Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

Πάντως εγώ ένα έχω καταλάβει.

Τέτοιες συζητήσεις άκρη δεν βγάζει κανείς...

Ο φανατισμός που υπάρχει και από τις 2 πλευρές (καπνιστών - μη καπνιστών), είναι απίστευτος. Παρόλο που είμαι καπνιστής, ψιλό συμφωνώ με το μέτρο αυτό, αλλά μου την δίνει αυτός ο φασισμός.

Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη... γιατί να σεβαστεί ένας καπνιστή έναν μη καπνιστή, όταν δεν υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός;

Υ.Γ. Δεν πρόκειται να λογομαχήσω με κανέναν. Ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Aligoator21 εγω πες μου τι δε σεβομαι και σε τι σου προκαλω προβλημα;

Εσυ φυσας καπνο,οχι εγω....

Σεβομαι ωστοσο το δικαιωμα σου αυτο,αλλα να καπνιζεις εσυ,που το θες και το διαλεξες ,οχι και οσοι αλλοι δεν το διαλεξαν....

Σαφως η λυση δε θα ερθει με το να τσακωνομαστε.Χαιρομαι γιατι βλεπω πολλους καπνιστες εδω που ειναι υπερ του μετρου κατα καποιον τροπο και σκεφτονται λιγο πιο λογικα....κοινως δεν ειναι φανατισμενοι.Ελπιζω να ειναι ετσι και στο μαγαζι,οχι μονο στα λογια.Γιατι προσωπικα δε μου χουν τυχει και πολλοι καπνιστες που να τους λες με ενοχλει ο καπνος και να μη σου πουν "στα _____ μου"

Μπραβο παντως...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον αμοιβαίο σεβασμό να μιλήσουμε ακριβώς; Προκαλεί κανένας μη καπνιστης κάτι απο τα παρακάτω; Κι αυτά είναι στοιχεία 2 χρόνων, σε τελευταίο άρθρο που διάβαζα τα νούμερα των νεκρών είχαν υπερτριπλασιαστεί, δε μπορώ να βρω το λινκ τώρα.

Passive smoking is very harmful to health it kills 53,000 non smokers a year

Passive smoking worsens asthma in those with the condition

Passive smoking increases the risk of heart disease and lung cancer by 25%

The threat of Heart disease is augmented by 50-60% in passive smoking

Passive smoking increases the rates of ischemic heart disease, respiratory diseases, sudden infant death syndrome and asthma in children

Passive smoking is also thought to negatively affect the mental growth of children

Kids who have been around smoke at home are more prone to bronchitis and pneumonia and have more hospital admissions in their first year of life

In a recent study it was shown that passive smoking increases sleep disturbance in pregnant women

It is also thought that there may be a causal relationship between passive smoking and the incidence of middle ear infections in children.

Passive smoking increases the risk of breast cancer in premenopausal women by up to 70%

Exposure to second hand smoke increases the risk of cognitive impairment and dementia in those 50 and over

Passive smoking may also increase the risk of Crohns disease

Passive smoking also diminishes a persons sense of smell

It increases the risk of meningococcal infections in children

Passive smoking increases the risk of miscarriage

Passive smoking also exacerbates cases of cystic fibrosis

Το βρήκα, τελικά το νούμερο που γράφει το παραπάνω quote είναι τραγικά μικρότερο.. 603.000

Δεν σας λέει κανείς να μην καπνίζετε, σας λένε να μην καπνίζετε δίπλα σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pM685dGSfuI]YouTube - Εσείς ακόμα καπνίζετε; - Are you still smoking?[/ame]

Ένα έχω να πω μόνο ''Η ελευθερία του καθενός τελειώνει εκεί που αρχίζει του άλλου''

Το βιντεάκι δείχνει πολλά....:sick:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ως γνωστόν οι καπνιστές ρουφάνε όλον τον καπνό και τον κρατάνε μέσα στα πνευμόνια μέχρι να κάτσει καλά καλά.

