Jump to content



Overclock Intel C2D E8400


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Thelab.gr

Μιας και έχω μείνει λίγο πίσω σε θέματα overclocking βρήκα την αφορμή να απευθυνθώ τους ειδικούς μήπως γίνεται να βοηθήσουν λίγο την κατάσταση.

Εδώ και 1,5 περίπου χρόνο έχω φτιάξει ένα σύστημα που αν και έχει μείνει λίγο πίσω σε θέμα τεχνολογίας, τα βγάζει εις πέρας πολύ καλά και σε θέμα gaiming αλλά και σε οτιδήποτε άλλο αφορά την ταχύτητα κλπ...

Το σύστημά μου είναι το εξής:

CPU: Inter Core 2 Duo E8400

Motherboard: Gigabyte P35-DS3L

Graphics Card: NVIDIA GeForce 9800gt Frequencys: Core = 600 MHz - Shaders = 900 MHz Memory = 1500 MHz (512mb)

Ram: Kingston HyperX 2*4GB => DRAM Frequency: 333.3MHz (DDR2 ενοείτε)

Τροφοδοτικό: Δεν μπορώ να θυμηθώ εταιρεία αλλά είναι 600watt.

Σας γράφω αναλυτικά τα στοιχεία(frequency) κλπ ωστέ να μου πείτε καταρχάς την γνώμη σας για το κατά πόσο μπορώ να ανταπεξέλθω με αυτό το σύστημα για κανά χρόνο ακόμη και αν σε γενικές γραμμές είναι καλό...

Το κύριο ερώτημά μου είναι αν γίνεται να κάνω overclock την CPU μου & την κάρτα γραφικών με stock ψύξη...

Αν γίνεται, μπορείται να με καθοδηγήσεται η έστω να μου δώσεται κάποιες πληροφορίες για το πώς μπορώ να το κάνω με ασφαλή τρόπο;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω αναλυτικά τα στοιχεία(frequency) κλπ ωστέ να μου πείτε καταρχάς την γνώμη σας για το κατά πόσο μπορώ να ανταπεξέλθω με αυτό το σύστημα για κανά χρόνο ακόμη και αν σε γενικές γραμμές είναι καλό...

μια χαρα το βλεπω το συστηματακι εγω! φυσικα ειναι και αναλογα με την χρηση οποτε αμα θες δωσε περισσοτερες πληροφοριες της χρησης που του κανεις....κι αν ειναι για gaming σε τι αναλυση παιζεις?

παντως για νορμαλ καταστασεις και παιχνιδι εως 1680Χ1050 (και με καποιες μικρουποχωρισεις αναλογως παιχνιδιου και αναλυσης) εμενα μου φαινεται αξιοπρεπεστατο το πισι!

Το κύριο ερώτημά μου είναι αν γίνεται να κάνω overclock την CPU μου & την κάρτα γραφικών με stock ψύξη...

Αν γίνεται, μπορείται να με καθοδηγήσεται η έστω να μου δώσεται κάποιες πληροφορίες για το πώς μπορώ να το κάνω με ασφαλή τρόπο;;

για τον επεξεργαστη δες εδω πρωτα! σιγουρα θα σου λυθουν αρκετες αποριες και οπως θα δεις κι εσυ ο Ε8400 εχει αρκετο περιθωριο κλοκαρισματος ακομα και με στοκ ψυξη!

για την καρτα γραφικων καλυτερα να μας πεις την αναλυση που παιζεις!

μπορει να σε συμφερει αλλαγη καρτας ή μπορει και να κανεις μια χαρα την δουλεια σου χωρις καν να κλοκαρεις...!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχω μείνει σε 17αρα οθόνη για κανα μήνα ακόμα άρα καταλαβαίνεις οτι χρησιμοποιώ 1280*1024 ανάλυση...

Επίσης, τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ κλασικά για surfing στο ιντερνετ και κυρίως για πολύ gaming.... Σε ευχαριστώ για το Link που μου έδωσες παρεπιπτόντως....

Όσο για τον επεξεργαστή, οκ, για την κάρτα γραφικών τώρα τι μπορούμε να κάνουμε για να πάρω το maximum χωρίς εξτρά ψύξη;;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες για κανα μηνα ακομα...μετα σε τι αναλυση θα πας?

οπως και να χει για κλοκαρισμα της καρτας γραφικων ισχυουν τα ιδια:

ανεβαζουμε λιγο συχνοτητα (και ρευμα αναλογως), δοκιμαζουμε σταθεροτητα και παλι απ'την αρχη!

