Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

λοιπόν A) από την στιγμή που το παθητικό κάπνισμα είναι στο επίπεδο ενοχλητικού και όχι τόσο του βλαβερού (τι να κάνουμε, τις θέλουμε τις έρευνες αλλιώς άντε για) τότε να απαγορευτούν και οι κολόνιες

Περί αυτού:

Δυο ειναι οι δυνατοί τρόποι απόδειξης της ισχύος μιας πρότασης: α)μέσω του άμεσου πειράματος (στην περίπτωση μας έρευνα) και β) μέσω της θεωρητικής επιστημονικά τεκμηριωμένης απόδειξης.

Απο τη στιγμή που η ιατρική αποδεικνύει ότι το διοξείδιο και κυρίως το μονοξειδιο του άνθρακα, που ειναι προϊόν της ατελους καύσης (βλ. Ό,τι καίγεται χωρίς μπλε φλόγα), προκαλλουν δυσλειτουργίες του αναπνευστικού, ειναι ασφαλές να πούμε ότι ο καπνός ειναι βλαβερος για τον κάθε άνθρωπο που τον εισπνέει. (και πρόσεξε δεν πιάνω καν την πίσσα και την νικοτίνη)

Εκτός αν θες να ισχυριστεις φυσικά ότι το μονοξειδιο κανει καλο στην υγεία.

Και επίσης απο τη στιγμή που ο καπνός εισέρχεται στον οργανισμό του καπνιστη, εξέρχεται αναμιγμενος με σταγονιδια του σαλιου και βλεννας. Απο οτιδήποτε και αν πάσχει ο εν λόγω καπνιστης, έστω από και μια απλή λοίμωξη, το μεταδίδει στο άμεσο περιβάλλον γύρω του.

Σου αρκούν αυτά ως απόδειξη για το βλαβερο χαρακτήρα του παθητικου καπνίσματος; Η θες πανεπιστήμιο να βρει άτομα που να θέλουν να καταστρέψουν τα πνευμονια τους και να υποβληθούν εν γνώσει τους σε όλα τα παραπάνω για να πιστεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply
Περί αυτού:

Δυο ειναι οι δυνατοί τρόποι απόδειξης της ισχύος μιας πρότασης: α)μέσω του άμεσου πειράματος (στην περίπτωση μας έρευνα) και β) μέσω της θεωρητικής επιστημονικά τεκμηριωμένης απόδειξης.

Απο τη στιγμή που η ιατρική αποδεικνύει ότι το διοξείδιο και κυρίως το μονοξειδιο του άνθρακα, που ειναι προϊόν της ατελους καύσης (βλ. Ό,τι καίγεται χωρίς μπλε φλόγα), προκαλλουν δυσλειτουργίες του αναπνευστικού, ειναι ασφαλές να πούμε ότι ο καπνός ειναι βλαβερος για τον κάθε άνθρωπο που τον εισπνέει. (και πρόσεξε δεν πιάνω καν την πίσσα και την νικοτίνη)

Εκτός αν θες να ισχυριστεις φυσικά ότι το μονοξειδιο κανει καλο στην υγεία.

Και επίσης απο τη στιγμή που ο καπνός εισέρχεται στον οργανισμό του καπνιστη, εξέρχεται αναμιγμενος με σταγονιδια του σαλιου και βλεννας. Απο οτιδήποτε και αν πάσχει ο εν λόγω καπνιστης, έστω από και μια απλή λοίμωξη, το μεταδίδει στο άμεσο περιβάλλον γύρω του.

Σου αρκούν αυτά ως απόδειξη για το βλαβερο χαρακτήρα του παθητικου καπνίσματος; Η θες πανεπιστήμιο να βρει άτομα που να θέλουν να καταστρέψουν τα πνευμονια τους και να υποβληθούν εν γνώσει τους σε όλα τα παραπάνω για να πιστεις;

και κατά ποσο είναι πιο βλαβερό από π.χ. 24/7 να ζεις και να αναπνέεις στην πόλη, να πίνεις νερό με χλώριο e.t.c.

