posts

Χαιρετώ!

Έφτασε ο καιρός νομίζω να μπει Internet και στο εξοχικό (να μας συντροφεύει τις κρύες νύχτες του χειμώνα μπροστά απο το τζάκι), και το ερώτημα είναι πώς.

  • Μια σκέψη που έχω κάνει είναι αυτή
  • Η άλλη είναι φοιτητικό Internet, (€1 το μήνα διαφορά έχουν, αλλά δε ξέρω αν δικαιούσαι να το βάλεις μόνο στο σπίτι που διαμένεις. Και αν ναι, πως αποδεικνύεις ότι διαμένεις στο τάδε σπίτι)

Η πρώτη επιλογή είναι ενδιαφέρουσα, με χρήση και τα Σαββατοκύριακα (βέβαια θα είναι κάποιες μέρες χωρις ιντερνετ το σπίτι, καθώς κατοικείται απο μέσα Μαϊου ως μέσα Οκτωβρίου περίπου, αλλά κλάιν, τώρα καθόλου δεν έχει!).

Η δεύτερη επίσης καλή, δε ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται.

Το site του conn-x λέει οτι το σπίτι έχει κανονικά δυνατότητα για ADSL, η γραμμή είναι του OTE, δυόροφη μονοκατοικία... αυτά.

Έχει κανεις κάποια άλλη εναλλακτική? Κάποια άλλη πρόταση γενικά? Κάτι να κάνω ή να αποφύγω?

Οποιαδήποτε συμβουλή και συμβολή, ευπρόσδεκτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως σε συμφέρει να πάρεις ένα 3G πακέτο. Φαντάζομαι δε θα κατεβάζεις torrents από το εξοχικό, το θέλεις για κανένα msn, facebook, youtube, internet radio και σερφάρισμα. Και μπορείς αν θέλεις να το πας και κάπου παραπέρα από το εξοχικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το 3G με κάρτα, έχει στο Γερμανό, παίζει αυτές τις μέρες σε διαφήμιση.

Φυσικά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις και σήμα της προκοπής εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Με 10,92 ευρώ το μήνα για 12 μήνες ειναι 131 ευρώ + τα πάγια που αν δε κανω λάθος ειναι 14-15 ευρώ/μήνα, δηλαδή 180 το χρόνο, σύνολο 311 ευρώ. Με ενα πακέτο εναλλακτικού παρόχου στα 24 ευρώ το μήνα , δηλαδή 288 το χρόνο. Με αυτο τον τρόπο έχεις όλο το χρόνο internet χωρίς το άγχος σαββατοκύριακου κλπ. Αυτό έκανα εγώ στο εξοχικό μου και ησύχασα :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, είναι και το πάγιο...! Σίγουρα υφίσταται ακόμα και σίγουρα δε περιλαμβάνεται στη τιμή έτσι? Και στα 2 προγράμματα -φοιτητικό, και για το εξοχικό-.

(απλά για να είμαι σίγουρος, σπίτι έχουμε tellas εδώ και πολλά χρόνια και έχω ξεχάσει εντελώς τι παίζει με δαύτο)

Αν είναι έτσι, κάτι τέτοιο θα ήταν η εναλλακτική νομίζω. Τι γνώμη έχετε?

Το 3G πάντως αποκλείεται... δε με βολεύει ιδιαίτερα για το εξοχικό, συν το γεγονός οτι δεν έχει καλό σήμα εκεί πέρα. (Έχω 3g στο κινητό και το βλέπω). :)

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και αυτό.

Έχω την εντύπωση ότι η προσφορά πήρε παράταση. Ο μέσος όρος έρχεται στα 20€ το μήνα.

Αρκεί πάντα να υπάρχει η δυνατότητα internet στη συγκεκριμένη περιοχή από τον πάροχο.

Forthent ADSL Economy

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θεμα...με αυτη την ιστορια που διαφημίζουν(3g internet) που πας σε ενα καταστημα και βαζεις μερες (με ενα ευρω την μια) ειναι οκ?ποιες ειναι οι ταχυτητες που εχετε?

το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνδεση μεσω κινητου και οριο 10 ΜΒ την μερα λεει εδω.

Πιστευω το πακετο του ΟΤΕ ειναι το καλυτερο.

Επειδη το εψαξα... δεν ειδες προσεκτικα τι λεει...

10mb με εγγυημενη ποιοτητα γραμμης ...μετα συνεχιζεις να εχεις χωρις χρεωση αλλα σε υποβαθμιζει αν θελει...

αυτο ηθελα να μαθω ποσο σε υποβαθμιζει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.