Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

Καπνιστης (15ετιας) και γω εχω να πω ο νεος (στο φορουμ) τα εξης:

Ολοι το ξερουμε οτι μας κανει κακο στην τελικη... Αλλα ειναι το μονο? Αν ηταν ετσι θα πρεπε να γυρισουμε πεντακοσια χρονια πισω και εξηγουμε: με τα αυτοκινητα εχουμε ατυχηματα και σκοτονωμαστε, να τα απαγορεψουμε. Με τους υπολογιστες ...χανομαστε απ τον κοσμο, να τους καταστρεψουμε κτλ κτλ κτλ. Δηλαδη ειναι ενας φαυλος κυκλος που δεν τελειωνει. Πρεπει να μην επιτρεπεται οντως σε αρκετα κτιρια - υπηρεσιες αλλα να προβλεφτει πρωτα χωρος καταλληλος. Να υπαρχουν μπαρακια και καφετεριες που να επιτρεπεται, οπως επιλεγεις ενα μπαρακι για το ειδος του μουσικης του. Θελω ρε αδερφε να κανω το κομματι μου. Αλλα μας βλεπω οπως στην Αμερικη παλιοτερα σε μια πολιτεια οπου ο γειτονας πηγε στο δικαστηριο τον αλλον γιατι τον ενοχλουσε ο καπνος του τσιγαρου που εβγαινε απ το παραθυρο του.

Τελικα που τελειωνει η ελευθερια του καπνιστη και που αρχιζει η ελευθερια του μη? Το σιγουρο ειναι οτι στην προτερη κατασταση τι καθεστως ηταν δικτατορικο για τους μη καπνιστες και τωρα απλα αντιστραφηκε. Μη καπνιστες ειστε ικανοποιημενοι με αυτη την εξελιξη? (Ναι....:clap:)

Πιστευω οτι τα πραγματα με καποιες παρεμβασεις θα μπορουσαν για ολους να λειτουργησουν ομαλα αλλα ειμαστε στην Ελλαδα. Βλεπω να φυτρωνουν σαν τα μανιταρια οπως και στην Γερμανια ιδιωτικες λεσχες που στην ουσια ειναι club καπνιστων.

Συναδελφοι καπνιστες Venceremos.

(και να σκεφτειτε οτι το ειχα κοψει για τρια χρονια... και το ξαναρχισα ο μακακας :help:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply
Να υπαρχουν μπαρακια και καφετεριες που να επιτρεπεται, οπως επιλεγεις ενα μπαρακι για το ειδος του μουσικης του.

To κάπνισμα απαγορεύτηκε στους δημόσιους χώρους ΠΕΡΣΙ πριν ένα χρόνο, με νόμο που προέβλεπε επιλογή για μικρές επιχειρήσεις, γραφικά μπαράκια που λες, καφενεία στα χωριά για να μπορούν να κάνουν το τσιγαράκι τους νόμιμα χωρίς να αισθάνονται παράνομοι και να παρακαλάνε την ανοχή του κάθε δερβέναγα δημόσιου υπαλλήλου. Ενώ συνειδητά δεν εφαρμόστηκε καθόλου από την κυβέρνηση, επαναλάμβανε την δικαιολογία για παραθυράκια, που δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν εφαρμόζεις καθόλου ένα νόμο, τώρα όσοι τα σκάνε ή έχουν προσβάσεις στο κόμμα θα έχουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, κάτι σαν την φάση με την καθολική παρανοϊκή απαγόρευση ηλεκτρονικών παιχνιδιών, όπου άλλα netcafe δεν τα ενοχλούσαν και άλλα αναγκάστηκαν να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω οτι είμαι 27 και δεν έχω δοκιμάσει τσιγάρο ποτέ μου.είμαι φανατικός αντικαπνιστής για λόγους υγείας αλλά το παρακάτω βίντεο νομίζω έχει κάτι να πει.

http://www.youtube.com/watch?v=IcwV6sBPdTo&feature=player_embedded

και όχι.....δε τα βλέπω όλα θεωρίες συνομωσίας αν και μ αρέσει ως ένα βαθμό η σκέψη zeitgeist και λοιπά.

