Jump to content



DELL U2311H Μικρά μυστικά - Εντυπώσεις


Recommended Posts

Να σε καλα H4ckerman ..

Φωτεινότητα - αντίθεση , μου κάθετε καλύτερα το 30 - 65 .

Τώρα για την χρήση wide πλήρη ανάλυση, δεν μου κάθεται καλά, γιατί όλα τα προγράμματα επεξεργασίας γραφικών , κάνουν stretch - τανιούνται και δεν βλέπεις σωστά τα γραφικά.

Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τη δεύτερη φορά που θα χρειαστεί να διαγράψω ειρωνικά, και άσχετα μηνύματα, θα χρειαστεί να ρίξω και thread bans.

Εάν θεωρείτε ότι παρέλειψε κάτι ή ότι έκανε κάτι λάθος ο overvolt [ή ο οποιοσδήποτε χρήστης γράφει ένα ποστ στο φόρουμ], μπορείτε να του το προτείνετε όμορφα. Εάν σας φαίνεται υπερβολική η παρουσίαση, μπορείτε να την αγνοήσετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα με τις μεγάλες CRT έδιναν προγράμματα που χώριζαν την οθόνη σε τομείς , ώστε τα παράθυρα από τα προγράμματα να καταλαμβάνουν συγκεκριμένο χώρο στην επιφάνεια της οθόνης.

Κάτι τέτοιο ίσως μου χρησίμευε σήμερα .

Όποιος έχει κανένα σχετικό λινκ ας το βάλει.

Για το θέμα Calibration , και οι δυο αυτές πήγες δίνουν ρυθμίσεις . (Review + ρυθμίσεις)

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1275291737

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2311h.htm

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μια είδηση για τα βαθιά νερά .. :)

Πως μπαίνετε μέσα στο Service menu .. ( έστω και από περιέργεια )

Είναι δυο οι τρόποι , στην πρώτη περίπτωση βλέπουμε τα πάντα όλα .

Στην δεύτερη το πόσες ώρες έχει δουλέψει η οθόνη.

Εναλλακτικά θα δουμε την μπλε οθόνη στην αριστερή γωνιά ,

και στην δεύτερη περίπτωση την μαύρη οθόνη στο κέντρο ..

servicemenu1.jpg

servicemenu2.jpg

Οδηγίες :

1) Turn off the monitor, hold down the 1st and 2nd monitor buttons (i.e. top two) and turn the monitor on. When the screen is on, release the two buttons and press the top button, you'll get a blue factory menu. To exit from the menu just turn the monitor off and on again.

2) You can also see how long the backlight has been on by turning off the monitor, press and hold the 1st and 3rd monitor buttons, turn the monitor on and then releasing the buttons you were holding down. Again, to exit from that menu, just turn the monitor off and on again.

Έγινε επεξεργασία από overvolt
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στη U2410 που το δοκιμασα δν πιανει...

Μηπως κανω κανενα λαθος... :smoke:

Επειδη δν τα παω καλα με τα αγγλικα μηπως να το εξηγουσες καλυτερα... ?:T:

Edit: Το βρηκα σ εμας ειναι το δευτερο κ το τεταρτο κουμπακι απο τη κορυφη.....

Έγινε επεξεργασία από BIGJOHN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε μεγάλε Γιάννη ,

πως να γνωρίζω εάν τα μυστικά μενού της 2311Η πιάνουν και αλλού ? :)

Χάρηκα που βρήκες την λύση .

Έγινε επεξεργασία από overvolt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές η οθονίτσα. Τώρα ως προς τα περί εγγύησης Dell, θα σου δώσω μερικά hints:

1. Οι οθόνες Dell εώς 23 ίντσες δεν φέρουν Service Tag αλλά μόνο Serial Number. Από 24 ίντσες και άνω, έχουν κανονικά Service Tag.

2. Οι οθόνες >24" καλύπτονται από την εγγύησή τους, δίνοντας στο τηλέφωνο το Service Tag τους.

3. Οι οθόνες <23" ασχέτως αν έχουν πουληθεί με ή χωρίς υπολογιστή, καλύπτονται μια χαρά από την δική τους εγγύηση. Στο τμήμα υποστήριξης Dell αντί για το Service Tag δίνεις τον αριθμό παραγγελίας και τον σειριακό αριθμό της οθόνης, αριθμούς που απλόχερα μας χάρισες :)

Τώρα το τι μπορεί να κάνει κανείς με τον αριθμό παραγγελίας και το serial number, είναι μεγάλο θέμα. Κατ'αρχάς οι υπάλληλοι της Dell στο τηλέφωνο δεν έχουν τηλεπαθητικές ικανότητες: θα σε ρωτήσουν τα στοιχεία και αν είναι σωστά και είσαι εκτός εγγύησης, σου στέλνουνε courier για να στην αλλάξουν.

