Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

Γιατί τρέμει η τσέπη τους? σίγουρα όχι όλων, αλλά της πλειοψηφίας. Όσο 'μπορεί' ο άλλος να καπνίσει θα κάνει τζίρο, αλλιώς εσπρεσάκι και σπίτι μετά.. Παράνομο φυσικά και ζημιογόνο σε βάθος χρόνου, αλλά στην Ελλάδα το να λειτουργόύμε με ένστικτα άμεσης επιβίωσης (να βγάλω σήμερα 200-300 € παραπάνω) και με τη λογική του 'αύριο κάτι θα γίνει μωρέ, ποτέ δεν ξες', το έχουμε χρόνια και μάθαμε σα λαός να βασιζόμαστε σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply
Άμα δηλαδή κάποιον τον 'ενοχλεί' ο ανταγωνισμός από το γειτονικό μαγαζί π.χ., στέλνει 2-3 νταγλάρια με πουράκλες να καπνίζουν και να μη μπορεί να τους την πει σχεδόν κανείς,τους χαρτζιλικώνει με 300-400€ για τα πρόστιμα της δημοτικής και στο κλείσιμο της ημέρας έχει ο άλλος να πληρώνει 3000αρα 'κοστούμια'...

να σου λυσω το ψευδο-προβλημα σου...φωναζεις αστυνομια...ολα αυτα ειναι δικαιολογιες που σκεφτεται καποιος σε "ενα τσιγαρο".

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν είναι ΜΟΥ το πρόβλημα και από τη δική μου οπτική γωνία δεν είναι 'ψευδο'. Και σου λέω πως οκ, την φωνάζουμε και την αστυνομία. Ποιά η έκβαση μετά? Η πληρωμή του "χαρτζιλικιού" των καπνίζοντων και του "Αρμάνι" για τον καταστηματάρχη...?Τι άλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τρέμει η τσέπη τους? σίγουρα όχι όλων, αλλά της πλειοψηφίας. Όσο 'μπορεί' ο άλλος να καπνίσει θα κάνει τζίρο, αλλιώς εσπρεσάκι και σπίτι μετά.. Παράνομο φυσικά και ζημιογόνο σε βάθος χρόνου, αλλά στην Ελλάδα το να λειτουργόύμε με ένστικτα άμεσης επιβίωσης (να βγάλω σήμερα 200-300 € παραπάνω) και με τη λογική του 'αύριο κάτι θα γίνει μωρέ, ποτέ δεν ξες', το έχουμε χρόνια και μάθαμε σα λαός να βασιζόμαστε σε αυτό...

Αυτό το εσπρεσάκι και σπίτι μπορεί ο καταστηματάρχης να το δει και από άλλη οπτική. Όταν πχ το μαγαζί είναι γεμάτο και ο άλλος μου κάθετε με ένα φραπέ όλο το πρωί και κάνει 1μιση πακέτο τσιγάρα δεν βλέπω το κέρδος που έχει ο καταστηματάρχης όταν την ίδια ώρα μπαίνουν άτομα στο μαγαζί και φεύγουν λόγο μη ύπαρξης τραπεζιού να κάτσει.

Να γίνουμε Ιταλία.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν είναι ΜΟΥ το πρόβλημα και από τη δική μου οπτική γωνία δεν είναι 'ψευδο'. Και σου λέω πως οκ, την φωνάζουμε και την αστυνομία. Ποιά η έκβαση μετά? Η πληρωμή του "χαρτζιλικιού" των καπνίζοντων και του "Αρμάνι" για τον καταστηματάρχη...?Τι άλλαξε?

αντιλαμβανομαι αυτο που λες...αλλα δεν πιστευω αν ο καταστηματαρχης φωναξει την αστυνομια να του δοσουν προστιμο...δεν ειναι εντελως ηλιθιοι...

επισης δεν πιστευω οτι θα μειωθει η καταναλωση...οποιος θελει να καπνισει παει εξω...