Link to comment
Share on other sites

A) από την στιγμή που το παθητικό κάπνισμα είναι στο επίπεδο ενοχλητικού και όχι τόσο του βλαβερού (τι να κάνουμε, τις θέλουμε τις έρευνες αλλιώς άντε για)

Έρευνες σου παρατέθηκαν στην προηγούμενη σελίδα.

Αν κάνεις τα στραβά μάτια,ή προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως το τσιγάρο δεν είναι επιβλαβές για την υγεία good for you.

B) το να είναι κάποιος υπέρβαρος, ξεκινώντας πως τρώει τα ίδια χρήματα με τις ασθένειες που προκαλούνται στον οργανισμό από το περιττό λίπος και βάρος τα οποια είναι ισάξια με τους καρκινοπαθείς καπνιστές.

Γιατροί σίγουρα υπάρχουνε στο forum εδώ,και δεν νομίζω να πιστεύεις πως το ίδιο κόστος επιφέρει ένας παχύσαρκος με αναπνευστικά προβλήματα ή καρδιακή ανεπάρκεια,bypass,μπαλονάκι κλπ με τους καρκινοπαθείς καπνιστές των χημειοθεραπειών,ακτινοβολιών,εγχειρήσεων και μεταμοσχέυσεων.

Γ) η μόλυνση από τα αυτοκίνητα είναι πιο ενοχλητική από το τσιγάρο κατά την γνώμη μου

Αυτά σε πείραξανε.

Δεν μπορείς να κόψεις κάτι απλό σαν το τσιγάρο,θα κόψεις το αυτοκίνητο/λεωφορεία/τρένα/μηχανάκια κλπ και θα πηγαίνεις Αθήνα - Γλυφάδα με το ποδήλατο καπνίζοντας ? :neo:

Μήπως και οι περισσότεροι καρκινοπαθείς είναι θύματα του κυκλοφοριακού νέφους και όχι από το ενεργό και παθητικό κάπνισμα ?

Link to comment
Share on other sites

και κατά ποσο είναι πιο βλαβερό από π.χ. 24/7 να ζεις και να αναπνέεις στην πόλη, να πίνεις νερό με χλώριο e.t.c.

Ειναι ανάγκη δηλαδή να εχω μια εξάτμιση δίπλα ΚΑΙ όταν πινω καφέ ή τρώω έξω;

Συγκρίνεις την καύση ορυκτών καυσίμων που κινεί την ζωή των ανθρώπων με ενα συνηθειο το οποίο οχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα χειροπιαστό, πέρα απο την παροδική ευφορία του καπνιστη, αλλα προκαλλει και τεκμηριωμένα προβλήματα στον ίδιο και στους γύρω του.

Και Όχι δεν μπορει μια εξάτμιση αυτοκινήτου να μου μεταδώσει κάποιον ιό.

Όσο για τη χλωρίωση, ειναι μια αναγκαία διαδικασία για την διατήρηση της υγιεινής. Αν δεν γινόταν τώρα θα πεθαιναμε απο πανούκλα (η ό,τι άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Ρε dunkel....

Δεν θέλει πολύ προσπάθεια να καταλάβεις πόσο λάθος είναι ο τρόπος σκέψης σου. Ειλικρινά καταλαβαίνεις τι συγκρίνεις; Ζητάς να εφαρμόστεί το απόλυτο, επειδή αρνείσαι να εφαρμόσεις κάτι ειδικό. Δηλαδή αν σε ενοχλούν 10 πράγματα, μοναδική και απαραίτητη ανάγκη είναι να απαλαχθείς και από τα 10 για να είσαι Οκ? Δεν είσαι ευχαριστημένος αν απαλλαγείς από ένα-δύο; Θεμιτό το απόλυτο, αλλά μη εφαρμόσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα μπηκε σε εφαρμογη ο νομος λεει :o

Απο σημερα θα ξεκινησουν να πεφτουν προστιμα :to_pick_ones_nose3:

Να φανταστώ ότι τα πρόστιμα ξεκινάνε από τριψήφιο αριθμό για να μοιράζονται οι προμήθειες??

