Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

1.7 cm από την αριστερή (κοιτώντας την πρόσοψη - έτσι όπως μπαίνουν οι δίσκοι) και 5.1 από τη δεξιά! Μετρημένα από το τέλος του hdd box μέχρι και το πλαϊνό που κλείνει!

Εννοείς την απόσταση μεταξύ των μεταλλικών επιφανειών του κουτιού, ε; Όταν είναι εγκατεστημένος ένας δίσκος, όμως, εξέχει καθόλου από την αριστερή πλευρά; Οπως έχω δει στις φωτογραφίες, είτε εξέχει λίγο είτε καθόλου...

Ευχαριστώ πολύ για τις ακριβείς μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, μετάβαση σε ένα full tower case, γιατι ειχα κατακοψει τα χέρια μου με την dual loop υδροψυξη σε midi.

Δεχομαι και προτάσεις για την ολική αντιμετώπιση του θορύβου...γιατι σ'υτόν τον τομέα δεν ειμαι ικανοποιημένος.

set-72157623865777619

set-72157623865777619

set-72157623865777619

set-72157623865777619

set-72157623865777619

set-72157623865777619

set-72157623865777619

set-72157623865777619

Kαλο διαβασμα

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=78211

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! full tower case για να μην κόβω τα χέρια μου. δεκτές ιδέες για να το μονώσω εντελώς και να γλιτώσω από το θόρυβο...

Σε ενα 10λεπτο ανεβαζω και τις λοιπες φωτογραφιες..

post-5835-1416074430,1368_thumb.jpg

post-5835-1416074430,2041_thumb.jpg

post-5835-1416074430,2156_thumb.jpg

post-5835-1416074430,2279_thumb.jpg

post-5835-1416074430,2402_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από speedster
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! full tower case για να μην κόβω τα χέρια μου. δεκτές ιδέες για να το μονώσω εντελώς και να γλιτώσω από το θόρυβο...

ποιο κουτι ειναι??

το τροφοδοτικο που ειναι?? Xd

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! full tower case για να μην κόβω τα χέρια μου. δεκτές ιδέες για να το μονώσω εντελώς και να γλιτώσω από το θόρυβο...

Ξηλωσε την κολωνα και το φαν.

Αχρηστα ειναι.

Αν εχεις -που εχεις απο οτι ειδα- intake δεν τα χρειαζεσαι.

+Στο exhaust βγαλε και το μπροστα και το πισω grill.

Επισης αχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι τελευταίες φωτογραφίες....

@uNick: Το κουτί ειναι το Lian-Li V2010B φίλε μου...Πραγματικά τεράστιο....Το τροφοδοτικο ειναι στην κατς μερια τοποθετημένο στο πλαι για να παίρνει 2 ΑΤΧ τροφοδοτικα το κουτι...

@Nephilim: Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αν βγάλω τη μπάρα ;όμως δεν θα έχει πρόβλημα (τριξιμο, δονήσεις) το κουτί??? Επίσης δεν έχω intake. Οι 2 ανεμιστήρες, βγάζουν αερα ψύχοντας το ψυγείοκαι ψάχνω τρόπο για να βάζω αέρα..... ίσως αναποδογυρίζω τον πίσω ανεμιστήρα για να βάζει... Στο κάτω διαμερισμα μόνο έχω το 12αρη που βάζει αέρα για να ψύχςι το μονό gtx.

post-5835-1416074430,1824_thumb.jpg

post-5835-1416074430,2581_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από speedster
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...Δεν βρήκα χρόνο καν να το βγάλω από τη συσκευασία του!

Αν θέλεις σου λέω το απόγευμα και με φωτογραφίες!

Περιμένουμε! :T:

Ορίστε και οι τελευταίες φωτογραφίες....

@uNick: Το κουτί ειναι το Lian-Li V2010B φίλε μου...Πραγματικά τεράστιο....Το τροφοδοτικο ειναι στην κατς μερια τοποθετημένο στο πλαι για να παίρνει 2 ΑΤΧ τροφοδοτικα το κουτι...

