Jump to content



Ποιοτικό στρώμα ύπνου


jax7480

Recommended Posts

Μπορω απλα να σου προτεινω να δεις τα λεπτα στρωματα-σφουγγαρι "μνημης" που βαζεις απο πανω

[ame=http://www.amazon.co.uk/s/ref=a9_asi_1?rh=i%3Akitchen%2Ck%3Amemory+foam+mattress&keywords=memory+foam+mattress&ie=UTF8&qid=1359837453]Amazon.co.uk: memory foam mattress: Kitchen & Home[/ame]

Πριν παρεις στωμα κανονικο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρά τον αρκετό χρόνο που έχει περάσει από τη δημιουργία του thread, επειδή έκανα κι εγώ τη σχετική γύρα πρόσφατα, συμφωνώ για media strom. Εξαιρετικό value for money.

Τα Tempur δε διαφωνώ ότι είναι καλά, αλλά από τιμή, άστα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επίσκεψη σε IKEA, Neoset, Entos, Candia, Cocomat και Ideal κατέληξα στο ergonomic της σειράς memory της τελευταίας. Τιμή 960€ για 1,60 Χ 2,00. Είναι μαλακό, χωρίς ελατήρια και όσον αφορά τον ύπνο δεν έχω παράπονο μιας και πάντα ξυπνάω ξεκούραστος και χαλαρός. Για φιφίκωμα θα δοκιμαστεί εντός των προσεχών 10 ημερών αν πάνε όλα καλά.

το παν ειναι το καλο rebound...

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο στρωμα με διαφορα που εχω δοκιμασει και τελικα αγορασα ειναι dunlopillo με φυσικο λατεξ. Candia, media , ideal δεν πιανουν μια σαν ποιοτητα μπροστα. Ασε που τα παλια μου στρωματα (ελληνικα) απο 2 εταιρειες διαφορετικες , οταν τα πεταξα τα εσκισα και ειχαν μεσα κουρελια οπως ειχε δειξει τοτε ο ευαγγελατος. Και μιλαμε για ακριβα στρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα ειναι επισης και τα Dimstel

Στα Γιαννενα ειναι το εργοστασιο και ειναι καινουρια επιχειρηση

Νομιζω το '10 ή το '11 ξεκινησε

Πηρα για τους γονεις μου το φθινοπωρο ενα τετοιο

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, και πολυ ανετο και ανατομικο

Και οι τιμες τους πολυ ανταγωνιστικες και φθινοτερα κατα πολυ απο Media/Candia/Ideal/Elite και δεν ξερω και γω τι αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εμπιστευόμουν ελληνική θα ήταν η coco mat λόγω φιλοσοφίας του ιδιοκτήτη. Αλλιώς Dunlopillo, tempur, IKEA. Οι άλλοι δεν ξέρω τι βάζουν μέσα.

Επίσης πάνω από 10 χρόνια στρώμα είναι απαράδεκτο από υγιεινής πλευράς. Στο εξωτερικό συνιστούν αλλαγή κάθε 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εμπιστευόμουν ελληνική θα ήταν η coco mat λόγω φιλοσοφίας του ιδιοκτήτη. Αλλιώς Dunlopillo, tempur, IKEA. Οι άλλοι δεν ξέρω τι βάζουν μέσα.

Επίσης πάνω από 10 χρόνια στρώμα είναι απαράδεκτο από υγιεινής πλευράς. Στο εξωτερικό συνιστούν αλλαγή κάθε 5 χρόνια.

Εάν τις αγορές σου επηρεάζει η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη θα έπρεπε να σβήσεις από τις επιλογές σου τα ΙΚΕΑ.

Η εξάπλωση της αλυσίδας στην αγορά στηρίχθηκε στην άμισθη αναγκαστική εργασία των κρατουμένων της πρώην Α Γερμανίας.

