Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

[MENTION=29855]geatle[/MENTION]

Εγω θα σου πω ενα μπραβο γιατι παρολο που ειναι παλαιο το συστημα σου δεν το εχεις παραμελημενο και το εχεισ ΚΑΘΑΡΟ και περιποιημενο!!! Και παλι μπραβο σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Ανοίξτε ένα thread αν τα θέλετε τόσο πολύ, να γίνει μια λίστα με το πόσα άτομα ενδιαφέρονται

να δω μπας και μπορέσω να το βγάλω σε κομμάτια και να βγει φθηνά για όσους το θέλουν.

Για να κάνω τώρα how to, 2 επιλογές υπάρχουν, η να κάνω βίδες το δικό μου και ξανά από την αρχή

που συγνώμη αλλά δεν το κάνω, η να φτιάξω ένα, μόνο και μόνο για το how to

που δεν μου περισσεύουν αυτή τη στιγμή για κάτι τέτοιο...

Αν θέλετε μου λέτε να φτιάξουμε ένα thread μόνο για αυτό, διότι έχουμε βγει off topic.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν είναι ότι δεν βγάζω το how to διότι θέλω να σας τα πάρω

"σας τα παίρνουν άλλοι εδώ μέσα που χρεώνουν ηλεκτροστατική 130+ε μόνο, μην βάλουμε και moddες στην τιμή..."

Δεν το βγάζω διότι έχει φτιαχτεί το stand και δεν το κάνω κομμάτια πάλι...

Με αφορμή τα τελευταία σου λόγια θα γράψω κάτι αν και το κάνω σπάνια να πυροδοτώ καταστάσεις.

Το να λες αυτό που λες για όποιον το λες και ταυτόχρονα να κλείνεις μέσω πμ παραγγελίες, εντός ή εκτός εισαγωγικών, το θεωρώ μικρότητα.

Δε τα βάζω με εσένα προσωπικά, απλά εσύ μου έδωσες την αφορμή για να πάρω το βήμα και να μιλήσω.

Είναι πολύ εύκολο να πετάμε μία τιμή για κάτι, χωρίς να ξέρουμε την προεργασία και τις εργατοώρες γι' αυτό το κάτι.

Ακόμα και ακριβή να είναι η τιμή και ακόμα και να είναι αληθινή θα στο πω αλλιώς. Ελευθερη αγορά δεν έχουμε; Ελεύθερη βούληση δεν υπάρχει; Εκτός αν θες "να ανοίξεις τα μάτια των τυφλών".

Για να μπω στο θέμα. Οσο για το Pc σου και το φωτισμό σου, έχεις κάνει πολύ καλή δουλεια και congrats γι' αυτό πραγματικά.

Απλά σε ένα φόρουμ όπου η δωρεάν βοήθεια είναι πάνω απο όλα και τα ένσημα δε πέφτουν κάθε μήνα, σε παρακαλώ συγκρατήσου λίγο με κάποια σχόλια, για να μην προκαλείς κιόλας. Χαμένος βγαίνεις εσύ.

Εγώ σίγουρα λεφτά δεν πήρα για ηλεκτροστατικές κλπ όπως αναφέρεις, αλλά σε πληροφορώ ότι μου έκατσε στο λαιμό μόλις το διάβασα.

Ολα τα παραπάνω φιλικά και keep up the good work στο θέμα modding.

Link to comment
Share on other sites

@ karmen1983

Πρώτα από όλα χαίρομαι που σου αρέσει το κουτί!

Στο θέμα μας τώρα, δεν με νοιάζει ούτε και έχω σκοπό να βγάλω χρήμα από

τις moddες.

Με αφορμή τα τελευταία σου λόγια θα γράψω κάτι αν και το κάνω σπάνια να πυροδοτώ καταστάσεις.

Το να λες αυτό που λες για όποιον το λες και ταυτόχρονα να κλείνεις μέσω πμ παραγγελίες, εντός ή εκτός εισαγωγικών, το θεωρώ μικρότητα.

Να στο πω πολύ απλά, εσύ μπορεί να

αγοράζεις sleeving με το κιλό μόνο και μόνο για να κάνεις το συγκριτικό σου.

Για να βάλω όμως εγώ τα 6 κομμάτια Plexiglass στο κουτί μου

μάζευα λεφτά από τα Χριστούγεννα... Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μου περισσεύουν

για να φτιάξω ξανά ακόμα και την βάση ώστε να δημιουργήσω ένα how to που θέλουν τα παιδιά.

Ίσα ίσα προσφέρθηκα να μαζευτούν όσοι θέλουν ώστε να ρωτήσω μπας και μπορεί να βγει η βάση σε ποσότητα για να τους έρθει φθηνότερα.

Δεν προσπαθώ να το παίξω και να πουλήσω εδώ μέσα κάτι, μόνα τους κάποια άτομα δήλωσαν ενδιαφέρον.

Είναι πολύ εύκολο να πετάμε μία τιμή για κάτι, χωρίς να ξέρουμε την προεργασία και τις εργατοώρες γι' αυτό το κάτι.
δεν θα άνοιγα το στόμα μου αλλά αφού το φέρνει η κουβέντα...

100 πριτσίνια περίπου 5ε

χρόνος για να λύσει κάποιος το haf 15 λεπτά

χρόνος για να δέσει κάποιος το haf 20-30 λεπτά

ηλεκτροστατική για ολόκληρο το haf 30ε

Plexi από το praktiker 7ε, Plexi από μαγαζί με κοπή Laser 17ε

άρα στην πιο ακριβή περίπτωση πάμε στα 52ε

όταν όμως έμαθα ότι αντίστοιχα το ίδιο κάποιοι άλλοι το χρεώνουν

λύσιμο του haf 30ε

δέσιμο του haf 30ε

ηλεκτροστατική 120ε

plexi 40ε

μόλις πήγαμε από τα 52ε στα 220ε... για βάψιμο και plexi, δηλαδή το ξανά λέω άλλη μια,

το haf καινούργιο κάνει 130 και για να του αλλάξεις plexi και χρώμα πληρώνεις 220, καλή φάση!

