Jump to content



Recommended Posts

Καλά περίεργος είσαι σίγουρα αλλά για αυτό σε αγαπάμε (εγώ τουλάχιστον :p ) απο εκεί και πέρα, δες το τι κάνουν στο φρι-νον-ρουτ μοουντ και πες μου τι σου λείπει.

Και απο εκεί αν όντως σου λείπει κάτι, πήγαινε πίσω στο ποστ μου που λεω για αυτό και κλαίω.

Αλλά και εγώ όπως τα βλέπω αυτά (εχαριστώ Γιάγκο) παίζει να κάνουν την δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τι κακό έχει το root στην συσκευή ??? Δεν είναι αγορασμένη ? Δωρεαν την έδωσαν ? Θα δουλεύατε personal computer χωρίς να έχετε δικαιώματα διαχειριστή ποτέ ???

Kάθε "app" στο android έχει το δικό του space το οποίο δεν μπορούν να το διαβάσουν άλλες εφαρμογες, για λόγους ασφαλείας, πλην των εφαρμογών που έχουν "root" δικαιώματα. Έτσι για παράδειγμα τα "saves" του game ΑΒΓ δεν μπορεί να τα διαβάσει άλλη εφαρμογή αν αυτά γράφονται στο space του ΑΒΓ. Αν θες να τα κρατήσεις "backup" αυτών αναγκαστικά root.

Έχω αγοράσει το titanium backup και με έχει ξελασπώσει ουκ ολίγες φορές. Φυσικά όλες οι συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου έγιναν "rooted". Σιγά μην αφήσω το κάθε bloatware (είτε του κατασκευαστή, της google ή του play store) να διαβάζει και να στέλνει ό,τι θέλει στον οποιονδήποτε (xprivacy ftw), ή να με γεμίζουν διαφημίσεις (tincan adblock ftw). Όταν θα δίνουν την συσκευή δωρεάν τότε μπορεί και να αφήσω την google να μου δείχνει διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τι κακό έχει το root στην συσκευή ??? Δεν είναι αγορασμένη ? Δωρεαν την έδωσαν ? Θα δουλεύατε personal computer χωρίς να έχετε δικαιώματα διαχειριστή ποτέ ???

Kάθε "app" στο android έχει το δικό του space το οποίο δεν μπορούν να το διαβάσουν άλλες εφαρμογες, για λόγους ασφαλείας, πλην των εφαρμογών που έχουν "root" δικαιώματα. Έτσι για παράδειγμα τα "saves" του game ΑΒΓ δεν μπορεί να τα διαβάσει άλλη εφαρμογή αν αυτά γράφονται στο space του ΑΒΓ. Αν θες να τα κρατήσεις "backup" αυτών αναγκαστικά root.

Έχω αγοράσει το titanium backup και με έχει ξελασπώσει ουκ ολίγες φορές. Φυσικά όλες οι συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου έγιναν "rooted". Σιγά μην αφήσω το κάθε bloatware (είτε του κατασκευαστή, της google ή του play store) να διαβάζει και να στέλνει ό,τι θέλει στον οποιονδήποτε (xprivacy ftw), ή να με γεμίζουν διαφημίσεις (tincan adblock ftw). Όταν θα δίνουν την συσκευή δωρεάν τότε μπορεί και να αφήσω την google να μου δείχνει διαφημίσεις.

Ρε συ Μάνθο, δε διαφωνώ. Αν διαβάσεις από εδώ και κάτω, θα καταλάβεις το πρόβλημα. Στην ουσία θέλω να κάνω τα updates μου, τα οποία από ότι κατάλαβα δε γίνονται αν η συσκευή είναι rooted. Έτσι, πρέπει να κάνω backup, με root για να πάρω τα πάντα, ώστε να βάλω με recover τη ROM. Αν δεν την κάνεις root, μπορείς να κάνεις ΟΤΑ updates και δε χάνεις τίποτα (εκτός αν πάει κάτι στραβά)...

Το βλέπεις το παράλογο;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα επίσης είναι που γκρινιάζουν για το root άτομα τα οποία χωρίς jailbreak δεν μπορούν στο iPhone. Και μιλάω για προσωπικούς φίλους, δεν γενικολογώ, αν και ισχύει για τους περισσότερους.

Εν τω μεταξύ, μόνο εγώ μπορώ να το κάνω update κανονικά ενώ έχω root κι απλώς θα πρέπει να το ξανακάνω root μετά γιατί χάνεται;

Έγινε επεξεργασία από Arkan
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα επίσης είναι που γκρινιάζουν για το root άτομα τα οποία χωρίς jailbreak δεν μπορούν στο iPhone. Και μιλάω για προσωπικούς φίλους, δεν γενικολογώ, αν και ισχύει για τους περισσότερους.

Η διαφορά είναι ότι και με jailbreak, μια χαρά έκανε backup τα πάντα, εκτός από τις εφαρμογές του Cydia.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι παράλογο. Εγώ κάνω Backup με titanium, un-root, update rom, root. To backup το κάνω μπας και γίνει τίποτα, έτσι ώστε και σε άλλη συσκευή να πάω (πχ αυτή με το update brickαρε άνευ επιστροφής) σε dt με την καινούργια συσκευή rootάρω, βάζω titanium και κάνω restore.

Τα ΟΤΑ updates κυκλοφορούν και σαν rom/image files τα οποία γίνονται και flash με άλλους τρόπους πέραν του κλασικού OTA update.

