Jump to content



Nvidia Dual Fermi GF110 delayed


Candyman

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Για θυμήσου τότε καλά τι έλεγα εγώ, ο csaris εμένα υποστήριζε και έπεσε μέσα...

Βγαίνεις κανείς ένα θέμα για να με επιβεβαίωσις!!!!

Μπράβο :) που παραδέχεσαι το λάθος σου!

Καλά δεν είσαι σοβαρός τώρα.

Επειδή τα 32nm πριν το 2011 σε προϊόντα παραγωγής ΔΕΝ θα δεις, θα σας πω το μυστικό. To revision B1 του Fermi θα έχει πολλές βελτιώσεις, καθώς ΚΑΙ κάποιες αλλαγές στην αρχιτεκτονική, θα σηκώνει σαφώς υψηλότερα ρολόγια, θα καίει -κάμποσο- λιγότερο και θα βγει στα 40nm σε dual gpu έκδοση (μάλλον σε dual pcb αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο, θα εξαρτηθεί από την θερμική απόδοση και την γενικότερη συμπεριφορά του Β1 rev. chip).

Αναμένεται Q3 με Q4 2010.

Τελικά το revision παρέμεινε σαν A1 καθώς οι αλλαγές ήταν πολύ λίγες για να θεωρηθεί νέο revision, και απλά καθυστέρησε από Q4 2010 σε Q1 2011.

Link to comment
Share on other sites

Για θυμήσου τότε καλά τι έλεγα εγώ, ο csaris εμένα υποστήριζε και έπεσε μέσα...

Βγαίνεις και κανείς ένα θέμα για να με επιβεβαιώσεις!!!!

Μπράβο :) που παραδέχεσαι το λάθος σου!

..... αλλά και πάλι κρίμα γιατί είσαι αργός!

πλακα κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Tι πλακα κανω!

Eλεγα οτι το dual core το περιμενα τελος 2010 ! Και οχι 2 μηνες μετα το 480gtx που λεγανε καποιοι! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ O CSARIS! AΠΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙ!

.....και μαλιστα πριν 2 μηνες (Οκτωβριο) ειχα πει οτι ηταν ενα βημα για να βγει στην αγορα Νοεμβριο αλλα η nvidia προτιμησε το GF110 (οπου παλι ειπα ρολογια και μνημη οταν καποιοι λεγανε για 512bit bus και 2gb μνημη αλλα διαβαζανε fudzilla) γιατι οπως ειχα πει το dual ηταν κατα 15-20% ταχυτερο apo to 580gtx.

Οπως ειχα πει δεν θα επιανε το Antilles και οτι θελει κατι δυνατοτερο και οτι θα παει για αρχες ετους με ανεβασμενα κατα 10-12% ρολογια πανω εαν δεν εχουμε καμια εκπληξη σε shaders οπου δεν νομιζω!

...κατα Φeβroυαριο!

....τα εχω πει αλλα δεν με προσεχεις!

Link to comment
Share on other sites

το dual ειναι έτοιμο απο το καλοκαίρι περίπου

θα το κυκλοφορήσει οταν πρέπει

επίσης πολλά έχω πει και άλλοι, αλλά δεν βγαίνουμε κάθε λίγο και λιγάκι να κοκορευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

το dual ειναι έτοιμο απο το καλοκαίρι περίπου

θα το κυκλοφορήσει οταν πρέπει

επίσης πολλά έχω πει και άλλοι, αλλά δεν βγαίνουμε κάθε λίγο και λιγάκι να κοκορευόμαστε.

what!

Το dual το πρωτο πρωτότυπο απο το εργοστάσιο ηταν έτοιμο τελος ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ!

Αλλα για τους λόγους που ειπα έφαγε ΑΚΥΡΟ!