Link to comment
Share on other sites

Καπνιστής ενός πακέτου την ημέρα τα τελευταία 20 χρόνια.

Ποτέ μου δεν το έκοψα, ούτε προσπάθησα να το κόψω γιατί απλά δε θέλω να το κόψω.

Είμαι υπερ του μέτρου για τον απλό λόγο ότι δεν είναι δυνατόν να λένε τόσοι άνθρωποι ότι ενοχλούνται από το κάπνισμα και να μην τους λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Είμαι κατα των όψιμων υστερικών αντικαπνιστών (get a life) και της υποκρισίας καπνοβιομηχανιών και κράτους.

Μήπως και οι περισσότεροι καρκινοπαθείς είναι θύματα του κυκλοφοριακού νέφους και όχι από το ενεργό και παθητικό κάπνισμα ?

Ξεκάθαρα ναι κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qpL7SS-F50Y]YouTube - Crazy Funny Indian Anti-Smoking Commercial - Won #1 Award[/ame]

Καλά κάνουν και το απαγορεύουν. Όπως καλά που βάλανε νόμους όπως το όριο ταχύτητας στους δρόμους.

Με την λογική που υπάρχει σε πολλούς "μα καλά την ώρα που τρώω, χορεύω, πίνω, γιατί να μην μπορώ να κάνω το τσιγάρο μου?"

Ομοίως μπορούμε να πούμε "εγώ γουστάρω στο ταβερνάκι να αφοδεύω και να ουρώ δίπλα στο τραπέζι, γιατί να μου το απαγορεύσουν αυτό?" Για τον λόγο αυτό υπάρχουν στις ταβέρνες, μπαρ, κουτουκάκια ειδικοί χώροι ονόματι "τουαλέτα" γνωστοί και ως "wc". Oμοίως, και για το τσιγάρο υπάρχει η εξώπορτα. Τόσο απλά :)

Σπίτι σου κάνε ό,τι θες... έξω υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ - AN ΘΕΣ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cosmo.gr - Στο ΣτΕ οι μαγαζάτορες για το κάπνισμα

Τι καραγκιόζηδες ρε... Και καλά για τα δικαιώματα των καπνιστών το κάνουν, όχι ότι τους χτυπάει στην τσέπη και γιαυτό. Υποκριτές!:wall:

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα μετρα εφαρμοζονται εκει που ειστε? Εδω γιαννενα τιποτα και πουθενα. Ολοι καπνιζουν ελευθερα. Ο λογος που εκοψα τα ποτα για βραδυ αυτος ειναι. Ειχα σιχαθει να βρωμαω βγαινοντας απο ενα μαγαζι.

ΥΓ. δεν ειμαι κατα των καπνιστων. Εχω ξαναπει πως ειμαι υπερ τα τσιγαρα να ειναι φθηνα και να καπνιζει οποιος θελει. Το που θα καπνιζει με ενοχλει :)

Link to comment
Share on other sites

Cosmo.gr - Στο ΣτΕ οι μαγαζάτορες για το κάπνισμα

Τι καραγκιόζηδες ρε... Και καλά για τα δικαιώματα των καπνιστών το κάνουν, όχι ότι τους χτυπάει στην τσέπη και γιαυτό. Υποκριτές!:wall:

μην μπερδευεις την τεκμηριωση της προσφυγης με τον σκοπο της.Ειναι παρεμφερης τεκμηριωση με αυτην που χρησιμοποιηθηκε εναντια στην απαγορευση των ηλεκτρονικων παιχνιδιων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.