Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Sorry το διάβασα γρήγορα και κατάλαβα λάθος...

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες.

Προφανώς και δεν αναφέρθηκα από την αρχή στο όνομα του,

διότι σκοπός μου δεν ήταν να του κάνω δυσφήμηση, αλλά ουσιαστικά να θίξω το θέμα

του πόσο πανάκριβα χρεώνονται κάποια πράγματα...

Γιατί να σου πω κάτι; το αρχικό μου παράδειγμα και ουσιαστικά αυτό που επέμεινα ήταν η βαφή, η βαφή δεν είναι τίποτα σπουδαίο, γιατί στους περισσότερους λοιπόν που

ρώτησα, το 932 το βάφανε 25-45 ευρώ ηλεκτροστατική και ο κοπρίτης ζήτησε 120;

Αυτή την απλή απάντηση μπορώ να έχω; και χωρίς δικαιολογίες του style εμπιστεύομαι αυτόν που το πάω για ηλεκτροστατική; Θέλω μια απλή εξήγηση γιατί κάποιος που θέλει μόνο βάψιμο, να πάει στον κοπρίτη και όχι κάπου αλλού...

Το θέμα όμως είναι ότι ο κοπρίτης σε μια από τις απαντήσεις του έβαλε τιμοκατάλογο

άρα έπρεπε να απαντήσω ανάλογα, γιαυτό ανέφερα ότι πήρα στο μαγαζί του και μου είπαν άλλα...

Το θέμα έχει λυθεί με τον κοπρίτη και σε pms δεν χρειάζεται να συνεχίζεται εδώ!!!!

Εφοσον επιμενεις να αναφερεσαι σε νουμερα της φαντασιας σου, δεν εχει λυθει τιποτα

Εγω τετοιες τιμες για σκετη βαφη σκελετου δεν σου εχω δωσει

Η τιμη ειτε αφορουσε βαφη ολου του κουτιου και βαφη πλαστικων

ειτε συμπεριλαμβανε και λυσιμο/δεσιμο

Διορθωσε αυτα που γραφεις γιατι το τραβας πολυ το ζητημα.

Ακομα και πολυ πιο πολυπλοκα κουτια οπως το LianLi του Νικου που αναφερθηκε πιο πριν

η βαφη ολου του κουτιου μαζι με αξεσουαρ στα 100€ επαιξαν

Το οτι "δεν καταλαβες καλα" δεν το θεωρω πλεον πιθανο σεναριο

γιατι δειχνεις μια πολυ παραξενη επιμονη στο θεμα

Και σου ξαναλεω

ελα να σου δωσω δυο τρια ολοκληρα κουτια λυμμενα να μου τα βαψεις με 25, 30, 35 το κομματι οπως λες

(ποσα εδωσες τελικα, με εχεις μπερδεψει)

Ολοκληρο το case λυμμενο στα επιμερους τμηματα του, με τα πλαινα και οροφη κτλ,

Δεν θελεις?

Στειλε σε πμ το τηλ του βαφεα σου να παω απο εκει να του δωσω εγω τα κουτια να δω τι τιμη θα μου δωσει.

Τοσο απλο ειναι το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

...Νομίζω πως πάντα σε κάθε υγειή συζήτηση (forum), πρέπει να υπάρχει διάλογος, να ακουστούν και οι δυο ( ή περισσότερες ) πλευρές και κάπου να λάβει ο όλος "διάλογος" - "αντιπαράθεση" ένα "όμορφο" ή όχι, τέλος. Αλλά τέλος! ...

Υ.Γ.1 Ο καθένας έχει το δικαίωμα της επιλογής (ελευθερία) ακριβή, πρόχειρη, extreme, τσάμπα, λόγο φήμης, λόγο υποχρέωσης κλπ επιλογές...

Υ.Γ.2 Θέλω να δώ περισσότερα κουτιά και όχι γκρίνια...

Υ.Γ.3 Να με συγχωράτε για τα παραπάνω αλλά το έκανα γιατί είχα την επιλογή μου, δεν με υποχρέωσε κανένας...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον επιμενεις να αναφερεσαι σε νουμερα της φαντασιας σου, δεν εχει λυθει τιποτα

Εγω τετοιες τιμες για σκετη βαφη σκελετου δεν σου εχω δωσει

Η τιμη ειτε αφορουσε βαφη ολου του κουτιου και βαφη πλαστικων

ειτε συμπεριλαμβανε και λυσιμο/δεσιμο

Διορθωσε αυτα που γραφεις γιατι το τραβας πολυ το ζητημα.

