Jump to content



BIG PROBLEM---------->Αλλη λυση εκτος απο Format?


greekfragma

Recommended Posts

Χαιρετω και παλι παιδες..................

Το θρεντακι αυτο αποτελει συνεχεια αυτου του θρεντ

-----------------> http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2627

Αναγκαστικά ομως αλλαζω το τιτλο και την κατηγορια του θρεντ καθως φαινεται οτι το προβλημα βρισκεται αλλου και οχι στο Sony DVD-ROM που δανειστηκα και το οποιο λειτουργει αψογα.

Εχθες καθομουνα αρκετες ωρες και προβληματιστηκα.........

Σκεφτηκα οτι ισως να μην ειναι τυχαιο το οτι το Pionneer SD-M1612 σταματησε να διαβαζει----αμεσως μετα το Plextor cd-rw 16/10/40A και τωρα δεν λειτουργει ουτε το δαμεικο DVD-ROM.

Επισης να σημειωσω οτι σημερα που μπηκα στα windows(xp pro SP1a) ουτε καν εβλεπε οποια απο τις 3 μοναδες εβαζα επανω.Δηλαδη στο παραθυρο Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ υπηρχαν μονο οι 2 σκληροι οι φακελοι των αρχειων και η δισκεττα.πουθενα τα optical drives......

Αρα το πιο λογικο ειναι οτι και τα 3 drives που εχω λειτουργουν κανονικα και παιζεται καποιο μπερδεμα με Windows.

Απο τη μια αποψη ειμαι χαρουμενος που γλυτωνω καποια χρηματα απο αλλαγη drives απο την αλλη ελπιζω να μην χρειστει το format.

Για βοηθηστε με να βρουμε καμια λυση μπας και αποφυγω το φορμαρισμα.

Υ.Γ.Μπηκα στα windows και σε Safe Mode αλλα και παλι τιποτα με τα drives.....

????? ????? ????? :blink: ????? ????? :blink: ????? ????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 20:16]

απλα για να μου φυγει η απορια πες μου οτι δοκιμασες διαφορετικα καλωδια....

και τροφοδοσιες......

Φιλε μου μαλλον δεν ανοιξες το λινκ που εδωσα στην αρχη του θεματος.

Ναι τα δοκιμασα αυτα που μου λες............:flower:

:confused::mad::confused:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αν bootable δισκάκι στο drive σου και αφού έχεις ορίσει από το BIOS ως first boot device δες αν ανταποκρίνεται.

Αν λειτουργεί κανονικά το DVD-Rom σου τότε το θέμα είναι καθαρά software.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι:

Αν έχεις τους δίσκου σου στην θύρα IDE1 και το DVD-Rom στην IDE2, να τους ανταλλάξεις θύρες.

Ή θα μπορούσες να ξεχωρίσεις τους δύο δίσκους σου και να βάλεις τον ένα στην IDE1 και τον άλλο στην IDE2 και μετά να δοκιμάσεις και στους δύο το DVD ως slave

Αυτά δεν θα σου δώσουν λύση απλά μπορεί να φτάσεις πιο κοντά στην πυγή του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 23:09]

Βάλε αν bootable δισκάκι στο drive σου και αφού έχεις ορίσει από το BIOS ως first boot device δες αν ανταποκρίνεται.

Αν λειτουργεί κανονικά το DVD-Rom σου τότε το θέμα είναι καθαρά software.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι:

Αν έχεις τους δίσκου σου στην θύρα IDE1 και το DVD-Rom στην IDE2, να τους ανταλλάξεις θύρες.

Ή θα μπορούσες να ξεχωρίσεις τους δύο δίσκους σου και να βάλεις τον ένα στην IDE1 και τον άλλο στην IDE2 και μετά να δοκιμάσεις και στους δύο το DVD ως slave

Αυτά δεν θα σου δώσουν λύση απλά μπορεί να φτάσεις πιο κοντά στην πυγή του προβλήματος.

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: (οσα τετοια εικονιδια και να βαλω λιγα θα ειναι)

Τελικα δεν φταει κανενα drive!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τα windows παλι την εκαναν τη βλακεια(τι πρωτοτυπο ε?):mad:

Ευχαριστω πολυ φιλε μου..................

Link to comment
Share on other sites

αααααααααα!!!!!!

Πηγα στις ιδιοτητες της συσκευης (συγκεκριμενα στις ιδιοτητες του plextor) και μου βγαζει το ακολουθο μηνυμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

''''''''''Windows cannot start this hardware device because its configuration information (in the registry) is incomplete or damaged. (Code 19)'''''''''''''''''

Ξερει κανεις τι ειναι και με τι εχει να κανει?