@Nephilim: Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αν βγάλω τη μπάρα ;όμως δεν θα έχει πρόβλημα (τριξιμο, δονήσεις) το κουτί??? Επίσης δεν έχω intake. Οι 2 ανεμιστήρες, βγάζουν αερα ψύχοντας το ψυγείοκαι ψάχνω τρόπο για να βάζω αέρα..... ίσως αναποδογυρίζω τον πίσω ανεμιστήρα για να βάζει... Στο κάτω διαμερισμα μόνο έχω το 12αρη που βάζει αέρα για να ψύχςι το μονό gtx.

Από θόρυβο έτσι μόνο του, πώς τα πάει; Κι εγώ το ίδιο κουτί πήρα, αλλά δεν το έχω στήσει ακόμη...εν μέρει λόγω βαρεμάρας να ξεστήσω το παλιό, εν μέρει επειδή έψαχνα αρκετά τις επιλογές ηχομόνωσης...(δες το σχετικό νήμα από τον παραπάνω σύνδεσμο)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι τελευταίες φωτογραφίες....

@uNick: Το κουτί ειναι το Lian-Li V2010B φίλε μου...Πραγματικά τεράστιο....Το τροφοδοτικο ειναι στην κατς μερια τοποθετημένο στο πλαι για να παίρνει 2 ΑΤΧ τροφοδοτικα το κουτι...

@Nephilim: Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αν βγάλω τη μπάρα ;όμως δεν θα έχει πρόβλημα (τριξιμο, δονήσεις) το κουτί??? Επίσης δεν έχω intake. Οι 2 ανεμιστήρες, βγάζουν αερα ψύχοντας το ψυγείοκαι ψάχνω τρόπο για να βάζω αέρα..... ίσως αναποδογυρίζω τον πίσω ανεμιστήρα για να βάζει... Στο κάτω διαμερισμα μόνο έχω το 12αρη που βάζει αέρα για να ψύχςι το μονό gtx.

Ναι βγαλτη.

Προβλημα σταθεροτητας ΚΑΝΕΝΑ εδω και 1μιση χρονο.:T:

αν τους εχεις exhaust αυτους στα 5.25 τοτε το πισω ΠΡΕΠΕΙ να γινει intake. (θα προτεινα αντιστροφη βεβαια)

Στο κατω διαμερισμα ειναι 14ρης οχι 12.

(Μηπως να κανουμε v2010 dedicated thread?Τωρα που χε βγει προσφορα το αγορασε κοσμος και ντουνιας....)

Απο θορυβο δεν μπορω να πω γιατι μονο ο 14ρης που εδινε ειναι "μαμισιος"

Ολοι οι υπολοιποι εχουν αλλαχθει.

Στο LOW@ ενσωματωμένο fan controller παντως ο 14αρης δεν ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Από θόρυβο έτσι μόνο του, πώς τα πάει; Κι εγώ το ίδιο κουτί πήρα, αλλά δεν το έχω στήσει ακόμη...εν μέρει λόγω βαρεμάρας να ξεστήσω το παλιό, εν μέρει επειδή έψαχνα αρκετά τις επιλογές ηχομόνωσης...(δες το σχετικό νήμα από τον παραπάνω σύνδεσμο)

Κοίταξε. Στο παλιό μου κουτί (Antec 900) είχα κρατήσει τον 20αρη και έναν 12αρη για εξαγωγή, και 2 12αρηδες για εισαγωγή. ολοι στις ελάχιστες δυνατές στροφες... Το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό.

Στο Lian Li,ίσως επειδή είναι αλουμινένιο υπάρχει κάποιος κραδασμός που μεταφέρεται στο πλαίσιο όταν τους λειτουργείς στο hi. Στις χαμηλές στροφες είναι αρκετά αθόρυβο, και πιστεύω ότι θα ήταν τελείως αθόρυβο χωρίς ta fan guards και τα φίλτρα. Αν του βάλεις υδρόψυξη όμως πρέπει να προσέχεις να έχεις τις αντλίες και τα ψυγεία πάνω σε αφρολέξ αλλιώς οι κραδασμοι πολλ/νται.