Link to comment
Share on other sites

My Backup Pro: "ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μπορούν να υποστηριχτούν δεδομένα/ρύθμιση εφαρμογών μόνο εάν έχετε κάνει root το τηλέφωνό σας"

nandroid: "THIS APP REQUIRES A ROOTED DEVICE WITH BUSYBOX"

Δεν ξέρω, εγώ είμαι ηλίθιος; Εγώ δεν ξέρω να διαβάζω; Εγώ είμαι περίεργος...;

Κοιτά... και εγώ τραβήχτηκα με την μετάβαση από 3gs σε nexus 4. Όμως τώρα είμαι πολύ καλύτερα όπως πολύ καλύτερα θα είσαι και εσύ σε λίγο καιρό.

Το πρόβλημα είναι ότι εκτίθεσαι και τα γραπτά μένουν... : P

Link to comment
Share on other sites

Kάθε "app" στο android έχει το δικό του space το οποίο δεν μπορούν να το διαβάσουν άλλες εφαρμογες, για λόγους ασφαλείας, πλην των εφαρμογών που έχουν "root" δικαιώματα. Έτσι για παράδειγμα τα "saves" του game ΑΒΓ δεν μπορεί να τα διαβάσει άλλη εφαρμογή αν αυτά γράφονται στο space του ΑΒΓ. Αν θες να τα κρατήσεις "backup" αυτών αναγκαστικά root.

Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι πως πλέον η Google δίνει την δυνατότητα στους devs να κάνουν cloud saves στα games τους, οπότε σιγά σιγά θα λυθεί και αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά... και εγώ τραβήχτηκα με την μετάβαση από 3gs σε nexus 4. Όμως τώρα είμαι πολύ καλύτερα όπως πολύ καλύτερα θα είσαι και εσύ σε λίγο καιρό.

Το πρόβλημα είναι ότι εκτίθεσαι και τα γραπτά μένουν... : P

Γιάγκο, δεν έχω πρόβλημα να εκτεθώ, ούτε να παραδεχτώ ότι κάνω λάθος.

Το πρόβλημά μου είναι οι χαμένες ώρες και τα νεύρα για να γίνει κάτι, που θα έπρεπε να γίνεται απλά και όχι με "Εγώ κάνω Backup με titanium, un-root, update rom, root."

Αν είναι αυτή η διαδικασία, θα τη φάμε και θα τη συνηθίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με το root παθαινει κατι το κινητο? Δε θελω να χασω τα OTA, αλλα θελω να εχω ενα backup που να επαναφερει το κινητο ακριβως οπως το αφησα, εστω και με καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

My Backup Pro: "ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μπορούν να υποστηριχτούν δεδομένα/ρύθμιση εφαρμογών μόνο εάν έχετε κάνει root το τηλέφωνό σας"

nandroid: "THIS APP REQUIRES A ROOTED DEVICE WITH BUSYBOX"

Δεν ξέρω, εγώ είμαι ηλίθιος; Εγώ δεν ξέρω να διαβάζω; Εγώ είμαι περίεργος...;

Θα με συγχωρήσεις εάν αντί απάντησης παραθέσω απλά την περιγραφή του My Backup, με προσθήκη έμφασης:

Description

This is a lite version of MyBackup Pro. Giving you the ability to backup and restore all supported types to the local SD card. MyBackup is the easiest and most reliable Android backup solution available.

MyBackup Pro is the easiest backup for Android. Supporting the most content, and the most Android devices.

MyBackup and MyBackup Pro will work on all Android mobile devices, regardless if they have root access or not.

Backup (with schedule option) to our online secure servers, or SD card, your Applications, Photos, Music, Videos, Contacts, Call log, Browser Bookmarks, SMS (text messages), MMS, Calendar, System Settings, Home Screens (including shortcut positions), Alarms, Dictionary, Music Playlists, APNs and more...

Find out why over 3 million people trust MyBackup as their secure source for a Backup Solution.

View your data and application backups online, by logging into the Web Viewer at RerWare, home of MyBackup Pro. The best Android backup application.

Users who have a rooted phone: You can backup apk+data as well as market links!

NOTE: Data/setting of applications can only be supported if you have a rooted phone, or if the application integrates with us.

NOTE: Trial will work on one device. Backup can be restored to the same device, to go across another device (data migration), you will need MyBackup Pro.

__ ROOT ONLY PHONE FEATURES BELOW __

MyBackup Pro now comes with all MyToolbox features for Free.

This application will allow Root users to multi-select applications and perform the following functions with 0-click batch operations!

- Freeze bloatware, system apps

- UnFreeze frozen applications

- Wipe Cache of applications

- Wipe Data of applications

- Uninstall applications

- Break the Android Market Link to Apps

- Link Apps to the Android Market

- Force Close applications

Κατά τα άλλα, το nandroid δεν χρειάζεται root, αρκεί απλά custom recovery (έστω και προσωρινό).

Και εδώ ένα άρθρο με περισσότερες εναλλακτικές:

Android Backup Without Root: The 4 Best Options For Your Device

Link to comment
Share on other sites

Θα με συγχωρήσεις εάν αντί απάντησης παραθέσω απλά την περιγραφή του My Backup, με προσθήκη έμφασης
NOTE: Data/setting of applications can only be supported if you have a rooted phone, or if the application integrates with us.

Το έχει πιό πάνω...

Πάντως το Helium φαίνεται πιό ενδιαφέρον. Θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.