Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αν θα σε φτάσει το διπλό? Εξαρτάται. Εμένα με qx6700@3600-3700 δε με φτάνουν ούτε τα 2 διπλά, και ακόμα δεν έβαλα την 2900 πάνω :D

Αν δε θες να κόψεις το κουτί (σχεδόν κόβω το κεφάλι μου οτι το τριπλό χωράει μεσα) μπορείς ωραιότατα να το βάλεις με αποστάτες απ'έξω, πχ 1, 2.

Τανκ σου είπα για 5.25" για ευκολία...τραβάς, γεμίζεις-αδειάζεις, το ξανατοποθετείς και βλέπεις και το νεράκι να πλατσουρίζει. link. Δε χρειάζεται να χωράει μισό λίτρο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep

Τανκ σου είπα για 5.25" για ευκολία...τραβάς, γεμίζεις-αδειάζεις, το ξανατοποθετείς και βλέπεις και το νεράκι να πλατσουρίζει. link. Δε χρειάζεται να χωράει μισό λίτρο νερό...

To κακό με αυτά τα τανκ είναι οτι δεν το βλέπεις απλά το νερό αλλά το ακούς κιολας και είναι ΠΟΛΥ εκνευριστικό ώρες - ώρες...

Αυτή την εμπειρία είχα με ένα πολύ παρόμοιο της Thermaltake...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep

link. Δε χρειάζεται να χωράει μισό λίτρο νερό...

Δεν είναι πάντα έτσι.

Δοκίμασε να κάνεις για Τανκ ενα μπιτονάκι νερό.

Θα δείς τουλάχιστο 3-4 βαθμούς κάτω γιατί αυξησες την θερμοχωρητηκότητα.

Βέβαια δεν μπορεί να μπεί μες το κουτί :p

Ένα καλό τανκ για μένα είναι αυτό που χωράει 300 με 500ml

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 20:31]

Δεν είναι πάντα έτσι.

Δοκίμασε να κάνεις για Τανκ ενα μπιτονάκι νερό.

Θα δείς τουλάχιστο 3-4 βαθμούς κάτω γιατί αυξησες την θερμοχωρητηκότητα.

Βέβαια δεν μπορεί να μπεί μες το κουτί :p

Ένα καλό τανκ για μένα είναι αυτό που χωράει 300 με 500ml

Μόλις όμως το σύστημα κορεστεί οι θερμοκρασίες θα εξισωθούν.Το μόνο που κερδίζεις με μεγάλο τάνκ είναι οι πιο αργές μεταβολες στην θερμοκρασία του συστήματος

Καλο τάνκ ( απο πλευράς απόδοσης) είναι αυτό που σε βοηθάει στην εύκολη εξαέρωση

δεν δημιουργεί φυσαλίδες στο εσωτερικό του ακομα και με τις πιο δυνατές αντλιες και έχει και εύκολη πλήρωση. Με χωριτικότητα 200-350 ml είσαι καλυμένος

Το θέμα της εμφάνισης δεν το σχολιάζω γιατι είναι τελείως υποκειμενικό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Μόλις όμως το σύστημα κορεστεί οι θερμοκρασίες θα εξισωθούν.Το μόνο που κερδίζεις με μεγάλο τάνκ είναι οι πιο αργές μεταβολες στην θερμοκρασία του συστήματος

Από κάτι δοκιμές που είχα κάνει κατέληξα στο συμπέρασμα που είπα πάντως.

Βέβαια μπορεί να άλλαξε και η εξωτερική θερμοκρασία μιας και δεν την πρόσεχα οπότε μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά σκέψου ότι μεγαλώνεις το ποσοστό θερμότητας που μπορεί να αποθηκευτεί στο νερό.

Αρχική απάντηση από eleven

Καλο τάνκ ( απο πλευράς απόδοσης) είναι αυτό που σε βοηθάει στην εύκολη εξαέρωση

δεν δημιουργεί φυσαλίδες στο εσωτερικό του ακομα και με τις πιο δυνατές αντλιες και έχει και εύκολη πλήρωση. Με χωριτικότητα 200-350 ml είσαι καλυμένος

Το θέμα της εμφάνισης δεν το σχολιάζω γιατι είναι τελείως υποκειμενικό

+1

Το χειρότερο τανκ evah είναι το Asatek.Απλά για πέταμα,και έχω την αίσθηση ότι και το swiftech MCRES-Micro είναι λίγο γτπ,δεν το έχω δουλέψει αλλά έτσι όπως το βλέπω δεν μ κάθεται καλά.

Το μόνο καλό που είχε το asatek ήταν η ευκολία γεμίσματος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ignatios

To κακό με αυτά τα τανκ είναι οτι δεν το βλέπεις απλά το νερό αλλά το ακούς κιολας και είναι ΠΟΛΥ εκνευριστικό ώρες - ώρες...

Αυτή την εμπειρία είχα με ένα πολύ παρόμοιο της Thermaltake...

εγω παντως δεν ακουω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

έχω την αίσθηση ότι και το swiftech MCRES-Micro είναι λίγο γτπ,δεν το έχω δουλέψει αλλά έτσι όπως το βλέπω δεν μ κάθεται καλά.

Εγώ που το έχω δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...Στην αρχή που το έβαλα τρόμαξα γιατί στροβιλιζόταν το νερό όταν υπήρχε αρκετός αέρας μέσα,αλλά μόλις γεμίσει η λούπα είναι μια χαρά και αθόρυβο.

