Jump to content



Καρτα στον φουρνο


Recommended Posts

Παιδιά μπορεί να κάνει κάποια δουλεία στον φούρνο αλλά μην ξεχνάμε ότι Πχ το chip την nvidia αντέχει μέχρι 200 βαθμούς δεν ισχύει το ίδιο και για τα υπόλοιπα υλικά ιδικά αυτά τα smd είναι διαολεμένα με το παραμικρό μπορεί να σου χαλάσουν ευκολη λιση είναι να αγοράσετε ένα πιστολακι ζεστού αέρα από τα είδη με σιδερικά που είναι πολύ πιο δυνατό από το πιστολακι μαλλιών να ντύσετε με αλουμινόχαρτο το pcb και να αφήσετε έξω μόνο το chip που θέλετε να ζεστάνετε φιλικά Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να κάνει κάποια δουλεία στον φούρνο αλλά μην ξεχνάμε ότι Πχ το chip την nvidia αντέχει μέχρι 200 βαθμούς δεν ισχύει το ίδιο και για τα υπόλοιπα υλικά ιδικά αυτά τα smd είναι διαολεμένα με το παραμικρό μπορεί να σου χαλάσουν ευκολη λιση είναι να αγοράσετε ένα πιστολακι ζεστού αέρα από τα είδη με σιδερικά που είναι πολύ πιο δυνατό από το πιστολακι μαλλιών να ντύσετε με αλουμινόχαρτο το pcb και να αφήσετε έξω μόνο το chip που θέλετε να ζεστάνετε φιλικά Θάνος

Quoted for truth.

Τουλάχιστον μήν γίνει ..μεγαλύτερη ζημιά αλλά στόχος το πονεμένο σημείο (πυρήνας/gpu)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συναρμολόγησα ενα παλιό λαπτοπ Acer αφου εβαλα τη μητρική του στο φούρνο για 8 λεπτα στους 200, κι αφου την τύλιξα με αλουμινόχαρτο (ειδικα τους πυκνωτές) και αφησα εκτεθειμένο το τσιπάκι της καρτας γραφικών.

Το λάπτοπ άνοιξε με κανένα πρόβλημα στα γραφικά του... Ο.ο Ενώ δεν άνοιγε καθόλου, το γνωστό logic board reflow προβλημα.

Εϊχε χαλάσει πριν ένα μήνα αφού άρχισε να τρεμοπαίζει η οθόνη και να χάνονται τα γραφικά έως που δεν ξανανοιξε, το πήγα σε 2 τεχνικούς, ο ένας είπε καρτα γραφικών και ''επισκευή'' με κόστος 120 ευρώ -_- και ο άλλος οτι κάτι φταίει στο κύκλωμα της μητρικής και... τα ρεύματά του :p και οτι είναι για πέταμα. Αποτέλεσμα πήρα καινούργιο λάπτοπ.

Έχοντας τπτ να χάσω έψησα τη μητρική. Και μόνο που ανοίγει για μένα είναι μεγάλη νίκη!!! Στο πέρας του χρόνου μπορεί να ενημερώσω την πορεία του. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να κάνει κάποια δουλεία στον φούρνο αλλά μην ξεχνάμε ότι Πχ το chip την nvidia αντέχει μέχρι 200 βαθμούς δεν ισχύει το ίδιο και για τα υπόλοιπα υλικά ιδικά αυτά τα smd είναι διαολεμένα με το παραμικρό μπορεί να σου χαλάσουν ευκολη λιση είναι να αγοράσετε ένα πιστολακι ζεστού αέρα από τα είδη με σιδερικά που είναι πολύ πιο δυνατό από το πιστολακι μαλλιών να ντύσετε με αλουμινόχαρτο το pcb και να αφήσετε έξω μόνο το chip που θέλετε να ζεστάνετε φιλικά Θάνος

Mια χαρα κανει και το απλο πιστολακι για μαλλια που ολοι εχουμε! Αν ειναι να παρουμε πιστολακι ζεστου αερα μονο γι αυτη τη δουλεια καλυτερα να παρουμε μια αλλη καρτα.

Απλο πιστολακι για μαλλια για 10-15 λεπτα αναλογα και το ποσο δυνατο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει δεν έχει 20€ το heat gun :)

οταν εχεις στο χερι σου ενα εξαρτημα το οποιο ανεβαζει 200+ βαθμους,θα προτεινα να μην αγορασεις ενα οποιο και οποιο heatgun αλλa ενα ποιοτικο.οχι της ταξης των 20 ευρω αλλα ουτε των 230 ευρω.φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις στο χερι σου ενα εξαρτημα το οποιο ανεβαζει 200+ βαθμους,θα προτεινα να μην αγορασεις ενα οποιο και οποιο heatgun αλλa ενα ποιοτικο.οχι της ταξης των 20 ευρω αλλα ουτε των 230 ευρω.φιλικα παντα

εγω έχω ενα φτηνό (δε θυμάμαι ποσο ακριβώς έκανε) που το πήρα απο το crazy sundays . κ sleeving έχω κάνει , κ έχω διπλώσει πλέξι και ότι άλλο να'ναι χωρίς κανένα πρόβλημα.:innocent:

rolocoroloco@, μην τη βάλεις στο φούρνο που μετά θα ψήσει φαγητό.

