Jump to content



Περί θέματος Προσφορών


Chosen

Recommended Posts

Μήπως να κόψουμε λίγο τα newsletters προσφορών; Το thread δεν δημιουργήθηκε για τις -10% κλασικές εβδομαδιαίες προσφορές των μαγαζιών, αλλά για τις "omg σ'αυτή την τιμή όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε" προσφορές :)

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη κύριε admin αλλά OMG 70% off και απόθεμα συνήθως δεν συμβαδίζουν, γιατί κάτι τέτοιο ζητάτε

By Astrolabos

Διευκρίνησεις:

i. Οι προσφορές του πλαισίου "μόνο στο κατάστημα" δε γίνονται δεκτές σε αυτό το θέμα μιας και αυτό που ψάχνουμε είναι προσφορές με απόθεμα δεκάδων τεμαχίων και διαθέσιμο online.

ii. Προσφορές του στυλ γίνετε fan στο facebook, myspace, hi5 κτλ και θα δικαιούστε χαμηλότερη τιμή, πάλι δεν γίνονται δεκτές.

συνήθως είναι κάτι χωρίς link και όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε :fist:

Link to comment
Share on other sites

@Chosen Και συ έχεις κάνει ποστς με προσφορές από το εξωτερικό που - αν δεν κάνω λάθος - είναι αμφίβολο κατά πόσο είναι προσφορές με τα μεταφορικά ή κατά πόσο στέλνουν Ελλάδα. Από εκεί και πέρα όπως είπε και ο junior πολλές προσφορές τύπου "wow" είναι και τύπου "δεν υπάρχει" το προϊόν, όχι η τιμή..

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη κύριε admin αλλά OMG 70% off και απόθεμα συνήθως δεν συμβαδίζουν, γιατί κάτι τέτοιο ζητάτε

Δεν "ζητάμε" τίποτα, είπαμε να μοιραζόμαστε τις δυνατές προσφορές, χωρίς να απλά να ποστάρουμε το κατά 3-5 ευρώ φτηνότερο προϊόν στο skroutz. Δε μίλησα ούτε για 70% off ούτε για αποθέματα. Το "70% off" είναι το άλλο άκρο του "3 ευρώ φτηνότερο στο skroutz" ενώ το μακρύ θέμα του αποθέματος (ή της έλλειψης αυτού) ταιριάζει περισσότερο εδώ.

@Chosen Και συ έχεις κάνει ποστς με προσφορές από το εξωτερικό που - αν δεν κάνω λάθος - είναι αμφίβολο κατά πόσο είναι προσφορές με τα μεταφορικά ή κατά πόσο στέλνουν Ελλάδα. Από εκεί και πέρα όπως είπε και ο junior πολλές προσφορές τύπου "wow" είναι και τύπου "δεν υπάρχει" το προϊόν, όχι η τιμή..

Όταν ποστάρω προσφορές από μαγαζιά που δεν στέλνουν Ελλάδα, το γνωστοποιώ στο ποστ. Όταν ποστάρω προϊόντα από το "Ελληνικό" Pixmania, δε με απασχολούν τα μεταφορικά γιατί είναι μαγαζί που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα και όποιος ενδιαφέρεται να μάθει πόσο βγαίνουν τα μεταφορικά και αν αξίζει να ψωνίσει ένα πράγμα μόνο ή να στήσει ολόκληρο μηχάνημα από κει, αποφασίζει μόνος του.

Παραδείγματα +

* Όταν παντού κάνει 150-220 ευρώ και εδώ το βρίσκεις 100

* Όταν παντού κάνει 10-15 ευρώ και εδώ το βρίσκεις 2.99

* "Ο Ζωντόβολος στην Κηφισίας έχει ένα ράφι εξωτερικούς δίσκους 1Tb στα 3.5 ευρώ έκαστος" (χωρίς link, προσφορά δεν είναι; )

* "Το Ιτσόπ σκοτώνει αυτή τη βδομάδα καινούριες οθόνες στη μισή τιμή"

Παραδείγματα -

* Όταν παντού κάνει 150-220 ευρώ και εδώ το βρίσκεις 140

* Όταν παντού κάνει 10-15 ευρώ και εδώ το βρίσκεις 8.5

* "Το Κλαίσιο στην Καλαμαριά έχει μια μεταχειρισμένη μητρική με βαζελίνες και χωρίς παρελκόμενα στα 3 ευρώ ή ένα πακετάκι γαριδάκια"

* "Ο Γερανός στην Τσιμισκή έβγαλε newsletter με 15 κινητά με τις κλασικές όχι-και-συνταρακτικές εκπτώσεις ρουτίνας"

Καταλάβατε τώρα την διαφορά μεταξύ του "βρήκα λαβράκι" και του "προμοτάρω το spam-email που μου έστειλε το τάδε μαγαζί";

