Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

Καταρχάς να πω οτι είμαι 27 και δεν έχω δοκιμάσει τσιγάρο ποτέ μου.είμαι φανατικός αντικαπνιστής για λόγους υγείας αλλά το παρακάτω βίντεο νομίζω έχει κάτι να πει.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IcwV6sBPdTo&feature=player_embedded]YouTube - ΞΞ΀Π΀Π΀ΣΞΞΞΞ‘Ξ, Ξ€Ξ;[/ame]

και όχι.....δε τα βλέπω όλα θεωρίες συνομωσίας αν και μ αρέσει ως ένα βαθμό η σκέψη zeitgeist και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Eιμαι καπνιστης την τελευταια 5ετια.(και ειμαι καλα?)

Προσφατα διαβασα ενα ωραιο αρθρο για αυτο το θεμα.

Οι "θεωριες" του πολλες -μεταξυ αλλων και μερικες απο αυτες που αναφερει το παραπανω βιντεο-

Αλλα εμενα μου εμεινε αυτη:

Ενας καπνιστης ΚΟΣΤΙΖΕΙ περισσοτερο απο οτι ενα μη καπνιστη στο κρατος λογω υγειας.

Στο αρθρο ανεφερε ενδεικτικα ποσα ποσο % "κοστιζει" η περιθαλψη ασθενων που επιβαρυναν την υγεια τους λογω καπνισματος.

Με παραξενεψε λοιπον το ποσο γρηγορα "περασε" αυτο και οτι 2 μερες πριν "επιβληθεί" δεν ειχε αναφερθει τιποτα.

Με το ΔΝΤ απο πανω....παραξενη συγκυρια.

Το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι λιγες μερες νωριτερα ειχα παει σε ενα νοσοκομειο για ενα συγγενικο μου προσωπο, και ο παππους που ηταν roomie μαρμαρας απο τη Συρο, περιπου 75 ετων μας ελεγε ιστοριες απο οταν ηταν νεος το ποσο καλο κανει το καπνισμα ειδικα σε αυτους που δουλευαν μαρμαραδες...

Περιττο να πω οτι ανεσαινε σαν τον Darth Vader με φαρυγγιτιδα.

Τι να πεις...

Οπως και να χει ελπιζω να μην εξελιχθει και αυτο το νημα σε πεδιο μαχης.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε greekfragma... το όλο περιεχόμενο του video είναι πολύ καλό, για κάποιον που μπορεί να το καταλάβει. Δυστυχώς θα υπάρξουν και κάποιοι που θα πουν: "Κάνω αντίσταση στο "καθεστώς" που μας επιβάλλουν, και για αυτό καπνίζω" χωρίς όμως να καταλάβουν την πραγματικό λόγο δημιουργίας του video, απλά επειδή έτσι τους συμφέρει.

Θα ήταν λοιπόν καλύτερο, τo video να είχε γίνει πιο συγκεκριμένο στους σκοπούς που γίνεται όλο αυτό, αλλά αντί αυτού επικεντρώθηκε στο τσιγάρο. Το κακό ξαναλέω είναι ότι κάποιοι θα παραφράσουν και θα εκφράσουν και σε άλλους τα νοήματα του video διαφορετικά.

Άσε που το logo "ελληνική γροθιά" προς το τέλος, μου θύμισε κάτι σε καρατζαφέρης style. :rofl: (sorry, αλλά έπρεπε να το πω :p).

Edit: Να προσθέσω ότι είμαι φανατικότατος αντικαπνιστής, αλλά εδώ νομίζω ότι ο "σκοπός" αγιάζει τα μέσα. :)

Kαι ενώ το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους και ειδικά στο σπίτι μέσα το απεχθάνομαι, τα μπαλκόνια του σπιτιού είναι ανοιχτά για όποιον θέλει να καπνίσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είμαι καπνιστής και παρόλο που τα νέα μέτρα δέν με ενθουσιάζουν, πιστεύω ότι είναι πολύ σωστά.

Το τσιγάρο είναι μία βλαβερή συνήθεια η οποία προσωπικα έχει περάσει απο το στάδιο της απόλαυσης, σε αυτό της εξάρτησης.

Όσον αφορά το κόστος ενός καπνιστή στο εθνικό σύστημα υγείας.

Δεδομένου ότι ένα πακέτο τσιγάρα κοστίζει 3euros και κάνω δύο την ημέρα, έχουμε και λέμε:

-6 euros την ημέρα.

-180 τον μήνα.

-2160 τον χρόνο.

-86.400euros σε 40 χρόνια καπνίσματος.

Θα ήθελα να μάθω πραγματικά με ποιόν τρόπο υπολογίζεται απο το κράτος ότι επιβαρύνω τα ταμεία με έξοδα νοσηλείας όταν έχω καταβάλει ένα τόσο μεγάλο ποσό, την στιγμή που κάποιος νοσηλεύεται με αντίστοιχη πάθηση χωρίς να έχει δώσει μία....!