Ακόμα και ακριβή να είναι η τιμή και ακόμα και να είναι αληθινή θα στο πω αλλιώς. Ελευθερη αγορά δεν έχουμε; Ελεύθερη βούληση δεν υπάρχει; Εκτός αν θες "να ανοίξεις τα μάτια των τυφλών".
Επειδή λοιπόν ελεύθερη αγορά έχουμε και ελεύθερα όλοι κράζουμε μαγαζιά όπως το πλαίσιο κτλ κτλ κτλ και αγανακτούμε με το πόσο ωραία μας κλέβουνε,

νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να κράζω ότι άλλο δεν μου αρέσει ειδικά όταν δεν αναφέρομαι και σε κάποιον/α συγκεκριμένα...

Link to comment
Share on other sites

@ karmen1983

Πρώτα από όλα χαίρομαι που σου αρέσει το κουτί!

Στο θέμα μας τώρα, δεν με νοιάζει ούτε και έχω σκοπό να βγάλω χρήμα από

τις moddες.

Να στο πω πολύ απλά, εσύ μπορεί να

αγοράζεις sleeving με το κιλό μόνο και μόνο για να κάνεις το συγκριτικό σου.

Για να βάλω όμως εγώ τα 6 κομμάτια Plexiglass στο κουτί μου

μάζευα λεφτά από τα Χριστούγεννα... Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μου περισσεύουν

για να φτιάξω ξανά ακόμα και την βάση ώστε να δημιουργήσω ένα how to που θέλουν τα παιδιά.

Συγκρίνεις άλλα με άλλα όμως δε νομίζεις ρε συ;

Το συγκριτικό δε το έκανα για τη κ@υλ@ μου όπως έκανες εσύ το κουτί σου.

Ηταν ένα how to που ΟΤΑΝ αποφασίσεις να το κάνεις για να βοηθήσεις κάποιους παίρνεις και το ρίσκο των εξόδων :)

Εσύ άρχισες να κάνεις κάτι για σένα. Είναι η μέρα με τη νύχτα :)

Πχ μπορούσες με ένα ρετάλι να ανέβαζες έναν οδηγό κουρμπαρίσματος. Δε το λέω για να σου πω γιατί δε το κάνεις απλά σου φέρνω ένα απλό παράδειγμα που δεν θα σε έβαζε σε έξοδα.

Ίσα ίσα προσφέρθηκα να μαζευτούν όσοι θέλουν ώστε να ρωτήσω μπας και μπορεί να βγει η βάση σε ποσότητα για να τους έρθει φθηνότερα.

Δεν προσπαθώ να το παίξω και να πουλήσω εδώ μέσα κάτι, μόνα τους κάποια άτομα δήλωσαν ενδιαφέρον.

Σεβαστό αυτό που λες απλά είχα μείνει με την εντύπωση ότι ήταν κομμάτι απο φωτιστικό απο RMA.

Οπως το βλέπω το πλέξι ζήτημα να στοιχήσει 15 ευρώ μαζί με το κουρμπάρισμα αφού μιλάς με τιμές.

δεν θα άνοιγα το στόμα μου αλλά αφού το φέρνει η κουβέντα...

100 πριτσίνια περίπου 5ε

χρόνος για να λύσει κάποιος το haf 15 λεπτά

χρόνος για να δέσει κάποιος το haf 20-30 λεπτά

ηλεκτροστατική για ολόκληρο το haf 30ε

Plexi από το praktiker 7ε, Plexi από μαγαζί με κοπή Laser 17ε

άρα στην πιο ακριβή περίπτωση πάμε στα 52ε

όταν όμως έμαθα ότι αντίστοιχα το ίδιο κάποιοι άλλοι το χρεώνουν

λύσιμο του haf 30ε

δέσιμο του haf 30ε

ηλεκτροστατική 120ε

plexi 40ε

μόλις πήγαμε από τα 52ε στα 220ε... για βάψιμο και plexi, δηλαδή το ξανά λέω άλλη μια,

το haf καινούργιο κάνει 130 και για να του αλλάξεις plexi και χρώμα πληρώνεις 220, καλή φάση!

Διάβασε τώρα αυτά που είπες και δες πόσα λάθη έκανες μέσα σε λίγες μόνο σειρές :)

Κοστολόγησες υλικά, αυτά που επέλεξες εσύ και όχι υλικά που έβαλε κάποιος/α άλλη.

Και προσπέρασες εντελώς το θέμα εργατοώρας.

Οταν πας στο γιατρό δεν πληρώνεις τα φάρμακα στο φαρμακείο μόνο, αλλά και τον γιατρό για την επίσκεψη σωστά;

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούν όλοι να ξέρουν πως βγαίνει ένα πριτσίνι, πως γίνεται ένα σχέδιο για να πάει να κοπεί ένα κομμάτι πλέξι ή κάποια αυτοκόλλητα. Δεν μπορούν να ξαναδέσουν ένα κουτί και δεν έχουν επαφές για τις πρώτες ύλες.

Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα τις απαιτήσεις και τις ανάγκες του. Απλά μην σκέφτεσαι το πόσα έδωσες για τα υλικά σου. Κοστολόγησε τον χρόνο σου, κοστολόγησε το πήγαινε έλα να βρεις υλικά, κοστολόγησε το πήγαινε έλα να πάρεις τα κομμάτια απο την ηλεκτροστατική κλπ και βασικό κοστολόγησε τα εργαλεία σου.