αν θελει απασχοληση αντι του τσιγαρου πινει...και ξαναπινει..:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εσπρεσάκι και σπίτι μπορεί ο καταστηματάρχης να το δει και από άλλη οπτική. Όταν πχ το μαγαζί είναι γεμάτο και ο άλλος μου κάθετε με ένα φραπέ όλο το πρωί και κάνει 1μιση πακέτο τσιγάρα δεν βλέπω το κέρδος που έχει ο καταστηματάρχης όταν την ίδια ώρα μπαίνουν άτομα στο μαγαζί και φεύγουν λόγο μη ύπαρξης τραπεζιού να κάτσει.

Να γίνουμε Ιταλία.

Εδω σίγουρα έχεις ένα point. Το οποίο όμως και πάλι φέρνει μπελάδες σε μια μερίδα μαγαζιών. Δε μπορείς να διώξεις π.χ. από το καφενείο τον ψαρά το μπαρμπα-Θόδωρα ο οποίος έρχεται από πάντα στο 'στέκι' του, επειδή δε σου κάνει τζίρο ούτε "γίνεται" να πεις σε έναν τέτοιο άνθρωπο που ανήκει στην κατηγορία 'αιωνόβιου μαρμαρά-Darth Vader' να μην καπνίσει.

Θέλω απλά να τονίσω, το πόσο λάθος είναι να περνάς ένα νόμο, όταν έχει λάθος θεμέλια και εφαρμογή, όσο αξιόλογος και 'ορθός' και αν είναι ο στόχος του. ΜΕΛΕΤΑ το, στην τελική κάνε όντως copy-paste από άλλα κράτη αλλά μην τον μεταφράζεις και εφαρμόζεις όπως να ναι ρε greece.....

αντιλαμβανομαι αυτο που λες...αλλα δεν πιστευω αν ο καταστηματαρχης φωναξει την αστυνομια να του δοσουν προστιμο...δεν ειναι εντελως ηλιθιοι...

επισης δεν πιστευω οτι θα μειωθει η καταναλωση...οποιος θελει να καπνισει παει εξω...

αν θελει απασχοληση αντι του τσιγαρου πινει...και ξαναπινει..:D

H νοημοσύνη μερικών δημοσίων οργάνων καλύτερα να μη θιχτεί και αυτή εδώ ούτε το κατά πόσο κινούνται αντικειμενικά και ηθικά ορισμένοι εξ' αυτών...

Για την κατανάλωση που λες, είναι εντελώς διαφορετικά το μοτίβο αράζω, ρουφάω τζούρα-βρέχω λαρύγγι και κάθομαι ακόμα πιο χαλαρός να ρουφήξω την επόμενη τζούρα ή να μασουλήσω και τίποτα, από το πίνω άκαπνος -α, να βγώ έξω (για όσο είναι ακόμα εντάξει ο καιρός) να καπνίσω μονοκοπανιά το κωλοτσίγαρο και μετά από κανα τέταρτο τα ίδια. Φυσικά και δεν έχεις άδικο και έσύ, γιατί πλέον το απαιτείς και νομικά αλλά είναι (πέρα από θέμα παιδείας-the root of all evil in Greece-) θέμα αντίληψης και οπτικής γωνίας. Μπορούμε να σταθούμε σε πολλά 'δέντρα' και να αναλύσουμε-πιθανολογίσουμε πάνω σε εκδοχές, αλλά για μένα το 'δάσος' είναι πως ένας ακόμα νόμος έχει τρύπες, σαν πυροβολημένος απο G-3 στο μισό μέτρο...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που επιβαρύνεις είτε ελάχιστα είτε λίγο είτε πολύ την υγεία του άλλου με το κάπνισμα δεν υπάρχουνε εξαιρέσεις του κανόνα,ούτε ο Μήτσος ο υπασπιστής,ούτε ο Κίτσος από του καράβι που σαν darth vader κάπνιζε για το καλό του(!).

Η ελευθερία σου σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου.