Εσυ μιλας για εκεινο που δειξανε το καλοκαιρι....καμια σχεση με αυτο που ηταν να βγει στην αγορα για να φαει το 5970 (οπου και δεν μπορουσε μονο σε μεγαλες αναλυσεις)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να λέμε για ουρανοκατεβάσματα, αλλά να καταλάβουμε ΓΙΑΤΙ η 480 δεν ήταν όπως έπρεπε, και ο ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΣ λόγος ήταν η TSMC και όχι η nvidia. Απο τότε τα έλεγα. Τώρα αν θέλεις να μιλάμε για "ουρανοκατέβατες κάρτες" δεν έχω καμία αντίρρηση!

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Η καλύτερη θερμική συμπεριφορά του gf110 vs του gf100 πολύ λίγο είχε να κάνει με την TSMC και πολύ περισσότερο με τον ανασχεδιασμό/αναδιάταξη των leaky transistors / slow transistors και την εισαγωγή ενός 3ου είδους που έχει ιδιότητες και των 2. Αυτό ήταν και ο λόγος που τραβάει λιγότερο ρεύμα η κάρτα. Προφανώς για την "ψυχτότητα"¨του gf110 βάλε και το γεγονός ότι πρόσθεσαν και τη νέα ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα έχει φάει delay γιατί η nvidia περιμένει την 6990 και όχι γιατί δεν είναι έτοιμη.

Οι πρώτης γενιάς ήταν εκτός atx specs και το είχα πει και ΤΟΤΕ περί custom versions.

Δεν βγήκαν γιατί:

1. Το 480 έπαιζε στα ίσια το 5870.

2. Η nvidia ήξερε ήδη ότι σύντομα θα έχει ραφιναρισμένα fermi λόγω TSMC κυρίως, και θα μπορεί να την βγάλει με εντός atx specs.

Εσύ και ο csaris λέγατε ότι στα 40nm ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ DUAL FERMI. Ούτε προϋποθέσεις ούτε τίποτα, απλά δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Η καλύτερη θερμική συμπεριφορά του gf110 vs του gf100 πολύ λίγο είχε να κάνει με την TSMC και πολύ περισσότερο με τον ανασχεδιασμό/αναδιάταξη των leaky transistors / slow transistors και την εισαγωγή ενός 3ου είδους που έχει ιδιότητες και των 2. Αυτό ήταν και ο λόγος που τραβάει λιγότερο ρεύμα η κάρτα. Προφανώς για την "ψυχτότητα"¨του gf110 βάλε και το γεγονός ότι πρόσθεσαν και τη νέα ψύκτρα.

Για να αλλάξεις πράγματα στο chip που έχουν να κάνουν με ανασχεδιασμό, μιλάμε για νέα schematics και νέες μήτρες, κ.λ.π. Μιλάμε για πολύ χρόνο και μεγάλο κόστος.

Το chip είναι τόσο ίδιο με το παλιό που δεν άλλαξε καν revision.

Η αντικατάσταση high με low leakage transistors δεν έχει να κάνει με ανασχεδιασμό του chip αλλά μάλλον με διορθώσεις σε ένα έτοιμο μοτίβο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το νόημα. Δηλαδή εντάξει κάθεστε και τσακώνεστε για πράγματα που η nvidia ποτέ δεν θα αποκαλύψει - λέτε να δούμε τα σχέδια του chip να περιφέρονται στο διαδίκτυο; Μπορεί και να έχεις δίκιο ρε Candyman αλλά κάτσε πρώτα να πιάσουμε στα χέρια μας την κάρτα να δούμε τί κάνει. Κι αν τελικά η nvidia δεν την βγάλει ποτέ και προχωρήσει κατευθείαν στην επόμενη γενιά τί θα λες τότε; Ότι είχες δίκιο επί ενός προϊόντος που ποτέ δεν έφτασε στα ράφια;

Link to comment
Share on other sites

1. Τελος Σεπτεμβριου ετοιμο το dual fermi (2ΧGF104 full shaders) μαζι με το GF110 (Αλλιως A4 step)

2. Σκοπος να βγουνε και τα δυο αμεσα μεσα στον Νοεμβριο.