Η πενταετία ισχύει για κλειστά στρώματα όχι για στρώματα που ανοίγουν και πλένονται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μακραν τα χειροτερα στρωματα παντως ειναι τα king koil tns bed and bath. Δυστυχως καναμε το λαθος να παρουμε απο εκει κ απο το 2012 κοιμομαστε σε βουλιαγμενο στρωμα ενω μας το αλλαζουν παθαινει συνεχως το ιδιο. Για να μην αναφερω καν την απαραδεκτη συμπεριφορα διευθυντη πωλησεων. Μην πατε ποτε! Μετα απομεγαλη ερευνα media strom & coco mat τα καλυτερα με διαφορα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας γράψω τη δική μου ιστορία μιας και βλέπω ότι υπάρχει έλλειψη πληροφορίας σε Ελληνικά forum σε ότι αφορά την αναζήτηση στρώματος. Θα είναι μακροσκελές καθώς πρέπει να γίνουν και διευκρινήσεις.


 


Επισημαίνω ότι είμαι ιδιώτης, δεν προμοτάρω κανέναν  και επένδυσα τόσο χρόνο online για γνώμες όσο και offline με επισκέψεις στα καταστήματα στα οποία αποφάσισα ότι θέλω να δοκιμάσω. Το παρόν κείμενο θα αναρτηθεί αυτολεξή σε όσα forum βρήκα στο πλαίσιο της δικής μου αναζήτησης και επειδή σε πολλά από αυτά δεν ήμουν μέλος, απλά θα κάνω εγγραφή μόνο για να ποστάρω τη δική μου εμπειρία, οπότε το πιθανότερο είναι να μη ξαναμπω.


 


Επιπλέον, να επισημάνω ότι όταν κάποιος είναι σε αναζήτηση και έχει το χρόνο να ψάξει online, όπως εγώ, για γνώμες και ευχαριστημένους πελάτες τότε είναι πολύ εύκολο να αναγνωρίσει τα posts-διαφήμιση από τα πραγματικά ποστς. Παρόλαυτα, ακόμη και αυτά τα “διαφημιστικά” είπα να μη με επηρεάσουν αρνητικά και να επισκεφθώ κάποιες βιοτεχνίες.


 


Off topic ON [Online Marketing έτσι ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ κύριοι.. ξέρετε ποιοι είστε. ]Off topic OFF


 


Πάμε λοιπόν,


 


24/09/09 και πραγματοποιώ αγορά από IKEA σε διάσταση 160x200 το SULTAN FLOKENES (MEMORY FOAM) με 10 χρόνια εγγύηση το οποίο αγοράστηκε στα 689€. Στην αρχή ήμουν υπέρευχαριστημένος! Τους τελευταιούς όμως μήνες το στρώμα είχε εμφανή σημάδια προβλημάτων και η ποιότητα του ύπνου είχε πάει περίπατο. Δυστυχώς ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ την απόδειξη αγοράς (λάθος μου το ξέρω!).  Επικοινωνία με IKEA όπου και μου λένε το αυτονόητο ,ότι χωρίς την απόδειξη αγοράς δεν γίνεται επιστροφή (στο τέλος υπήρξε βέβαια τρόπος, τον εξηγώ στο τέλος!)


 


Τα χρήματα που ήθελα πλέον να διαθέσω ήταν σχετικά λίγα (500€) αλλά δεν ήμουν εντελώς αρνητικός αν έβρισκα αυτό που ήθελα σε υψηλότερη τιμή. Οπότε έβλεπα στρώματα για όλα τα βαλάντια σε κάθε εταιρία. Όπως έχει αναφερθεί ήδη, και θα συμφωνήσω απόλυτα, το κάθε σώμα έχει και διαφορετικές ανάγκες οπότε δε σημαίνει ότι αυτά που προτίμησα εγώ κάνουν για όλους. Όπως και να χει, αφιερώστε χρόνο για την αγορά ενός στρώματος και εννοώ όχι μόνο να πάτε να τα δείτε αλλά και να αφιερώσετε χρόνο ξάπλα! Μόνο έτσι θα μπορέσετε να κάνετε και συγκρίσεις.


 

Κατόπιν online αναζήτησης λοιπόν αποφασίζω να επισκεφθώ τα παρακάτω: (τα παραθέτω με σειρά επίσκεψης!)