Φράγμα, μας βιάζουν και εμείς παραπονιομαστε για τις σφαλιάρες στο πισινό.

Link to comment
Share on other sites

Ωρε.

Οτι οι εταιριες (Prince/peter stuyvensant ειδα ads) μειωσαν τις τιμες τους, τι σας λεει?:eek:

Μου είπε γνωστός ότι αναλαμβάνει η ίδια η εταιρεία πληρωμή του φπα μέσω μείωσης τιμής νοητά

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε γνωστός ότι αναλαμβάνει η ίδια η εταιρεία πληρωμή του φπα μέσω μείωσης τιμής νοητά

Εμενα μου ειπε ο σουπερ περιπτερας μου οτι θα παιξει εμπλοκη απο το κρατος.

OLD HOLBORN ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΗΣ ΘΕΛΟΥΜΕ!

edit:

γήκαν τα μαχαίρια στην καπνοβιομηχανία με τη μορφή προσφορών. Η τιμή των 3,80 ευρώ το πακέτο ήταν αρκετά "βαριά" για την αγορά και το αποτέλεσμα ήταν να μειωθούν οι πωλήσεις έως 20% με τα νέα φορολογικά μέτρα. Η κίνηση της Philip Morris να κυκλοφορήσει μίνι πακέτο Marlboro στην τιμή των 3 ευρώ χαρακτηρίστηκε casus belli από τον ανταγωνισμό. Η βιομηχανία θέλει την τιμή του πακέτου πάνω από τα 4 ευρώ για να διατηρήσει τα κέρδη της σε ικανοποιητικά επίπεδα. Κάτι που ισχύει και για τους συνεταίρους της, που είναι οι πρατηριούχοι και οι περιπτερούχοι.

Ομως το αρνητικό κλίμα που επικρατεί στην αγορά δεν βοηθά για την περαιτέρω άνοδο της τιμής του πακέτου. Ετσι οι κινήσεις των στελεχών της βιομηχανίας οδηγούν αναγκαστικά σε μείωση της τιμής του πακέτου των τσιγάρων στα 3 ευρώ, έτσι ώστε να κρατήσουν τα αρχικά τους μερίδια στην αγορά ή ακόμη και να τα αυξήσουν.

Η δεύτερη μεγαλύτερη εταιρεία, η British American Tobacco, που διαθέτει πλούσια γκάμα τσιγάρων, απάντησε στην κίνηση της Philip Morris και προωθεί στην αγορά το πακέτο Prince στην τιμή των 3 ευρώ από 3,80 ευρώ που πωλείται σήμερα. Την ίδια τακτική ακολούθησε και για το πακέτο Stuyvesant, ενώ το Pall Mall το διαθέτει ήδη στην αγορά στην τιμή των 2,90 ευρώ για τη συσκευασία που περιέχει 25 τσιγάρα.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο αρχικός σχεδιασμός είναι η προσφορά των 3 ευρώ το πακέτο να έχει μικρή χρονική διάρκεια και να επανέλθει αργότερα στα 3,80 ευρώ. Ηδη τα πρατήρια έχουν εφοδιαστεί με πακέτα τσιγάρων με τις νέες τιμές, αλλά είναι αμφίβολο αν περάσουν την πόρτα των περιπτέρων, αφού οι ιδιοκτήτες θα βγάλουν ψίχουλα από την πώλησή τους.

Στο παζλ των χαμένων, εκτός από τη βιομηχανία που πουλά κοντά στο κόστος, είναι οι πρατηριούχοι, οι περιπτερούχοι και το υπουργείο Οικονομικών, που χάνει τα περισσότερα έσοδα.