Ακομα και πολυ πιο πολυπλοκα κουτια οπως το LianLi του Νικου που αναφερθηκε πιο πριν

η βαφη ολου του κουτιου μαζι με αξεσουαρ στα 100€ επαιξαν

Το οτι "δεν καταλαβες καλα" δεν το θεωρω πλεον πιθανο σεναριο

γιατι δειχνεις μια πολυ παραξενη επιμονη στο θεμα

Και σου ξαναλεω

ελα να σου δωσω δυο τρια ολοκληρα κουτια λυμμενα να μου τα βαψεις με 25, 30, 35 το κομματι οπως λες

(ποσα εδωσες τελικα, με εχεις μπερδεψει)

Ολοκληρο το case λυμμενο στα επιμερους τμηματα του, με τα πλαινα και οροφη κτλ,

Δεν θελεις?

Στειλε σε πμ το τηλ του βαφεα σου να παω απο εκει να του δωσω εγω τα κουτια να δω τι τιμη θα μου δωσει.

Τοσο απλο ειναι το πραγμα.

Λοιπόν για να τελειώνουμε

από το ίδιο σου το Pm

Συνεργατη εχω, τον ιδιο μου το αδερφο

ξερει καποια πραγματα βασικα και μπορει να δωσει μια χοντρικη εκτιμηση κοστους αλλα παντα διευκρινιζει οτι για τελικες τιμες θα πρεπει ο πελατης να μιλησει μαζι μου

ή να δουμε το κουτι απο κοντα.

Αν ο αδερφός σου μου έδωσε λάθος τιμή, εγώ φταίω;

Επίσης να σε ρωτήσω κάτι ρε επαγγελματία Modder, όταν κάποιος σε ρωτάει πόσο πάει ηλεκτροστατική

για το Haf, εσύ καταλαβαίνεις και τα πλαστικά;

Έχεις ανακαλύψει καμία μέθοδο ηλεκτροστατικής στα πλαστικά και δεν το λες τόσο καιρό;

Επίσης για να σε ξεμπερδέψω που μου μπερδεύτηκες

30ε το έβαψα το κουτί του φίλου μου, άπλα όταν ρώταγα για τιμές άκουσα και τις τιμές που ανέφερες...

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς απλά να δεχθείς μια αρνητική γνώμη από κάποιον

και πρέπει να γίνεται όλο αυτό!

Δηλαδή το plaisio η τα άλλα καταστήματα τι πρέπει να κάνουν; να κλείσουν το thelab που τρώνε κράξιμο από όλους εδώ μέσα;

Πήρα τιμές, το θεώρησα αδιανόητο το μοιράστηκα με το forum... end of story...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι "on topic" (?)

Stacker mod to come.. (hopefully γιατί η επέκταση έχει σε πιο κοντινή απόσταση τις θύρες και θα πρέπει να κοπεί το πλαστικό που χωρίζει τις δύο USB στο panel του Stacker).

20130423221623.jpg

20130423232339.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαντομούλη πέρα απο το κόψιμο στο μεσοδιάστημα απο ότι κατάλαβα θα έχεις και κενό δεξιά και αριστερά σωστά;

πως σκοπεύεις να το καλύψεις...

ps Δε πάω να σου πάρω το κουτί να το μοντάρω και να βγάλω φράγκα απλά κουβέντα να γίνεται :big_boss: :p

ps2 και edit

Αν είναι ίδιο με αυτό που εχω θα έκανα το εξής για να μη χαλάσω και το κουτί. Με ένα πριόνι χειρός θα έκοβα στη μέση το μελλοντικό frontpanelousb3 θα έβαζα το ένα λίγο δεξιά και το άλλο λίγο αριστερά. Αν δεν κάνω λάθος βέβαια και είναι ακριβώς ίδιο, με ένα που έφτιαξα πρόσφατα. και φυσικά δεν πάιζει τίποτα άλλο πέρα απο τα 2 κλασικά καλώδια (πχ πλακετίτσα κλπ)

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως μπορεί να πηγαίνουν τα καλώδια εσωτερικά στην απόληξη του καλωδίου και δεν με ψήνει να του βάλω χέρι. Βέβαια άμα φτιάξω κάνα δυο ποτάκια την ώρα που θα το παλεύω, ίσως πάρω και μια λάμα ανα χείρας :D

Δεν θα ασχοληθώ ακόμα όμως, είναι και κάτι άλλα ψιψιψώνια και θα με τραβήξει για μέσα Μάη η υπόθεση.

1000€ για την κάθε μία αριστερά - δεξιά :p

Έγινε επεξεργασία από fantomas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε

από το ίδιο σου το Pm

Συνεργατη εχω, τον ιδιο μου το αδερφο

ξερει καποια πραγματα βασικα και μπορει να δωσει μια χοντρικη εκτιμηση κοστους αλλα παντα διευκρινιζει οτι για τελικες τιμες θα πρεπει ο πελατης να μιλησει μαζι μου

ή να δουμε το κουτι απο κοντα.