Αν δεν τα είχες πόσο θα σου πήγαινε; Το σκέφτηκες;

Αυτά αν πχ ερχόσουν σε εμένα να στο κάνω θα τα έκανα εγώ για σένα. Τι να σου χρεώσω; Τα υλικά μόνο ή και την ταλαιπωρία που θα τραβήξω για να το πάρεις εσύ έτοιμο στα χέρια σου;

Επειδή λοιπόν ελεύθερη αγορά έχουμε και ελεύθερα όλοι κράζουμε μαγαζιά όπως το πλαίσιο κτλ κτλ κτλ και αγανακτούμε με το πόσο ωραία μας κλέβουνε,

νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να κράζω ότι άλλο δεν μου αρέσει ειδικά όταν δεν αναφέρομαι και σε κάποιον/α συγκεκριμένα...

Σίγουρα και είσαι ελεύθερος να πεις ότι θες και όπως το θες. Ο λόγος που πόσταρα είναι απλά να σου δώσω να καταλάβεις ότι ο κάθε ένας κρίνεται βάση των ποστ του σε ένα φόρουμ δυστυχώς ή ευτυχώς. Καμια΄φορά το να πεις κάτι face to face και να πεις το ίδιο πράγμα μέσω γραπτού λόγου έχει τεράστια διαφορά.

10 μέτρα και μία κόβε που λένε. Εν προκειμένω λοιπόν 10 σκέψου και ένα πλήκτρο πάτα :)

Link to comment
Share on other sites

@ karmen1983

δεν θα άνοιγα το στόμα μου αλλά αφού το φέρνει η κουβέντα...

100 πριτσίνια περίπου 5ε

χρόνος για να λύσει κάποιος το haf 15 λεπτά

χρόνος για να δέσει κάποιος το haf 20-30 λεπτά

ηλεκτροστατική για ολόκληρο το haf 30ε

Plexi από το praktiker 7ε, Plexi από μαγαζί με κοπή Laser 17ε

άρα στην πιο ακριβή περίπτωση πάμε στα 52ε

όταν όμως έμαθα ότι αντίστοιχα το ίδιο κάποιοι άλλοι το χρεώνουν

λύσιμο του haf 30ε

δέσιμο του haf 30ε

ηλεκτροστατική 120ε

plexi 40ε

μόλις πήγαμε από τα 52ε στα 220ε... για βάψιμο και plexi, δηλαδή το ξανά λέω άλλη μια,

το haf καινούργιο κάνει 130 και για να του αλλάξεις plexi και χρώμα πληρώνεις 220, καλή φάση!

Επειδή λοιπόν ελεύθερη αγορά έχουμε και ελεύθερα όλοι κράζουμε μαγαζιά όπως το πλαίσιο κτλ κτλ κτλ και αγανακτούμε με το πόσο ωραία μας κλέβουνε,

νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να κράζω ότι άλλο δεν μου αρέσει ειδικά όταν δεν αναφέρομαι και σε κάποιον/α συγκεκριμένα...

Επειδη τυχαινει να εργαζομαι κι εγω στο χωρο αυτο για τον οποιο συζητατε

θα σε προετρεπα να μην παραβλεπεις αυτα που ανεφερε η Αγαπη

Ειναι σημεια που παιζουν μεγαλο ρολο στην κοστολογηση μιας εργασιας

χρονος και σχεδια μεχρι να καταληξει ο χρηστης στο τι θελει κτλ

εργαλεια, εργατοωρες, διαδρομες απο και προς τριτους, χρονος σχεδιασμου επιμερους τμηματων προς κοπη/εκτυπωση και αλλα πολλα....

Δεν στεκουν ετσι οπως τα παρουσιαζεις τα νουμερα αυτα, ειναι υπεραπλουστευμενα.

Δεν ειναι λογικες βεβαια ουτε κι οι χρεωσεις που αναφερεις οτι "καποιοι άλλοι χρεώνουν"

Με βαση τη δικη μου εμπειρια τα βλεπω καπως ετσι

λύσιμο του haf 30ε

δέσιμο του haf 30ε

60 ευρω ειναι πραγματι υπερβολικο ποσο για λυσιμο δεσιμο σκετου κουτιου

ειδικα για ΗΑF. Πιο λογικο θα μου ακουγοταν "λυσιμο και δεσιμο 30€"

ηλεκτροστατική 120ε

Εαν αφορα μονο βαφη του σκελετου

ειναι επισης ακριβα

Το ποσο αυτο κανονικα καλυπτει πληρως λυμμενο ολοκληρο το κουτι και ολα του καπακια

με οτι προεργασια χρειαστει (τριψιματα, καθαρισματα)

Βεβαια εκει ποικιλει και το τελικο κοστος αναλογα με το που επιλεγει να βαφει ο καθενας τις δουλειες τουΜιας και οσοι εχουν ασχοληθει θα ξερουν οτι δεν κανουν ολοι οι βαφεις την ιδια δουλεια ειδικα σε μικρα κομματια

plexi 40ε

Εαν αφορα μονο το plexi σκετο χωρις χαραγμα/σχεδιο ειναι σαφως ακριβα

εκτος κι εαν συμπεριλαμβανει και κοψιμο του πλαινου μεταλλικου παραθυρου κι εγκατασταση του plexiglass

οποτε τοτε ειναι μαλλον φτηνα.

Βεβαια κι εδω παλι παιζει ρολο πως το θελει ο αλλος

το θελει απλο κολλητο με σιλικονη?

θελει σπειρωματα και καμια 15αρια 5αρες Inox αλλενοβιδες?

θελει φρεζατη πατουρα να ερθει προσωπο με το μεταλλο?