Η απόφαση της British American Tobacco να κατεβάσει στα 3 ευρώ την τιμή του πακέτου θα μειώσει τα έσοδα του κράτους κατά 62 λεπτά το πακέτο. Η τιμή των 3,80 ευρώ δίνει έσοδα 3,21 ευρώ το πακέτο και για τα 3 ευρώ πέφτει στα 2,59 ευρώ παρουσιάζοντας πτώση κατά 19%.

Το υπουργείο Οικονομικών, όπως όλα δείχνουν, πήγε για... μαλλί και βγήκε κουρεμένο, αφού η λιανική τιμή καθορίζεται από την καπνοβιομηχανία.

Ασφαλείς πληροφορίες αναφέρουν ότι στην ίδια κατεύθυνση αναμένεται να κινηθεί και η εταιρεία Japan Tobacco International, που διαθέτει στην αγορά τα τσιγάρα Camel, Winston, Silk Cut κ.τ.λ.

Το υπουργείο Οικονομικών έχει θορυβηθεί από τις εξελίξεις αλλά και από τη σημαντική πτώση που καταγράφουν τα έσοδα από καπνικά προϊόντα. Τον Ιούλιο διαμορφώθηκαν μόλις στα 133,7 εκατ. ευρώ από 272,1 εκατ. πέρυσι καταγράφοντας πτώση 50%.

Ο κ. Γιάννης Πλακόπουλος πρόεδρος της Ενωσης Καπνοπωλών - Περιπτερούχων της Αθήνας θεωρεί ότι η κίνηση της British American Tobacco είναι η χαριστική βολή για τους περιπτερούχους, οι οποίοι με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθούν σε πτώχευση.

Ο κ. Πλακόπουλος υποστηρίζει πως η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών αδυνατεί να προστατεύσει αρχικά τα δικά της συμφέροντα και στη συνέχεια του δικτύου και της αγοράς καπνού.

Link to comment
Share on other sites

καπνίζω απο τα 16, από τα 16 μέχρι τα 19 έκανα 10 τσιγάρα την ήμερα, απο τότε μέχρι και σήμερα κάνω τουλάχιστον 25 μέχρι 30 τσιγάρα την ήμερα

πληρώνω κάθε μήνα τουλάχιστον 114€, δηλ τον χρόνο 1368€ και αυτό αν κάνω ένα πακέτο την ήμερα( που συνήθως δεν κάνω)

πάω διακοπές η περιπάτους στην πόλη και πρέπει να αποφεύγω μετά από κάποια ώρα να μιλάω όσο περπατάω, γιατί απλούστατα λαχανιάζω πολύ

το πρωί σηκώνομαι πολλές φορές με μια ενόχληση στους πνεύμονες , όταν πάω να πάρω δυνατές εισπνοές πολλές φορές νιώθω ένα γουργούρισμα

την καθημερινότητα μου πολλές φορές την ελέγχει το τσιγάρο( δηλ αποφεύγω δημόσια μέρη, η απλά σε μερικά μέρη είμαι βιαστικός γιατί μετά από λίγα λεπτά για να προλάβω να κάνω τσιγάρο), και είμαι μόνο 28 χρονών.

φυσικά είμαι υπέρ το να απαγορευτεί το κάπνισμα και μακάρι να μπορούσε το κράτος να απαγόρευε το τσιγάρο όπως τα γνωστά ναρκωτικά, αλλά βέβαια είναι τεράστια κέρδη συμφερόντων.

το τσιγάρο μόνο κακό κάνει και βγαίνουμε μόνο χαμένοι, τίποτα άλλο

δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει μόνο είμαι κότα (όλες οι άλλες θεωρίες είναι απλά ασυναρτησίες)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λένε για πτώση τζίρου είναι ανοησίες. Μπορεί τον πρώτο καιρό να υπάρξει μία μικρή πτώση που θα εξισσοροπηθεί αμέσως.