Αν ο αδερφός σου μου έδωσε λάθος τιμή, εγώ φταίω;

Το quote απο το pm αφορουσε στο ερωτημα σου εαν εχω καποιον συνεργατη και εαν παιζει να μιλησες μαζι του

Εγω φιλε μιλησα μαζι του αποψε

και ειναι 100% σιγουρος οτι δεν εχει δωσει καμια τιμη για τετοιο κουτι το τελευταιο διαστημα

Το τελευταιο haf 932 κοκκινο κιολας οπως μου λες στο τελευταιο πμ (δεν παιζουν και πολλα εξαλλου)

για το οποιο θυμαμαι να εχω μιλησει εγω τηλεφωνικα πρεπει να ηταν κατα τον Γεναρη που μας περασε

Προφανως λοιπον και προκειται για την ιδια περιπτωση και μιλησαμε μαζι

η τιμη της βαφης αφορουσε βαφη ολου του case

και συμπεριλαμβανε λυσιμο και δεσιμο καθως και τριψιμο των πλαινων λογοτυπων

και διευκρινιστηκε πως εαν ηθελες μπορουσες να το φερεις και λυμμενο να γλυτωσεις -30€ του λυσε/δεσε

+οτι αλλο σχετικο συζητηθηκε ενα πλαινο παραθυρο

Αλλα εαν θυμαμαι καλα η ολη συνομιλια δεν κρατησε πανω απο 3-4 λεπτα

και η τελευταια κουβεντα ηταν οτι για πιο σωστη κοστολογηση θα πρεπει να το δουμε απο κοντα.

Δεν σου δοθηκε λαθος τιμη.

Απλα μαλλον η τιμη που ακουσες δεν σου αρεσε και ενδεχομενως σταματησες να ακους

Επίσης να σε ρωτήσω κάτι ρε επαγγελματία Modder, όταν κάποιος σε ρωτάει πόσο πάει ηλεκτροστατική

για το Haf, εσύ καταλαβαίνεις και τα πλαστικά;

Έχεις ανακαλύψει καμία μέθοδο ηλεκτροστατικής στα πλαστικά και δεν το λες τόσο καιρό;

Οι ειρωνιες σου αλλου

Χρονια τωρα μου εχει συμβει παμπολλες φορες

αυτος που ζηταει βαφη να μην γνωριζει οτι η ηλεκτροστατικη βαφη αφορα τα μεταλλα μονο

Λεει ενα απλο "θελω να κανω ηλεκτροστατικη το NZXT μου πχ μαυρο"

Σε αυτες τις περιπτωσεις διευκρινιζεται οτι το συνολο της βαφης κοστιζει Χ ποσο

και περιλαμβανει τα μεταλλικα τμηματα που θα βαφτουν ηλεκτροστατικη και το υπολοιπο που θα βαφτει με κλασσικη υγρη βαφη. Μη θεωρεις δεδομενο οτι ο συνομιλητης σου ξερει τι ειναι η καθε διαδιακασια επειδη ξερει και να την ζητησει.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς απλά να δεχθείς μια αρνητική γνώμη από κάποιον

και πρέπει να γίνεται όλο αυτό!

Πήρα τιμές, το θεώρησα αδιανόητο το μοιράστηκα με το forum... end of story...

Δεν εχω προβλημα με την αρνητικη κριτικη

δεν χρειαζεται να αρεσουμε σε ολους εξαλλου.

Απλα εξακολουθεις να διαστρεβλωνεις την πραγματικοτητα

προφανως πλεον για λογους εντυπωσιασμου

Εφοσον ακομα δεν μου εχεις απαντησει στα παρακατω, συμπεραινω οτι απλα συγκρινεις ανομοια πραγματα και δεν το παραδεχεσαι επειδη το θεμα εχει παρει αυτες τις διαστασεις

Σε ξαναρωταω

Τι εβαψες?

ολοκληρο κουτι?

σκελετο μονο?

Που το εβαψες?

Ποσο πληρωσες?

Ηταν καποια τιμη ειδικη για σενα?

Δεν θες να εκθεσεις τον ανθρωπο, το σεβομαι, στειλε πμ!

Σου ζηταω να μου δωσεις το τηλεφωνο αυτου που σου βαφει το κουτι ηλεκτροστατικη με 25 και 30 ευρω να παω να το επιβεβαιωσω

και εαν οντως το κανει

και το κανει σωστα, θα αλλαξω και βαφεα να συνεργαστω μαζι του.

Τοσο απλο ειναι

Που κωλυεσαι?

Τηλεφωνα εχω κι εγω ξερεις

και εχω παρει και πολλους τηλ για προσφορα,

ακουνε κουτι υπολογιστη και σου λενε πχ "ε ναι μωρε ενα 50ρικο και καθαρισες"

Και οταν σκας απο κει με καμια κουτα με 15-20 αλουμινενια κομματια μεσα ,μεγαλα αλλα και ψιλολοϊδια,

και εξηγεις οτι τα θες βαμμενα μεσα εξω, χωρις τρεξιματα και αβαφα σημεια

αρχιζουν τα "ναι ξερεις" και "δεν καταλαβα τι εννοουσες"

"δεν φανταστηκα ποσα κομματια εχει ενα κουτι" κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ψυχαγωγική η "συζήτηση" ανάμεσα σε NOP$TRIM, Κοπρίτη, Κάρμεν κ.τ.λ.