Ειναι λεπτομερειες που παιζουν χαλαρα στο +-10/20€

Σε ολα τα παραπανω σταδια

δεν ξεχναμε φυσικα οτι αυτος που αναλαμβανει ενα τετοιο εγχειρημα

εχει και την ευθυνη να καλυψει τυχον στραβες που μπορει να προκυψουν.

Πχ λαθος/προβλημα/σκουπιδι στη βαφη? παμε ξανα τριψιμο/ξεβαμα/ξανα βαφειο....

Γρατζουνιστηκε το Plexi? ξηλωμα και πισω για γυαλισμα/αντικατασταση.

Ξεφυγε η σεγα κι εγδαρε το πλαινο? Τριψιμο και βαψιμο απο την αρχη

Εσπασε το πλαστικο/διακοπτακι/πορτακι? επισκευη/αντικατασταση asap.

Δεν χωραει η καλυπτρα γιατι εφυγαν μερικα mm στο corel? Διορθωνουμε, ξαναστελνουμε, ξαναπληρωνουμε και ξαναστηνουμε.

Αυτα ολα φυσικα χωρις να μεταβιβαζεται η ζημια στον τελικο αποδεκτη,

εφοσον μιλαμε για καποιον που το ανελαβε ως επαγγελματας και οχι σαν φιλος/γνωστος/ξαδερφος κτλ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νιώθω ότι από μένα ξεκίνησε ο παραπάνω "αντίλογος" - διάλογος, ( τι να κάνω που μου άρεσε full extra το stand, να μην το πω;! ), θα ήθελα να πω πως αντί να ψάχνουμε ψύλους στ' άχυρα, θα πρέπει να κατανοήσουμε πως ο καθένας εδώ μέσα, είτε έχει γνώσεις είτε όχι θα πρέπει πρωτού προβεί σε οποιαδήποτε αγορά-μόντα-αλλαγή κτλ να κάνει έρευνα αγοράς!

Ευτυχώς για μας τους μη γνώστες, υπάρχουν αρκετοί/ή (αφού μία την έχουμε! [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]) να μας καθοδηγήσουν στο Λάμπη μας και προσωπικά χαίρομαι και λίγο ζηλεύω η αλήθεια είναι, που υπάρχουν άνθρωποι που εκτός του ότι "το έχουν",

έχουν και τη καλή διάθεση και το μεράκι να μοιραστούν τις γνώσεις τους με τον έναν ή τον άλλον τρόπο!

Όλα τ' άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε! :to_pick_ones_nose3:

[MENTION=12468]NOP$TRIM[/MENTION] φιλαράκι δεν χρειάζεται να απολογείσαι για κάτι!Όταν ζήτησα να μας δείξεις ένα how to, το έκανα χωρίς να γνωρίζω ούτε τη διαδικασία, αλλά ούτε τον χρόνο/κόστος που χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί το stand!

Βασικά μια ιδέα ήθελα να πάρω γιατί ειλικρινά μ' άρεσε πολύ η υλοποίηση! :):T:

Τέλος το offtopic από μένα, πάω να καθαρίσω κουτί να βγάλω κι εγώ καμιά φωτο..:baby:

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνουμε τον ερασιτέχνη με τον επαγγελματία, άλλο κόστος άλλο αποτέλεσμα και άλλος ο στόχος. Αν κάνω π@π@ρια καμαρωτή και κάψω gpu ή παραγγείλω λάθος wc components το κόστος θα είναι πολλαπλάσιο. Προσωπικά αν δε το έκανα για τη χαρά της δημιουργίας θα πήγαινα σε επαγγελματία (και στο τέλος όταν τα βρίσκουμε σκούρα εκεί καταλήγουμε).

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κι εγώ ένα πετραδάκι στην κουβέντα.

Τα αποσπάσματα που παραθέτω , τα λένε ΟΛΑ!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

([MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]) Κοστολόγησε τον χρόνο σου, κοστολόγησε το πήγαινε έλα να βρεις υλικά, κοστολόγησε το πήγαινε έλα να πάρεις τα κομμάτια απο την ηλεκτροστατική κλπ και βασικό κοστολόγησε τα εργαλεία σου.

([MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]) Σε ολα τα παραπανω σταδια

δεν ξεχναμε φυσικα οτι αυτος που αναλαμβανει ενα τετοιο εγχειρημα

εχει και την ευθυνη να καλυψει τυχον στραβες που μπορει να προκυψουν.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Και τα λένε όλα, γιατί περιγράφουν αυτό που αποτελεί το βασικό ζήτημα στην ανάπτυξη ενός νέου "προϊόντος".

Έστω και αν αυτό είναι ένα λυγισμένο πλεξι για να ξεκουράζονται τα ακουστικά μας.

Μολονότι αυτό που είναι το σημαντικό σε ένα νέο προϊόν είναι η "ιδέα", σε μια περίπτωση όπως αυτή που συζητάμε -αλλά και γενικά στις διάφορες μόντες- δεν είναι αυτό που "πληρώνεις", αυτό (η ιδέα) τις πιο πολλές φορές προσφέρεται αφιλοκερδώς.

Αυτό που δεν μπορεί να προσφερθεί χωρίς κανένα κόστος είναι όλα αυτά τα ζητήματα που εμπλέκονται στην ανάπτυξη του, όσο φιλικά και να το δεις, κάπως πρέπει να "πληρωθείς" για το χρόνο, το κόπο, τη σκέψη, τα πισωγυρίσματα , τις αναθεωρήσεις, και τόσα άλλα που δεν έχει νόημα να αναφέρω.

Μόνο κάποιος που έχει ασχοληθεί με το να κατασκευάσει κάτι εκ του μη όντος, μπορεί να αντιληφθεί για το πολυποίκιλο των προβλημάτων.