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω στα μπουζουκια και στα καζινο να το απαγορευσουν...ειδικα στα μπουζουκια δεν υπαρχει περιπτωση να βγεις και να μη ζεχνεις τσιγαριλα μετα..αλλα το μπαρακι που χωραει 10 ατομα ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω πραγματικά με ποιόν τρόπο υπολογίζεται απο το κράτος ότι επιβαρύνω τα ταμεία με έξοδα νοσηλείας όταν έχω καταβάλει ένα τόσο μεγάλο ποσό, την στιγμή που κάποιος νοσηλεύεται με αντίστοιχη πάθηση χωρίς να έχει δώσει μία....!

τα πιο χαι τεκ φαρμακα καρκινου εχουν τιμες που αγγιζουν 5-8000/κουτι(των 20-39 δοσεων ) http://www.fiercebiotech.com/story/revlimid-price-likely-to-attract-price-scrutiny/2006-07-03 http://www.medscape.com/druginfo/pricebrandimage?cid=med&drugid=94823&drugname=Lenalidomide+Oral&monotype=pricebrandimage http://www.ajhp.org/cgi/content/abstract/65/13/1221

οταν λοιπον ενας ασθενης θελει θεραπειες κατι μηνες δεν κοστιζει στο κρατος καμποσα (και δεν υπολογιζω το κοστος νοσοκομειου-εξετασεων-λοιπον φαρμακων)?

το οικονομικο μοντελο του ασφαλιστικου συστηματος δεν μπορω να το αναλυσω σαν οικονομολογος αλλα φανταζομαι οτι υπολογιζει τις εισφορες των ασφαλισμενων βασει των πιθανοτητων βαρειας ανιατης ασθενειας (και πιθανου κοστους αντιμετωπισης των) για εναν μεσο υγιη ανθρωπο.Οταν καποιος με το καπνισμα τις αυξανει ,δεν ειναι αδικο στα 50 του πχ να εχει τα ιδια δικαιωματα περιθαλψης με εναν 20χρονο καρκινοπαθη?Δεν εχουν απεριοριστο προυπολογισμο τα νοσοκομεια

...

απο εκει και περα,η καλυτερη αντικαπνιστικη καμπανια στην ελλαδα θα ηταν μια που θα επικεντρωνε στην ζημια που κανει η συνηθεια αυτη στην στυτικη λειτουργια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι το βιντεάκι το έφτιαξε με σιγουριά καπνιστής. Αμφιβάλλω αν ένας μη καπνιστής θα έμπαινε σε αυτόν τον κόπο ή έχει τέτοιες απόψεις :p

Εφόσον λοιπόν είναι καπνιστής, αμφιβάλλω πάλι αν μπορεί να μείνει αμερόληπτος.

Τεσπα, μου κάνει εντύπωση που μπορεί να φτάσει το μυαλό μερικών. Φασιστική απόφαση από που κι ως που; Τι ήθελε, να κάνουμε δημοψηφίσματα για κάθε τέτοια απόφαση; Αλλά ακόμα και με δημοψήφισμα, θεωρούσε ο δημιουργός του βίντεο ότι θα "κέρδιζε" τη μάχη;

Θα τον παραπέμψω λοιπόν να δει το [ame=http://www.imdb.com/title/tt0427944/]Thank You for Smoking (2005)@@AMEPARAM@@http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BOTAwOTM2MTMzNl5BMl5BanBnXkFtZTcwNDM4NDUzMQ@@._V1._SX100_SY137_.jpg@@AMEPARAM@@BOTAwOTM2MTMzNl5BMl5BanBnXkFtZTcwNDM4NDUzMQ@@@@AMEPARAM@@SX100@@AMEPARAM@@SY137[/ame], μπας και δει ποιος είναι το πρόβατο της υπόθεσης...

Είναι κάπως απογοητευτικό πάντως να βλέπεις ότι ακόμα και στα όποια καλά πάνε να γίνουν στον τόπο, υπάρχουν πάντα αντίστοιχες αντιδράσεις. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

εγώ γενικά θεωρώ όλο αυτό το πράγμα μια φάρσα.

όλο είναι στημένο με το πως ενοχλεί έναν μη καπνιστή η μπόχα από το τσιγάρο γιατί δεν υπάρχει ερευνα που να λέει πως παθαίνει και τίποτα, ok τότε.. αλλα γιατί να μην απαγορευτεί και να φοράς βαριά αρώματα μέσα σε ένα μαγαζί?

