Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

καμια φωτογραφια του setup ειναι ευκολη?γιατι δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εκανες.

και αυτον τον 8αρη πεταξε τον καλυτερα κατα τη γνωμη μου,εκτος αν βρεις κανεναν απο στοκ ψυκτρα Α64 που ειναι τελειως α8ορυβοι (αυτοι οι low profile).με τη φασαρια που παραγει σε σχεση με τον αερα που βγαζει δεν νομιζω οτι αξιζει

edit:

με τι 8ερμοκρασια δωματιου εισαι και εχεις αυτες τις 8ερμοκρασιες?εχεις A/C?

εχω κατα νου πως το core temp δεν διαβαζει ολοσωστα τις 8ερμοκρασιες των 4πυρηνων (νομιζω η 0.95 ειναι οκ αλλα δεν το ξερω σιγουρα) αλλα οι 8ερμοκρασιες σου @ 3600 ειναι υπερβολικα καλες για Q imho

εγω για να καταλαβεις αυτη τη στιγμη @ 3000 εχω 46 βα8μους (με ολα τα thermal options dissabled.με αυτα ενεργα εχω γυρω στους 3-5 βα8μους κατω) με 1.3vcore (βαριεμαι να δοκιμασω αν παιζει και με λιγοτερο απο 1.3)

Link to comment
Share on other sites

τον 8αρη απο τοι καταλαβαινω τον εχεις βαλλει μπροστα απο τους δισκους ετσι?στο cage των δισκων να υπο8εσω πως εχεις 12αρη να φερνει αερα με βαση τα οσα εχεις πει πιο πανω.

με αυτη τη διαταξη δεν νομιζω να κερδιζεις ουσιαστικα κατι το φοβερο γιατι απλα πετας με δυναμη τον αερα που φερνει οο 12αρης,ζεστενεται απο τους δισκους και συ μετα απλα τον ριχνεις με δυναμη πανω στην καρτα.

οπως σου ειπα γνωμη μου ειναι πως η καρτα πρεπει να δεχεται αερα απο τα πλαγια για να κρυωνει το pcb της.ετσι οπως το εχεις κανει εσυ,απλα ριχνεις με δυναμη τον αερα στην ψυκτρα της καρτας (και κατα συνεπεια εχεις ενδεχομενως μια μικρη μεταβολη στη 8ερμοκρασια του πυρηνα ΜΟΝΟ).

εγω για να καταλαβεις οταν ειχα το Αρμορ ειχα βαλλει δοκιμαστικα με ανοιχτο πλαινο εναν 12αρη να φυσαει την 7800GTX αρχικα και μετεπειτα την 7900GT

η διαφορα με χωρις τον 12αρη ηταν

α)~5-9 (αναλογα τη ζεστη που ειχε γιατι ηταν και Ιουνιος και δεν ειχαν αρχισει οι καυσωνες) βα8μους στον πυρηνα και

β)το PCB εκει που ηταν πολυ ζεστο (η 7800 εκαιγε) εγινε χλιαρο γεγονος που δειχνει οτι εριξε αισ8ητα την 8ερμοκρασια της καρτας εν γενει

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι...αυτό για το 830 και τον -1 ανεμιστήρα το έχω υπόψην μου... εδώ αμήν έκανα να χωρέσει η thermalright στο 810.... μες την πατέντα....

Τωρα για τους 3 μπροστινούς δεν ξέρω αν είναι too much, γιατί είδα διαφορά στις temps (βέβαια μπορεί να είναι και αυτο με την πάστα που έκανα).... πάντως όλα υπο δοκιμήν είναι και βλέποντας και κάνοντας... ανεξάρτητα πάντως δεν πιστεύω ότι δίνουν τόσο πίεση στον αέρα εξάλλου ωστε να αλλοιώνουν το airflow εξαλλου είναι ΚΑΙ σε μεγάλη αποσταση απο mobo, ψυκτρα κτλ ΚΑΙ δουλευουν στις 1200στροφές... ενω ο φαν της thermalright στις 1800...

Πάντως ο 3ος 120ρης στην ουσία ειναι σαν μην υπάρχει αφου ειναι μπροστά απο το cage των σκληρών και ο ωφέλιμος αέρας που δίνει στο εσωτερικό είναι ψηλομηδαμινός... με το χέρι και ουτε που τον νιώθεις....

Για την κάρτα συμφωνώ σε αυτό που λές... εγω δεν τον έβαλα για να "χτυπάει" την κάρτα που λέμε., γιατί οντως πρέπει να μπει κάπως πλάγια... περισσότερο για να της "πασάρει"τον κρύο άερα απο μπροστά...

Τι να λέμε πάντως .... με νερό θα δούμε γιατρεία... αμην και πότε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

To HAC Shop παίζει να το έχει.

Ρήξε και καμιά ματιά στο multi Xtreme.

Ψήθηκες ε? :p

χεχε.. ναι ρε συ ειναι ποιοτητα...και μου αρεσε πολυ η κατασκευη τους...απλα δεν ειδα αυτο που ηθελα...ασε που μετα το στακερ ολα μικρα μου φαινονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 15:30]

αλλο και τουτο..εχει μονο το V2000B Plus...και γω στο site της lian li εχω δει το V2000B Plus II...τι διαφορες να χει το plus με το plus II?

