Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από harrybani [Σήμερα, στις 21:09]

Πειραζει που ειναι αστεγαστο;:o

Εάν στεγαστεί κιόλας θα είναι θαυμάσιο !

Έχεις μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες των πυρήνων με push and pull απ΄ότι μόνο με push στο ψυγείο ;

Έχεις δοκιμάσει μήπως με το Tank πριν από την αντλία είναι αρκετά καλύτερα για το κύκλωμά σου θερμοκρασιακά ;

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να στεγαστει αφου ολο hardware αλλαζουμε συνεχεια,απο δευτερα θα εχω αλλη mobo και cpu.δεν δοκιμασα αλλα λογικα δεν θα εχει εστω μια μικρη διαφορα;To tank ειναι ετσι και αλλιως πριν την αντλια,αλλη διαταξη δεν δοκιμασα,αλλα νομιζω οτι αυτη εναι η σωστη αφου τα block του eleven απο ροη σκιζουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από harrybani [Σήμερα, στις 21:59]

...To tank ειναι ετσι και αλλιως πριν την αντλια ...

Γιατί μου φαίνεται στις φωτογραφίες, ότι το Tank είναι μετά την αντλία και πριν το ψυγείο ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από harrybani [Σήμερα, στις 22:40]

Απο πανω βγαζει η eheim,λαθος κανεις..

Δίκαιο έχεις ! Τώρα προσανατολίστηκα σωστά ! Δεν περίμενα ότι το ψυγείο δεν θα έδινε κατευθείαν σε μπλοκ. Έτσι η αντλία ζεσταίνει λίγο το υγρό του ψυγείου. Τέλος πάντων. Με το καλό τα νέα cpu και motherboard !

Πάντως όποτε έχεις λίγο χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτη η 8800 ειναι ζωο...μεχρι και τα σατα μου καλυψε....για πεστε μου κανα τροπο ψυξης ...γιατι τσιμπαω θερμοκρασιες...με τον q6600 στα 3.6(1.475vcore)

η αλλαζω κουτι...η βαζω κανα 120αρι delta μεσα...η βαζω το κροςςφλοου της κουλερμαστερ..θελω να μεινω σε αερα..

2002379434157533815_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 12:01]

παντως αυτη η 8800 ειναι ζωο...μεχρι και τα σατα μου καλυψε....για πεστε μου κανα τροπο ψυξης ...γιατι τσιμπαω θερμοκρασιες...με τον q6600 στα 3.6(1.475vcore)

η αλλαζω κουτι...η βαζω κανα 120αρι delta μεσα...η βαζω το κροςςφλοου της κουλερμαστερ..θελω να μεινω σε αερα..

Εννοείς οτι τσιμπας θερμοκρασίες στον CPU ή στην 8800??

Αν αναφέρεσαι στον CPU.... Τα 3.6 in the long run θέλουν κατά την γνώμη μου νεράκι για να είσαι jet... Προσωπικά δεν έχει πέσει στην αντίληψη καποιο σύστημα εδώ που να τρέχει ΜΟΝΙΜΑ στα 3.6 και αέρα...

Αν αναφέρεσαι στην 8800... με τίποτα ανεμιστήρες να την χτυπάνε δοκίμασες?? Πέρα απο τον CM fan που διακρίνω στα δεξιά...

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτο το στακερ ειμαι στους 44 ο quad χωρις φορτιο...και η ultra στους 54...με κλειστο το side panel παω στους 50 ο quad και κανα 60 η ultra...μπροστα εχω 2 120αρια και αλλο ενα 120αρι στους σκληρους..πισω ενα 120αρι και ενα 80αρι πανω...γενικα καλα τα παω σε θερμοκρασιες..απλα σκεφτομουν για το Silverstone TJ09 που χει το 120αρι μπροστα ακριβως απο την gpu...και γενικα καλυτερο cooling απο οτι βλεπω στις δοκιμες..

και τελος ναι εχετε δικιο μαλλον με νερο θα ηρεμησω..

παντως εαν καταφερω και κρατησω τις θερμοκρασιες αυτες και με κλειστο πανελ θα μαι αρχοντας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά το στάκερ θα σκεφτόμουνα μόνο Lian-li V2000 Plus II ή to Lian-Li G70.

Ωραίο το silverstone αλλά είναι midi.

Όσο πιο μικρό είναι το κουτί τόσο πιο εύκολο να έχει σωστή ροή ;)

Δοκίμασε στο στακερ να βάλεις 2 8άρια στην κάτω θέση του τροφοδοτικου ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι mid ρε συ...για full το χουν...αλλα και γω που το δα απο κοντα δειχνει μικρο..

αλλα ειναι ομορφο το ατιμο μου αρεσει αμα ηταν και λιγο πιο μεγαλο θα το περνα καρφωτος..

2005418204043966676_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι απο κοντά φαίνεται μικρότερο... Μια λύση πάντως για το 810 είναι η προσθήκη ανεμιστήρων στο μπροστινό μέρος...εξάλλου λόγω της κατασκευής προβλέπεται για να πετυχεις θερμοκρασίες... άλλος τρόπος εκτός απο την υδρόψυξη δεν υπάρχει.... εγώ πάντως με τους 3 120αρηδες μπροστά τώρα έχω πέσει -2με -3 βαθμους σε idle σε κλειστό κουτί... στα 3,3G με ολα τα ρεύματα default από ότι πριν με τον 1 120αρι...