αλλα και να το προσπεράσουμε και να πούμε.. OK, το κάνουν για να σωθούν οι καπνιστές.. τότε το αλκοόλ που είναι τέρμα χειρότερο και πιο επικίδυνο, γιατί είναι free? όπως επίσης πόσοι άνθρωποι έχουν αρθρίτιδες λόγο υψηλής κατανάλωσης αλατιού.. (να απαγορευτεί και αυτό) επίσης πόσοι άνθρωποι λόγο καθιστικών επαγγελμάτων έχουν σοβαρά θέματα με την υγεία τους (να απαγορευτεί η καθιστική εργασία) πόσοι anthropoi trwne σε fast food και διαφορα φαγητά που προκαλούν καρκίνους, παχυσαρκίες και πολλά αλλα τέτοια ωραία (να απαγορευτούν τα junk food)

με τα λίγα η κανεις κάτι η δεν κανεις. υπάρχει θέμα με έλλειψη παιδείας και σεβασμού στον συνάνθρωπο όχι στην ανάγκη νταντεύματος, αλλιώς να φτιάξουμε έναν κόσμο όπως στην ταινία demolition man

btw εγώ είμαι καπνιστής, αλλα ειλικρινά δεν πιστεύω πως με χτυπάει στην τσέπη η θα πάω από καρκίνο.

πολύ απλά γιατί καπνίζω μονο όταν θέλω, κάτι που μεταφράζεται περίπου σε 1 maximum 2 πακέτα τον μηνα, γιατί πολύ απλά πιστεύω πως το τσιγάρο είναι μια απόλαυση και πρέπει να το κανεις για να το απολαύσεις όχι για να ξεμαστουρωσεις

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καπνιστης, και ουτε προκειται ποτε να γινω. Δεν μπορω να πω οτι δεν μου αρεσει η ιδεα του νεου μετρου (αααν εφαρμοστει). Επισης, καταλαβαινω απολυτα τους μεγαλυτερους καπνιστες (και σιγουρα οχι τον συμφοιτητη μου που διαρρηγνυει τα ιματια του) οι οποιοι πλεον μαλλον δεν ειναι physically capable να το κοψουν, αλλα κυριως εχουν μεγαλωσει βομβαρδισμενοι απο διαφημισεις, το προτυπο του Malboro Man, το ποσο kewl ηταν και διαφορα αλλα.

Αλλα ελεος, πονανε τα μυαλα μου καθε φορα σε συζητηση με καπνιστη, με attitude πρεζακια οταν του θιγουν την ντοπα του, και τα γελοια επιχειρηματα που συγκρινουν το τσιγαρο, το οποιο βλαπτει ΑΜΕΣΑ τον τυπο που καθεται διπλα και το ανασαινει, με το ποτο πχ, του οποιου οι συνεπειες μπορουν ΔΥΝΗΤΙΚΑ να βλαψουν το διπλανο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καπνίσει ποτέ και είμαι φανατικός αντικαπνιστής...όμως συμφωνώ σε πολλά πράγματα με το βίντεο... Μόνο και μόνο η λέξη "ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ" μου ηχεί καθόλου ωραία στα αυτιά. Δεν ξέρω που αποσκοπεί όλο το θέμα όμως ξέροντας το πόσο ισχυρές είναι οι πολυεθνικές εταιρίες παραγωγής τσιγάρων πραγματικά απορώ για το τι μπορεί να κρύβεται από πίσω για να προωθούνται νόμοι που μπορούν να πλήξουν τα συμφέροντά τους.

Γενικά αυτός ο ψεύτο εκπολιτισμός που προωθείται τα τελευταία χρόνια στις "πολιτισμένες" χώρες νοιώθω ότι συρρικνώνει ύπουλα τις ατομικές μου ελευθερίες.

Είμαι υπέρ της απαγόρευσης σε δημόσιους χώρους όπως νοσοκομεία και δημόσιες υπηρεσίες αλλά δεν μπορείς να κόψεις το κάπνισμα μέσα σε μπαρ και μπουζούκια.

Έιναι που είναι πεσμένη κίνηση στη τελική αν δεν μπορεί ο άλλος να καπνίσει δεν θα πατήσει και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ας αφήσουμε την κοινή λογική που έχει κάνει άπειρα λάθη στην ιστορία, και να μου πεις μια έρευνα?

Scientific evidence shows that exposure to secondhand tobacco smoke causes disease, disability, and death.

Στα citations έχει τέσσερις.

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Passive_smoking?wasRedirected=true

Link to comment
Share on other sites

ας αφήσουμε την κοινή λογική που έχει κάνει άπειρα λάθη στην ιστορία, και να μου πεις μια έρευνα?

http://www.surgeongeneral.gov/library/secondhandsmoke/report/index.html

http://oaspub.epa.gov/eims/eimscomm.getfile?p_download_id=36793

Απο τα πρωτα στα references του wiki, βαρεθηκα να ψαξω παρακατω, ψαξε μονος σου αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο είναι της EPA που όπως λέει στο βίντεο που παρέθεσε ο dunkel είναι "στημένη". Την πρώτη αδυνατώ να τη διαβάσω όταν για κάθε κεφάλαιο έχει διαφορετικό PDF αρχείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μααααιστα...

