Jump to content



Ποιοτικό στρώμα ύπνου


jax7480

Recommended Posts

2 hours ago, beastie said:

Είναι  σκληρο/μαλακό?
λογο πολλών κιλών >110 το προτιμώ σχετικά μέσο προς σκληρό. Τα πολύ μαλακά κουραζουν.

 

Είναι μέτριο θα έλεγα. Ο Τηνιακός τα έχει στημένα στο μαγαζί για να ξαπλώσεις :) Πολυ ανετο, δεν χωνεσαι μέσα στο στρώμα και δεν ενοχλείς τον δίπλα σου όταν γυρνάς κατά τη διάρκεια του ύπνου. Ακόμη δλδ και να σηκωθείς όρθιος με τα πόδια ο δίπλα μπορεί να μην καταλάβει τπτ. Μπορώ να κοιμηθώ και χωρίς μαξιλάρι μερικές φορές πράγμα σπάνιο για εμένα. Επίσης δεν κάνεις bounce αν πέσεις με δύναμη. Είναι αρκετά σταθερο. 

Link to comment
Share on other sites

Απέφυγε τα King Coil αν μπορείς. Τα ελατήρια τους έχουν πολύ λίγα σπειρώματα-στροφές-δεν ξέρω πως το λένε. Επίσης αφού είσαι αρκετά κιλά, καλά κάνεις και κοιτάς προς σκληρό. Ακόμα κ αν σου φανεί πιο σκληρό απ'ότι περίμενες αφου το πάρεις, μπορείς να το φτιάξεις με ενα ανώστρωμα.

Επίσης αν πάρεις με ανεξάρτητα ελατήρια(που εμένα μ'αρέσουν φουλ) πρέπει και οι σανίδες του κρεβατιού σου να είναι αρκετά πυκνές για να μην στραβοκάθονται και γυρίσουν/χαλάσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Shadow KnighT
Ανωστρωμα εχω ήδη (αυτό με σώζει με το παλαιό στρωμα)
Αυτό που θα πάρω θα είναι σιγουρα με ανεξάρτητα ελατήρια. Μόνο στο sealy το έχουν σαν προύπόθεση την απόσταση των σανιδών που εγραφα και πριν (εχει σαν μαξιμουμ τα 4 εκ. αποσταση)
στο μανχάταν δεν εχουν κάποια προυπόθεση (ή απλα δεν μου το είπαν)

 

@trib

θα περάσω να τα δω και αυτά...
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
On 9/8/2020 at 1:14 AM, Mat123 said:

Καλησπέρα σας, είμαι στην αναζήτηση στρώματος... Έχω δει το mortheas King koil από bed and bath. Θα ήθελα να μάθω εάν τα έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς να μου πει εντυπώσεις από bed and bath


Λιγο αργα, αλλα εμενα δε μου αρεσε, σε αντιθεση με κατι αλλα στα 500 που ειχε.

Επισης απο elite strom δες το sealy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε πέρυσι από τον Τηνιακό (μαζί με το κρεβάτι) το παρακάτω στρώμα

nuevo-tomi.jpg
TINIAKOS.GR

Στρώμα ύπνου NUEVO - Pocket springs, Περιμετρική ενίσχυση, Φίλτρο Ιταλίας, Physiomassage, περιμετρικό σύστημα εξαερισμού, Βάτα λευκή Dacron, Ύφασμα Elastar καπιτονέ, Φόδρα

 

Τρομερή αίσθηση. Ούτε βουλιάζεις, ούτε σκληρό, είναι τόσο όσο.

 

Επίσης σημαντικό, αν ο διπλανός κουνιέται, εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Με άλλα λόγια, σηκώνομαι το βράδυ για εξόρμηση στο ψυγείο και δεν με παίρνει χαμπάρι κανείς. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι Σουηδοί αυτό το έχουν λύσει από χρόνια, τα διπλά τους κρεβάτια αποτελούνται από δύο μονά στρώματα και ένα κοινό υπόστρωμα για να μην υπάρχει κενό!!!

Η σύζυγος πάντως καταλαβαίνει και όταν παίρνω βαθιά ανάσα οπότε δε σώζεται η κατάσταση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, trib said:

Εμείς πήραμε πέρυσι από τον Τηνιακό (μαζί με το κρεβάτι) το παρακάτω στρώμα

nuevo-tomi.jpg
TINIAKOS.GR

Στρώμα ύπνου NUEVO - Pocket springs, Περιμετρική ενίσχυση, Φίλτρο Ιταλίας, Physiomassage, περιμετρικό σύστημα εξαερισμού, Βάτα λευκή Dacron, Ύφασμα Elastar καπιτονέ, Φόδρα

 

Τρομερή αίσθηση. Ούτε βουλιάζεις, ούτε σκληρό, είναι τόσο όσο.

 

Επίσης σημαντικό, αν ο διπλανός κουνιέται, εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Με άλλα λόγια, σηκώνομαι το βράδυ για εξόρμηση στο ψυγείο και δεν με παίρνει χαμπάρι κανείς. 

 

Μου το πρότεινε και εμενα σε ενα συνοικιακό μαγαζί , αλλα το nuevo duo (? ηταν 100~ ευρω ακριβό απο αυτο του λινκ σε ημιδιπλο ), δεν ηταν κακό !

 Με εβαλες σε σκεψεις να το ξαναδοκιμασω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, SirDiman said:

 

Μου το πρότεινε και εμενα σε ενα συνοικιακό μαγαζί , αλλα το nuevo duo (? ηταν 100~ ευρω ακριβό απο αυτο του λινκ σε ημιδιπλο ), δεν ηταν κακό !

 Με εβαλες σε σκεψεις να το ξαναδοκιμασω!

Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να το δοκιμάσεις λόγω του lockdown. Καλύτερα να περιμένεις να το δεις από κοντα. Εμείς όταν ξαπλώσαμε δοκιμαστικά στο στρώμα του μαγαζιου, το αγοράσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.