Επίσης υπάρχουν μόνο άφιλτρα τσιγάρα, σαν αυτά που δείχνει το βίντεο.

Υπερβολή μέχρι εκεί που δε πάει:T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ως γνωστόν οι καπνιστές ρουφάνε όλον τον καπνό και τον κρατάνε μέσα στα πνευμόνια μέχρι να κάτσει καλά καλά.

Επίσης υπάρχουν μόνο άφιλτρα τσιγάρα, σαν αυτά που δείχνει το βίντεο.

Υπερβολή μέχρι εκεί που δε πάει:T:

Αν θεωρήσουμε, σύμφωνα με τη λογική σου, ότι ένα μικρό ποσοστό πίσσας και λοιπών χημικών από κάθε τσιγάρο μένει στον πνέυμονα, τότε και πάλι αναλογικά, ένας καπνιστής 25 χρόνων που καπνίζει από τα 17 του 10 τσιγάρα την ημέρα (και σχετικά λίγα λέω, αλλά πες κατά μέσο όρο), έχει καπνίσει 32.850 τσιγάρα, δηλαδή ~82 φορές πολλαπλάσια από τα 400 του βίντεο. Μάλλον θα έχει συσσωρεύσει κάποια σεβαστή ποσότητα....

Και για να συνεχίσω την υπερβολή:

lungmediumuu3.jpg

smokers20lungun2.jpg

osmokerslungac9.jpg

Δεν χρειάζεται να αναφέρω ποιανού ο πνεύμονας απεικονίζεται από πάνω ε; :p

Link to comment
Share on other sites

DP - Να αλαφρώσει λίγο το κλίμα, δείτε και το παρακάτω όσοι δεν το χετε δει, πολύ γέλιο :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CLsJfTVBL0M]YouTube - Ράδιο Αρβύλα - Ελληνική Πατέντα Για Το Κάπνισμα[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ως γνωστόν οι καπνιστές ρουφάνε όλον τον καπνό και τον κρατάνε μέσα στα πνευμόνια μέχρι να κάτσει καλά καλά.

Επίσης υπάρχουν μόνο άφιλτρα τσιγάρα, σαν αυτά που δείχνει το βίντεο.

Υπερβολή μέχρι εκεί που δε πάει:T:

οχι,τον υπολοιπο καπνο τον διαμοιραζουν στους μη καπνιστες,αφιλτραριστο.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μεγάλα παιδιά είμαστε και πλήρως υπεύθυνοι των πράξεων μας. Η συζήτηση είναι πολύ κάλη όσο αφορά στον σεβασμό προς συνανθρώπους μη καπνιστές, τους οποίους υποστηρίζω 100%.

Αλλά μη πηγαίνουμε και στο άλλο άκρο, μη προσπαθείτε να μας νουθετήσετε.

Με όλο το σεβασμό πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Ξέθαμα

Ανεφάρμοστος ο αντικαπνιστικός νόμος - Φανατικοί καπνιστές οι Έλληνες - Υγεία - Ειδήσεις - Πολιτική Υγείας - in.gr

Εδώ λέει για αύξηση του αριθμού των καπνιστών και προχθές διάβαζα ότι τα έσοδα από τους φόρους στα τσιγάρα είναι πεσμένα. Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει για αύξηση του αριθμού των καπνιστών και προχθές διάβαζα ότι τα έσοδα από τους φόρους στα τσιγάρα είναι πεσμένα. Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά.