Αν υπήρχε τέτοια ευαισθητοποίηση και τέτοια κινητοποίηση και για τα κοινά τέτοια ώρα θα ήμασταν Ελβετιά.

..... Αλλά τί λέω ? το να αφιερώσει κανείς 1 ώρα να φτιάξει ένα βιντεάκι με 2 τραγουδάκια, 2 - 3 ''μαρτυρίες'', 3 -4 ''πολιτικές παρόλες'' και άσχετες φωτογραφίες συντελεί άραγε ''επανάσταση'' ? ''διαμαρτυρία'' ? ''ανένδοτο'' ?

καήκαμε....

''στα μπαρ τσαμπουκάς και στη δουλειά χαλβάς''

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια που με ενοχλει το καυσαεριο απο τα λεωφορεια/ φορτηγα, τι πρεπει να γινει? Να απαγορευσουμε τα φορτηγα? Και η δυνατη μουσικη ειναι ενοχλητικη, ασε που μπορεις να χαλασεις την ακοη σου,γιατι δεν την απαγορευουμε τελειως? Ενα εχω να πω.... Τα λυσανε ολα τα προβληματα μας, το τσιγαρο μας εμεινε... Ανεγκεφαλοι...

Link to comment
Share on other sites

δες τι γραφουν τα νούμερα.

δεν είναι συγκριτικά, δεν λέει πόσοι στην ίδια περιοχή πεθαίνουν χωρίς να καπνίζει κανένας.

ας υποθέσουμε πως η θνησιμότητα σε μια περιοχή A είναι 1000 άτομα τον χρόνο, μπορώ να πάρω αυτό το νούμερο και να πω οτιδήποτε.

όπως 1000 άτομα πεθαίνουν κάθε χρόνο στην περιοχή A σε περιβάλλον πόλης

το να πετάς οποιαδήποτε νούμερα χωρίς να έχεις νούμερα αναφοράς δεν είναι ερευνα.

θυμήσου την γρίπη των χοίρων, να λένε στις είδησης "πέθαναν 150 άτομα από την γρίπη των χοίρων" ωραίο ακούγεται ώσπου να ακούσεις και συγκριτικό νούμερο του τύπου "από την απλή γρίπη πέθαναν 1000 άτομα" και "5000 άτομα πέθαναν από φυσικές αιτίες"

ενημερωτικά στην Ρωσία η νομοθεσία δεν πέρασε γιατί δεν υπάρχει επιστημονική έρευνα, παραμόνο εικασίες

και δεν λέω να λούζονται οι μη καπνιστές τους καπνιστές e.t.c.

αλλα να υπάρχει ένας ευπρεπής χώρος για τους καπνιστές που να μπορέσουν να απολαύσουν το τσιγάρο τους.

και πιο πολύ το λέω όχι για τους πελάτες αλλα για τους επαγγελματίες που εργάζονται στα bar e.t.c. που είναι αναγκασμένοι κάποιοι έως και 7 μέρες την εβδομάδα να είναι καπνισμένοι και να βρωμοκοπάνε μετά την δουλειά χωρίς επιλογή

Link to comment
Share on other sites

(Καπνιστής)

Έχω την εντύπωση, ότι τα κέρδη από τον φόρο πολυτελείας των τσιγάρων υπερκαλύπτουν τα οποιαδήποτε έξοδα για την αντιμετώπιση των προβλημάτων υγείας που προκαλούν. Άμα υπάρχει κάπου "συνομωσία", είναι γιατί δε το έχουν απαγορεύσει τελείως (βλέπε πιο πάνω + lobby καπνοβιομηχανίας κτλ).

Πώς βλέπω τα μέτρα; Αναμενόμενα, μιας και ήταν το επόμενο στάδιο, μετά το trend που κυριαρχεί με το κίνημα των αντικαπνιστών. Βλάπτει την ελευθερία μου; Όχι περισσότερο από όσο βλάπτω εγώ τους άλλους με τον δικό μου καπνό.

Θα προτιμούσα βέβαια να υπήρχαν κάποιοι χώροι, στους οποίους θα μπορούσαμε εμείς οι καπνιστές να βλάπτουμε ο ένας τον άλλο (sic), αλλά μπερδεύεται πολύ η κατάσταση μετά.

Ελπίζω να μπορέσουμε να κάνουμε τελείως "phase-out" την ιστορία με το τσιγάρο. Έχω βαρεθεί να καθαρίζω το πληκτρολόγιο κάθε μέρα :) .

Προφανώς προκείπτει το ερώτημα, γιατί συνεχίζω το κάπνισμα. Η απάντηση:

...γιατί μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.