Link to comment
Share on other sites

...κι εγώ έχω τους πολύ καλούς 12άρηδες Papst που λέω να χρησιμοποιήσω (δεν έχω δικό μου 14άρη οπότε θα δοκιμάσω στο low αυτόν της Lian Li...αλλά και πάλι, πώς "ακουγεται" το κουτί;

Πάντως η κολώνα, δεν φαίνεται να ενοχλεί ιδιαίτερα, δεδομένης της δυνατότητας αφαίρεσης της μητρικής...η "δύσκολη" δουλειά θα ήταν η τοποθέτηση ψύκτρας επεξεργαστή...για τα υπόλοιπα νομίζω πως δεν τίθεται ιδιαίτερο θέμα...ίσα ίσα μπορεί να κόβει και λίγο την οπτική πρόσβαση προς την έξοδο των καλωδίων που δεν είναι και το καμάρι του κουτιού...

Link to comment
Share on other sites

...κι εγώ έχω τους πολύ καλούς 12άρηδες Papst που λέω να χρησιμοποιήσω (δεν έχω δικό μου 14άρη οπότε θα δοκιμάσω στο low αυτόν της Lian Li...αλλά και πάλι, πώς "ακουγεται" το κουτί;

Πάντως η κολώνα, δεν φαίνεται να ενοχλεί ιδιαίτερα, δεδομένης της δυνατότητας αφαίρεσης της μητρικής...η "δύσκολη" δουλειά θα ήταν η τοποθέτηση ψύκτρας επεξεργαστή...για τα υπόλοιπα νομίζω πως δεν τίθεται ιδιαίτερο θέμα...ίσα ίσα μπορεί να κόβει και λίγο την οπτική πρόσβαση προς την έξοδο των καλωδίων που δεν είναι και το καμάρι του κουτιού...

Ο μονος σοβαρος λογος υπαρξης της ειναι για να "κραταει' τα σημερινα "τουβλα" (βλεπε 58ΧΧ series etc)

Το fan αν εχεις βαλει με "πατεντα"/"κλουβακια" αλλα για intake δεν προσφερει τιποτα.

Και στο λεω επειδη εκανα μετρησεις με και χωρις αυτο.

Ενας λογος παραπανω για μενα ηταν οτι στο πλαινο εχει παραθυρο.:p

Να προσθεσω οτι στο high και τους 1900 Scythe που χα πανω, δεν συντονιζε.

Μαλλον οι αντλιες κανουν τη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαλτη.

Προβλημα σταθεροτητας ΚΑΝΕΝΑ εδω και 1μιση χρονο.:T:

αν τους εχεις exhaust αυτους στα 5.25 τοτε το πισω ΠΡΕΠΕΙ να γινει intake. (θα προτεινα αντιστροφη βεβαια)

Στο κατω διαμερισμα ειναι 14ρης οχι 12.

Απλα με προβληματίζει αυτή η λύση γιατί τότε ο ζεστός αέρας από τα ψυγεία θα καταλήγει στο mobo. Εγώ σκεφτόμουν μήπως εβαζα στο κενό μέρος της πλακέτας της μητρικής 2 12αρηδες (στο χώρο που θα καταλάμβανε ένα e-atx mobo) για να φυσάνε.

(Μηπως να κανουμε v2010 dedicated thread?Τωρα που χε βγει προσφορα το αγορασε κοσμος και ντουνιας....)

+1!!!

Έγινε επεξεργασία από speedster
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και εμενα το case μου!

(Το χρωμα του υγρου δεν πετυχε αλλα θα το αλλαξω)

http://img63.imageshack.us/i/imag0317.jpg/

http://img688.imageshack.us/i/0017e.jpg/

http://img94.imageshack.us/i/0016cs.jpg/

http://img689.imageshack.us/i/0011al.jpg/

http://img26.imageshack.us/i/0008nq.jpg/

http://img517.imageshack.us/i/imag0316t.jpg/

Έγινε επεξεργασία από hatzakis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.