Οργιάζει το εμπόριο λαθραίου καπνού μέσω των αγγελιών | Αγρίνιο AerasNews.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάπνιζα για 21 χρόνια μέχρι που δοκίμασα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ή περισσότερο επικίνδυνο με το κανονικό τσιγάρο. Ξέρω πως μου άνοιξε η όρεξη, αυξήθηκε η φυσική μου κατάσταση, δε μυρίζω τσιγαρίλα ούτε εγώ ούτε το στόμα, ρούχα, δωμάτιο, αμάξι μου, δεν λερώνομαι από στάχτες, δεν αγχώνομαι μην ανέβει η τιμή του καπνού, δεν έχω φλέματα το πρωί, μπορώ να αντέξω περισσότερο χωρίς η.τ. από ότι με κ.τ. Δεν καπνίζω ούτε ένα κ.τ. Δεν το περίμενα να το κάνω. Δεν ενοχλώ και μπορώ να ατμίζω σε χώρους μη καπνιζόντων. Δεν κάνω διαφήμιση το η.τ. καθώς δεν έχω μαγαζί. Λέω το βίωμά μου και προσπαθώ να κόψω και το η.τ. για να αισθανθώ ακόμη καλύτερα. 4 μήνες είμαι ατμιστής και ίσως και πρώην ατμιστής και καπνιστής :big_boss::...:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί φίλοι μου αγοράζουν καπνό χύμα στη μαύρη αγορά. Δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι γιατί ο καπνός έχει φαρμάκια πολλά που ρίχνουν οι παραγωγοί για να προστατέψουν τα καπνά. Δε θα έπαιρνα χύμα καπνό από κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Λέω το βίωμά μου και προσπαθώ να κόψω και το η.τ. για να αισθανθώ ακόμη καλύτερα.

Σαν να βλέπω τον εαυτό μου έναν χρόνο πριν...ένα χρόνο μόνο με η.τ και πλέον 6 περίπου μήνες κομμένα όλα.

Δοκίμασε κάθε μήνα να χαμηλώνεις 1mg. τη νικοτίνη του υγρού (αραιώνοντάς το κατάλληλα με μηδενικό), ωσότου φτάσεις να ατμίζεις μηδέν.

Συνέχισε 2-3 μήνες με μηδενικό να σταθεροποιηθείς και μετά αραίωσε τη χρήση, θα το κόψεις χαλαρά και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

To ηλεκτρονικό τσιγάρο εμένα πάντως κόντεψε να με καταστρέψει :p

Άτμιζα ασταμάτητα και αύξανα τη νικοτίνη! Μετά μου έδινες prince μαύρο και κατέβαινε ΑΕΡΑΣ!

Είπα εντάξει άμα συνεχιστεί αυτό θα κυλίσω στα ναρκωτικά, δε γίνεται αλλιώς :hehe: !

Εν τέλει το άφησα στην άκρη, και ξανάρχισα στριφτό αλλά ΠΟΛΥ πιο μειωμένο. Πάντα έπαιρνα τα χοντρά φιλτράκια. Ψιλοάσχετο, αλλά μου αρέσει να τραβάω άνετα.

Όπως και να χει είμαι αισίως στα 20g καπνό την εβδομάδα σταθερά 2 μήνες τώρα. Νομίζω ο στόχος επετεύχθη.

Δεν θα το κόψω όμως γιατί ποτέ δεν ήθελα να το κόψω. Επίσης έχω πείσει τον εαυτό μου ότι τσιγάρο= μπίχλα, βρωμιά, αηδία, οπότε δε ξεπερνάω το όριο μου γιατί σιχαίνομαι! Αυθυποβολή rules :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

1η Ιανουαρίου άρχισα το ηλεκτρονικό και με χαμηλά νούμερα νικοτίνης. Κάπου στα τέλη Απριλίου πηρα χαμπάρι οτι ειχα να ατμισω κανα μηνα. Τα οφέλη τρομερά και κριμα πραγματικά που δεν το έκανα νωρίτερα!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλεκτρονικό τσιγάρο και κουραφέξαλα. :p

Έμεινε η γυναίκα μου έγκυος και το έκοψα μαχαίρι. Τώρα έχω να καπνίσω 2+ χρόνια.

Δεν μου έλειψε πότε, και όσο κι αν ζορίζουν τα πράγματα ξέρω ότι κανένα τσιγάρο δεν θα μου λύσει τα προβλήματα. Ούτε θα με κάνει να ξεχαστώ, αυτό το φροντίζει η κόρη μου :rolleyes:

Επίσης δεν πήρα κιλά, οπότε όλα καλά. :D

Posted from my mobile.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.