Το σενάριο το 'χω 'δει άπειρες φορές, κυρίως ανάμεσα σε γραφίστες που είναι

και ο κλάδος μου. Όποιος θέλει extra-διασκέδαση μπορεί να check-άρει ΕΔΩ.

Επί του θέματος. Προσωπικά αν αποφάσιζα να πάω στον Κοπρίτη για mod θα

πήγαινα προετοιμασμένος -με τη θέλησή μου και με περίσσεια ευχαρίστηση-

να πληρώσω κάτι ως αρκετά παραπάνω (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ αν όντως ισχύει

η αυξημένη τιμολόγηση ή όχι κάτι που ΔΕΝ με ενδιαφέρει) για να έχω όχι

απλά ένα mod, αλλά ένα Κοπρίτης mod (ακόμη και αν απλά πράματα μου κάνει).

Να μπορώ να το λέω με περιφάνεια ποιος το έφτιαξε, να μπορώ να το postάρω,

πιθανώς να το βλέπω και στο site ή FB του και γενικά όποτε πατάω το ON να

παίρνω μια δόση Κοπριτίλας.-

Ο καθένας κάνει κουμάντο στα λεφτά του. Όποιος δεν ψάχνεται πριν τα στάξει

είναι άξιος της μοίρας του και όποιος τα στάζει συνειδητοποιημένα είναι άξιος επίσης.

Οι "φωστήρες" που έχετε αυτή τη συμπεριφορά άλλοι για ηθικούς λόγους και άλλοι

γιατί απλά δεν μπορείτε να φτάσετε αυτούς που κατηγορείτε, μάθετε επιτέλους μπαλίτσα

και άμα έχετε ******α ξεπεράστε τους και φάτε τους την πελατεία με αντρίκιους τρόπους

και όχι με gayλίκια του styl : "σας τα παίρνουν άλλοι εδώ μέσα που χρεώνουν ηλεκτροστατική

130+ε μόνο, μην βάλουμε και moddες στην τιμή..." και τσούπππππ μετά από λίγα post το κάποιος

γίνεται Κοπρίτης (που πήγε η ηθική?) καθώς και κλαψουρίσματα, α-ου δεν έχω λεφτά, α-ου δεν έχω

χρόνο-όρεξη, α-ου κάντε ένα petition και ένα τρισάγιο και βλέπουμε. Ή κάντο γιατί έτσι ή άντε γειά.

Και επειδή και γώ είχα την ηθική "φωστήρα" παλιά, αντί να βγαίνω και να κατινιάζω, κάθησα και έμαθα

για ό,τι με ενδιαφέρει στη ζωή και το έκανα μόνος χωρίς να τα (υπερ)στάζω πουθενά. Δεν θα με χάλαγε

καθόλου να ζούσαμε σε μια κουμμουνιστική κοινωνία και να μην υπήρχαν διαφορές στη τιμολόγηση, αλλά

από τη στιγμή που αυτό είναι ουτοπικό σενάριο, προσπάθησε να ανεβείς ΕΣΥ και όχι να ρίξεις τον άλλον.

Στη τελική, το modding είναι πολυτέλεια. Και η πολυτέλεια πάντοτε κόστιζε. Σε όλους τους τομείς.

Το παραπάνω post btw το θεωρώ τελείως ανούσιο. Το κάνω γιατί βαριέμαι, γιατί έχω καιρό να ξεδώσω

και γιατί είμαι καιρό καθαρός από κάρτα. Άμα είμουν στην θέση του Κοπρίτη ή της Κάρμεν δεν θα έκανα

τη χάρη ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ α***** να ασχοληθώ μαζί του και να του δώσω την ικανοποίηση να μου 'γράψει

πως "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται" και να φτάσουμε σε αυτό το -επίσης ανούσιο- σημείο όπως τώρα.

*BONUS*

Ο "Φωστήρας" την ώρα που γράφει το "όποιος έχει τη μύγα

μυγιάζεται" είναι ακριβώς όπως το τελευταίο frame παρακάτω:

itsnotitsnew.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο αριθμό ποστ στο TheLab, ουτε είμαι καποιο γνωστό πρόσωπο εδώ μέσα, και αυτο γιατι προτιμώ να κρατάω low profile, αλλά διαβάζω, παρακολουθω και ενημερώνομαι συνεχώς απο εδω μέσα. Έχω διαβάσει τα ποστ σας όμως, απο τότε που πόσταρε ο NOP$TRIM το setup του και είστε.. επιεικως απαράδεκτοι..

