Jump to content



how to make a render farm


tyfeonas

Recommended Posts

απλα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος με ποιον τροπο ενωνουν επεξεργαστικα πολλους υπολογιστες ωστε να δημιουργησουν render farms.

αυτο μπορει να γινει μονο σε mac?

μπορει να εκμεταλευτει μονο σε επεξεργασια render?

πως ακριβως ενωνουν τα pc?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ξέρω για το 3Dstudio αρκεί ένα δίκτυο και από κει και πέρα ρυθμίζεται ο renderer στο pc με το scene, να μοιράζει την εργασία του rendering σε επιλεγμένους υπολογιστές του δικτύου. Αυτα στε επίπεδα ενός γραφείου, τώρα για μεγάλες παραγωγές φαντάζομαι παίζει πολύ unix ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Στα ερευνητικά κέντρα ( Research Centres ) νομίζω πως τα PC δικτυώνονται με Fibre.

Αυτο ειναι δεδομενο??? Για τα Fibre εννοω?? Εχεις παει σε καποιο???

Ρωταω γιατι με ενδιαφερει αμεσα λογω του οτι προκειται να στησουμε και στην δουλεια μου ενα ιδιο συστημα. Καποια λινκς????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα κατά νου:

http://www.ucs.uwa.edu.au/web/tech/network/optical_fibre_network

Επίσης fibre networking έχουν και σε ένα ερευνητικό κέντρο στις Η.Π.Α. που σχετίζεται με το Internet ( ανάπτυξη του Internet )

Και σε διάφορα άλλα κέντρα έχουν fibre.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω την επεξεργαστικη ικανοτητα ολων των pc την χρησημοποιει σαν ενα pc?

και εαν ναι αυτο το εκμεταλευαιται το εκαστοτε προγραμμα η γινεται μεσω του λειτουργικου?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μεσω του λειτουργικου. Στην ουσια μια εργασια που προκειται να κανει ενα PC, την διαχωριζει σε π.χ. 5 επι μερους κομματια και τα δινει στα υπολοιπα που ειναι συνδεμενα μεταξυ τους για να κανουν το καθενα το κομματι του. Μολις τελειωσουν ολα ζητα τα αποτελεσματα και τα "ενωνει" μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Jax.

Σπάει την διαδικασία υπολογισμού σε ανάλογα κομμάτια , και αφού ολοκληρωθούν , τα εννώνει.

Υ.Γ. Αυτό βοηθάει πολύ π.χ. όταν χρησιμοποιούμε έναν .ZIP Password Cracker , και ψάχνουμε να βρούμε έναν μεγάλο , και δύσκολο κωδικό. , κλπ , κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Αυτό που είπε ο Jax.

Σπάει την διαδικασία υπολογισμού σε ανάλογα κομμάτια , και αφού ολοκληρωθούν , τα εννώνει.

Υ.Γ. Αυτό βοηθάει πολύ π.χ. όταν χρησιμοποιούμε έναν .ZIP Password Cracker , και ψάχνουμε να βρούμε έναν μεγάλο , και δύσκολο κωδικό. , κλπ , κλπ

Μάλλον δεν ενδιαφέρει να σπάσεις κωδικούς αλλά μάλλον να κάνεις γενικά δουλειές που κανονικά με ένα pc θα έκανες μέρες ή και βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται.

Σαν παράδειγμα έφερα το Password Retrieval ( έχω pass που για να σπάσει με έναν Athlon FX-51 , θέλει 68 χρόνια [ και υπάρχουν και ακόμη δυσκολότεροι... ] ]

Γενικώς αξιοποιείς όλους τους υπολογιστές για μια διαδικασία , που θα χρησιμοποιούσες μόνο ένα PC , κερδίζοντας βέβαια πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

τελευταια ερωτηση (μαλλον)

μπορει να γινει και αναμεσα σε 2 pc η πρεπει ο ενας να δουλευει σαν κεντρικος και οι υπολοιποι (απο 2 και πανω) κανουν την επεξεργασια?

Link to comment
Share on other sites

αν δε με απατα η μνημη μου, το 3Dstudio, οταν κανει rendering μοιραζει το καθε frame σε κανε ενα απο τα πισι. ο σερβερ στο τελος τα ενωνει και κανει το βιντεο.

google it

Advices on a small renderfarm

Computing Clusters

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αν δε με απατα η μνημη μου, το 3Dstudio, οταν κανει rendering μοιραζει το καθε frame σε κανε ενα απο τα πισι. ο σερβερ στο τελος τα ενωνει και κανει το βιντεο.

Nαι ετσι ειναι στην περίπτωση του animation που το προϊόν είναι βίντεο, όμως στην περίπτωση που κανεις ρεντερ και το προϊόν είναι αρχείο είκονας (π.χ. ένα jpeg) το 3dstudio σπάει τμήματα της εργασίας στους επιμέρους υπολογιστές. Μάλιστα πρέπει όλοι να έχουν εγκατεστημένο ένα application του προγράμματος (τον renderer) και όχι απαραίτητα όλο το 3dstudio , άρα και μικρότερο κόστος σε άδειες εγκαταστασης software κτλ. Όσο για οπτικές ίνες θα ήταν άχρηστες στο συγκεκριμένο setup. Ενα λανακι 10-100ΜΒps καλύπτει τις ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7 [Σήμερα, στις 00:02]

tyfeona τι ακριβώς θες να κάνεις ? Για κάθε δουλειά και πρόγραμμα υπάρχει διαφορετικός τρόπος .

δεν θελω να φτιαξω κατι .

απλα ηθελα να μαθω πως περιπου δουλευουν τα συγκεκριμενα συστηματα και πως εκμεταλευονται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.