Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Βγήκα με μία φίλη μου σήμερα και κατέβηκα κέντρο με το λεωφορείο, όπως πάντα.

Ενώ αυτή ξόδεψε 200-300 ευρώ για ρούχα ψωνίζοντας εγώ θυμόμουν τη διαδρομή με το λεωφορείο.

Και λέω... κοίτα να δεις άλλοι τα σκορπάνε σε ανούσια πράγματα και άλλοι δεν έχουν να φάνε.

Ευτυχώς έκλειναν 3 τα μαγαζιά και δεν χρειάστηκε να το υποστώ για πολύ ώρα ακόμη.

Εκτός αυτών, με τα σημερινά δεδομένα κι ένας εργαζόμενος αναγκάζεται να κινδυνεύει να γίνει φτωχός. :...:

Link to comment
Share on other sites

Αποχή από τα ταξίδια για 40 ημέρες συνιστούν οι γιατροί στον Αντ.Σαμαρά

in.gr - Αποχή από τα ταξίδια για 40 ημέρες συνιστούν οι γιατροί στον Αντ.Σαμαρά - Ειδήσεις - Ελλάδα :flag:

EDIT:

Cyprus to Take Over European Presidency

H ιστορία αρχίζει να μου θυμίζει την εποχή που ο Παππανδρέου Ανδρέας ήτανε στο Ωνάσειο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην ιδεα οτι ολοι οι ελληνες θα εχουνε ενα οπλο δε μου καθεται καλα.

Που ξερω εγω οτι για ψιλου πηδημα δεν θα του γυρισει του αλλου να σκοτωσει κανεναν. (παραδειγμα εδω η κρητη και ΗΠΑ)

Δηλαδη πιστευεις οτι η μοναδικη λυση ειναι αυτη ? οχι φιλε μου ας κανει καλυτερα τη δουλεια της η αστυνομια, σκοπος της ειναι να προστατευει τους πολίτες

κοίτα, και εγώ δεν έχω όπλο γιατί τα απεχθάνομαι περισσότερο από εσένα. Αυτό όμως δεν μπορεί να με κάνει να παραβλέπω γεγονότα. Τα γεγονότα λένε πως δεν μπορούμε να είμαστε ασφαλείς ούτε μέσα στο σπίτι μας (εκτός βεβαίως βεβαίως από κάποιους ''ανθρωπιστές'', που όντας κάτοικοι εκάλης, ψυχικού, και κηφισιάς είναι στην κοσμάρα τους, αλλά χτίζουν τρίμετρες μάντρες και σπέρνουν σεκιουριτάδες και συναγερμούς μη τυχών και ξυπνήσουν απο τον ανθρωπιστικό τους ύπνο)

λες ''Που ξερω εγω οτι για ψιλου πηδημα δεν θα του γυρισει του αλλου να σκοτωσει κανεναν.'' ΟΚ λοιπόν να κηρύξουμε παράνομα και τα κουζινομάχαιρα. Γιατί που να ξέρω και εγώ .....

Ωστόσο μέχρι να επιτρέψουν στην αστυνομία να κάνει σωστά τη δουλεία της, εμένα θα μου επιτρέψεις να λάβω τα μέτρα μου. Όσο και αν μου είναι δυσάρεστο.

Link to comment
Share on other sites

Οι κουβέντες για πολιτοφυλακές είναι λίγο υπερβολικές. Κάποιοι "πολιτοφύλακες" τείνουν να αναπτύσσουν ιδιάζουσες συμπεριφορές και να παρερμηνεύουν τον κοινωνικό ρόλο που πρέπει να επιτελούν (βλ. τον τύπο που πήρε από πίσω τον μαύρο πιτσιρικά και του τίναξε τα μυαλά στον αέρα). Πριν φτάσουμε στις ένοπλες περιπολίες, υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος να περιοριστούν οι εγκληματικές συμπεριφορές. Έχει αποδειχτεί ότι ιδιαίτερα συνεκτικές κοινότητες έχουν σημαντικά χαμηλότερα ποσοστά παραβατικότητας. Ο διαρρήκτης θα το ξανασκεφτεί αν νομίζει ότι θα τον αντιληφθούν και ο πορτοφολάς θα πάει αλλού αν φοβάται ότι θα τον καταδιώξουν και θα τον συλλάβουν.

Απ'την άλλη, αν αυτό δεν φτάνει για να τους αποτρέψει και κατέληγα να βρίσκομαι με έναν ένοπλο διαρρήκτη τετ-α-τετ μέσα στο σπίτι μου, θα ήθελα να έχω τα μέσα, το σθένος και την εκπαίδευση να μην τον αφήσω να ξαναβγεί όρθιος από κει. Και μετά βέβαια να μπορώ να κοιμηθώ...

Link to comment
Share on other sites

Οι κουβέντες για πολιτοφυλακές είναι λίγο υπερβολικές. Κάποιοι "πολιτοφύλακες" τείνουν να αναπτύσσουν ιδιάζουσες συμπεριφορές και να παρερμηνεύουν τον κοινωνικό ρόλο που πρέπει να επιτελούν (βλ. τον τύπο που πήρε από πίσω τον μαύρο πιτσιρικά και του τίναξε τα μυαλά στον αέρα). Πριν φτάσουμε στις ένοπλες περιπολίες, υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος να περιοριστούν οι εγκληματικές συμπεριφορές. Έχει αποδειχτεί ότι ιδιαίτερα συνεκτικές κοινότητες έχουν σημαντικά χαμηλότερα ποσοστά παραβατικότητας. Ο διαρρήκτης θα το ξανασκεφτεί αν νομίζει ότι θα τον αντιληφθούν και ο πορτοφολάς θα πάει αλλού αν φοβάται ότι θα τον καταδιώξουν και θα τον συλλάβουν.