Μου θυμίζετε τα κομματοσκυλα στα ελληνικά πανεπιστήμια. Ένας άνθρωπος πέταξε μια σπόντα 2 σειρών και έχετε φρικάρει όλοι να πουμε. Και επειδη ακούω για επαγγελματισμό στο modding κτλ.. ένας αληθινός επαγγελματίας, σε οποιονδήποτε κλάδο και αν είναι, πρέπει να δέχεται κάθε είδους κριτική χωρίς προσωπικό διαπληκτισμό με τον ενδιαφερόμενο/πελάτη/καταναλωτη αν εκείνος του δεν μιλήσει προσωπικά ζητώντας εξηγήσεις! Εκτός αν το forum εδώ είναι ιδιοκτησία των μεγάλων modder και δεν σηκώνουν κριτικη. Λοιπον και επειδη διαβαζα για ηλεκτροστατική βαφή κτλ.. έχω βάψει κουτια pc, σκελετους απο μηχανάκια, τιμόνια ποδηλάτων κτλ.. Οι τιμές είναι όσο και τα υλικά για να αγοράσεις σπρει, αστάρι, γυαλόχαρτο και οτι αλλό χρειαστεί για να κάνεις ένα σωστό βάψιμο με σπρέι μόνος σου. και στο παιδί που τα πάω συγκεκριμένα για cases είναι 20€ τα Mid και 40€ τα Full (σε κομμάτια το case πάντα) και εσεις έχετε κολλησει και γραααφετε 4-5 σελιδες,ούτε θυμάμαι πόσες, για το ότι γίνεται δυσφήμηση καθώς δεν βγαίνει 150 αλλά 120.. ε Έλεος πια.. λες και το 120 είναι λιγο σε τετοιους καιρούς. Δεν μπορει να εκφρασει το παραπονο/αποψη του καποιος πια.

και μιας και μιλάτε με ονόματα, τον Κοπρίτη τον "ξέρω" απο αρκετά παλιά και πιστεύω πως έχει αναγαγει το case modding σε εργο τεχνης και του αξίζουν πολλα συγχαρητηρια γιαυτο αλλά αυτα που διαβάζω εδώ σαυτα τα ποστς με εχουν απογοητεύσει πραγματικα.

ps: φίλε [MENTION=3208]zomg[/MENTION] καλα κανεις και θεωρείς το ποστ σου ανούσιο καθώς είσαι πιο off-topic απο το off-topic θέμα που συζητιέται, δεν βλέπω καποιον που προσπαθεί να φάει την πελατια καποιου άλλου

Να μπορώ να το λέω με περιφάνεια ποιος το έφτιαξε, να μπορώ να το postάρω,

πιθανώς να το βλέπω και στο site ή FB του και γενικά όποτε πατάω το ON να

παίρνω μια δόση Κοπριτίλας.-

δεν σχολιάζω καν..:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο αριθμό ποστ στο TheLab, ουτε είμαι καποιο γνωστό πρόσωπο εδώ μέσα, και αυτο γιατι προτιμώ να κρατάω low profile, αλλά διαβάζω, παρακολουθω και ενημερώνομαι συνεχώς απο εδω μέσα. Έχω διαβάσει τα ποστ σας όμως, απο τότε που πόσταρε ο NOP$TRIM το setup του και είστε.. επιεικως απαράδεκτοι..

Μου θυμίζετε τα κομματοσκυλα στα ελληνικά πανεπιστήμια. Ένας άνθρωπος πέταξε μια σπόντα 2 σειρών και έχετε φρικάρει όλοι να πουμε. Και επειδη ακούω για επαγγελματισμό στο modding κτλ.. ένας αληθινός επαγγελματίας, σε οποιονδήποτε κλάδο και αν είναι, πρέπει να δέχεται κάθε είδους κριτική χωρίς προσωπικό διαπληκτισμό με τον ενδιαφερόμενο/πελάτη/καταναλωτη αν εκείνος του δεν μιλήσει προσωπικά ζητώντας εξηγήσεις! Εκτός αν το forum εδώ είναι ιδιοκτησία των μεγάλων modder και δεν σηκώνουν κριτικη. Λοιπον και επειδη διαβαζα για ηλεκτροστατική βαφή κτλ.. έχω βάψει κουτια pc, σκελετους απο μηχανάκια, τιμόνια ποδηλάτων κτλ.. Οι τιμές είναι όσο και τα υλικά για να αγοράσεις σπρει, αστάρι, γυαλόχαρτο και οτι αλλό χρειαστεί για να κάνεις ένα σωστό βάψιμο με σπρέι μόνος σου. και στο παιδί που τα πάω συγκεκριμένα για cases είναι 20€ τα Mid και 40€ τα Full (σε κομμάτια το case πάντα) και εσεις έχετε κολλησει και γραααφετε 4-5 σελιδες,ούτε θυμάμαι πόσες, για το ότι γίνεται δυσφήμηση καθώς δεν βγαίνει 150 αλλά 120.. ε Έλεος πια.. λες και το 120 είναι λιγο σε τετοιους καιρούς. Δεν μπορει να εκφρασει το παραπονο/αποψη του καποιος πια.