Αυτό που η δική μου πείρα λέει είναι ότι πρακτικά και σε φιλικό επίπεδο, ο "κατασκευαστής" ποτέ δεν θα έχει μια υλική αμοιβή που να αντισταθμίζει αυτά που ενσωμάτωσε στο "προϊόν", και αυτό γιατί όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι δεν είναι δυνατόν να μετακυλίσεις στον "πελάτη" το πραγματικό κόστος της κατασκευής.

Απλά θα κοιτάξει να πάρει το αντίτιμο αυτό που θα του επιτρέψει να αντικαταστήσει τα αναλώσιμα που ξόδεψε και τα υλικά και θα βάλει και κάτι τελείως συμβολικά για τον "κόπο".

Η μόνη άλλη λύση που υπάρχει είναι να προσφύγεις σε κάποιο "επαγγελματία" και τα εισαγωγικά τα βάζω όχι για να αμφισβητήσω τον επαγγελματισμό οποιουδήποτε, αλλά για υποδηλώσω ότι ακόμα και αυτοί που έχουν κάποιες έτοιμες λύσεις και υλικά και γνώσεις πηγών και μεθόδων, ακόμα και αυτοί λίγες φορές αισθάνονται ακριβοδίκαια αμοιφθέντες.

Σχεδόν πάντα οι τιμές είναι πιο κάτω από αυτό που επιβάλει η "σκληρή" προσέγγιση του δούναι και λαβείν, επιμερίζουν τα κόστη και βάζουν την τελική απόσβεση της όλης επένδυσής τους κάπου προς τις "καλένδες".

Βεβαίως αν έχεις ένα μαγαζί κάπως θα πρέπει να καταφέρεις να το κρατήσεις ανοιχτό, οπότε όσο καλή διάθεση και να έχεις, κάτι παραπάνω θα πρέπει να πάρεις, παρέχοντας από την άλλη μεριά αυτά που λογικό είναι να παρέχει κάποιος επαγγελματίας.

Άρα μιλώντας για ανθρώπους που δεν έχουν σκοπό να μας "δαγκώσουν στο λαιμό", κατά κανόνα αυτά που πληρώνουμε δεν είναι "πολλά", αν πάμε σε επαγγελματία θα είναι μια λογική τιμή, όσο κι αν η ενδεχόμενη άγνοιά μας δεν μας επιτρέπει να το αντιληφθούμε με το πρώτο!

Και αν πάμε σε κάποιο φίλο, ε εκεί είναι που ποτέ δεν θα καταφέρουμε ποτέ να του "πληρώσουμε" τον κόπο, γιατί πολύ απλά αυτός δεν είναι δυνατόν να πληρωθεί!

Απλά μένει η φιλία και αυτή -αν την τιμάνε και τα δυο μέρη - είναι ανεκτίμητη!!!!!

Και δουλεύει αμφίδρομα, γιατί ο "κόπος" για το φίλο είναι πιο πολύ διασκέδαση!

Αυτά τα λίγα από εμένα, συμπαθάτε με που αυτό το "λίγα" για μια ακόμα φορά είναι απλά ευφημισμός, αλλά αισθάνθηκα ότι ειδικά σε ένα χώρο σαν το δικό μας, όπου η οικειοθελής και ανυστερόβουλη προσφορά είναι ο κανόνας, δεν θα μπορούσα να μείνω αμέτοχος!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

@zampONakiaskiou

To θέμα δεν το ξεκίνησες εσύ οπότε να μην αισθάνεσαι άσχημα...

Κάποια πράγματα κάποια στιγμή κάποιος, έπρεπε να τα πει!

Απλώς κάποιοι έχουν την μύγα τώρα...

@karmen1983

@Κοπρίτης

Παράδειγμα δίνω, δεν λέω ότι ντε και καλά λειτουργείτε έτσι εσείς

αλλά έστω ότι έρχομαι να μου φτιάξετε κάτι πχ την ηλεκτροστατική και κάτι άλλο...

Αν είναι να πάρετε το κουτί και μετά να τρέχετε από εδώ και από εκεί και να τα στέλνετε αλλού για βάψιμο η ότι άλλο κάνετε

τότε ποιο το νόημα του να πληρώσω 100-200ε το βάψιμο; επειδή το τρίψανε τα υπέροχα χέρια σας;

πήρα το haf του κολλητού μου το πήγα σε ζαντά και το έτριψε, το έβαψε με ηλεκτροστατική και

μάλιστα όχι απλή βαφή αλλά σαγρέ για να γουστάρει το παιδί και όλα αυτά με 30ε...

Το haf το δικό μου μου κόστισε όλο όπως το βλέπετε τώρα 150ε αν το έφτιαχνε πχ ο κοπρίτης πόσο θα στοίχιζε ρε παιδιά; 300; 400; 500; 600; πόσο;

η διαφορά λοιπόν είναι ο κόπος και τα εργαλεία; με την διαφορά παίρνω τα εργαλεία και το χαλάω φτιάχνω

αν δεν μου αρέσει 2 φορές που λέει ο λόγος...

Με την ίδια λογική κάθε φορά που θα πήγαινε κάποιος σε έναν μάστορα να φτιάξει κάτι,

αντί πχ για 60ε θα έπρεπε να του παίρνει 200 ώστε να καλύψει έξοδα που μπορεί να προκύψουν από λάθη...

@Seafalco

Τέτοια λέτε και στο τέλος θα πληρώνουμε και τις βενζίνες για τις διαδρομές που κάνουν για το project...

Που στην τελική και καλά κάνουν, αν μπορεί κάποιος να πουλάει κάτι όσες φορές πάνω θέλει

μαγκιά του! απλά κάποια στιγμή θα βρεθεί και κάποιος απορημένος (me) που θα θέλει να του λυθούν αυτές οι απορίες...

