Jump to content



GSM booster


trendy

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Στο νέο μου σπίτι έχω πολύ χαμηλό έως καθόλου σήμα στα κινητά μου (Wind & VF). Μόνο αν βγω στο μπαλκόνι σώζεται η κατάσταση. Οπότε είμαι σε αναζήτηση κάποιου είδους repeater ή booster. Στα μαγαζιά των 2 εταιριών δηλώνουν άγνοια, μολονότι ένας φίλος που δουλεύει VF μου είπε ότι υπάρχει booster.

Έχω εντοπίσει στο ebay από ακριβά (300-500$) repeaters μέχρι πολύ φτηνά (7-10$) παθητικά που τα κολλάς στο παράθυρο.

Έχει κανένας εμπειρία πάνω σε κάτι σχετικό να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημά σου είναι η χαμηλή ισχύς και όχι κάποια παρεμβολή...?

Άσχετα πάντως με το αν θα το λύσεις με προέκταση, repeater ή το κινητό στο παράθυρο και BT στο σπίτι, ρίξε μια ματιά γύρω σου για καμιά περίεργη κατασκευή που θα μπορούσε να είναι και κεραία...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλα τα κινητά δεν πιάνουν μέσα στο σπίτι μου. Είναι πρώτου ορόφου διαμέρισμα περιτριγυρισμένο από άλλες πολυκατοικίες, ενώ με το που βγαίνω στο μπαλκόνι το σήμα δυναμώνει. Παρεμβολές στη συγκεκριμένη μπάντα μου φαίνεται περίεργο, πολύ περισσότερο να τις έχω μόνο μέσα στο σπίτι. Δεν έχω δει κάποια καμουφλαρισμένη κεραία κάποια από τις φορές που ανέβηκα ταράτσα για να ελέγξω για ορατότητα awmn και πιάτου δορυφορικής.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για Αγία Παρασκευή, το πρόβλημα είναι γενικό. Δυο σπίτια έχω αλλάξει και σε κανένα δεν είχα σήμα.(και με cosmote και με vodafone).

Και γω στον πρωτο οροφο μενω, με πολυκατοικιες γύρω και αναγκαζομαι να βγαίνω στο μπαλκόνι...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν πιάνει κοντά σε κάποιο παράθυρο ή μπαλκονόπορτα και βάλε ένα bluetooth...

Παλιά στα κινητά είχαν ένα mini sma connector που ήταν για να συνδέσεις επέκταση κεραίας ή η ίδια η κεραία ξεβίδωνε για να συνδέσεις κεραία... γενικά οι επεκτάσεις 1-5m δεν προκαλούν μεγάλη απώλεια στο σήμα, αλλά από εκεί και πάνω αν έχεις τόσο χαμηλό σήμα, δεν θα σου κάνει κάτι η επέκταση...

Πάντως θα σου πρότεινα να μην βάλεις συσκευή που να λειτουργεί ως repeater...

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αυτο το repeater που δινει η βονταφον με 150 νομιζω και απαιτει να το εχεις συνδεδεμενο στο internet router modem σου.

Θα ήθελα να το αποφύγω αυτό αν γίνεται.

Δοκίμασε αν πιάνει κοντά σε κάποιο παράθυρο ή μπαλκονόπορτα και βάλε ένα bluetooth...

Παλιά στα κινητά είχαν ένα mini sma connector που ήταν για να συνδέσεις επέκταση κεραίας ή η ίδια η κεραία ξεβίδωνε για να συνδέσεις κεραία... γενικά οι επεκτάσεις 1-5m δεν προκαλούν μεγάλη απώλεια στο σήμα, αλλά από εκεί και πάνω αν έχεις τόσο χαμηλό σήμα, δεν θα σου κάνει κάτι η επέκταση...

Πάντως θα σου πρότεινα να μην βάλεις συσκευή που να λειτουργεί ως repeater...

Το bluetooth δεν μπορεί να περάσει τους τοίχους που έχει το σπίτι αν το βάλω στο κέντρο, ούτε βολεύει να το έχω μονίμως καρφωμένο σε μία εξωτερική κεραία. Αυτό που λες να μη βάλω repeater γενικότερα έχει να κάνει με ακτινοβολία ή για άλλο λόγο;

Και για να μην φεύγουμε πολύ από το θέμα μεταξύ των

Cellular GSM SIGNAL BOOSTER Vodafone Cell Phone Antenna - eBay (item 150477855272 end time Jan-05-11 16:52:42 PST)

NEW GSM 900 MHZ MOBILE PHONE AMPLIFIER/REPEATER/BOOSTER - eBay (item 380298417558 end time Dec-21-10 19:09:03 PST)

MOBILE PHONE BOOSTER REPEATER GSM 900Mhz (60dB) FREE!! - eBay (item 150531105995 end time Jan-07-11 04:04:08 PST)

GSM 900 MHz Mobile Phone Signals Booster Repeater 40 dB - eBay (item 350251018552 end time Jan-03-11 04:31:13 PST)

GSM 900MHz Phone Signal Repeater Booster amplifier 60db - eBay (item 300454217982 end time Jan-05-11 23:21:47 PST)

και

GSM 900 MHz Mobile Phone Signals Booster Repeater 72dB - eBay (item 370449635330 end time Dec-24-10 06:08:04 PST)

έχει κανένας άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Για την ακτινοβολία σου έλεγα να αποφύγεις, γιατί θα είσαι μόνιμα σε έναν φούρνο μικροκυμάτων που δουλεύει σε χαμηλή ισχύ μεν αλλά 24/7 δε...

Αν δεν σε νοιάζει βέβαια, τότε για να μην μπερδεύεσαι με τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής, τότε επέλεξε κυρίως βάση της ισχύος στην εσωτερική κεραία... στην εξωτερική κεραία, όλοι θα είναι κάμποσα db το οποίο δεν σε νοιάζει τόσο, γιατί δεν είναι ότι δεν έχεις καθόλου σήμα στην περιοχή, αλλά δεν έχεις καλό μέσα στο σπίτι, οπότε δεν θες κανένα θηρίο... στην εκπομπή μέσα στον χώρο όλοι δίνουν κάπου στα 2.5dB που σημαίνει κοντά στα 2W, όσα δηλαδή εκπέμπει ένα κινητό σε μέγιστη ισχύ, όταν δεν έχει καλή λήψη από την κυψέλη... αυτή γενικά η ισχύς είναι απαγορευτική, γιατί ναι μεν το κινητό σου, θα εκπέμπει πολύ χαμηλά (λιγότερο από 0.5W), αλλά τι να το κάνεις όταν θα έχεις ήδη 2W μέσα στον χώρο σου... αν κάποιο από αυτά έχει ρυθμιζόμενη απολαβή στην έξοδο του indoor, τότε προτίμησε αυτό ώστε τουλάχιστον να έχεις την δυνατότητα να μειώσεις την ισχύ του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.