Jump to content



Ποιοτικό στρώμα ύπνου


jax7480

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα ή αν έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ, οπότε είπα να ανοίξω ένα καινούριο.

Είμαι σε φάση ψαξίματος για καλό και ποιοτικό στρώμα για την κρεβατοκάμαρα.

Το στρώμα που έχουμε αυτή τη στιγμή αν και επώνυμο σχετικά (Τερζοστρόμ) είναι ακατάλληλο καθότι σκληρό και μιας και η γυναίκα μου έχει κάνει εγχείρηση μεσοσπονδύλιου δίσκου, είναι ότι χειρότερο.

Γνώμες, ιδέες, απόψεις όλα ευπρόσδεκτα.

Να αναφέρω απλά ότι σήμερα επισκέφθηκα ένα από τα καταστήματα Media Strom της Θεσσαλονίκης.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως Media Strom >> Candia Strom, μιας και έχω δοκιμάσει στρώματα αντίστοιχης αξίας και από τις δύο αυτές εταιρείες (δεν είναι οι μόνες βέβαια) και ήταν η μέρα με τη νύχτα.

Αυτή τη στιγμή κοιμάμαι πάνω σε Candia Onar και είναι αδικαιολόγητα σκληρό. Μετάνιωσα που το πήρα, αλλά ήταν μία βιαστική και λάθος απόφαση μάλλον...

Η μάνα μου διάλεξε πριν χρόνια το κορυφαίο της Media και ακόμα κοιμάται πούπουλο (έχει κι αυτή "ιδιοτροπίες" με τη μέση και ήθελε πολύ καλό στρώμα).

Σε κάθε περίπτωση, μην βιαστείτε. Συνήθως το να καθίσεις απλά για λίγο σε ένα στρώμα σε ξεγελάει (έτσι την πάτησα).

Take your time και δοκιμάστε το καλά γιατί μετά δύσκολα ξαναλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή το ψάχνω αρκετό καιρό μπορώ με βεβαιότητα να σου πώ ότι αν διαθέτεις τα φράγκα, η βέλτιστη επιλογή είναι τα στρώματα Tempur που είναι διαθέσιμα από τα καταστήματα elite strom αν δεν κάνω λάθος. Πολύ μεγάλη διαφορά από όλα τα στρώματα με ελατήρια ή latex-foam. Τεχνολογία NASA και τέτοια....Google it.

Σε συμβατικά στρώματα νομίζω οι ακριβές σειρές(silver, gold e.t.c) της media strom ειναι πολύ καλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Zάχο για πόσα λεφτά μιλάμε?

Παίζουν απο 200 - 5κ όπως θα ξέρεις.

Για μένα τα Media Strom >> Candia Strom, αλλά το πιο σημαντικό είναι να πας και να ΞΑΠΛΩΣΕΙΣ και να δοκιμάσεις πάνω τους σε εκθέσεις.

Εγώ ήθελα σκληρό πχ, και πήρα ημίσκληρο εν τέλη γιατι δεν μου άρεσε και δεν με βόλεψε το σκληρό.

Γενικά όλες οι μεγάλες μάρκες έχουν 10-15++ έτη εγγύηση οπότε δεν παίζει θέμα, αλλά είναι αν το δοκιμάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μedia Strom....εχουν το τοτε καλυτερο μοντελο που εβγαζε πριν 12 χρονια και ειναι κορυφη....ο πατερας μου πλεον σηκωνεται μια χαρα και οχι με πονους που ειχε παλαιοτερα...

Οπως σου ειπε και ο Dolly Ζαχο πηγαινε να τα δεις και να τα δοκιμασεις απο κοντα....

Μην σε παρει κανας υπνος...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Zάχο για πόσα λεφτά μιλάμε?

Παίζουν απο 200 - 5κ όπως θα ξέρεις.

Για μένα τα Media Strom >> Candia Strom, αλλά το πιο σημαντικό είναι να πας και να ΞΑΠΛΩΣΕΙΣ και να δοκιμάσεις πάνω τους σε εκθέσεις.