Όταν κάποιος θέλησε να βάψει κάτι με Plasti Dip και βγήκε ένα παιδί και είπε, το εμπορεύομαι εγώ και κοστίζει 20ε το μπουκάλι, αμέσως σαν απάντηση πήρε,

το φέρνω από amazon με 11ε, εκεί γιατί κανείς δεν βγήκε να υπερασπιστεί το παλικάρι; έτσι και εδώ όταν κάτι κάνει 30ε και κάποιος το προσφέρει στα 100-200, μου δημιουργούνται πολλά γιατί!

Δηλαδή να σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα φίλε, έστω ότι θες να φτιάξεις ένα γραφείο τούμπανο

για το pc σου, και πας σε έναν επιπλά και σου λέει στο φτιάχνω με 150ε και ρωτάς και τον κοπρίτη και σου λέει

400, θα το πας στον κοπρίτη επειδή Moddάρει; η μήπως αν ο επιπλάς κάνει ******* δεν θα το ξανά φτιάξει;

Αλλά αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας...

@karmen1983

@Κοπρίτης

Το ξανά λέω και πάλι ότι παραδείγματα λέω και δεν αφορούν ντε και καλά εσάς η τον τρόπο που δουλεύετε!

Απλά μιας και μπήκατε στην κουβέντα αναφέρω εσάς...

Δεν νομίζω πάντως ότι έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα αυτή...

Αλλά θα θέσω μια τελευταία απορία...

και μην μου ζητήσετε να το αποδείξω, το έχω παρατηρήσει γενικότερα στα χρόνια που βλέπω thelab & insomnia

και έχω ακούσει σε συζητήσεις προσωπικές και από άλλα μέλη του forum την ίδια απορία.

Γιατί μόλις κάποιος "καημένος" με ένα προϊστορικό κουτί όταν αλλάζει μια θέση σε κάποιο καλώδιο

αμέσως likes και να τον συγχαρείτε και ότι θέλει... αλλά όταν κάποιος κάνει πραγματικά μια moddα και έχει αλλάξει ολόκληρο το κουτί εμφάνιση, ούτε φωνή ούτε ακρόαση;

τη φοβάστε μην κλέψει λίγη από την δόξα σας;

Έγινε επεξεργασία από NOP$TRIM
Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει να λέγονται τα πράγματα με το όνομα τους και βρίσκω πολλές αλήθειες στα λεγόμενα του NOP$TRIM.

Βρίσκομαι και εγώ πολλές φορές σε αντιπαράθεση σε διάφορα φόρα για πάνω κάτω τους ίδιους λόγους.

Πολλές φορές ορμώμενοι και απο την ανωνυμία ενος nick name, μειώνουμε ή ακόμα και

"πληγώνουμε" συμφορουμήτες μας. Είτε με την απουσία σχολιασμού είτε με επιθετικά/ανάγωγα σχόλια.

Σε κάθε περίπτωση να λέμε την γνώμη μας βέβαια και ας ενοχλεί κάποιους.:spell:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποια είναι η πλάκα; Οτι στα έγραψα με πολύ καλή διάθεση όσα έγραψα και βλέπω έναν εκνευρισμό.

Ας κανακέψω λίγο τον λόγο και ας σου απαντήσω σε κάποιους προβληματισμούς σου με ερωτήματα.

Αν είναι να πάρετε το κουτί και μετά να τρέχετε από εδώ και από εκεί και να τα στέλνετε αλλού για βάψιμο η ότι άλλο κάνετε

τότε ποιο το νόημα του να πληρώσω 100-200ε το βάψιμο; επειδή το τρίψανε τα υπέροχα χέρια σας;

εστω ότι εγώ αγοράζω όλο τον εξοπλισμό για ηλεκτροστατική βαφή και έχω και ένα φούρνο μέσα στο μαγαζί... που δεν έχω. Πόσο πιστεύεις ότι θα μου στοιχίσει εμένα ένα βάψιμο ενός κουτιού; Θα με συμφέρει να το κάνω; Κάποια στιγμή πρέπει να κάνω και απόσβεση του μηχανήματος σωστά; Μήπως συμφέρει καλύτερα να πάω τα κομμάτια κάπου να βαφτούν και να μην ανάβω τον φούρνο μου για 10 κομμάτια κάθε τόσο;

Και ναι ρε συ θα πληρώσεις τα χέρια μου που τρίβουν και κάνουν δουλειά όπως και το κόπο μου για το πήγαινε έλα. Αλλιώς πάρε τα εσύ τρίψε τα και κάνε τα πήγαινε έλα να τα πάρεις έτοιμα απο βαφέα που δεν τον έχεις δοκιμάσει. Σε αντίθεση με "εμένα" που ξέρω ποιος έχει χοντρή, ποιος λεπτή και ποιος χάλια ηλεκτροστατική βαφή.

Εσύ οκ ήξερες κάποιον. Πόσοι νομίζεις ότι ξέρουν που να πάνε και τι να ζητήσουν; Και πόσο μάλλον τι αποτέλεσμα θα πάρουν στα χέρια τους;

Το haf το δικό μου μου κόστισε όλο όπως το βλέπετε τώρα 150ε αν το έφτιαχνε πχ ο κοπρίτης πόσο θα στοίχιζε ρε παιδιά; 300; 400; 500; 600; πόσο;

η διαφορά λοιπόν είναι ο κόπος και τα εργαλεία; με την διαφορά παίρνω τα εργαλεία και το χαλάω φτιάχνω

αν δεν μου αρέσει 2 φορές που λέει ο λόγος...

Σαφέστατα και είναι ο χρόνος και τα εργαλεία.

Να πω ένα απλό παράδειγμα; Θέλεις να κάνεις ένα παράθυρο σε ένα κουτί.