Που σημαίνει ότι με τα στοιχεία που δίνεις π.χ. εδώ:

ΧΧΧΧ://img16.imageshack.ΧΧ/img16/5952/delllabel1.XXX

και εδώ

ΧΧΧΧ://img211.imageshack.ΧΧ/img211/7214/monitorspec1.ΧΧΧ

(άλλαξα την ονομασία των αρχείων για να μην αναγνωρίζονται οι εικόνες - )

μπορεί κάλλιστα κάποιος να κάνει service σε αρκετές εκτός εγγύησης U2311H που μπορεί να έχει, μέχρι να βγει κάρτα στην Dell με τις πολλαπλές αλλαγές βασισμένες στον ίδιο σειριακό και να κόψουνε την υποστήριξη.

Αυτό σε επηρρεάζει στην περίπτωση που χρειαστείς μετά εσύ πραγματικά service και σε γειώσουν στο τηλέφωνο οι τεχνικοί της Dell.

Επίσης, σενάριο #2: πες ότι κάποιος από τους χιλιάδες αναγνώστες αυτού του δημόσιου forum έχει όρεξη να σου κάνει μια τραβηγμένη πλάκα. Με τις φωτογραφίες που έχεις ποστάρει έχει αρκετές πληροφορίες για να την δηλώσει κλεμμένη και να σε βάλει σε τράβαλα. Φυσικά και συ έχεις αρκετές πληροφορίες στα χέρια σου (συν τιμολόγια κλπ) για να αποδείξεις ότι είναι όντως δική σου. Για να το καταφέρεις όμως αυτό, θα περάσεις έναν υπέροχο μήνα στο τηλέφωνο με τους εξυπηρετικότατους υπαλλήλους της Dell στην Ινδία να σου ζητάνε διάφορα πράγματα.

Just sayin'...

Υ.Γ. Τις πρώτες φωτογραφίες με τα σημαντικά στοιχεία τις βρήκα στην cache του Firefox. Επίσης, το ότι ανέβασες άλλες, δεν σημαίνει ότι oi πρώτες δεν είναι ακόμα ανεβασμένες στο Imageshack.us

Δεν δουλεύει έτσι το internet, μπορείς να κάνεις έναν δωρεάν λογαριασμό στο Imageshack και να ανεβάζεις και να κατεβάζεις/σβύνεις τις φωτογραφίες που θες κατά βούληση. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια πες μας και θα σε βοηθήσουμε, δεν είναι ντροπή. Αν και με την εμπειρία σου θα τα φροντίσεις όλα είμαι σίγουρος ;)

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλα μας τα είπες μάστορα , και ας αλλάξουν και πέντε DELL οθόνες δεν χάθηκε ο κόσμος , άσε που αποκλείεται να πάει δεύτερη με τον ίδιο σειριακό , θα τον γραπώσουν, και έχουν και καλούς δικηγόρους .

Κατά δεύτερων, το μοντέλο είναι καινουργιώτατο , όλοι είναι μέσα στην εγγύηση.

Το σημαντικότερο δεν μας είπες ... το τηλέφωνο ποιο είναι ? :)

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι κ απολυτα σιγουρος αν εννοεις το τηλεφωνο τεχνικης στηριξης της DELL εδω στη Ελλαδα επειδη ειχα ενα προβληματακι με την οθονη ειναι αυτο κ ειναι παρα πολυ εξυπηρετικοι..... :T:

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο τεχνικής στήριξης της DELL εδω στη Ελλάδα

Είσαι θεός !! :clap:

Περί οθόνης και ανάλυσης στα Windows , θα γράψω και μια τελευταία κουβέντα από μεριάς μου.

Η φιλικότερη ανάλυση για τα δικά μου μάτια , τα μάτια ενός σαραντάρη τεχνικού ,

τα οποία μόλις άρχισαν να ταλαιπωρούνται από μια ελαφριά πρεσβυωπία,

είναι τα 1360x768 .

Και πιστεύω ότι ανάλογα με την ηλικία - την ποιότητα της όρασης - και την απόσταση της οθόνης από τα μάτια,

ο καθένας θα νοιώθει τις αναλύσεις , να τον επηρεάζουν διαφορετικά.

Τώρα που έπαιξα και δοκίμασα αρκετές αναλύσεις , η διαπίστωση μου είναι ότι το scaling η προσαρμογή της οθόνης δηλαδή σε κάποιες αναλύσεις , στην θέση WIDE περιορίζεται στα 1360x768 και το μέγιστο 1920x1080 .

Για όσους διαθέτουν κάρτα ATI ,

το πακέτο του driver , κρύβει ένα σωρό ρυθμίσεις , εαν η οθόνη συνδεθεί με το καλώδιο DVI-D .

Ειδικά η καρτέλα της ΑΤΙ Catalyst στο [ monitor name ] DVI --> Attributes ( Προσφέρει ένα δεύτερο κύκλωμα έλεγχου, για όλες σχεδόν τις ρυθμίσεις , που έχει η οθόνη επάνω της )

Έκανα κάμποσες δοκιμές , για να δω εάν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης,

όταν οι ρυθμίσεις επιβάλλονται από την κάρτα γραφικών , και δεν είδα διαφορά.