Ήθελα να 'ξερα αυτοί που καπνίζουνε,και ιδιαίτερα αυτοί που κατεβάζουνε τα πακέτα ανά ημέρα σαν τα παιδάκια το milko δεν έχετε κανένα άλλο τομέα ή αντικείμενο στην ζωή σας που θα μπορούσατε να ξοδέψετε εκεί τα 100-200-300 ευρώ το μήνα αντί στα κωλοτσίγαρα ?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που επιβαρύνεις είτε ελάχιστα είτε λίγο είτε πολύ την υγεία του άλλου με το κάπνισμα δεν υπάρχουνε εξαιρέσεις του κανόνα,ούτε ο Μήτσος ο υπασπιστής,ούτε ο Κίτσος από του καράβι που σαν darth vader κάπνιζε για το καλό του(!).

Η ελευθερία σου σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου.

Ήθελα να 'ξερα αυτοί που καπνίζουνε,και ιδιαίτερα αυτοί που κατεβάζουνε τα πακέτα ανά ημέρα σαν τα παιδάκια το milko δεν έχετε κανένα άλλο τομέα ή αντικείμενο στην ζωή σας που θα μπορούσατε να ξοδέψετε εκεί τα 100-200-300 ευρώ το μήνα αντί στα κωλοτσίγαρα ?

Να φανταστώ κανεις υγιεινή ζωή/διατροφή, δεν τρως ποτε λιπαρά, γλυκα, fast-food, προμαγειρεμένα, τηγανητά, δεν πίνεις αλκοόλ, δεν ξενυχτάς τα βραδια, γυμναστική, προσεχεις το βάρος σου e.t.c.?

Link to comment
Share on other sites

για εμας του μ@λακες που συνεχιζουμε και το καπνιζουμε το ρημαδι παντως

ειδικα για αυτους που δεν σταματανε στο ενα πακετο /ημερα

παιζουν και τετοιες λυσεις

0.90-1.00€ φθηνοτερο το πακετο...

Ukrainian specs and logos

συμφερει το πακετο με τις τρεις κουτες (μεταφορικα/30 packs)

το επομενο σταδιο ειναι σακουλα απευθειας απο καπνοπαραγωγο...

το μονο προβλημα ειναι οτι το ενα κιλο βγαινει σχεδον σκουπιδοσακουλα στο ογκο

οποτε θελει υποδομη για αποθηκευση και διατηρηση

εκτος και εαν προκειται για ομαδικη παραγγελια...

  • καπνος Καβαλας
  • χαρτακια Botswana
  • φιλτρακια China

και μετα βαλτε οτι φορο θελετε στα αναθεματισμενα....

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ κανεις υγιεινή ζωή/διατροφή, δεν τρως ποτε λιπαρά, γλυκα, fast-food, προμαγειρεμένα, τηγανητά, δεν πίνεις αλκοόλ, δεν ξενυχτάς τα βραδια, γυμναστική, προσεχεις το βάρος σου e.t.c.?

εκτος απο fastfood 1-2 πιτσες το μηνα στα υπολοιπα ειμαι οκ.

επισης απο το λυκειο αναρωτιομουνα που εβρισκαν ολοι τα λεφτα να καπνιζουν.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο fastfood 1-2 πιτσες το μηνα στα υπολοιπα ειμαι οκ.

επισης απο το λυκειο αναρωτιομουνα που εβρισκαν ολοι τα λεφτα να καπνιζουν.

οδηγάς αυτοκίνητο, μηχανή, μπαίνεις σε λεωφορείο, αεροπλάνο e.t.c.?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ κανεις υγιεινή ζωή/διατροφή, δεν τρως ποτε λιπαρά, γλυκα, fast-food, προμαγειρεμένα, τηγανητά, δεν πίνεις αλκοόλ, δεν ξενυχτάς τα βραδια, γυμναστική, προσεχεις το βάρος σου e.t.c.?

Ήμουν σίγουρος πως θα πείς κάτι τέτοιο και με αυτόν τον εριστικό τρόπο.

Αλκοόλ πίνω 1 φορά την εβδομάδα,και αρκετές φορές μπορεί να μην πιω και καθόλου για 2 εβδομάδες ή και ολόκληρο μήνα.

Και όταν λέω πίνω 1 φορά εννοώ 1 ποτήρι,όχι βγαίνω και πίνω όσα φτάνει η τσέπη.