Link to comment
Share on other sites

mmmmmmmm Μαλλον εισαι για format.... αν και δεν ξερω τι ειναι αυτο αλλα αν κανεις φορματ θα εισαι ok... η κανενα προγραμμα να ψαχνει για προβληματα και να διωρθωνει registry

εγω εχω το system works και κατι λεει για registry..

Link to comment
Share on other sites

εννοεις το Norton Systemworks?Το εχω και γω αλλα δεν βρισκει κανενα προβλημα.......Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.......αν εχω κεφια θα πεταξω ενα φορματ σε λιγακι.θα τα ξαναπουμε αυριο παιδες....εν τω μεταξυ στειλτε μου οτι αλλο σας κατεβει στο κεφαλι....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να έκανε μεταβολές στα κλειδιά του registry που αφορούσαν την λειτουργία των Drives

Μη χρησιμοποιείτε προγράμματα που κάνουν αυτοματοποιημένες μεταβολές στο registry και καλά για να διορθώσουν προβλήματα κλπ κλπ

Εγώ όποτε είχα χρησιμοποιήσει τον win doctor των Norton Systemworks για να διορθώσει σφάλματα στο λειτουργικό και στο registry μόνο προβλήματα είχα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουριά όταν έχεις τον Norton???

LOL , και πάλι LOL !!!!

Κάνε ένα check στην registry ( αν θυμάμαι καλά κάπου μέσα στα folders των Windows υπάρχει ένα "tool" )

Αλλιώς Windows Re-Install ( Clean Install φυσικά )

Link to comment
Share on other sites

Αν τα master slave είναι εντάξει, και αναγνωρίζει στο boot το pc τα drives, δοκίμασε από το σύστημα, να καταργήσεις τον ide controller και κάνε reboot. Τα windows θα τον ξαναβρούν και ίσως τα πράγματα να φτιάξουν. Αυτή η λύση διόρθωσε ένα πρόβλημα που είχα με τα cd και τo dma.

post-71-1416070840,4062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

Eμενα παντως με βοηθαει πολυ ο norton οταν σκοτωνει τους ιους,,,

ασχετα που ελεγαν οτι υπηρχαν κενα στο Live update,,,

Ναι οκ εγώ δεν κακολόγησα το Norton Antivirus!

Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ!

Για την ακρίβεια το Norton internet security γιατί περιλαμβάνει και ένα αξιόλογο fire wall.

Εγώ σχολίασα αρνητικά τα προγράμματα που κάνουν αυτοματοποιημένες διορθώσεις στο registry και στα windows γενικά

Και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κι ένα τέτοιο και στα Norton system works

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά καλύπτει τις ανάγκες μου..

Δεν έχει περάσει τίποτα ως τώρα από το τείχος του NIS.

Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να βάλω κάποιο άλλο fire wall?

Πάντως καλό θα ήταν να μη ξεφύγουμε πολύ από το θέμα

Greekfragma τελικά το έκανες το format???

Αν ναι.. λειτουργούν σωστά τα drive σου?

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε έναν Apache ή IIS , βάλε ένα οτιδήποτε site θες επάνω ( π.χ. forum , ή κανονικό site ) , κάνε ένα account στο dyndns.org , και κοινοποίησε σε πολλά μέρη το dyndns σου.

’σε το PC 4-5 μέρες συνεχώς on-line , και να είναι συνεχώς online η "σελίδα" που hostάρεις.

Βάλε 2-3 ανθρώπους που ξέρουν από hacking να προσπαθήσουν να σε hackάρουν.

Τότε πλέον μπορείς να μιλάς με σιγουριά για κάποιο firewall

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Τρέξε έναν Apache ή IIS , βάλε ένα οτιδήποτε site θες επάνω ( π.χ. forum , ή κανονικό site ) , κάνε ένα account στο dyndns.org , και κοινοποίησε σε πολλά μέρη το dyndns σου.

’σε το PC 4-5 μέρες συνεχώς on-line , και να είναι συνεχώς online η "σελίδα" που hostάρεις.

Βάλε 2-3 ανθρώπους που ξέρουν από hacking να προσπαθήσουν να σε hackάρουν.

Τότε πλέον μπορείς να μιλάς με σιγουριά για κάποιο firewall

Bill, χαλάρωσε ρε συ λίγο... δλδ όταν σε hackaρουν 2-3 γνώστες επί 4-5 μέρες, ποιο software firewall θα τους αποτρέψει 100% ? εκτός και αν πρέπει ο καθένας από μας να στήσει 2xPIX(σε fail-over, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να σκάσει ο ένας).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.