υπαρχουν διαφορα εργαλεια για να κλοκαρεις την καρτα σου...

μπορεις να δοκιμασεις το rivatuner για το κλοκαρισμα και atitool για ελεγχο σταθεροτητας!

η καρτα σου εχει 3 μεταβλητες(συχνοτητες)...!δοκιμασε να βρεις μια χρυση τομη!

προσοχη: ελεγχε συνεχεια θερμοκρασιες να μην ανεβουν σε επικινδυνα νουμερα (>90-100)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μετά μάλλον θα προμηθευτώ οθόνη μεγαλύτων ιντσών άρα και μεγαλύτερης ανάλυσης... Τώρα συγκεκριμένα δεν γνωρίζω...

Α και κάτι τελευταίο... Ενα καλό όριο θερμοκρασίας για CPU σε Full load είναι γύρω στα 65-70?

Και για την κάρτα γραφικών αν σου είναι εύκολο να μου πείς; (να φανταστώ 90-100 είναι maximum άρα γύρω στα 80...)

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν θεώρώ οτι δεν αξίζει τον κόπο να μπεισ σε διαδικασίες και να σπαταλάς χρόνο με την 9800GT.

Eλάχιστα εχει θα σου προσφέρει παραπάνω, μια χαρά είναι όπως είναι έτσι.

Για CPU όντως έχεις περιθώρια μεγάλα , δηλαδή με καλή ψυκτρούλα πας και μέχρι 4 άνετα.

Και με την stock βεβαια πάλι ανεβαίνεις μέχρι να σε κόψουν οι θερμοκρασίες σου.

Τώρα αν αλλάξεις οθόνη , και πας σε κάτι μεγαλύτερο 22-23 με 1080 εκεί η κάρτα θα έχει πρόβλημα.

Οποτε για μένα σήκωσε τον επεξεργαστή οσο μπορείς (ιδανικά να πας σε 4.0Ghz) pare kai την οθόνη σου που λες και αν δεις κάποια στιγμη οτι η κάρτα δεν πάει, δωστην και πάρε κάποια άλλη είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένη απο αγγελίες (βρίσκεις κάλες ευκαιρίες). :)

PS Full load -> 65 είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Φίλε Godaemon μόλις αύξησα τον επεξεργαστή απο 3,3 που τον είχα πάει στα 3,5 δηλαδή Bus Speed 390 me 9multiplier.

Θα τσεκαρω θερμοκρασίες και θα δω τι γίνεται..

Δοκίμασα για κάτι τις παραπάνω αλλα μου πετάει blue screen (στα 400 bus speed) δηλαδή 3,6GHz clock speed.

Να φανταστώ πρέπει να αλλάξω κάτι στα voltage αλλα δεν είμαι σίγουρος τι και η αλήθεια είναι οτι ψιλοφοβάμαι... Θα το κρατήσω έτσι αν οι θερμοκρασίες είναι ΟΚ μέχρι να βρώ τον κατάληλο οδηγό για τα voltage.

PS. Στο System Memory Multiplier το έχω στο 2 και μου δίνει 750mhz ενώ SPD λέει κάπου στα 600.. Πιο χαμηλά δεν πηγαίνει.. Ίσως αυτή είναι η ετία για την blue screen..

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λογικά θέλει ρεύμα για 400FSB.

Οσο ασχολείσαι με τον επεξεργαστή της μνήμες αστες απείραχτες , μην ασχολείσαι και με τα 2 ταυτόχρονα.

Ψάξε λίγο στο net για οδηγούς αν και το καθε chip CPU έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ρεύμα και διαφορετική θερμική συμπεριφορά.

Κοίτα πόσο ρεύμα δίνει η μητρική σου και δες πόσο μπορεις να πάς με αυτό κάνοντας δοκιμές με stress προγράμματα και παρατηρώντας και θερμοκρασίες.

Aπο εκεί και πέρα πρέπει να δίνεις ρεύμα για να ανεβαίνεις.

Σε κάποιο σημείο θα χτυπήσεις ταβάνι καταρχήν λόγω ψύξης.

Ο CPU σου τα έχει άνετα μέχρι τα 4Ghz to θέμα είναι πόσο θα στο επιτρέψουν οι θερμοκρασίες.

Kαλή τύχη και have fun ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.