Εγώ ήθελα σκληρό πχ, και πήρα ημίσκληρο εν τέλη γιατι δεν μου άρεσε και δεν με βόλεψε το σκληρό.

Γενικά όλες οι μεγάλες μάρκες έχουν 10-15++ έτη εγγύηση οπότε δεν παίζει θέμα, αλλά είναι αν το δοκιμάσεις.

Καλημερα και ευχαριστω για αρχη ολους για τις απαντησεις σας.

@Dolly. Δεν προκειται αυτη τη φορα να κανω κανενα συμβιβασμο στην τιμη.

Ακομα και 5Κ € θα τα δωσω αρκει να ξερω οτι εχω παρει το κορυφαιο.

edit: Διορθωση. Το κορυφαιο για τις δικες μας αναγκες και κυριως για την εγχειρισμενη μεση της γυναικας μου.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τότε, και δοκίμασε τα κορυφαία μοντέλα απο Candia / Media Strom, και ρίξε και μια ματιά στην coco-mat, αν και δεν την βάζω στην ίδια λίγκα με τις άλλες 2.

Γενικά το diamond της Media είναι πολύ καλο που το έχω δοκιμάσει αν και το βρίκα λίγο μαλακό για τα γούστα μου.

Δοκίμασε και τα Interactive Silk/Velvet γιατί τα βρήκα λίγο πιο βολικά.

Θυμήσου ΠΑΙΖΕΙ παζάρι στις τιμές αυτές, και συμφαίρει να πάρεις έτοιμη διάσταση και όχι custom για ευνόητους λόγους.

Νομίζω πως εκτός απο τις μάρκες, δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι άλλο γιατί ειναι ΠΟΛΥ υποκειμενικό τι βολεύεται ο καθένας!

Δηλαδή για μένα όπως σου είπα, πετάξου και ξάπλωσε και δες πως τα νιώθεις. αν ένα στρώμα ειναι μαλακό ή σκληρό για εσένα θα το καταλάβεις αμέσως και δεν θα χρειαστεί να κοιμηθείς εκεί.

Μετά απο εκεί και πέρα, η τεχνογνωσία που έχουν τώρα ποια είναι τέτοια που δεν παίζει να σε βολεύει σε σκληρότητα και να ΜΗΝ σε βολεύει στην πλάτη πχ.

Ρώτα και αν σου εξηγήσουν τις διαφορές μεταξύ ανατομικό - ορθοπεδικό να πάρεις και μια ιδέα.

Ορθοπεδικό στρώμα

Τα ορθοπεδικά στρώματα αποτελούνται κατά κύριο λόγο από συνδεδεμένα μεταξύ τους ελατήρια (Bonnel Springs), τα οποία υποστηρίζουν τη σπονδυλική στήλη ώστε να μην κυρτώνει.

Ανατομικό στρώμα

Τα ανατομικά στρώματα αποτελούνται κατά κύριο λόγο από ανεξάρτητα ελατήρια (τα λεγόμενα Pocket Springs), αφού είναι τα μοναδικά που λειτουργούν ανεξάρτητα. Έτσι το στρώμα ακολουθεί τη φυσική καμπύλη της σπονδυλικής μας στήλης.

Σε ένα ανατομικό στρώμα σημασία έχει και η ποιότητα του υφάσματος, που εσωκλείει το ελατήριο.

Η ζωή του στρώματος, που συνεπάγεται την ποιότητά του, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα των υλικών του. Τα ελατήρια στα ανατομικά στρώματα για να μπορέσουν να διατηρήσουν την ανεξαρτησία των ταλαντώσεων τους, πρέπει να είναι επενδυμένα με ύφασμα άριστης ποιότητας.