και μιας και μιλάτε με ονόματα, τον Κοπρίτη τον "ξέρω" απο αρκετά παλιά και πιστεύω πως έχει αναγαγει το case modding σε εργο τεχνης και του αξίζουν πολλα συγχαρητηρια γιαυτο αλλά αυτα που διαβάζω εδώ σαυτα τα ποστς με εχουν απογοητεύσει πραγματικα.

ps: φίλε @zomg καλα κανεις και θεωρείς το ποστ σου ανούσιο καθώς είσαι πιο off-topic απο το off-topic θέμα που συζητιέται, δεν βλέπω καποιον που προσπαθεί να φάει την πελατια καποιου άλλου

δεν σχολιάζω καν..:suicide:

Δηλαδη εσυ λες οτι η ηλεκτροστατικη για ενα midi Κουτι σου κοστιζει 20 ευρω?

Στα 120 που ζηταει ο Γιωργος ειναι και η εργασια μεσα του λυσε δεσε αν δεις πιο πανω εδωσε την εναλλακτικη να του πανε το κουτι λυμενο για να γλυτωσουν τα 30 ευρω

Κανεις μαλλον δεν βαζει το κοστος εργασιας οπως ειπαν παραπανωη και τα λοιπα εξοδα που εχει ενα μαγαζι

Οπως θα παρεις ενα ηλεκτρολογο να σου αλλαξει μια μπριζα η οτιδηποτε και θα δωσεις τα 30 ευρω για λιγοτερο απο 10 ευρω δουλεια το ιδιο ειναι να πας και στο Γιωργο η τον καθε Γιωργο που ασχολειτε επεγγελματικα

Οπως ειπε πιο πανω αν εχετε ατομα που κανουν πιο φτηνες ηλεκτροστατικες βαφες δωστε του στοιχεια για να μπορεσει να ριξει και αυτος τις τιμες και μην καθε φορα που ζηταει στοιχεια κανετε τις παπιες

Απλα εσυ πιο πανω αναφερεις spray που επειδη εχω δοκιμασει και spray και ηλεκτροστατικη το τελικο αποτελεσμα απεχει αιωνες στην ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]

Το quote απο το pm αφορουσε στο ερωτημα σου εαν εχω καποιον συνεργατη και εαν παιζει να μιλησες μαζι του

Εγω φιλε μιλησα μαζι του αποψε

και ειναι 100% σιγουρος οτι δεν εχει δωσει καμια τιμη για τετοιο κουτι το τελευταιο διαστημα

Το τελευταιο haf 932 κοκκινο κιολας οπως μου λες στο τελευταιο πμ (δεν παιζουν και πολλα εξαλλου)

για το οποιο θυμαμαι να εχω μιλησει εγω τηλεφωνικα πρεπει να ηταν κατα τον Γεναρη που μας περασε

Προφανως λοιπον και προκειται για την ιδια περιπτωση και μιλησαμε μαζι

η τιμη της βαφης αφορουσε βαφη ολου του case

και συμπεριλαμβανε λυσιμο και δεσιμο καθως και τριψιμο των πλαινων λογοτυπων

και διευκρινιστηκε πως εαν ηθελες μπορουσες να το φερεις και λυμμενο να γλυτωσεις -30€ του λυσε/δεσε

+οτι αλλο σχετικο συζητηθηκε ενα πλαινο παραθυρο

Αλλα εαν θυμαμαι καλα η ολη συνομιλια δεν κρατησε πανω απο 3-4 λεπτα

και η τελευταια κουβεντα ηταν οτι για πιο σωστη κοστολογηση θα πρεπει να το δουμε απο κοντα.

Δεν σου δοθηκε λαθος τιμη.

Απλα μαλλον η τιμη που ακουσες δεν σου αρεσε και ενδεχομενως σταματησες να ακους

Σε παρακαλώ λύσε μου μια απορία... εάν

Λυσιμο/δεσιμο case + μακετες βαφης + αυτοκολλητα + case badge_035€

ηλεκτροστατικη βαφη σκελετου και καπακιων + τριψιμο___________090€

τότε πως γίνεται να μην μου είπες 120 για full case + 30 για λύσιμο δέσιμο;

εκτός και εάν για το 922 που είναι mid case χρέωσες από τα 125ε τα 60 για βαφή και τα υπόλοιπα

για λύσιμο δέσιμο αυτοκόλλητα κτλ κτλ κτλ...

Αλλά και πάλι ρε κοπρίτη, ακόμα και αν δεν άκουσα καλά

και μπερδεύτηκα, εσύ σαν σωστός επαγγελματίας που είσαι, δεν θα έπρεπε να μου πεις

συγνώμη ρε φίλε αν έγινε κάποιο μπέρδεμα αν σου είπε κάποιος στο τηλέφωνο λάθος τιμή ζητώ συγνώμη η κανονική τιμή είναι η τάδε...