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μας χαλανε και οι μικρες προσφορες απο newsletters. Τι πειραζουν δηλαδη αυτα τα post;

Μπορει εγω να εχω στην ακρη του μυαλου μου να αγορασω αυτο που κανει 150€, γιατι να μην το παρω 130-140€;

Το καλυτερο θα ηταν αυτα τα θεματα να μεινουν καθαρα απο ασχετα με προσφορες post, και ο καθενας κρινει αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

@Chosen: Θα έλεγα πως πέρα από τις ακραίες περιπτώσεις που δίνεις, το δύσκολο είναι να οριοθετήσει κανείς το πότε κάτι αποτελεί πραγματική προσφορά ή όχι, κάτι που πιστεύω πως είναι και υποκειμενικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι να μην προωθούμε άθελά μας τις διαφημίσεις και την πολιτική των μαγαζιών.

Είμαι υπέρ του να μην ανεβαίνουν τακτικά νέα αλλά μόνο οι καβαντζες.

Εκτός κι αν λέμε για ένα newsletter του novatech στο οποίο διαφημίζει τρελές τιμές απο .. ssd !

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου πως σε αυτους τους δυσκολους καιρους που περναμε ολοι μας ακομα και το 1€ εχει νοημα ! Δε θα με χαλουσε ακομα και αν αντι να "σφιγγονταν" το thread των προσφορων να "πλαδαρωνε" ακομα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Όταν ποστάρω προσφορές από μαγαζιά που δεν στέλνουν Ελλάδα, το γνωστοποιώ στο ποστ. Όταν ποστάρω προϊόντα από το "Ελληνικό" Pixmania, δε με απασχολούν τα μεταφορικά γιατί είναι μαγαζί που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα και όποιος ενδιαφέρεται να μάθει πόσο βγαίνουν τα μεταφορικά και αν αξίζει να ψωνίσει ένα πράγμα μόνο ή να στήσει ολόκληρο μηχάνημα από κει, αποφασίζει μόνος του.

Μα το ίδιο θα μπορούσα να σου απαντήσω και εγώ. Στο τελευταίο newsletter που έδωσα ανέφερα ότι οι τιμές δεν είναι κατ' ανάγκη καλές. Επίσης όπως και εσύ αν ποτέ τύχει και ποστάρω κάποιο newsletter δεν με απασχολεί να ψάξω όλες τις προσφορές στο newsletter για να δω αν είναι τρελές ευκαιρίες ή απλά καλές τιμές αλλά όποιος ενδιαφέρεται για κάποιο από τα αναγραφόμενα προϊόντα μπορεί να το ψάξει και να αποφασίσει μόνος του ποιο ή ποια προϊόντα τον ενδιαφέρει/συμφέρει να αγοράσει από εκεί.

Και τα newsletters έχουν την αξία τους. Δεν είναι απλά "ποστάρω ένα προϊόν με την χαμηλότερη τιμή κατά 0.99€ στο skroutz".

Κατάλογοι και newsletters έχουν πολλά προϊόντα, ενδιαφέρουν πιθανόν πολύ περισσότερο κόσμο και αν οι τιμές είναι καλές και όχι κοροϊδία ωφελούν και πολύ περισσότερο κόσμο από ότι μια μεμονωμένη προσφορά σε κάποιο προϊόν αμφιβόλου διαθεσιμότητας.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεστε διευκρινήσεις για ένα τόσο απλό θέμα. Μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε και δω παραδείγματα μασημένη-τροφή.

Το σχόλιο αυτό δεν χρειαζόταν. Δεν τρώμε κουτόχορτο όσοι τα βλέπουμε ολίγον διαφορετικά ή έστω όχι από την δική σου οπτική. Άμα είναι να ζητάμε και συγνώμη όταν ποστάρουμε με στόχο να βοηθήσουμε και μάλιστα αγνώστους να γλυτώσουν 1, 2, 10€ χωρίς προσωπικά να έχουμε κάποιο όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω. Δε σας πιάνει μια ανυπομονησία όταν σας έρχεται νέα απάντηση από το θέμα των προσφορών; Δεν ξενερώνετε όταν βλέπετε ότι έχει ποσταριστεί το ίδιο ακριβώς newsletter το οποίο λάβατε πριν από 5 λεπτά; Από την άλλη. Τρέχεις να γλιτώσεις 5 € στην αξία ενός πράγματος το οποίο θέλεις να αγοράσεις; Θέλεις να αγοράσεις; Ή λες ας το αγοράσεις επειδή είναι σε προσφορα; Και είναι θέμα ζωής και θανάτου να το βρείς 5€ φθηνότερα; Τότε φίλε μου καλύτερα να μην το αγοράσεις και να φυλάξεις τα χρήματά σου για κάτι άλλο.