Για να το πάρουμε και από την ανάποδη όμως,ακόμα και να τα έκανα όλα αυτά (με εξαίρεση την περίπτωση του να οδηγήσω μεθυσμένος) τον άλλο (εσένα,τον διπλανό μου,τον απέναντι,κλπ ) ΔΕΝ τον επηρρεάζω ούτε του επιβαρύνω την όποια υγεία.

Με το κάπνισμα,κάνετε παθητικό κάπνιστη και κάποιον που δεν τον νοιάζει η υγεία του,αλλά και κάποιον που κοιτάει την υγεία του,καθώς και "διώχνετε" τον άλλο που θέλει να προσέχει την προσωπική του υγιεινή στην "τρίχα".

οδηγάς αυτοκίνητο, μηχανή, μπαίνεις σε λεωφορείο, αεροπλάνο e.t.c.?

Η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως αλλά η πολύ επανάληψη καταντάει βαρετή,πρωτού το συνεχίσεις τα ξαναείπαμε αυτά,ωραία και καλά όλα αυτά αλλά στο 1 είσαι ΔΥΝΗΤΙΚΑ επιβλαβής για τον άλλο ενώ στην άλλη περίπτωση είσαι επιβλαβής για τον άλλο standard.

Link to comment
Share on other sites

αφού λοιπον ''το έχεις'' και το θέλεις, απλά κάντο. χωρίς τυμπανοκρουσίες, χωρίς βαρύγδουπες ανακοινώσεις και όρκους. Εκει που σβήνεις το τσιγάρο που καπνίζεις μην ανάψεις άλλο.

τόσο απλό και τόσο όμορφα πλασμένο για πολλούς το κάνει να γίνετε γραφικό

οι προσδοκίες της υγείας μου δεν είναι αρκετές προφανώς

απάντηση σαν αυτή στο δικό μου ποστ, με κάνεις να φαίνομαι να είμαι ανιδιοτελείς στο θέμα υγείας μου

επίσης λες τυμπανοκρουσίες, βαρύγδουπες ανακοινώσεις και όρκους, μάλλον στρεβλώνεις την λογική μου και την υποτιμάς κατά πολύ

αλλά σε ευχαριστώ για το χαστούκι που προσπαθείς να με αποδείξεις, έστω και έτσι :)

ps: δύσκολο πολύ(κότα κότα) όμως για μερικούς ανθρώπους το καταραμένο :)

Link to comment
Share on other sites

ντουνκελ !ντουνκελ! εγω δεν καπνιζω (τοχω κοψει),τρεχω 8μιση χιλιομετρα καθε πρωι στις 5,δεν πινω,για να τα τρεξω αυτα τα χιλιμομετρα κοιμαμαι καθε βραδυ 10,τρωω πολυ μονο 1 φορα την βδομαδα (ΝΑΙ ΡΕ ΜΠΟΤ,ΕΚΕΙΝΗ Η ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ Η 1 ΦΟΡΑ),αποφευγω το αυτοκινητο τοσο που μου σκουριασε η τρομπα του συμπλεκτη-φρενων,δεν απαυτωνω οσες φταρνιζονται,και βουρτσιζω και τον Νιονιο..

δικαιουμαι να μιλαω???

Link to comment
Share on other sites

ντουνκελ !ντουνκελ! εγω δεν καπνιζω (τοχω κοψει),τρεχω 8μιση χιλιομετρα καθε πρωι στις 5,δεν πινω,για να τα τρεξω αυτα τα χιλιμομετρα κοιμαμαι καθε βραδυ 10,τρωω πολυ μονο 1 φορα την βδομαδα (ΝΑΙ ΡΕ ΜΠΟΤ,ΕΚΕΙΝΗ Η ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ Η 1 ΦΟΡΑ),αποφευγω το αυτοκινητο τοσο που μου σκουριασε η τρομπα του συμπλεκτη-φρενων,δεν απαυτωνω οσες φταρνιζονται,και βουρτσιζω και τον Νιονιο..

