Jump to content



prolimatech megahalems reb.2


kastorasgr

Recommended Posts

τι fans θα βαζατε σε μια prolimatech megahalems reb.2

noctua? coolermaster? xigmatech? τπτ απο αυτα?

αυτη την στιγμη την λειτουργο με coolermaster r4 fans, αν παω σε noctua θα δω καλυτερα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ σε ενδιαφέρει η ησυχία συνδυασμένη με πολύ καλές επιδόσεις, τότε:

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή εναλλακτικά

http://www.eworld.com.gr/front/details/609

Δυστυχώς, ο δεύτερος αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμος, αλλά και ο NoiseBlocker είναι εξαιρετική περίπτωση σε πολύ καλή τιμή (για τέτοιον ανεμιστήρα)!

Από αυτούς που ανέφερες, ούτε καν θα το σκεφτόμουν...

Τώρα, αν με το "καλύτερα αποτελέσματα", αυτό που θες είναι ακόμη χαμηλότερες θερμοκρασίες (regardless of noise-levels), τότε πάρε δύο Delta και θα είσαι πολύ ΟΚ. Delta High Performance DC Brushless Fans

Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που ανέφερες, ούτε καν θα το σκεφτόμουν...

Και γιατί ούτε καν θα το σκεφτόσουν Ερνέστο?Αφού και πιο δυνατοί είναι από αυτούς που παραθέτεις αλλά και με πιο πολλά cfm!!!Οπότε και αποδοτηκότεροι...πιο χαμηλές θερμοκρασίες!Με προυπόθεση ότι ο θόρυβος(σε λογικά πλαίσια και όχι να μιλάμε για delta)δεν είναι θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτους εδω http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-SickleFlow-Blue-LED-Fan-120mm-R4-L2R-20AC-GP.htm

πολυ καλοι fans εχω εναν πανω και ειμε σε καλες θερμοκρασιες, απλα θελω καπια στιγμη να τους αλλαξω για χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι , ότι πάνω από τις 2000 στροφές ανά δευτερόλεπτο , δεν θα μπορείς να σταθείς δίπλα του.

Και πέρα από αυτό , οι prolimatech δεν βοηθούνται από τους γρήγορους ανεμιστήρες , ούτε καν από τους διπλούς.

Με λίγα λόγια είναι αποδοτικές από την κούνια τους .

Στον Armageddon , για να κατεβάσω δυο βαθμούς ,

χρειάστηκε Panasonic 12αρης 2700rpm ( FBA12G12U1BX ) , από τον μαμά 14αρη 1000rpm ..

Και βέβαια άφησα τον αθόρυβο 14αρη , να κάνει την δουλειά του ..

Καλύτερα βάλε μια φωτογραφία από το κουτί σου , για να πάρεις καμιά πιο χρήσιμη συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κάστορα έχεις δύο R8 σε push-pull και θέλεις ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες???!!!Πήγαινε σε delta άλλη λύση δεν υπάρχει.Με τους noctua θα έχεις υψηλότερες θερμοκρασίες.Τα έχουμε χιλιοπεί αυτά ρε.Το κουράζεις πολύ το θέμα.Πήγαινε σε υδρόψυξη στην τελική.Από τη μία θέλεις χαμηλότερες θερμοκρασίες και έχοντας σε Push-pull δύο R8 κι από την άλλη μιλάς για τους noctua!!!:getlost:Τι να πω...μάλλον δε θες να καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω scythe slip stream.

Απ οτι ειχα διαβασει σε review παλιοτερα , η ψυκτρα ειδικα με 2 fans ειναι ιδιατερα κρυα - και μικρη διαφορα βλεπεις οσο ανεβαζεις τις στροφες ( σαφως και πεφτει η θερμοκρασια , αλλα οχι τοσο οσο πρεπει για να ανεχτεις τον θορυβο ).

Καθε ανθρωπος εχει το δικο του μετρο , για το ποσους βαθμους θερμοκρασιας πρεπει να θυσιασει , για να ανεχτει το θορυβο.

Παντως τους δικους μου (1200 στροφων) τους εχω σε fan controller και τους δουλευω στις 600 στροφες.

EDIT για να απαντησω και στην ερωτηση σου , ναι θα δεις 1-4 βαθμους διαφορα με καλυτερα ή/και πιο δυνατα fans.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ΤΙ ακριβώς είναι αυτό που ζητάει ο (εκάστοτε) χρήστης: θέλει ησυχία με αποθέματα ισχύος, θέλει σχετική ησυχία με δυνατή ψύξη, θέλει ψύξη χωρίς να πολυνοιάζεται για το θόρυβο?

Ο θόρυβος είναι πράγματι πολύ σχετικό μέγεθος, μία ψήκτρα σταν τη Megahalems αφήνει ακριβώς το περιθώριο να επιλέξει κάποιος πολύ αργόστροφο (=ήσυχο) setup ανεμιστήρων αφού μπορεί να προσφέρει ικανοποιητικές επιδόσεις ακόμη και από 600-700 σαλ.

Από κει και πέρα, θαύματα με αερόψυξη δε γίνονται, πας σε υδρόψυξη που ναι μεν έχει αυξημένη πολυπλοκότητα και κόστος, αλλά έχεις και επιδόσεις.

Στα παραλοιπόεμνα αυτής της συζήτησης, να προσθέσω και τα ακόλουθα:

- xigmatech και coolermaster δεν έφτιαξαν ποτέ ανεμιστήρα αξιώσεων, δεν υπάρχουν σε κανένα κατάστιχο, δεν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε.

- η noctua έχει μεν καλά φουρφούρια στην αγορά, αλλά τα λες και λίγο παροχημένα πλέον με τέτοια αστέρια που κυκλοφορούν στις μέρες μας.

- ο 140άρης ο Prolima δύσκολα κουμπώνει στη Megahalems... Zero gain ακόμη κι αν κάποιος το καταφέρει με ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω πήρα έναν "καλό" της coolermaster (12ε από Πλαίσιο τότε) και βγήκε off σε 2μήνες. 30k MTBF σου λέει μετά.

Scythe και πάλι scythe για μένα. 3 χρόνια 24/7, με 50τόνους σκόνη πάνω και ακόμα δουλεύουν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν σημενει οτι δεν εινε καλοι και αξιοπιστοι, οτι και να παρεις μπορει η με το που το παρεις να εινε ηδη χαλασμενο, η να σου χαλασει μετα απο 2 μερες, δεν λει κατι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν σημενει οτι δεν εινε καλοι και αξιοπιστοι, οτι και να παρεις μπορει η με το που το παρεις να εινε ηδη χαλασμενο, η να σου χαλασει μετα απο 2 μερες, δεν λει κατι αυτο.

Καλά σίγουρα, μπορεί απλά να μου έκατσε κακό κομμάτι εμένα.

Παρ'αυτά όμως, έλα στην θέση μου. Έχεις τον scythe που δουλέυει heavy duty 3 χρόνια και είναι άψογος. Από την άλλη, έχεις τον coolermaster, τον οποίο έβαλες σε καλή θέση, δε μάζευε σκόνες - δε ζοριζόταν, και βγήκε off σε 2 μήνες. Ποιον θα θεωρούσες περισσότερο αξιόπιστο, και πιο θα πρότεινες σε κάποιο φίλο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.