Jump to content



DELL U2311H Μικρά μυστικά - Εντυπώσεις


Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ωραια, το μόνο που έμεινε να ανακαλύψεις είναι εάν είναι εμφανής στο γυμνό μάτι ,

η διαφορά στην ταχύτητα .

Η προηγούμενη σου έχει 5ms , και η νέα το κάτι παραπάνω.. :)

(Βάλε καμιά ταινία δράσης να την παίζουν και οι δυο ταυτόχρονα )

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, το μόνο που έμεινε να ανακαλύψεις είναι εάν είναι εμφανής στο γυμνό μάτι ,

η διαφορά στην ταχύτητα .

Η προηγούμενη σου έχει 5ms , και η νέα το κάτι παραπάνω.. :)

(Βάλε καμιά ταινία δράσης να την παίζουν και οι δυο ταυτόχρονα )

Επαιξα Battlefield..!Δεν εχει διαφορα..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου τους έχοντες την 2311h. Ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω την LG E2250V που έχω με την 2311h και θέλω να μου πείτε αν αξίζει η αλλαγή. Η δουλειά μου είναι προγραμματισμός και θέλω να ξέρω κατα πόσο είναι ξεκούραστη σε θέματα κειμένου γιατί σε κάποια φόρουμ διάβασα ότι λόγο υψηλής φωτεινότητας η 2311h κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου τους έχοντες την 2311h. Ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω την LG E2250V που έχω με την 2311h και θέλω να μου πείτε αν αξίζει η αλλαγή. Η δουλειά μου είναι προγραμματισμός και θέλω να ξέρω κατα πόσο είναι ξεκούραστη σε θέματα κειμένου γιατί σε κάποια φόρουμ διάβασα ότι λόγο υψηλής φωτεινότητας η 2311h κουράζει.

Την φωτεινοτητα την αλλαζεις.. την προσαρμοζεις στις αναγκες σου..!

Για εμενα..Προχωρα αφοβα για την αλλαγη!:fun:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια dell U2311h ultrasharp.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γενικά τι διαφορά έχουν τα revisions A00, A01 και Α02? Το νεώτερο revision της dell U2311h ultrasharp είναι το Α02? Να προτιμήσω αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

παντως το πανελακι ειναι δυναμη,το πηρα και γω ρεβ α2,το τρεξα σε μπλακ οπς ονλαιν,και ειναι μια χαρα ,παιζει να ναι και πιο αμεσο σε ινπουτ και απο το Nec το tn που χω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το θέμα για τo panel uniformity που διαβάζω σε κάποια reviews, πόσο εμφανή είναι.

Σκεφτόμουν και εγώ για δύο 2311 αλλα αυτό το θέμα με έχει ψιλοξενερώσει. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποιες καλές φωτογραφίες της οθόνης σε λειτουργεία να δούμε? (κατα προτίμηση με background σταθερού χρώματος - άσπρο?)

Σε φωτογραφίες που ανέβασε κάποιος (με ένα desktop background με το logo τον Win σε ένα σκοτεινό grungy φόντο) νομίζω ότι φαινόταν λίγο πιο σκούρα στα αριστερά απ'ότι στα δεξιά αλλά αυτό μπορεί να ωφείλετε στην γωνία φωτογράφησης ή και αλλού...

EDIT:

Τώρα που ξαναείδα την φωτό, μάλλον κάνω λάθος, αν μπορεί όμως κάποιος ας ποστάρει pic με σταθερό bg. thanx

Έγινε επεξεργασία από SNP
Link to comment
Share on other sites

περί panel uniformity , εάν οτι φαίνεται , φαίνεται σωστό μέσα στις μοίρες θέασης που δίνει ο κατασκευαστής, τότε σταματάμε να το σκεφτόμαστε.

Και μέχρι σήμερα δεν εχω προσέξει τέτοιο θέμα , στην οθόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!

Αναφέρομαι σε πρόβλημα που φαίνετε όταν κοιτάς την οθόνη από κανονική γωνία θέασης και όχι πλαγίως.

Apparently η DELL ελέγχει μόνο το κέντρο της οθόνης για σωστό luminance και όχι "τις άκρες".

Δεν τα βγάζω από τον σκούφο μου, με λίγο γούγλινγ τα βρήκα -> Dell u2311h - panel uniformity - Monitors Forum - Peripherals - Dell Community

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει δύο υ2311 ακόμη. Αν οι πιθανότητες να υπάρχει σε 1 οθόνη είναι "αρκετές" πόσο μάλλον σε 2 οθόνες όπου αν τις βάλω δίπλα δίπλα θα κάνει μπαμ :/

Πάω πίσω στο σούβλισμα :whip:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει "apparently"..

Το panel uniformity ουδεποτε εχει απασχολησει καποιον περα απο τα review.

Σχεδον* καμμια οθονη δεν επιτυγχανει ομοιομορφια φωτισμου ειτε απο λαμπες ειτε απο led

(αν και συνηθως πανε καλυτερα οι led ..εκτος αν φταιει το γεγονος οτι χαλβαδιαζω led που μαλλον δεν θα αγορασω ποτε).

Ο μονος τροπος για να το διαπιστωσεις ειναι να βαλεις μια μονοχρωμη εικονα και να το δεις σε σχεδον απολυτες συνθηκες φωτισμου.

Να βγαλω τα ματακια μου να δω τι εννοει το αλλο το καμαρι που την φλασαρε κανονικα δεν παιζει...αλλα οπως προειπα δεν προκειται να σε απασχολησει ποτε ...

Κυκλοφορουν αλλες πολυ τρισχειροτερες και δεν ενοχλουν τους χρηστες τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το δικό μου κομμάτι (τελικά την αγίορασα!) δεν έχει κάποιο πρόβλημα με το uniformity και ίσως ούτε με το backlight bleeding ή αν έχει είναι ανεπαίσθητο και σίγουρα ούτε που φαίνεται σε παιχνίδια. Η άποψή μου είναι να πάρεις το συγκεκριμένο μόνιτορ αν θες αλλά να ξέρεις ότι μετά θα έχεις πρόβλημα να ξαναχρησιμοποιήσεις άλλο TN monitor. Όλα τα TN θα σου φαίνονται ότι έχουν ξεπλημένα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

Κάτοχος απο εχθές της Dell U2311H revA02 και γω προς αντικατάσταση της τίμιας Samsung Syncmaster 2032BW με το TN πανελάκι.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω τώρα στις αρχές της για να μην βγάλει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αγόρασα και εγω πρόσφατα την εν λόγω. Μπορω να πω οτι πραγματικά είναι καλή επιλογή.

Το μόνο που λίγο με προβληματίζει είναι η αλλαγή απο τα 15αρι μονιτορ και χαμηλότερες αναλύσεις (φορητο) που δούλευα χρόνια, τα γράμματα στις ιστοσελίδες μου φαίνονται λίγο να ''πριονίζουν'' ή τέλος πάντων λιγότερο ξεκάθαρα. Δοκίμασα το clear type αλλα μάλλον είναι θέμα συνήθειας ίσως πάλι να είναι ιδέα μου. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Με πόση φωτεινότητα κατάλευκο; Στα 100 ΚΑΙ το κοντραστ ΚΑΙ η φωτεινότητα ναι. Αν ρίχνεις το κοντραστ γκριζάρει σαν τρελό και το ίδιο, αλλά με μικρότερη ένταση στη φωτεινότητα. Υπάρχει κανείς που έχει κατάλευκο με κοντραστ 70-75 και φωτεινότητα 50 ή 30;

Έγινε επεξεργασία από amoustakas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.