Plus

img2694qo5.th.jpg

Plus II

lianlipcv2000bplus21an8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πιο παλιά είχα ένα no-name με removable m/b tray να σου πώ την αλήθεια δεν είναι κάτι τόσο τραγικό.

Απλά ξεβιδώνεις μερικές βίδες λιγότερες στην ουσία.Γιατί έτσι κι αλλιώς θα τα ξυλώσεις όλα απ το mobo.

Μην φανταστείς καμια τρελή ευκολία ;)

Απ την άλλη είναι ένα ωραίο κλασικό κουτάκι ;).

Με σωστό εσωτερικό σχεδιασμό αρκεί να μην σε ενδιαφέρει τόσο η λύση της υδρόψυξης γιατί θα ζωριστείς λιγάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

@gbak

Στο V2000 επειδη μπαινει η μητρικη αναποδα,ο CPU ερχεται κατω οποτε ξεχνα την Thermalright(τουλαχιστον οπως την εχεις-δεν ξερω αν μπορει να γυρισει 90 μοιρες)Επισης ξεχνα και το CPU air duct,αποκλειεται να χωρεσει κι αυτο μαζι με μια καλη(αρα και ογκωδη)αεροψυξη

Επισης για να μπει σωστα το Galaxy πρεπει να βγαλεις το ενα απο τα στηριγματα των δισκων οποτε σου μενουν μονο 6 θεσεις κατω,αλλιως τα καλωδια του τροφοδοτικου πιεζονται παρα πολυ

Κατα τα αλλα εχει εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης,καλη ροη αερα με τους παρεχομενους 12αρηδες(ησυχοι-οχι αθορυβοι)ειναι πολυ ελαφρυ και μπορεις να κανεις πολλες μοντες αν πιανουν τα χερια σου

Stacker δεν ειχα ποτε αλλα ειμαι σιγουρος πλεον οτι τα cases ενος ογκου ειναι πιο ευκολα στη συναρμολογηση και πιο χρηστικα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gbak πολύ καλύτερα τα PC-V2000B PLUS II και PC-A70B απο αυτό το thermaltake που έλεγες αρχικά... ;) με πιάνεις.... πέρα απο τα ξεχωριστα compartments, το εσωτερικό φαίνεται να είναι αχανές και βέβαια επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον σίγουρα θα σε καλύψει και για υδρόψυξη αν ποτέ το αποφασίσεις.... οπότε θα είσαι καλυμμένος και στο μέλλον.... Επίσης στα + o τρόπος που μπαίνουν oi δισκοι και αν θυμάμαι και καλά τα καλύτερα cable management στο lab τα εχω σε lian li....

BTW που είπες οτι ΔΕΝ είχαν το V2000plusΙΙ?... στο HACShop??

Εγώ πάντως όπως ανέφερα πριν μερικές μέρες και εδώ στο plusII προσανατολίζομαι.... το 70 καλό ειναι αλλά ανήκει στα classicals και μου την σπάσει... προτιμώ το V series.... :p

@ captainkoulis:

Ανάποδα εννοείς το inverted ATX να υποθέσω... Πάντως στο stacker 810 με ανάποδα την μητρική μπαίνει μια χαρά η thermalright... Και δεν υπάρχει πρόβλημα στην στροφή 90 μοιρών που λες... όλα ΟΚ... 5-6 φορές έκανα την τράμπα....

Τώρα το enermax galaxy ειναι γομάρι ούτως ή αλλος... επειδή με τον gbak έχω το ίδιο κουτί, αναγκάστηκα να επιστρατεύσω σιδεροπρίονα, λιμες, και τριπάνια για τα πριτσίνια ώστε να μοντάρω το PSU cage και να τo κανω να χωρέσει + κουμπώσει σωστά και σταθερά... Ένα 2ωράκι μες το νερό... Οπότε λόγω της εμπειρίας μου, μάλλον για μια χαρά το βλέπω το enermax στο lian li και ας χάσω και μία θέση, χαλάλι του.... :p

Πάντως ένας λόγος που προσωπικά θέλω να παω σε lian li ειναι τα υλικά κατασκευής και oi μόντες που μπορείς να κάνεις όταν και αμα χρειαστούν.... ειδικά τώρα που έχω την υδρόψυξη στο άμμεσο ορίζοντα.... ένα personalized tower ειναι αλλιώς πως θα το κάνουμε... :p

Link to comment
Share on other sites

@perp

ναι το inverted ATX ανεφερα ως "η μητρικη αναποδα"

Για να γινω πιο σαφης,το αλουμινενιο motherboard backplate sto V2000(βλεπε φωτο στο ποστ 3913) εχει υψος σχεδον οσο η μητρικη,με αποτελεσμα αν εξεχει η ψυκτρα σου απο την μητρικη να βρισκει στο "ραφι" που χωριζει το πανω απο το κατω τμημα του case(οπως γινοταν παλιοτερα στο κλασσικο ATX που οι μεγαλες ψυκτρες εβρισκαν στο τροφοδοτικο)

Oσο για το Galaxy,5 βιδες ειναι η μοντα :D (χανεις 6 θεσεις δισκων και σου μενουν αλλες 6)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με μια πρόχειρη ματιά στο κουτί μου αν θα βρεί κάπου η thermalright...ειναι στα γαντζάκια που προεξέχουν άντε 1cm απο την mobo.... που και πάλι νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα

Gimme som' mods παντως.... όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.... :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.