Εργαλεία: Σέγα ~30

Λάμα σέγας ~8

Λίμα ~5ευρώ

Και δεν έχω βάλει

Πλέξι

Τρυπάνι αν θες να το βάλεις με βίδες

Φρέζα αν θες φρεζάτες βίδες

κολαούζα

Ρουτάρισμα αν θες σόκορο.

Laser αν θες ειδικό κόψιμο στο πλέξι ή ακόμα χειρότερα για το θέμα τιμής να το σκαλίσεις. Ελπίζω να ξέρεις την διαφορά τιμής μεταξύ κοψίματος σε λέιζερ και σκαλίσματος έτσι;

Το σχέδιο...

Το θες με σιλικόνη; Και να φαίνεται σα μύξα απο μέσα; Επιλογή σου και απλά πληρώνεις ένα πιστόλι σιλικόνης και το βάζεις. Πάλι πληρώνεις.

Ο χρόνος σου πόσο κοστολογείται;

Πόσα είμαστε τώρα χωρίς καν να ακουμπήσουμε το κουτί;

Πόσο θα σου έπαιρνε ο Γιώργος ας πούμε. Να πούμε 30? 40? Τι σε συμφέρει;

Τέτοια λέτε και στο τέλος θα πληρώνουμε και τις βενζίνες για τις διαδρομές που κάνουν για το project...

Δε μου λες αν πχ εγώ πάω Δάφνη μετά Ταύρο μετά κέντρο για να σου κάνω μία δουλειά γιατί να μη μου πληρώσεις τη βενζίνη μου δηλαδή; Για να μην βάλω το 2ωρο που θα φάω; Εγώ δηλαδή έχω τσάμπα βενζίνες χρόνο για σπατάλισμα για να τον χαρίζω δεξιά αριστερά επειδή εσύ ή ο κάθε ένας θέλει να κάθεται και να πάρει ένα όμορφο κουτί; Sorry αλλά για τη ψυχή της μάνας μου δε θα δούλευα.

Δε σε πιάνω πραγματικά.

Αλλά αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας...

ποιο σπίτι παίνεψε τώρα ο Στέλιος πχ; Εκτός αν νομίζεις ότι είναι επαγγελματίας.

και μην μου ζητήσετε να το αποδείξω, το έχω παρατηρήσει γενικότερα στα χρόνια που βλέπω thelab & insomnia

και έχω ακούσει σε συζητήσεις προσωπικές και από άλλα μέλη του forum την ίδια απορία.

Γιατί μόλις κάποιος "καημένος" με ένα προϊστορικό κουτί όταν αλλάζει μια θέση σε κάποιο καλώδιο

αμέσως likes και να τον συγχαρείτε και ότι θέλει... αλλά όταν κάποιος κάνει πραγματικά μια moddα και έχει αλλάξει ολόκληρο το κουτί εμφάνιση, ούτε φωνή ούτε ακρόαση;

τη φοβάστε μην κλέψει λίγη από την δόξα σας;

Προφανώς αναφέρεσαι στο κουτί στη προηγούμενη σελίδα σαν πρόσφατο παράδειγμα.

Θα σου εξηγήσω το γιατί. Είναι μεγάλο πράμα να βλέπεις ένα κουτί 10 χρόνων στη τρίχα.

Είναι σα να είδα μία τζάγκουαρ 50 ετών προσεγμένη. Αντίκα. Προτιμάω τα ρετρό απο την καλύτερη στημένη υδρόψυξη.

Αλλος στη θέση του θα το είχε με ένα δάκτυλο σκόνη. Οπότε προσωπικά μου άρεσε και έκανα το Like.

Τέλος το θέμα φωνής άρα ποστ. Το να ποστάρεις κάτι σε κάποιον ο οποίος φαίνεται ότι το έχει το πράμα της μοντας δεν έχει και πολύ νόημα. Θα ποστάρεις με παρατηρήσεις σχόλια σε κάποιον ο οποίος θέλει βελτίωση και έχει κέφι να μάθει. Προσωπικά σε τέτοια θέματα γράφω. Αν δω ότι τα λόγια μου πέφτουν στο κενό στη δεύτερη περίπτωση, απλά δεν συνεχίζω και αποχωρώ απο το θέμα. Τόσο απλά...

Κλείνοντας το ερώτημα περι δόξας αν και είπες ότι δεν απευθύνεσαι σε εμένα. Ποια δόξα ακριβώς να κλέψεις και απο ποιον/ποιές;

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

είδα σε ένα site έτοιμα καλώδια sleeve επειδή δεν πολύ πιάνουν τα χερια μου αξίζουν να αγοράσω ?

Οντως ριξε ενα λινκ να δουμε και απο τιμες τι παίζει ;)

απο Ελλάδα η εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώδια Sleeved εάν ασχοληθώ να φτιάξω εγώ καλώδια ειδικά σε θέμα ρεύματος δεν θα έχει ρεύμα για 1 βδομάδα όλο το τετράγωνο εδώ :whistling

Μην το λες..δεν ειναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις..μπορει να κανεις λαθος στα κουμπωματα τις πρωτες 2-3-5 φορες αλλα μετα ειναι οκ ;)

Ανάλογα ποσα καλώδια sleeve θελεις να πάρεις..αν σκέφτεσαι για 1-2 προεκτάσεις sleeved τοτε ναι αξίζει..