  • Media Strom
  • Relax Strom
  • Dunlopillo
  • Klino Strom
  • Bed&Bath (King Koil)
  • Candia Strom

 


Media Strom


Σχέση τιμής/αίσθησης καταλήξαμε στο Premium Feel. Τιμή κάπου στα 850+€. Ένιωθες τη στήριξη χωρίς ωστόσο κάποιο wow effect. Στα optimum υπήρχε μεγάλη διαφορά αίσθησης αλλά και τιμής αλλά ήταν και αρκετά μαλακά για τα γούστα τόσο τα δικά μου όσο και της κοπέλας μου. 10 χρόνια εγγύηση.


 


Relax Strom


Δεν την ήξερα πριν την αναζήτηση αλλά παρά τη διαφήμιση είπα να της δώσω μία ευκαιρία. Καλή βιοτεχνία και έχει κάποιες συσκευές (AcarZero) που σκέφτομαι να δοκιμάσω σχετικά με ακάρεα και αλλεργίες, καθώς αντιμετωπίζω τέτοια θέματα. Τιμές σαφώς πιο προσιτές με το Vivere Gold να είναι μονόδρομος για εμάς στα 560€. 10 χρόνια εγγύηση.


 


Dunlopillo


Εδώ, αν και δυνατή εταιρία, τα στρώματα που θα μας έκαναν να τα πάρουμε ξέφευγαν αρκετά σε τιμή. Αν και δεν θυμάμαι 100% τα μοντέλα (την απέρριψα σχετικά άμεσα λόγω κόστους) πρέπει να δοκιμάσαμε και να μας άρεσαν τα Celsion Plus και το Fine Ivory αλλά έφταναν μέχρι και 1500€+ για τη διάσταση που έψαχνα (160x200). Δε θυμάμαι πόσα χρόνια εγγύηση αλλά νομίζω 10 και εδώ.


 


Klinο Strom


Αναφορές βρήκα ελάχιστες (πριν την έρευνα δεν την ήξερα ούτε αυτή), παρόλαυτα οφείλω να ομολογήσω ότι είναι τίμια βιοτεχνία με οικονομικά στρώματα γι αυτό που προσφέρουν και κατα καιρούς βγάζουν και προσφορές απ’ ότι κατάλαβα. Μας έκανε το απλό BodyFlex που έβγαινε στα 430€.


Μοναδικό μελανό σημείο τα 5 Χρόνια Εγγύηση. Αν ποτέ το αλλάξουν θεωρώ ότι μπορούν να παίξουν δυνατά και ας μη το γνωρίζουν. Αν τελικά προχωρούσα σε αγορά μόνος μου, αυτή ήταν η τελική μου επιλογή.


 


Bed&Bath (King Koil)


Πολύ δυνατά στρώματα και αν το χρηματικό δεν ήταν παράγοντας τότε πήγαινα κατευθείαν για το Manhattan (με δύο ενσωματωμένα ανωστρώματα) στα 850-900€. 10 χρόνια εγγύηση.


 


Candia Strom


Στρώματα που περίμενα παραπάνω γι αυτό και δεν έδωσα μεγάλη βάση σε κωδικούς γιατί και αυτή την απέρριψα από την αρχή καθώς έπρεπε ν’ ανέβω ψηλά οικονομικά για κάτι ποιοτικό. Παρόλαυτα μας έβαλε στο τέλος και δοκιμάσαμε ένα ανώστρωμα που είχε (βγήκε πολύ πρόσφατα) όπου και ήταν το κάτι άλλο... άλλαζε εντελώς την αίσθηση και τη στήριξη. Στη διάσταση 160x200 βέβαια το κόστος πήγαινε στα 650€. 10-15 χρόνια εγγύηση και το ανώστρωμα 5 χρόνια.


 


Σχεδόν σε όλες τις εταιρίες δοκιμάσαμε και αντίστοιχα ανωστρώματα αλλά άξιο αναφοράς και σκέψη αγοράς υπήρξε (και υπάρχει) μόνο γι αυτό της Candia.