3. Προβλημα στην ΑΤΙ με τα Cayman και το Antilles παει για νεο ετος (τελος Οκτωβριου αυτα)

4. Νοεμβριο βγαινει το 580Gtx (με αυτα που ειπα εγω και που ο ιδιος σε τοσα ατομα τα ειπα στο athens digital week) και αναβαλει το dual vga λογο οτι η αποσταση του απο το 580gtx ηταν καπου 15-20% και δεν χτυπαγε το Antilles- Τρωει κοψιμο το Cayman απο ΑΤΙ (ο λόγος τα yields TSMC)

5. Cayman στη αγορά (Δεκέμβριος)...

6. Αntilles και Dual nvidia vga πανε για αρχες έτους!

σάπια νέα μας τα πλάσαρες σήμερα για φρέσκα! Με σκοπό να πάρεις το Μπλουζάκι!

Τέτοιο come back δεν το περίμενα ομολογουμένως...

Link to comment
Share on other sites

Sebastian είσαι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου.

Το τι είπες στο Athens Digital week δεν με απασχολεί καθόλου, και βασικά για μένα ως γεγονός δεν υφίσταται καν.

Το ποστ σου παραπάνω μιλάει στο 90% για τις ΑΤΙ και επίσης δεν με απασχολούν καθόλου.

Εγώ σου έλεγα από τον Ιούλιο πως το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη η κάρτα είναι έτοιμη. Εξήγησα παραπάνω γιατί η Nvidia έκανε ότι έκανε. Η κάρτα με το GF110 είναι έτοιμη εδώ και 1 μήνα περίπου αλλά έφαγε αναβολή λόγω στρατηγικής. Εσύ μας έλεγες άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Εσύ είσαι αυτός που αλλάζει κάθε φορά αυτά που λέει.

Γι'αυτό και δεν ασχολούμαι σοβαρά με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξεις πράγματα στο chip που έχουν να κάνουν με ανασχεδιασμό, μιλάμε για νέα schematics και νέες μήτρες, κ.λ.π. Μιλάμε για πολύ χρόνο και μεγάλο κόστος.

Το chip είναι τόσο ίδιο με το παλιό που δεν άλλαξε καν revision.

Η αντικατάσταση high με low leakage transistors δεν έχει να κάνει με ανασχεδιασμό του chip αλλά μάλλον με διορθώσεις σε ένα έτοιμο μοτίβο.

Συγχώρεσε με, αλλά δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Τι σχέση έχει το κατά το πόσο έχει αλλάξει το chip * από τη μετάβαση του gf100 στο gf110, με το ότι κατηγορείς την TSMC για την κακή θερμική συμπεριφορά του 1ου;

* ή ακόμα καλύτερα, πόσο "ίδιο" έχει μείνει

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσε με, αλλά δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Τι σχέση έχει το κατά το πόσο έχει αλλάξει το chip * από τη μετάβαση του gf100 στο gf110, με το ότι κατηγορείς την TSMC για την κακή θερμική συμπεριφορά του 1ου;

* ή ακόμα καλύτερα, πόσο "ίδιο" έχει μείνει

Έχω ήδη απαντήσει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Candyman δουλεύεις στην nvidia και λες ό,τι λες; Είσαι μέσα στο τμήμα παραγωγής και δοκιμών της εταιρίας; Σου είναι άγνωστο ότι εδώ και χρόνια όλες οι εταιρίες πετάνε κατά καιρούς και από μια μπούρδα για να μένουν στον αφρό; Ειλικρινά δεν μπορώ να σε καταλάβω. Ο καθένας λέει την άποψή του αλλά το κατά πόσο θα επαληθευθεί έγκειται στην στρατηγική της εταιρίας. Αν από το GF100 μεταπηδήσει στο GF120 τί θα λες μετά; Ότι έγιναν μικροαλλαγές; Εγώ ξέρω ότι αλλαγές κωδικού chip γίνονται όταν αλλάζει κάτι σημαντικό σε σχέση με αυτό το chip (πχ τροποποίηση του instruction set). Δεν γίνονται επειδή άλλαξαν transistors στο pcb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.