Στην ελληνική αγορά κυκλοφορούν πολλά στρώματα με ελατήρια ανεξάρτητου τύπου, όχι όμως εντελώς ανεξάρτητα ή ακόμη και ελατήρια επενδυμένα με υποκατάστατο υφάσματος φτιαγμένο από συνθετικό ύφασμα και βαμβακερές ίνες, το οποίο όπως είναι φυσικό δεν έχει την αντοχή ενός υφάσματος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για αρχη ολους για τις απαντησεις σας.

@Dolly. Δεν προκειται αυτη τη φορα να κανω κανενα συμβιβασμο στην τιμη.

Ακομα και 5Κ  θα τα δωσω αρκει να ξερω οτι εχω παρει το κορυφαιο.

edit: Διορθωση. Το κορυφαιο για τις δικες μας αναγκες και κυριως για την εγχειρισμενη μεση της γυναικας μου.

Συμφωνώ και εγώ για τα Media Strom. Πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε ένα Candia Strom, μοντέλο Onar αν θυμάμαι καλά, αλλά αυτό πάει ανάλογα με τις ανάγκες σου. Γενικά έχω προβλήματα σε αυχένα, πλάτη, μέση και από τότε που το πήραμε σε συνδυασμό με ένα latex ανατομικό μαξιλάρι δεν ένιωσα ξανά πόνο.

Αλλά please μην ντραπείς, πήγαιντε και ΞΑΠΛΩΣΤΕ 1-2 λεπτά να τα δείτε, γυρίστε όπως κοιμάστε κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΘ που είχα πάει πέρυσι δοκίμασα κάποια στρώματα στο περίπτερο της "Morfeas" αν θυμάμαι καλά. Δεν έχω δοκιμάσει Media/Candia αλλά μου άρεσαν πολύ αυτά που είχε εκεί. Είχε και ηλεκτρικά-ρυθμιζόμενα για να τα setάρεις όπως σε βολεύει, ανάλογα με τους πόνους σου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Tempur κ απο μενα που χρησιμοποιει συγγενης με ζημια στην μεση,πολυ χαιπ,σταδιακα παιρνει το σχημα σου.Εικαζω πως θα ειναι ομως πιο κουραστικο στο φυστικωμα,λογω ελλειπους επαναφορας (spring effect) και θα εχει ενοχλητικες τριβες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα καναμε μια βολτα απο Elite Strom, Kingsdown, Coco-Mat.

Το κολλημα το φαγαμε με το Tempur.

Το στρωμα ειναι το ιδανικο για την περιπτωση μας. Ενδεικτικη τιμη που πηραμε για στρωμα, κρεββατι, μηχανισμο αναδιπλωσης και μηχανισμο μασαζ 4800€.

5 χρονια εγγυηση στα μηχανικα μερη και 15 χρονια εγγυηση στο στρωμα.

Το σκεφτομαστε πολυ σοβαρα.... Νομιζω οτι το tempur ξεπερναει τις προσδοκιες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επίσκεψη σε IKEA, Neoset, Entos, Candia, Cocomat και Ideal κατέληξα στο ergonomic της σειράς memory της τελευταίας. Τιμή 960€ για 1,60 Χ 2,00. Είναι μαλακό, χωρίς ελατήρια και όσον αφορά τον ύπνο δεν έχω παράπονο μιας και πάντα ξυπνάω ξεκούραστος και χαλαρός. Για φιφίκωμα θα δοκιμαστεί εντός των προσεχών 10 ημερών αν πάνε όλα καλά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πώς σου φάνηκαν τα Kingsdown ?

Τα Kingsdown μου φανηκαν το ιδιο με την ακριβη σειρα της Media Strom (optimum diamond) καλυτερη τιμη, αλλα δεν βολευαν οι διαστασεις. Το κρεβατι ειναι 2.00 χ 1.80 και η μονη διασταση που βολευε ηταν 2.00χ1.70 (που σημαινει εχανα 10 ποντους). Το επομενο της Kingsdown ηταν στα 2.13 χ 1.83 και δεν ταιριαζει στο κρεβατι μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.