Βέβαια προφανώς χωρητικότητα δεν έχει,αλλά είναι ότι πρέπει αν δε θες να χαραμίσεις πολύ χώρο και παράλληλα θες να αποφύγεις το Τ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάλλιστα θα εβαζα κάτι τέτοιο αν δεν χώραγε το 3ο ψυγείο... πιο ολοκληρωμένη λύση, στα ίδια λεφτά, ωραίο design (ταιρίαζει στο στυλ του stacker 810 μου)... οτι πιο ωραίο έχω δει σαν εξωτερική λύση υδρόψυξης ώστε να αποφύγεις και τις πολλές παρεμβάσεις στο κουτί.... από απόδοση δεν ξέρω τι παίζει βέβαια....

Zalman Rezerator 2

2000500325831750607_rs.jpg

http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=216&code=021

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 04:37]

ραααααα...

Μην με κάνεις να ερ8ς τωρα απο κει... :p

Δεν ετοιμάζεσαι σιγά σιγα για Τετάρτη Πεμπτη που ρεπάρω?... :D Αν την βάλω πάλι πάνω και ειμαι μονος μου μάλλον θα φυγει απο τον 2ο... και οχι τιποτα αλλο μην σκοτώσω κάνα άνθρωπο.... Οπως κατάλαβες γύρισα σε αέρα με 39-37-32-36.... :cool:

EDIT : Αν ποιος πάντως έχει φορέσει την συγκεκριμένη υδρόψυξη ας μας πει και στην πράξη πως είναι....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και νερουλας δεν εχω σκοπο να γινω, κατεφυγα στην λυση της ultra...

Αρχικα, το μεγεθος της με τρομαξε... ΓΟΜΑΡΙ !!!___________________ Τοποθετημενη στο μομπο...

6.jpg _________________3.jpg

Ο 9ρης ανεμιστηρας, αναγκαστικα, επρεπε να μπει_________________Μικρο το κακο... Ομορφο φαινεται...

ΕΞΩ απο το κουτι, εβρισκε στην ultra...

5.jpg______________________4.jpg

Παμε και μια στα ενδοτερα...

2.jpg 1.jpg

Απο θερμοκρασιες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος παροτι χρησιμοποιησα ενα φαν

coolermaster που βρηκα προχειρο.

Αυτο σε idle σε stock κατασταση...

7.jpg

Και αυτο στα 4.3...

8.jpg

Το μονο που με απασχολει, ειναι οτι οι θερμοκρασιες σε ΟΛΑ τα υπολοιπα

South, north, Ram ,Gpu και ειδικα στα PWM εχουν παρει την ανηφορα.

Μαλλον δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη τη ζωη...:banging:

Link to comment
Share on other sites

enzo μια χαρα εισαι στην cpu, εχω την ιδια ψυχτρα και εχω σε idle εως 33 βαθμους..(6600).

αλλα στα South, north εβαλα 4αρακια ανεμιστηρακια! οποτε αυτο σου προτεινω να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Kαι ένα update το δικό μου, με νερό σε cpu (eleven) και vga (inovatek).

Το κουτί είναι ένα HEC 6919, με το μή αποσπόμενο αριστερό καπάκι και οπότε συμάζεμα και κρύψιμο καλωδίων δεν παίζει...:cry:

Lights On:

p9110076rt1.th.jpg

Closer look:

p9110077rf4.th.jpg

Eleven's Tank:

p9110067yn8.th.jpg

Lights Off:

p9110088ug8.th.jpg

UTT@3.2v with booster

p9110093mk4.th.jpg

X800GTO@XL

p9110081nr4.th.jpg

Custom βάση για το tranzit:

p9110071aq5.th.jpg

p9110072bn8.th.jpg

12άρι CM γαι τους 3 σκληρούς

p9110070xp2.th.jpg

Αυτά τα ολίγα και συνέχεια όταν τελειώσω από εξετάσεις και φτιάξω και το πλαινό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

και έχω την αίσθηση ότι και το swiftech MCRES-Micro είναι λίγο γτπ,δεν το έχω δουλέψει αλλά έτσι όπως το βλέπω δεν μ κάθεται καλά.

Το μόνο καλό που είχε το asatek ήταν η ευκολία γεμίσματος

γιατι βρε το λες αυτο?εγω που το δουλευω καμποσο καιρο δεν εχω κανενα παραπονο...

αν και περιμενα με την αντλια μου να κανει μπουρμπουληθρες μεσα,ολα εγιναν γρηγορα και εκανε και γρηγορη-καλη εξαερωση...οσο για το γεμισμα...ενα μικρο χωνακι και εισαι ετοιμος..πανευκολα.

@mech γυρνα βρε την αντλια λιγο πιο διαγωνια,να κοιταει προς το τανκ για να ξεφορτωθεις αυτην την χαλκογωνια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 02:13]

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά οι φυσαλίδες απ την έξοδο κατα τον εξαερισμό δεν πάνε πάλι στην είσοδο?

Εμένα πάντως απαξ και ανέβουν στο τανκ δεν ξαναμπαίνουν στο κύκλωμα... λογικα για αυτό δεν πρέπει να έχει και λίγο κενό το τανκ πριν το κλεισεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.