δικαιουμαι να μιλαω???

Προς το παρόν δικαιούσαι να μηνύσεις κάποιον που καπνίζει σε δημόσιο χώρο. :p

Link to comment
Share on other sites

τόσο απλό και τόσο όμορφα πλασμένο για πολλούς το κάνει να γίνετε γραφικό

οι προσδοκίες της υγείας μου δεν είναι αρκετές προφανώς

απάντηση σαν αυτή στο δικό μου ποστ, με κάνεις να φαίνομαι να είμαι ανιδιοτελείς στο θέμα υγείας μου

επίσης λες τυμπανοκρουσίες, βαρύγδουπες ανακοινώσεις και όρκους, μάλλον στρεβλώνεις την λογική μου και την υποτιμάς κατά πολύ

αλλά σε ευχαριστώ για το χαστούκι που προσπαθείς να με αποδείξεις, έστω και έτσι :)

ps: δύσκολο πολύ(κότα κότα) όμως για μερικούς ανθρώπους το καταραμένο :)

...Μάλλον έγραψα κάτι που δεν έπρεπε.....

Παρ'όλο που διάβασα και ξαναδιάβασα την απάντησή σου, δεν πολυκατάλαβα τι θες να πείς, αλλά μάλλον θεωρείς ότι κάπου σε προσέβαλλα. Ελικρινά δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.

Η απάντησή μου όπως έγραψα βασίστηκε στις 2 τελευταίες φράσεις του δικού σου πόστ. θεώρησα ότι όταν κάποιος ανγνωρίζει ορθά κοφτά την πηγή του προβλήματος και δεν το δικαιολογεί, λίγο απέχει απο την λύση του. Ο τρόπος που περιέγραψα αποτελεί καθαρά την δική μου προσπάθεια για την διακοπή του καπνίσματος, και σε καμία περίπτωση δεν σου την προβάλλω σαν την μοναδική, ή την ιδανική. Καθένας μας βρίσκει -όταν θέλει- μόνος του τη λύση στα προβλήματά του, και το ελατήριο για κάθε ένα απο εμάς είναι διαφορετικό.

Και πάλι, για ότι απο την απάντησή μου σε έθιξε, ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος πως θα πείς κάτι τέτοιο και με αυτόν τον εριστικό τρόπο.

Αλκοόλ πίνω 1 φορά την εβδομάδα,και αρκετές φορές μπορεί να μην πιω και καθόλου για 2 εβδομάδες ή και ολόκληρο μήνα.

Και όταν λέω πίνω 1 φορά εννοώ 1 ποτήρι,όχι βγαίνω και πίνω όσα φτάνει η τσέπη.

Για να το πάρουμε και από την ανάποδη όμως,ακόμα και να τα έκανα όλα αυτά (με εξαίρεση την περίπτωση του να οδηγήσω μεθυσμένος) τον άλλο (εσένα,τον διπλανό μου,τον απέναντι,κλπ ) ΔΕΝ τον επηρρεάζω ούτε του επιβαρύνω την όποια υγεία.

Με το κάπνισμα,κάνετε παθητικό κάπνιστη και κάποιον που δεν τον νοιάζει η υγεία του,αλλά και κάποιον που κοιτάει την υγεία του,καθώς και "διώχνετε" τον άλλο που θέλει να προσέχει την προσωπική του υγιεινή στην "τρίχα".

Η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως αλλά η πολύ επανάληψη καταντάει βαρετή,πρωτού το συνεχίσεις τα ξαναείπαμε αυτά,ωραία και καλά όλα αυτά αλλά στο 1 είσαι ΔΥΝΗΤΙΚΑ επιβλαβής για τον άλλο ενώ στην άλλη περίπτωση είσαι επιβλαβής για τον άλλο standard.

λοιπόν A) από την στιγμή που το παθητικό κάπνισμα είναι στο επίπεδο ενοχλητικού και όχι τόσο του βλαβερού (τι να κάνουμε, τις θέλουμε τις έρευνες αλλιώς άντε για) τότε να απαγορευτούν και οι κολόνιες

B) το να είναι κάποιος υπέρβαρος, ξεκινώντας πως τρώει τα ίδια χρήματα με τις ασθένειες που προκαλούνται στον οργανισμό από το περιττό λίπος και βάρος τα οποια είναι ισάξια με τους καρκινοπαθείς καπνιστές.