Αν σκεφτεσαι για ολο το τροφοδοτικό τοτε να κανεις τα δικα σου βγαίνει ποιό οικονομικά και έχεις και την χαρά οτι έκανες κατι δικό σου ;):rolleyes:

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

εστω ότι εγώ αγοράζω όλο τον εξοπλισμό για ηλεκτροστατική βαφή και έχω και ένα φούρνο μέσα στο μαγαζί... που δεν έχω. Πόσο πιστεύεις ότι θα μου στοιχίσει εμένα ένα βάψιμο ενός κουτιού; Θα με συμφέρει να το κάνω; Κάποια στιγμή πρέπει να κάνω και απόσβεση του μηχανήματος σωστά; Μήπως συμφέρει καλύτερα να πάω τα κομμάτια κάπου να βαφτούν και να μην ανάβω τον φούρνο μου για 10 κομμάτια κάθε τόσο;

Και ναι ρε συ θα πληρώσεις τα χέρια μου που τρίβουν και κάνουν δουλειά όπως και το κόπο μου για το πήγαινε έλα. Αλλιώς πάρε τα εσύ τρίψε τα και κάνε τα πήγαινε έλα να τα πάρεις έτοιμα απο βαφέα που δεν τον έχεις δοκιμάσει. Σε αντίθεση με "εμένα" που ξέρω ποιος έχει χοντρή, ποιος λεπτή και ποιος χάλια ηλεκτροστατική βαφή.

Εσύ οκ ήξερες κάποιον. Πόσοι νομίζεις ότι ξέρουν που να πάνε και τι να ζητήσουν; Και πόσο μάλλον τι αποτέλεσμα θα πάρουν στα χέρια τους;

Σαφέστατα και είναι ο χρόνος και τα εργαλεία.

Να πω ένα απλό παράδειγμα; Θέλεις να κάνεις ένα παράθυρο σε ένα κουτί.

Εργαλεία: Σέγα ~30

Λάμα σέγας ~8

Λίμα ~5ευρώ

Και δεν έχω βάλει

Πλέξι

Τρυπάνι αν θες να το βάλεις με βίδες

Φρέζα αν θες φρεζάτες βίδες

κολαούζα

Ρουτάρισμα αν θες σόκορο.

Laser αν θες ειδικό κόψιμο στο πλέξι ή ακόμα χειρότερα για το θέμα τιμής να το σκαλίσεις. Ελπίζω να ξέρεις την διαφορά τιμής μεταξύ κοψίματος σε λέιζερ και σκαλίσματος έτσι;

Το σχέδιο...

Το θες με σιλικόνη; Και να φαίνεται σα μύξα απο μέσα; Επιλογή σου και απλά πληρώνεις ένα πιστόλι σιλικόνης και το βάζεις. Πάλι πληρώνεις.

Ο χρόνος σου πόσο κοστολογείται;

Πόσα είμαστε τώρα χωρίς καν να ακουμπήσουμε το κουτί;

Πόσο θα σου έπαιρνε ο Γιώργος ας πούμε. Να πούμε 30? 40? Τι σε συμφέρει;

Άσε μην προσπαθείς σε παρακαλώ να μου δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα...

Το έχετε κάνει το θέμα λες και είναι διαδικασία παραγωγής Black Ivory καφέ

που περιμένουν 5 πακιστανοί στις Μαλδίβες, πότε θα χέσει ένας ελέφαντας για να φτιάξουν τον καφέ και να τον πουλήσουν 50ε το φλιτζάνι...

Ότι και να λες, οι τιμές είναι αδικαιολόγητες ειδικά όταν στην πραγματικότητα τα νούμερα για μια τέτοια δουλειά είναι πολύ πιο πάνω από αυτά που λέω σαν παράδειγμα!

το έχω παρατηρήσει γενικότερα στα χρόνια που βλέπω thelab & insomnia

άρα όχι δεν αναφέρομαι στο από πάνω κουτί που πραγματικά ούτε που είχα παρατηρήσει αν του έκανες Like...

Τέλος το θέμα φωνής άρα ποστ. Το να ποστάρεις κάτι σε κάποιον ο οποίος φαίνεται ότι το έχει το πράμα της μοντας δεν έχει και πολύ νόημα. Θα ποστάρεις με παρατηρήσεις σχόλια σε κάποιον ο οποίος θέλει βελτίωση και έχει κέφι να μάθει. Προσωπικά σε τέτοια θέματα γράφω. Αν δω ότι τα λόγια μου πέφτουν στο κενό στη δεύτερη περίπτωση, απλά δεν συνεχίζω και αποχωρώ απο το θέμα. Τόσο απλά...
Το να πεις δηλαδή bravo σε κάποιον δεν έχει νόημα έτσι; δηλαδή μου λες πως όλα τα likes πχ στο true violet

στον βρόντο πάνε διότι είναι άκυρα μιας και είσαι pro...

Κλείνοντας το ερώτημα περι δόξας αν και είπες ότι δεν απευθύνεσαι σε εμένα. Ποια δόξα ακριβώς να κλέψεις και απο ποιον/ποιές;
Δεν θα απαντήσω καν σε αυτό...

Να πω και κάτι τελευταίο; στα μάτια τα δικά μου και ίσως και στα μάτια άλλων εδώ μέσα,

όσο από μια φράση που είπα κάτι σελίδες πριν, γίνεται αυτός ο χαμός και προσπαθείς να δικαιολογηθείς

τόσο καταλαβαίνω ότι έχω δίκιο...

και στην τελική η αλήθεια είναι μια, σε οποία πλευρά και να είναι κάποιος, είτε στην δική μου, είτε στην δική σου και του κοπρίτη η όποιου άλλου Modder...

Αν έχεις τα @@ και μπορείς να το κάνεις μόνος σου, με γεια σου με χαρά σου, αλλιώς ευχαρίστως θα σου τα πάρω εγώ... απλός όταν κάποιος τα παίρνει τόσο χοντρά κάποιος άλλος θα πετάξει μια σπόντα και μετά θα βρεθούμε όλοι εδώ που είμαστε τώρα...

Φυσικά πάντα δεν λέω ότι εσείς οι 2 κάνετε κάτι τέτοιο απλά μιας και συμμετέχετε στην κουβέντα σας αναφέρω σαν παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.