 


ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ, κάτι με έτρωγε να κυνηγήσω το θέμα με το IKEA και τη χαμένη (θεωρητικά) εγγύηση. Έτσι και μου έσκασε φλασιά να μιλήσω με τη μεταφορική (Δελατόλας) που υπήρχε στο αεροδρόμιο και μου είχε φέρει το στρώμα μήπως από κει βγάλω κάποια άκρη. Να’ ναι καλά οι άνθρωποι έψαξαν και βρήκαν το αριθμό αναφοράς και ουσιαστικά μου βρήκαν την απόδειξη όπου σε εκ νέου επικοινωνία με τα IKEA με ενημέρωσαν ότι αυτό τους κάνει και η εγγύηση ισχύει κανονικά! Μου ζήτησαν κάποιες φωτογραφίες και αφού τις έλαβαν, με κάλεσαν να μου πουν ότι η εγγύηση έχει εγκριθεί και θα πρέπει να πάω πίσω το παλιό για να κοπεί το πιστωτικό.


 


Μεγάλο Χ για τα IKEA καθώς:


 


1.θα μπορούσαν να μου το προτείνουν οι ίδιοι από το 1ο τηλεφώνημα αλλά προφανώς και η γραμμή είναι να μη το πολυσκαλίζουν οι ίδιοι... δε θα βάλουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους, σωστά;


 


2. έπρεπε να βρω τρόπο να μεταφέρω με δικά μου έξοδα το στρώμα στο ΙΚΕΑ αεροδρομίου προκειμένου να κοπεί το πιστωτικό. Η εγγύηση καλύπτει μόνο το στρώμα και όχι τη μεταφορά του.


 


Δοκίμασα λοιπόν και τα στρώματα του ΙΚΕΑ μετά από 6 χρόνια όπου και κατέληξα να πάρω στρώμα (HOVAG), ανώστρωμα (TROMSDALEN) και νέες τάβλες, (LONSET) καθώς είχα τις απλές πριν, και έδωσα επιπλέον 80€. Η συνολική υλοποίηση είναι παραπάνω από ικανοποιητική και στο μόνο που ελπίζω είναι ν αντέξει στο χρόνο. Μπορεί προσωπικά να μην αγόρασα στρώμα αλλά τουλάχιστον είπα να μη πάει εντελώς χαμένη η όλη αναζήτηση το τελευταίο διάστημα. 


  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γεια σας! πολύ δύσκολη η απόφαση του στρώματος τελικα...ψάχνω και ξαναψάχνω να αποφασίσω ανάμεσα στις διάφορες εταιρίες και την ποιότητά τους και ακόμα...

η κοκοματ τελικά ειναι η καλύτερη? επισης, αυτό που λέει για τα ελατήρια, ισχύει ότι ειναι καλύτερο να μην έχει το στρώμα?

αν έχει κάποιος κοκοματ, μπορει να μου πει αν μετά από χρόνια παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα? 

ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χρηματα για cocomat, δες τα KINGSDOWN. Αγορασα πριν 5 χρονια ενα. Πηγε κοντα 2 χιλι , αλλα αξιζε το καθε ενα απο τα λεπτα που δαπανησα. Μαλακο και με σωστη υποστηριξη. Απλα αυτο που επρεπε να συνηθησω ηταν το υψος. Τα αμερικανικα κρεββατια ειναι ψηλα. Αλλα το ξεπερνας σε 1-2 εβδομαδες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κανένας δεν μπορεί σου πει ποιο στρώμα σου κάνει, είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης. Εγώ έχω στρώμα όλο λάτεξ με κατακόρυφες τρύπες για αερισμό, οικονομικό σε σχέση με κόκοματ που πουλάνε και λίγο μούρη εδώ που τα λέμε προσπαθώντας να σε εντυπωσιάσουν. Κοιμάμαι πολύ καλά εδώ και μερικά χρόνια χωρίς να υποπτεύομαι οτι το στρώμα με χαλάει. Σε σύγκριση με τα στρώματα λάτεξ από ΙΚΕΑ (π.χ.) καμία σχέση... Αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι μην ακούς λάτεξ και φαντάζεσαι ΜΙΑ ποιότητα σταθερή, είναι θέμα πάχους, υποστήριξης από μαλακή ή σκληρή τάβλα, ακόμη και το τί επίστρωμα θα έχεις, αν έχεις.