Εσύ όμως επιμένεις ότι εγώ είμαι ψεύτης και ότι δεν άκουσα καλά και ότι από την μεριά σου όλα έγιναν σωστά...

Μην μου τα ζαλίζεις λοιπόν ότι έχω κολλήσει με λάθος τιμές! Η απάντηση στο τηλ ήταν

ηλεκτροστατική 120 λύσιμο δέσιμο 30, δεν καταλαβαίνω γιατί να έρθω από το μαγαζί για ποιο σωστές τιμές; λες το δικό μου το haf να είναι μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα;

Δεν εχω προβλημα με την αρνητικη κριτικη

δεν χρειαζεται να αρεσουμε σε ολους εξαλλου.

Απλα εξακολουθεις να διαστρεβλωνεις την πραγματικοτητα

προφανως πλεον για λογους εντυπωσιασμου

Εφοσον ακομα δεν μου εχεις απαντησει στα παρακατω, συμπεραινω οτι απλα συγκρινεις ανομοια πραγματα και δεν το παραδεχεσαι επειδη το θεμα εχει παρει αυτες τις διαστασεις

Σε ξαναρωταω

Τι εβαψες?

ολοκληρο κουτι?

σκελετο μονο?

Που το εβαψες?

Ποσο πληρωσες?

Ηταν καποια τιμη ειδικη για σενα?

Δεν θες να εκθεσεις τον ανθρωπο, το σεβομαι, στειλε πμ!

Σου ζηταω να μου δωσεις το τηλεφωνο αυτου που σου βαφει το κουτι ηλεκτροστατικη με 25 και 30 ευρω να παω να το επιβεβαιωσω

και εαν οντως το κανει

και το κανει σωστα, θα αλλαξω και βαφεα να συνεργαστω μαζι του.

Τοσο απλο ειναι

Που κωλυεσαι?

Τηλεφωνα εχω κι εγω ξερεις

και εχω παρει και πολλους τηλ για προσφορα,

ακουνε κουτι υπολογιστη και σου λενε πχ "ε ναι μωρε ενα 50ρικο και καθαρισες"

Και οταν σκας απο κει με καμια κουτα με 15-20 αλουμινενια κομματια μεσα ,μεγαλα αλλα και ψιλολοϊδια,

και εξηγεις οτι τα θες βαμμενα μεσα εξω, χωρις τρεξιματα και αβαφα σημεια

αρχιζουν τα "ναι ξερεις" και "δεν καταλαβα τι εννοουσες"

"δεν φανταστηκα ποσα κομματια εχει ενα κουτι" κτλ...

To έχω πει και πάρα πάνω απλά μάλλον δεν το είδες...

Το έλυσα εγώ και τα υπόλοιπα τα έκανε ο ζαντάς...

με 30ε τέλος! χωρίς τα πλαστικά... και φυσικά δεν μιλάμε για το δικό μου κουτί

το δικό μου το haf δεν είναι το amd edition και το έχω βάψει μόνος μου...

Το ότι δεν σου λέω το ποιος είναι, πολύ απλά το κάνω διότι πλέον δεν γουστάρω!

[MENTION=3208]zomg[/MENTION]

Φίλε σου ζητώ συγνώμη, σε περίπτωση που από την πολύ αντρίλα σου

έφυγε κανένας πόντος, πες μου να σου στείλω να πάρεις καινούργιο καλτσόν...

Για μερικούς που λένε ότι προσπαθώ να του φάω την δουλειά...

1) Ούτε καν με ενδιαφέρει να βγάλω το παραμικρό από την όλη διαδικασία!!!

2) Έχω δουλειά και μάλιστα δική μου και δεν σκοπεύω να αλλάξω δουλειά στα ξαφνικά!

3) πχ στο Pm με τον [MENTION=23237]orfeas_greek[/MENTION] του είπα το εξής όταν με ρώτησε πόσο θα κοστίσει η βάση για τα ακουστικά... (Φίλε καλησπέρα, δεν με ενδιαφέρει να βγάλω κάτι στην προκειμένη φάση, αν δεν έχεις κάποιο θέμα, μπορώ να το κοιτάξω, να πληρώσεις μόνο το κόστος υλικών, το οποίο θα είναι και χαμηλότερο λόγο δουλειάς, ώστε εγώ να βγάλω και το how to που θέλουν τα παιδιά...) εδώ είναι και μπορεί να με διαψεύσει αν λέω αερολογίες.

[MENTION=14294]evolution[/MENTION]

Κανεις μαλλον δεν βαζει το κοστος εργασιας οπως ειπαν παραπανωη και τα λοιπα εξοδα που εχει ενα μαγαζι

Γιατί; ο ζαντάς που το βάφει με 25ε η 30ε η 40 δεν έχει έξοδα;

Έγινε επεξεργασία από NOP$TRIM
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όμως επιμένεις ότι εγώ είμαι ψεύτης και ότι δεν άκουσα καλά και ότι από την μεριά σου όλα έγιναν σωστά...