Είμαι 2 χρόνια στη Γερμανία , στο Μόναχο όπου απαγορεύεται το καπνισμα εδώ και 2,5 χρόνια. Μάλιστα πριν λίγο καιρό απαγορεύτηκαν και οι λέσχες κλπ. Λοιπόν όλα τα μαγαζια είναι γεμάτα και ο κόσμος όταν θέλει να κάνει τσιγαράκι βγαίνει από το μαγαζί και το κάνει και ξαναπάει και κάθεται στη θέση του. Θεωρείται απόλυτα νορμαλ και μάλιστα γίνονται πολλές γνωριμίες από αυτούς που καπνίζουν μαζί έξω.

Και μην ξεχνάμε τον καιρό της Γερμανίας. Ήδη έχει 8 βαθμούς τα βράδια.

Link to comment
Share on other sites

πριν το στρατο(2005) εκανα 2 πακετα την ημερα.

Απο τοτε κανω 1-2 την ημερα οποτε τα θελω.αν ομως θελω να παρω ενα πακετο στην εκδρομη θα το παρω αλλα και να μεινω χωρις τσιγαρο για μια βδομαδα δε με νοιαζει.Το κανω για την στιγμη την απολαυση την παρεα κλπ.

Αθλουμαι καθε μερα και δε με κοβει τπτ.

Αν ομως κανω 6-7 την ημερα ΑΜΕΣΩΣ καταλαβαινω την διαφορα στην αντοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά βλέπετε εφαρμογή στο μέτρο; γιατί εδώ στα μέρη μου, μόνο τη πρώτη εβδομάδα είχαν εξαφανίσει τα τασάκια οι καφετέριες. Από εκεί και πέρα, τσουπ να τα πάλι και πάρε το πάφα πούφα μέσα στη μούρη. :rant:

Για πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Οπου βγαινω εδω το ιδιο ακριβως.

Αν ειναι δυνατον.... πρεπει να τους βαλουν πιστολι στο κεφαλι?

Αλλα ουτε και οι καταστηματαρχες λενε τιποτα....

Ουτε λενε για το τσιγαρο ,ουτε αποδειξεις κοβουν ,τι στο καλο!!!!(αν και την πορηγουμενη βδομαδα ενας σουβλατζης που του δωσα την αποδειξη την πεταξε στα σκουπιδια,ε μ@κ@ς ειμαι ,αρπαξα στα φανερα 5-6 απο τον παγκο και σαν να σφιχτηκε λιγο).

Αυτο με το τσιγαρο ομως πρεπει να καταλαβουν απο μονοι τους οτι δεν μας νοιαζει αν θα παθουν κατι η οχι ,μας νοιαζει η ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΙΝΗ ,οποτε μην το περνετε τοσο προσωπικα οι καπνιζοντες... -.-

και οι καταστηματαρχες do something!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ειχαμε εφαρμοσει για μια εβδομαδα ακριβως, οπως ολοι οι υπολοιποι...

Απο την στιγμη που δεν γινονται οι ελεγχοι δεν προκειται να γινει κατι.

Να δω πως σκ@τ@ θα το κοψουμε το ρημαδι :@

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ειχαμε εφαρμοσει για μια εβδομαδα ακριβως, οπως ολοι οι υπολοιποι...

Απο την στιγμη που δεν γινονται οι ελεγχοι δεν προκειται να γινει κατι.

Να δω πως σκ@τ@ θα το κοψουμε το ρημαδι :@

Με ρουφιανιά μόνο. Αν δεν αρχίσει ο ένας κ ο άλλος τις μυνήσεις ώστε να πέφτουν πρόστιμα, αυτή η κατάσταση θα συνεχίζει.