 

Σίγουρα η κοκοματ είναι μια σταθερή αξία, απλώς δε σου εγγυάται κανείς οτι επειδή έχει στρώση με κοκοφοίνικα και μετά λάτεξ και μετά memory foam και μετά και μετα κτλ οτι εσύ θα κοιμηθείς καλά. Άλλο παράδειγμα, memory foam, καλό χρυσό σου το παρουσιάζουν, αλλά αν δε σου κάνει η αίσθηση δε λέει τίποτα. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να βουλιάζω κι επίσης δεν κοιμάμαι ανάσκελα και το κεφάλι μου μένει κάπως πιο ψηλά στα memory απ ότι θέλω και δε με βολεύει.

 

Το στρώμα είναι το πιο δύσκολο πράγμα να διαλέξεις. Προσπάθησε να μην εντυπωσιαστείς απ τους πωλητές και να έχεις μοναδικό γνώμονα την άνεσή σου. Και δώσε λίγο χρόνο στη δοκιμή, όχι λίγο 1 λεπτό κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πράγματι κανένας δεν μπορεί να σου πει ποιο στρώμα χρειάζεσαι για τον  ύπνο σου. Επειδή έχω δουλέψει ένα σύστημα για να σου προτείνει το κατάλληλο στρώμα, της RelaxStrom  https://www.relaxstrom.gr/ti_stroma_na_epilekso 

Ουσιαστικά σου προτείνει με βάση το βάρος σου, τον τρόπο που κοιμάσαι και άλλους τέτοιους παράγοντες, που μου τους είχαν αναλύσει για να το φτιάξω,  πραγματικά τα παιδιά έχουν μεγάλη εμπειρία στο θέμα του ύπνου και τα αποτελέσματα του αλγορίθμου φαίνεται ότι ικανοποιούν τους πελάτες τους. 

 

Αλλά και πάλι νομίζω ότι πρέπει να ξαπλώσεις πάνω στο στρώμα για να δεις ότι σε ικανοποιεί, για να μην πω να κοιμηθείς και μια νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος galexand έγραψε:

για να μην πω να κοιμηθείς και μια νύχτα!

Τους είχα προτείνει παλιότερα σε κάποια έκθεση που κοίταζα να μας αφήναν να κοιμηθούμε εκεί μερικά βράδια με τα σεντόνια μας για να δοκιμάσουμε τα διαφορετικά στρώματα, αλλά φάγαμε άκυρο για νομικούς λόγους.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, trendy said:

Τους είχα προτείνει παλιότερα σε κάποια έκθεση που κοίταζα να μας αφήναν να κοιμηθούμε εκεί μερικά βράδια με τα σεντόνια μας για να δοκιμάσουμε τα διαφορετικά στρώματα, αλλά φάγαμε άκυρο για νομικούς λόγους.

 

Μόνο εσύ! :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, Τόνια εδώ! Εμεις πήραμε οικογενειακα απο τα ELite Strom https://elitestrom.gr/ και ειμαστε φουλ ικανοποιημένοι  αλλά για τα ριλάξ έχω ξανακούσει και μάλιστα πολύ καλά λόγια. τι τιμές παίζουν; 

Έγινε επεξεργασία από ToniaPant
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ας το ανακατέψω λίγο το θέμα γιατι ισως υπαρχουν και κάποιοι που να εχουν αυτά που ψάχνω.

εχω είδη πάει σε μερικές εταιρίες και θέλω να πάω σε μία ακόμα (mediastrom για την σειρα Advance Prime ... και ειδικά το Discover Premium)

Εχουμε δει θετικά το Manhattan της king koil στα bed.n.Bath και το Stellar της Sealy (καταστήματα Elite Strom)

 

Διάσταση 160 x 200.
Ενα θέματάκι υπάρχει με το Stellar που θέλει η ταυλες στο πλαίσιο να είναι σε απόσταση μικρότερης ή ίσης των 4 εκατοστών.
Στο πλαισιο που εχω από την join ειναι 6 με 7.

 

Δεκτές κριτικές

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.