το υλικό κόλλησης (καλάι) περιέχει μόλυβδο=> καρκινογόνος του κερατά.

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Tool
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω όμως να έχει οριστικό αποτέλεσμα το φούρνισμα, 2 μητρικές laptop που έκανα εγώ και μια 8800gts αν και δουλέψανε αρχικά στην πορεία παρουσιάσανε το ίδιο πρόβλημα. Η μια απο τις δυο μητρικές laptop κράτησε για κανα 6μηνο όπου και με εντυπωσίασε, τα άλλα 2 στις 15 μέρες θέλανε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινη λυση ειναι ρε συ. Εγω εχω φτιαξει μια 8600 3-4 βδομαδες τωρα και παιζει μια χαρα. Οσο κρατησει, μετα αν δεν ξαναστρωσει με φουρνισμα θα δωσουμε 30€ για μια καινουρια και τελος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ την τύλιξα με αλουμινόχαρτο κι ούτε που μύρισε κάτι, και θα φάω σήμερα από αυτόν το φούρνο xD

Μάλλον δεν σε πρόλαβα, καλύτερα θα ήταν να καθάριζες τον φούρνο με ένα ήπιο καθαριστικό για φούρνους. Τα χημικά που απελευθερώνονται αιωρούνται λόγο υψηλών θερμοκρασιών και έπειτα προσκολλώνται στα τοιχώματα του φούρνου σου. Φοβάμαι ότι με το που θα τον ξαναζεστάνεις όλα αυτά θα αρχίσουν πάλι να "πετούν" στον θάλαμο με αποτέλεσμα να κάτσουν στα ωραία μπιφτεκάκια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Just a note.. Για όσους δεν έχουν διαθέσιμο φούρνο..(όπως εγώ π.χ. :p) με απόλυτη επιτυχία δοκίμασα να "βράσω στο ζουμί της" μια 9800gtx+ ενός φίλου που δεν πόσταρε καν.. Εκκίνηση χωρίς ψύκτρα, και λειτουργία για 7-8"από το σημείο που γινόταν ανυπόφορη η ζέστη στο δάχτυλο, και αμέσως ξεκίνησε κανονικά η κάρτα.. (το επανέλαβα άλλες τρεις φορές για να το "σιγουρέψω") και πλέον δουλεύει άψογα εδώ και μια εβδομάδα

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών έχει τον επεξεργαστή της από την κάτω πλευρά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν ζεσταθεί πάρα πολύ η κόλληση η GPU έχει την τάση να πέσει δηλαδή να απομακρυνθεί από την πλακέτα. Μου κάνει εντύπωση που έφτιαξε έτσι. Μπράβο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά μπορεί να κάνει κάποια δουλεία στον φούρνο αλλά μην ξεχνάμε ότι Πχ το chip την nvidia αντέχει μέχρι 200 βαθμούς δεν ισχύει το ίδιο και για τα υπόλοιπα υλικά ιδικά αυτά τα smd είναι διαολεμένα με το παραμικρό μπορεί να σου χαλάσουν ευκολη λιση είναι να αγοράσετε ένα πιστολακι ζεστού αέρα από τα είδη με σιδερικά που είναι πολύ πιο δυνατό από το πιστολακι μαλλιών να ντύσετε με αλουμινόχαρτο το pcb και να αφήσετε έξω μόνο το chip που θέλετε να ζεστάνετε φιλικά Θάνος

Για οποιον σκεφτετε κατι παρομοιο να τονισουμε οτι το pcb-κολληση λιωνει απο 179-180 το πολυ 190.

Πολλοι βλεπω οτι το βαζετε στους 200,δεν χρειαζεται λοιπον.

Μια βλαβη που προκαλει προβλημα στην καρτα μπορει να προερχετε απο οποιοδηποτε μερος της καρτας και ΟΧΙ αποκλειστικα απο τον πυρηνα-chip της,γιαυτο η καλυτερη λυση ειναι ο φουρνος ο οποιος ζεσταινει ομοιομορφα ολοκληρη την πλακετα και οχι ενα συγκεκριμενο σημειο της οπως το πιστολακι η το θερμοπιστολο.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.