Γενικά τώρα, διαπιστώνω ότι ζηλεύουμε τους Ευρωπέους για την υποδομή τους, τους νόμους τους, θέλουμε να μεταναστεύσουμε εκεί, αλλά τους ίδιους νόμους εδώ τους γράφουμε στα ....παπούτσια μας επειδή εμπεριέχουν την έννοια της "απαγόρευσης".

Με δύο μέτρα και δύο σταθμά όμως δεν βελτιώθηκε καμία κοινωνία. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

καπνίζω απο τα 16, από τα 16 μέχρι τα 19 έκανα 10 τσιγάρα την ήμερα, απο τότε μέχρι και σήμερα κάνω τουλάχιστον 25 μέχρι 30 τσιγάρα την ήμερα

πληρώνω κάθε μήνα τουλάχιστον 114€, δηλ τον χρόνο 1368€ και αυτό αν κάνω ένα πακέτο την ήμερα( που συνήθως δεν κάνω)

πάω διακοπές η περιπάτους στην πόλη και πρέπει να αποφεύγω μετά από κάποια ώρα να μιλάω όσο περπατάω, γιατί απλούστατα λαχανιάζω πολύ

το πρωί σηκώνομαι πολλές φορές με μια ενόχληση στους πνεύμονες , όταν πάω να πάρω δυνατές εισπνοές πολλές φορές νιώθω ένα γουργούρισμα

την καθημερινότητα μου πολλές φορές την ελέγχει το τσιγάρο( δηλ αποφεύγω δημόσια μέρη, η απλά σε μερικά μέρη είμαι βιαστικός γιατί μετά από λίγα λεπτά για να προλάβω να κάνω τσιγάρο), και είμαι μόνο 28 χρονών.

φυσικά είμαι υπέρ το να απαγορευτεί το κάπνισμα και μακάρι να μπορούσε το κράτος να απαγόρευε το τσιγάρο όπως τα γνωστά ναρκωτικά, αλλά βέβαια είναι τεράστια κέρδη συμφερόντων.

το τσιγάρο μόνο κακό κάνει και βγαίνουμε μόνο χαμένοι, τίποτα άλλο

δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει μόνο είμαι κότα (όλες οι άλλες θεωρίες είναι απλά ασυναρτησίες)

Οι 2 τελευταίες φράσεις απαιτούν περισσότερα ''άντερα'' απο ότι η ίδια η προσπάθεια για την διακοπή του τσιγάρου.

αφού λοιπον ''το έχεις'' και το θέλεις, απλά κάντο. χωρίς τυμπανοκρουσίες, χωρίς βαρύγδουπες ανακοινώσεις και όρκους. Εκει που σβήνεις το τσιγάρο που καπνίζεις μην ανάψεις άλλο. Κάντο τόσο φυσικά, τόσο κοινα, σα να πίνεις 1 ποτήρι νερό. Και μετά ξέχνα το , και μη σου περάσει στιγμή απο το μυαλό ότι το ελέγχεις όσος καιρός και να περάσει. ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΠΟΤΕ !

Υ.Γ. υπήρξα μέσος (1 - 1 1/2 πακέτα) καπνιστής 11 χρόνια το είχα κόψει για 10 μήνες, την έκανα την πατάτα το ξαναάρχισα και 3 χρόνια μετά το έκοψα. είμαι άκαπνος 4 χρόνια και δεν θυμάμαι πλέον πως είναι να καπνίζεις. Και δεν επιθυμώ να θυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστέυω ότι είναι όλοι συννενοημένοι οι μαγαζάτορες μιας περιοχής και όταν είναι να γίνει έλεγχος μια ημέρα του μήνα πχ, πέφτει σύρμα από "μέσα" και τσουπ τα εξαφανίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι μαγαζάτορες που κάποιοι κατηγορούν, ανήκουν στη μερίδα των επαγγελματιών που έχουν πληγεί στο ΜΑΧ από το νέο νόμο. Δεν έχω κανένα μπαράκι η καφέ, όμως βλέποντας τι γίνεται έξω, αυτούς λυπάμαι, περισσότερο και από εμένα τον καπνιστή. Αυτοί είναι οι πρώτοι που πρέπει να ακούσουν και να ανεχτούν τη !@#κία του καθενός ,είτε είναι παράπονο αντικαπνιστή-καπνιστή, είτε καταγγελία ενοχλημένου διαμαρτηρούμενου-χαιρέκακου ρουφιάνου, είτε μπλα-μπλά και συστάσεις από δημοτικές αστυνομίες και λοιπούς παρατρεχάμενους χαρτογιακάδες. Είναι άδικο να λέμε διαρκώς 'κάντε κάτι', διότι ούτε έχουν όλοι πακέτο στην άκρη για ανακαινίσεις και διαμορφώσεις και ούτε τους βλέπω να βάζουν και τίποτα στην άκρη αν εφαρμοστεί κατά γράμμα ο νόμος.