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ την ρύθμιση από την καρτέλα ATI [ monitor name ] DVI --> Attributes --> Keep aspect ratio on .

Και κάποια στιγμή θα ασχοληθώ ώστε να ταιριάξω τον εκτυπωτή μου με την οθόνη,

χρησιμοποιώντας τις επιπλέον ρυθμίσεις Gamma κλπ. ( Και πάλι μέσο του ΑΤΙ Catalyst ),

ωστε να εφαρμόζω τις πετυχημένες ρυθμίσεις πιθανά με ένα αποθηκευμένο profile ,

κάθε φορά που με ενδιαφέρει η απόλυτη σχέση προβολής και εκτύπωσης.

Βέβαια διάβασα, και για όλα αυτά τα βοηθήματα για (κεντράρισμα χρωμάτων & φωτεινότητας )

δηλαδή Calibration , αλλά το κόστος είναι υψηλό για το μέσο και χαμηλό πορτοφόλι.

Τέλος θα ήθελα και εγώ να κλαψουρίσω , για την κάθετη ανάλυση 1080 σε σχέση με την 1200.

Είναι κάτι που ενοχλεί .. και με ενοχλεί περισσότερο διότι το είχα και το έχασα.

Θα μου πείτε εάν είχες ανοίξει πιο πολύ το ανύπαρκτο πλέον πορτοφόλι , θα την είχες βρει !!

Και εκεί σωπαίνω. :)

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω

τι να την κανεις την καθετη αναλυση στα 1200 αφου ουτε τα 1080 που εχεις τωρα δεν χρισιμοποιεις.....οπος μας ειπες την εχεις στα 768

Ναι για την προβολή φωτογραφιών από την ψηφιακή μου ( 1600x1200 ) ,

έβαζα στην προηγούμενη οθόνη CRT 19" , την " φυσική " ανάλυση και την έβλεπα ολόκληρη 1:1

Έγινε επεξεργασία από overvolt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το να την παίζεις στα 1360, καθαρα για λογους ορατότητας χαρακτηρων, μηπως θα ητανε καλυτερα να ανεβασεις τα dpi χαρακτηρων σε ανάλυση 1920x1080 και να δεις αν σε βολευει;

Ειναι κριμα να την δουλευεις σε αναλυση διαφορης της native....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απο το να την παίζεις στα 1360, καθαρα για λογους ορατότητας χαρακτηρων, μηπως θα ητανε καλυτερα να ανεβασεις τα dpi χαρακτηρων σε ανάλυση 1920x1080 και να δεις αν σε βολευει;

Ειναι κριμα να την δουλευεις σε αναλυση διαφορης της native....

Το μέγεθος χαραχτήρων στα 1920x1080 για παράδειγμα μέσα σε ένα κείμενο Word ή ακόμα μέσα στον File Explorer των windows , η ακόμα το μέγεθος των μενού βασικών εφαρμογών δεν αλλάζει .. με την αλλαγή μεγέθους γραμματοσειρών στα μενού των windows .

Μακάρι να άλλαζε .

Βέβαια στο word για το κείμενο μπορείς να παίξεις με το ζοομ , αλλά τα μενού δεν αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο πολεμος παντως της τιμης της στο skroutz καλα κρατει.

Dell Ultrasharp U2311H 23" | Skroutz.gr

Τι λες τώρα !! :) από 210 έπεσε 209.99 έχασα ένα σεντ μέσα σε μόνο 40 ώρες από την αγορά ?

Εκανα και εγω το κολπακι με τα buttons και ειμαι με 0 dead pixel και στις τρεις. :D

Τρεις φορές τυχερός ... παίξε Tzoker .. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν 1 στις 3 U2311 είχε καμένο πιξελ.. μάλλον κάποιος άλλος θα έπρεπε να παίζει τζόκερ για τα προς το ζείν.. και θα ήταν στο quality control των πανελ υποθέτω.

Μπα δεν έχει φόβο η καρέκλα του ,

αμα πιάσουμε τα ψιλά γράμματα και η δικιά μου παρουσιάζει στις δυο άνω γωνίες,

τέρμα επάνω , δυο σημεία που φαίνεται ότι διαφεύγει φως ...

( σε μήκος μερικών εκατοστών 4-5 )

Και είναι ορατές στο απόλυτο σκοτάδι. ( σε μαύρο φόντο )

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Σε ξενα forums κανουνε λογο για A(nti)G(lare) coating στις dell που ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο-τουλαχιστον σε μερικα μοντελα-

This is a U3011 forum and as a U3011 owner, I am going to share my honest experience with the display, both positive and negative. I personally had an issue with the AG coating as have other DELL owners. I could just ignore this issue and not comment on it, but I feel that would be unfair to other potential buyers. I thought this was a public forum where people could share honest opinions about products, expressing likes and dislikes

.....σαν νεος κατοχος dell σε ενοχλησε/παρατηρησες τιποτα τετοιο?

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.