Αγαπητό άγνωστο μέλος του Λάμπη στο internet,

δεν μπορείς να καταλάβεις το εξής πολύ απλό πως ακόμα και δίκιο να έχεις, με τον τρόπο σου το χάνεις. Όπως και να το κάνουμε εσύ είσαι ένα μέλος με ελάχιστη συμμετοχή και συμβολή εδώ μέσα ενώ τα άτομα που κατηγορείς είναι ακριβώς το αντίθετο. Ενώ τα άτομα που κατηγορείς σου μιλάνε σωστά εσύ μιλάς λες και είμαστε εδώ μέσα όλοι φιλαράκια και γνωριζόμαστε από χθες. Όπως και να το κάνουμε, εσύ μπορείς να λες ό,τι φανφάρες θες και αύριο να εξαφανιστείς από το forum, οπότε κατηγορείς αβέρτα. Θα περίμενα λοιπόν να μιλάς τουλάχιστον σωστά, αν θέλεις να λαμβάνουμε την άποψη σου σοβαρά.

Δεν είχα παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση, αλλά αφού είδα ότι αυτό το τροπάρι συνεχίστηκε, γύρισα να δω τι έχει ειπωθεί και όπως και να το δω, όσο και αν θέλω να βρω δίκιο στα λεγόμενα σου, δεν μπορώ. Δείχνεις διάθεση τσαμπουκά, δεν απαντάς στα προφανή που σε ρωτάνε, δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις τη διαφορά της επαγγελματικής δουλειάς και του "χόμπυ" και μιλάς άσχημα σε όλους όσοι σου πάνε κόντρα (άρα και σε εμένα μόλις απαντήσεις). Όλα αυτά τα στοιχεία δείχνουν μία εμπάθεια και πιθανότατα πηγάζουν από το γεγονός ότι έχεις άδικο και δεν έχεις πως να αλλιώς να στηρίξεις τα λεγόμενα σου.

Αυτά, από ένα άλλο μέλος του Λάμπη στο αχανές internet...

Link to comment
Share on other sites

πες μου τωρα ποσα κουτια βαφει ενας ζαντας και ποσο χρεώνει μια τετραδα ζαντες .

και εγω αν εβαφα ζαντες και τα εβγαζα απο εκει θα εκανα μια εξυπηρέτηση σε καποιον που ηθελε να βαψει ενα κουτι .αλλο να εχεις μαγαζι για ζαντες αλλο για pc , και στο κατω κατω να σου πω , πηρες τηλέφωνο εμαθες μια τιμη δεν σου αρεσε οκ το δεχομαι γιατι ολο αυτο το κράξιμο ? και γω δεν εχω λεφτα να μονταρω το κουτι μου οπως θελω και το εκανα οπως μπορουσα με τα λεφτα που ειχα διαθέσιμα δεν βγαίνω να κράζω σαν την κατινα της γειτονιάς το καθε επαγγελματία που ζητάει το ταδε ποσο .

εισαι μαγκας μπράβο σου

ποιανουν τα χερια σου και το μονταρες μονος σου και παλι μπράβο σου

εχεις γνωστο του γνωστου και σου βγήκε φτηνα το βαψιμο παλι μπράβο σου .

αμαν ποια

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

[MENTION=9448]Antonis86[/MENTION]

Συγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι μίλησα άσχημα σε κανέναν και ότι σε όλα έχω άδικο!

Όσο για την καραμέλα που λέγεται (δεν απαντάς σε ότι σε ρωτάνε) quotαρε μου σε παρακαλώ κάτι που δεν έχω απαντήσει...

και στο κατω κατω να σου πω , πηρες τηλέφωνο εμαθες μια τιμη δεν σου αρεσε οκ το δεχομαι γιατι ολο αυτο το κράξιμο

Να φέρω ένα παράδειγμα... (οι τιμές φυσικά δεν είναι πραγματικές...)

Cosmodata MSI GTX 660 ti 300e

Plaisio MSI GTX 660 ti 350e

-Μάγκες πως την έχει δει το πλαίσιο δηλαδή; τι είναι μάγκες εκει; έλεος με τους κλεφτές!!

-Ναι ρε καλά έτσι όπως το πάνε...

Εδώ δηλαδή γιατί αυτό γίνεται δεκτό

αλλά το...

Ζαντάς ηλεκτροστατική 30ε

Κοπρίτης ηλεκτροστατική 100+ (ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει πόσο ήταν τελικά)

όχι απλά δεν γίνεται δεκτό, με περνάτε και για τρελό που μου πέρασε από το μυαλό ότι η δεύτερη τιμή είναι τραγική σε σχέση με την πρώτη!

Όμως η αλήθεια είναι αυτή που είπε ο tragikos! Είναι ο λόγος και η άποψη μου, εναντίων του κοπρίτη στο συγκεκριμένο forum! και δίκιο να έχω...

Έγινε επεξεργασία από NOP$TRIM
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.