Απ'την άλλη, αν αυτό δεν φτάνει για να τους αποτρέψει και κατέληγα να βρίσκομαι με έναν ένοπλο διαρρήκτη τετ-α-τετ μέσα στο σπίτι μου, θα ήθελα να έχω τα μέσα, το σθένος και την εκπαίδευση να μην τον αφήσω να ξαναβγεί όρθιος από κει. Και μετά βέβαια να μπορώ να κοιμηθώ...

Δεν είναι απαραίτητο όταν μιλάμε για πολιτοφυλακή, αμέσως να την ταυτίζουμε με τη ''σκληρή'' εικόνα που παρουσιάζουν οι minutemen στο αμέρικα. Αλλά αν σε μια κοινότητα -έννοια που οφείλεις να παραδεχθείς πως στην Αθήνα έχει πάει περίπατο- υπάρχουνε στενές σχέσεις μεταξύ των κατοίκων, το να εντοπίσεις κάποιον να κόβει βόλτες γύρω από το σπίτι του γείτονά σου και να του μπήξεις μια φωνή (εφόσον αυτό αρκέσει), Ε δεν το βρίσκω και εγκληματικό. Ακριβώς όπως το περιγράφεις και εσύ πιο πάνω δηλαδή.

Όσον αφορά το ενδεχόμενο να ζήσεις μια τέτοια σκηνή, και ανάλογα με το τι έχεις να υπερασπιστείς, δυστυχώς είσαι χαμένος από χέρι. Το κακό που θα προξενηθεί από τον εισβολέα σε κάθε περίπτωση είναι τεράστιο. Οπότε πράττεις κατά συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

να μην τον αφήσω να ξαναβγεί όρθιος από κει. Και μετά βέβαια να μπορώ να κοιμηθώ...

Εχεις 2 επιλογές, ειτε τον σκοτώνεις ειτε οχι, και ναι δεν τον τραυματίζεις.( υπάρχει και η 3η επιλογη να τον αφοπλίσεις και να τον αλυσοδέσεις μεχρι να ερθει η αστυνομία υπο την απειλη του οπλου αλλα οκ το ξεχναμε εκτος αν εισαι ο bruce lee :p)

Ο λόγος ειναι απλος,ο νεκρός δε μπορει να υπερασπιστεί τον εαυτό του στο δικαστήριο και μάλλον θα τη βγάλεις καθαρή "υπο καθεστώς " πολιτοφυλακής.

Αμα μπορέσεις να κοιμηθείς μετα δε ξερω, σίγουρα θα ειναι καπως δυσκολο φαντάζομαι σε καποιον average joe ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κατά της οπλοφορίας αλλά εάν , λέω εάν μπει κάποιος στο σπίτι μου με σκοπό να βλάψει εμένα , τον γιο μου ή την γυναίκα μου, μπορώ να πω ότι αυτά που έκανε ο Pinhead , από την ταινία Hellraiser, θα είναι παιδική χαρά μπροστά σε αυτά που θα προβώ εγώ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι κάθετος σε αυτό και δεν πιστεύω σε τύψεις κτλπ,προτιμώ να τον γδάρω ζωντανό από το να βιάσει το παιδί μου ή την γυναίκα μου μπροστά στα μάτια μου.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε μια βόλτα από Στυλίδα και προς τα χωριά μας εκεί από όπου είμαι, καθίστε λίγο καιρό, μάθετε τους ανθρώπους και πείτε μου μετά αν πρέπει ή όχι ο Γκλέτσος να δώσει όπλα στους Στυλιδιώτες. Με τα μυαλά που έχουν, ούτε νεροπίστολο.

Άλλο να έχουμε κατιτίς για άμυνα στο σπίτι και άλλο να βγαίνουν 50 άμυαλοι στον δρόμο με όπλα.

Πάντως για άμυνα δοκιμάστε και κανένα σπρέυ.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κατά της οπλοφορίας αλλά εάν , λέω εάν μπει κάποιος στο σπίτι μου με σκοπό να βλάψει εμένα , τον γιο μου ή την γυναίκα μου, μπορώ να πω ότι αυτά που έκανε ο Pinhead , από την ταινία Hellraiser, θα είναι παιδική χαρά μπροστά σε αυτά που θα προβώ εγώ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι κάθετος σε αυτό και δεν πιστεύω σε τύψεις κτλπ,προτιμώ να τον γδάρω ζωντανό από το να βιάσει το παιδί μου ή την γυναίκα μου μπροστά στα μάτια μου.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι σκέφτοντε έτσι, αλλά αυτό προυποθέτει πάντα να έχουμε εμείς το πάνω χέρι. Σκεφτόμαστε την θετική περίπτωση όπου θα δούμε (και θα επιτεθούμε) εμείς πρώτοι τον κλέφτη.

Αν ξυπνήσεις και δεις όχι έναν, αλλά 3 τύπους στο σπίτι σου, ο ένας να σε σημαδευει με όπλο και οι άλλοι να ψάχνουν, δεν νομίζω ότι εσύ ή κάποιος από εμάς θα αντιδράσει.

Δύο παλικάρια δεν κατέβηκαν πριν 3-4 βδομάδες να δούνε τι έπαιζε με το αυτοκίνητο τους και τους γάζωσαν οι κλέφτες? Σκοτώνοντας τον έναν, στέλνοντας τον άλλον στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.