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι αυτό που είπε ο ΑΝ7 OverClocker...2 80ρηδες στο πίσω μέρος για ισοσκελισμό του inflow/outflow

Αυτα τα 2 Lian-li V2000 Plus II ή to Lian-Li G70 που προτείνει (και πάλι ;) ) ο ΑΝ7 OverClocker τα έχω βάλει και εγώ στο μάτι, κυρίως λόγω της εσωτερική διάταξης...

BTW άλλους 2 βαθμους κέρδισα στον quad με ομοιόμορφο άπλωμα της μαμίσιας πάστας της thermalright με μεμβράνη στο δάχτυλο...

Link to comment
Share on other sites

@gbak

δοκιμασε να βαλλεις εναν ή και 2 12αρηδες στο πλαι να φυσανε την καρτα γραφικων.

εμενα στο 830 εχει ενα optional πλαισιο στο πλαι το οποιο δεχεται μεχρι και 4 ανεμηστηρες απο 9-14cm με αποτελεσμα να ψυχεται και η καρτα γραφικων αλλα και η μητρικη και οι μνημες.

@perp

τον χειμωνα εγω ετρεχα 24/7 @3600 με αερα ;)

αλλα τωρα το καλοκαιρι φυσικα κατι τετοιο απλα δεν ειναι εφικτο...

Link to comment
Share on other sites

Τρελομέρμυγκα καλά τα λες.... εγώ ειμαι στην φάση ακριβώς επειδη είναι καλοκαίρι και δεν σκέφτομαι άμεσα το νεράκι πειραματίζομαι με τα κλοκια και τις θερμοκρασίες ωστε και να έχω επιδόσεις και να είναι stable και κυρίως οι θερμοκρασίες να μην τον τσιτώνουν... Τον ιδανικό συνδυασμό δηλαδή.... Τώρα και να έχω το Α/C συνέχεια ανοιχτό δεν γίνεται... θα πάθω τίποτα...:D

Βασικά το option αυτό στο 830 με τους 4 πλαινους ανεμιστήρες....δεν αλλοιώνει κάπως το airflow του fan της ψύκτρας??? Η καμία σχέση?

Στο δικο μου config στο 810 εχω 3 120αρηδες μπροστά να ρουφάνε κρύο αέρα, ο οποιος μετά "τροφοδοτεί" τον fan της Thermalright και ο πίσω 120αρης διωχνει τον ζεστο... ότι περισσέψει απο ζεστό αέρα λογικά το διώχνει το Enermax ή ο 80αρης στο πάνω μέρος του κουτιού....

Η 2900 τώρα... έχει τους υπόλοιπους 2 120αρηδες να την τροφοδοτούν με κρύο αέρα και από οτι βλέπω κάτι γίνεται....

Πως το βλέπεις/βλέπετε?

Πάντως το νεράκι δεν το βλέπω να αργεί για πολύ.... απλά δεν πολυξέρω και το ψιλοφοβάμαι βέβαια οπως όλοι στην αρχή θέλω να πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

και γω 8α μεταβω σε νερο αμεσα,απλα εχει κα8υστερησει πολυ η αντλοια και τωρα ειμαστε σε φαση εξεταστικης οποτε εχει παγωσει το ολο 8εμα...

και γω στο δωματιο ειμαι χωρις A/C και αυτος ειναι και ο λογος που τωρα ειναι περιορισμενος στα 3.0

οι 4 πλαινοι δεν αλοιωνουν την ροη 8α μπορουσα να πω με βεβαιοτητα.υπολογισε κιολας οτι επειδη η Tuniq (οπως και η Ultra) ειναι τερατωδης,ο ενας ανεμηστηρας που ερχετε στο υψος της ψυκτρας εχει αφαιρε8ει γιατι απλα δεν χωραει :p

μια αλλη παρατηρηση που εχω κανει (οπως και ο Dr Gonzo) ειναι πως η προσ8ηκη επιπλεον ανεμηστηρα στο μπροστινο του κουτιου δεν προσφερει κατι το ουσιαστικο και εχουμε και την αισ8ηση πως αντι8ετως χαλαει και το airflow σε εναν βα8μο.γιατι υπαρχει μεγαλη εισροη αερα απο μπροστα και μαλιστα σε ολο το υψος του κουτιου,ενω με εναν 12αρη μπροστα που φερνει αερα μεσα απο χαμηλα και βγαινει στο υψος την ψυκτρας του επεξεργαστη,δινει μια ομαλοτητα.

για την ψυξη της καρτας γραφικων πιστευω πως ειναι καλυτερα ο αερας να την χτυπαει απο τα πλαγια και οχι απο μπροστα.αυτο γιατι επι της ουσιας 8ελεις να ψυξεις το pcb της καρτας και εαν ο αερας ερχετε απο μπροστα δροσιζει μονο το μπροστινο μερος του pcb και οχι ολοκληρο το μηκος της καρτας

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ7 OverClocker τελικα ειναι μικρο ρε συ..το ξαναειδα...εχεις δικιο και ας το προμοταρουν full atx..

CrazyAnt εβαλα εναν 80αρι ακριβως μπροστα στην εισαγωγη της ψυκτρας της 8800...επισης εβαλα τους δυο 120αριδες παρεα ζευγαρι..και κοιτανε ακριβως την 120..

κατι εγινε βασικα..

απλα αυτος ο 80αρις πολυ βαβουρα τι στο καλο..

τα temps ειναι με κλειστο το στακερ κανονικα..

2003504447991828231_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.