Γνώμη μου οι προσφορές πρέπει να είναι προσφορές, ότι αναπαραγωγή newsletters καταστημάτων. Αν θέλει κάποιος ας κάνει ένα θέμα με όλα τα newsletter που κυκλοφορούν, έτσι ώστε όποιος θέλει να γραφτεί.

To θέμα των προσφορών, μπορεί να γίνει εργαλείο υπέρ μας έτσι ώστε κάποια μαγαζιά να ρίχνουν τη τιμή για να "διαφημιστούν" μέσα από το θέμα αυτό. Δείτε τις δυνατότητες που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω. Δε σας πιάνει μια ανυπομονησία όταν σας έρχεται νέα απάντηση από το θέμα των προσφορών; Δεν ξενερώνετε όταν βλέπετε ότι έχει ποσταριστεί το ίδιο ακριβώς newsletter το οποίο λάβατε πριν από 5 λεπτά; Από την άλλη. Τρέχεις να γλιτώσεις 5 € στην αξία ενός πράγματος το οποίο θέλεις να αγοράσεις; Θέλεις να αγοράσεις; Ή λες ας το αγοράσεις επειδή είναι σε προσφορα; Και είναι θέμα ζωής και θανάτου να το βρείς 5€ φθηνότερα; Τότε φίλε μου καλύτερα να μην το αγοράσεις και να φυλάξεις τα χρήματά σου για κάτι άλλο.

Γνώμη μου οι προσφορές πρέπει να είναι προσφορές, ότι αναπαραγωγή newsletters καταστημάτων. Αν θέλει κάποιος ας κάνει ένα θέμα με όλα τα newsletter που κυκλοφορούν, έτσι ώστε όποιος θέλει να γραφτεί.

To θέμα των προσφορών, μπορεί να γίνει εργαλείο υπέρ μας έτσι ώστε κάποια μαγαζιά να ρίχνουν τη τιμή για να "διαφημιστούν" μέσα από το θέμα αυτό. Δείτε τις δυνατότητες που υπάρχουν.

Αν υπάρχει κάτι που με ξενερώνει είναι όταν βλέπω προσφορές από εξωτερικό μιας και ακόμα -δυστυχώς αν προτιμάτε- επιμένω Ελλάδα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρει άλλους.

Βασικά εμένα δεν με ξενερώνει να βλέπω newsletters που έχω ήδη λάβει. Μάλιστα το ποιο πάνω (στο άλλο thread) του Πλαισίου δεν μου ήρθε ποτέ, το getitnow μου έρχεται μεσημέρι, απόγευμα ή και καθόλου.

Προσωπικά δεν κάνω refresh στο lab με την ελπίδα κάποιος να ποστάρει στο συγκεκριμένο θέμα και νομίζω είναι λίγο υπερβολικό να πιστεύουμε ότι υπάρχει πολύς κόσμος που τον πιάνει ταχυκαρδία όταν δει το θέμα στα μη αναγνωσμένα (ελπίζω να μην φανεί "κάπως" το στυλ της τελευταίας φράσης - δεν ποστάρω με τέτοιο... πνεύμα).

Τώρα αν σκοπεύω να αγοράσω κάτι και ενημερωθώ ότι υπάρχει αλλού 5€ φτηνότερα γιατί να μην το προτιμήσω; Οι σπατάλες συνήθως είναι πολλές και μικρές όχι λίγες και μεγάλες.

Όλη η αναφορά σου στο αν θέλει κάποιος ή όχι να αγοράσει κάτι νομίζω θέτει θέμα για την ύπαρξη αυτού καθαυτού του thread και όχι του τι ποστάρεται.

Το bold είναι εξαιρετική ιδέα κατά την γνώμη μου και απορώ που δεν το σκέφτηκε κανείς νωρίτερα.

Όσον αφορά το τελευταίο (δεν άφησα τίποτα ασχολίαστο, ίσως να με μπανάρετε για μερικές ώρες???) πιστεύω ότι οι μικρές προσφορές είναι καλύτερο εργαλείο για την ενίσχυση του ανταγωνισμού από ότι κράχτες αμφιβόλου διαθεσιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τους κράχτες είναι ότι δεν μπορούν να τους χρησιμοποιήσουν όλοι. Μεγάλα μαγαζιά που διατηρούν μια δόση σοβαρότητας -διότι το αγαπημένο μου μαγαζάκι την έχει χάσει αυτή την περίοδο- μπορούν να βάζουν κράχτες με 50,100+ διαθέσιμα τεμάχια. Μικρά μαγαζάκια πιθανόν δεν θα έχουν διαθεσιμότητα άνω των 5-10 τεμαχίων οπότε το πιθανότερο είναι να καταλήγουν, ίσως και αδίκως, στις πλαστές προσφορές. Διότι στα πόσα τεμάχια δεν θα είναι ένας κράχτης πλαστή προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.