Γ) η μόλυνση από τα αυτοκίνητα είναι πιο ενοχλητική από το τσιγάρο κατά την γνώμη μου

Δ) το δεύτερο σκέλος δεν ήταν επανάληψη

E) ο μονος τρόπος για να μην ενοχλεί ο ένας άνθρωπος τον άλλο είναι η εξαφάνιση του ενός

το όλο θέμα είναι πως θεωρώ την δίωξη του ενός για το καλο του αλλου, τελείως λάθος.

προσαρμογή χρειάζεται όχι δίωξη η συμβιβασμός.

επίσης θεωρώ το λιγότερο ηλίθιο: επιτρέπεται το αλκοόλ, ιμιαπαγορεύντε το κάπνισμα και απαγορεύονται τα ναρκωτικά.

κατηγοριοποιείται το κάπνισμα σε άλλη κατηγορια από το αλκοόλ, κατηγοριοποιείται σε άλλη κατηγορια τα ναρκωτικά από το αλκοόλ, τα ναρκωτικά όμως δεν κατηγοριοποιούνται μεταξύ τους όμως.

με τα λίγα, εγώ όταν αφήνανε στα goody's να καπνίζουνε εγώ πάντα ρωτούσα τα 2-3 τραπέζια τριγύρω μου άμα τους ενοχλεί το κάπνισμα. και δεν χρειάζεται νομος για αυτό, απλή μόρφωση η από τους γονείς η από το σχόλιο (ανέκδοτο το τελευταίο k έτσι)

ντουνκελ !ντουνκελ! εγω δεν καπνιζω (τοχω κοψει),τρεχω 8μιση χιλιομετρα καθε πρωι στις 5,δεν πινω,για να τα τρεξω αυτα τα χιλιμομετρα κοιμαμαι καθε βραδυ 10,τρωω πολυ μονο 1 φορα την βδομαδα (ΝΑΙ ΡΕ ΜΠΟΤ,ΕΚΕΙΝΗ Η ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ Η 1 ΦΟΡΑ),αποφευγω το αυτοκινητο τοσο που μου σκουριασε η τρομπα του συμπλεκτη-φρενων,δεν απαυτωνω οσες φταρνιζονται,και βουρτσιζω και τον Νιονιο..

δικαιουμαι να μιλαω???

σου επιτρέπω

Link to comment
Share on other sites

...Μάλλον έγραψα κάτι που δεν έπρεπε.....

Παρ'όλο που διάβασα και ξαναδιάβασα την απάντησή σου, δεν πολυκατάλαβα τι θες να πείς, αλλά μάλλον θεωρείς ότι κάπου σε προσέβαλλα. Ελικρινά δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.

Η απάντησή μου όπως έγραψα βασίστηκε στις 2 τελευταίες φράσεις του δικού σου πόστ. θεώρησα ότι όταν κάποιος ανγνωρίζει ορθά κοφτά την πηγή του προβλήματος και δεν το δικαιολογεί, λίγο απέχει απο την λύση του. Ο τρόπος που περιέγραψα αποτελεί καθαρά την δική μου προσπάθεια για την διακοπή του καπνίσματος, και σε καμία περίπτωση δεν σου την προβάλλω σαν την μοναδική, ή την ιδανική. Καθένας μας βρίσκει -όταν θέλει- μόνος του τη λύση στα προβλήματά του, και το ελατήριο για κάθε ένα απο εμάς είναι διαφορετικό.

Και πάλι, για ότι απο την απάντησή μου σε έθιξε, ζητώ συγνώμη.

να σε καλά για την ωραία ορθή σου απάντηση

οχι δεν ήταν ότι με πρόσβαλες, καμία σχέση, απλά "με" πρόσβαλα για ακόμα μια φορά αντικρίζοντας την πραγματικότητα :)

προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.