Σε περίπτωση καμπάνας, ο καπνιστής θα πληρώσει 50€ το τσιγάρο του. Ο καταστημτάρχης 500€ και πάει αθροιστικά για κάθε καταγγελία απανωτή! (Στην επόμενη κλήση 1000, 1500€ κτλ). Άμα δηλαδή κάποιον τον 'ενοχλεί' ο ανταγωνισμός από το γειτονικό μαγαζί π.χ., στέλνει 2-3 νταγλάρια με πουράκλες να καπνίζουν και να μη μπορεί να τους την πει σχεδόν κανείς,τους χαρτζιλικώνει με 300-400€ για τα πρόστιμα της δημοτικής και στο κλείσιμο της ημέρας έχει ο άλλος να πληρώνει 3000αρα 'κοστούμια'...

Link to comment
Share on other sites

Οι μαγαζάτορες που κάποιοι κατηγορούν, ανήκουν στη μερίδα των επαγγελματιών που έχουν πληγεί στο ΜΑΧ από το νέο νόμο. Δεν έχω κανένα μπαράκι η καφέ, όμως βλέποντας τι γίνεται έξω, αυτούς λυπάμαι, περισσότερο και από εμένα τον καπνιστή. Αυτοί είναι οι πρώτοι που πρέπει να ακούσουν και να ανεχτούν τη !@#κία του καθενός ,είτε είναι παράπονο αντικαπνιστή-καπνιστή, είτε καταγγελία ενοχλημένου διαμαρτηρούμενου-χαιρέκακου ρουφιάνου, είτε μπλα-μπλά και συστάσεις από δημοτικές αστυνομίες και λοιπούς παρατρεχάμενους χαρτογιακάδες. Είναι άδικο να λέμε διαρκώς 'κάντε κάτι', διότι ούτε έχουν όλοι πακέτο στην άκρη για ανακαινίσεις και διαμορφώσεις και ούτε τους βλέπω να βάζουν και τίποτα στην άκρη αν εφαρμοστεί κατά γράμμα ο νόμος.

Σε περίπτωση καμπάνας, ο καπνιστής θα πληρώσει 50€ το τσιγάρο του. Ο καταστημτάρχης 500€ και πάει αθροιστικά για κάθε καταγγελία απανωτή! (Στην επόμενη κλήση 1000, 1500€ κτλ). Άμα δηλαδή κάποιον τον 'ενοχλεί' ο ανταγωνισμός από το γειτονικό μαγαζί π.χ., στέλνει 2-3 νταγλάρια με πουράκλες να καπνίζουν και να μη μπορεί να τους την πει σχεδόν κανείς,τους χαρτζιλικώνει με 300-400€ για τα πρόστιμα της δημοτικής και στο κλείσιμο της ημέρας έχει ο άλλος να πληρώνει 3000αρα 'κοστούμια'...

Απλή ερώτηση. Από τη στιγμή που έγινε νόμος, γιατί δεν εξαφανίζουν τα τασάκια;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.