Jump to content



DELL U2311H Μικρά μυστικά - Εντυπώσεις


Recommended Posts

Ο φωτισμός στο χώρο μου , είναι από λάμπες φθορισμού , που βρίσκονται επάνω και πίσω μου, δεν παρατήρησα αντανακλάσεις ..

Και βέβαια λέω την γνώμη μου έχοντας μαύρο φόντο στην επιφάνεια εργασίας .

Τώρα εάν κάποιος έχει δίπλα του παράθυρο και τρώει αντιηλιά, δεν ξέρω τι άποψη θα έχει.

Εγώ είμαι ευχαριστημένος από την συμπεριφορά που έχει η οθόνη, στις αντανακλάσεις .

Έκανα ένα παιδικό πείραμα , πλησιάζοντας το χέρι μου στην οθόνη για να δω εάν θα καθρεφτιστεί,

μόνο εάν πλησιάσει στα έξι εκατοστά εμφανίζεται ένα θόλο είδωλο.

( ίσως παιχνίδι , ίσως ένας πρακτικός τρόπος να συγκρίνεται το επίπεδο αντανάκλασης της οθόνης σας )

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η αίσθηση του βλέπω μέσα από ψιλό στρώμα πάγου

Αυτη ειναι η antiglare επιστρωση της...

Εμενα δεν μου αρεσει.Μου φαινεται πολυ grainy στο λευκο σε σχεση με μια lg tn που εχω διπλα της..Θα προτιμουσα ακομα και glossy με οποια μειονεκτιματα, αλλα αυτα ειναι γουστα του καθενος..

Link to comment
Share on other sites

Τις πιο ωραίες επιστρώσεις σε οθόνη , τις έχω δει στα ακριβά μοντέλα από φορητούς της SONY .

Τώρα για τον πάγο , είναι υποφερτός , αρκεί το υλικό να μην πάσχει από γήρανση,

πράγμα που σημαίνει ότι με τον καιρό θα αλλάξει το ποσοστό διαφάνειας που έχει .

Αλήθεια από καθάρισμα τι κάνουμε ?

Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία ?

( ναι καπνίζουμε το έχουμε το κουσούρι )

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και μια πληροφορία περί εκδοσή Axx , εδω ο Αμερικάνος έχει μια κατασκευασμένη Ιούνιο 2010 ,

με εκδοσή A00 , ενώ η δικιά μου είναι Αύγουστο και εκδοσή A01 .

λινκ [ame=http://www.youtube.com/watch?v=qfy429qUhdY]youtube.com/watch[/ame]

Οσοι κοιτάνε την οθόνη στα βίντεο για το θέμα αντανακλάσεων , δεν θα βγάλουν συμπέρασμα,

γιατι όλοι αυτοί που τραβούν τα βίντεο χρησιμοποιούν δυνατό φωτισμό από μίνι προβολείς ,

και δεν έχει καμιά σχέση με φωτισμό δωματίου, η την γωνία που έχει η οθόνη σε χρήση .

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος .. :)

Εύχομαι να σου ταιριάξει με τα μάτια σου ,

ανάλυση προς μέγεθος ανάγνωσης .

Περί soundbar , με πείραξε που μπαίνει μόνο από κάτω είναι χαμηλά σε σχέση με το ύψος των αυτιών.

Βέβαια έχω πολύ καλά ηχεία , και έτσι την γλίτωσα την έχτρα αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η οθόνη και τα ηχεία για εμένα. Απλώς επειδή είχα στη προηγούμενη οθόνη μου ενσωματωμένα ηχεία, προτίμησα να πάρω τη soundbar για λόγους συνήθειας να ακούω τον ήχο από την οθόνη. Για μεγαλύτερες εντάσεις, χρησιμοποιώ το home cinema που το έχω connected με το pc μέσω fiber optical. Οπότε του δίνω και καταλαβαίνει.:yu:

Όσο αναφορά το αν είναι η καλύτερη αγορά, θα την κατέτασα στη δεύτερη θέση, πίσω από την μακράν καλύτερη αγορά για εμένα, το homeplug της Linksys που έχω εδώ και 3 χρόνια.

Να και μερικές εικόνες με τη Dell.

post-17126-1416074974,9576_thumb.jpg

Επίσης, νομίζω ότι κανείς διακρίνει τη ποιοτική διαφορά ενός IPS panel με ένα TN panel. Το δεύτερο monitor που χρησιμοποιώ είναι TN.

post-17126-1416074975,189_thumb.jpg

post-17126-1416074975,26_thumb.jpg

post-17126-1416074975,3152_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκασανε και οι πρωτες rev a02

Πως θα μάθουμε τι αλλαγές έχει ( μικρές υποθέτω βέβαια ), άλλα άμα είναι για τα μενού με ενδιαφέρει.

Για αναβάθμιση Firmware υπάρχει σελίδα στην DELL ?

Edit βρήκα αυτήν την σελίδα στην DELL και πέφτει πολύ κλάμα με την Α0 ,

όλοι εύχονταν να είχαν Α01 . :)

Dell Ultrasharp U2311H Updated Firmware required - Monitors Forum - Peripherals - Dell Community

Kαι ένα δωράκι για όσους κεφάρουν τα XP ( wallpaper high res )

http://pacmani.deviantart.com/art/Kingsize-XP-Bliss-126708024

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Edit βρήκα αυτήν την σελίδα στην DELL και πέφτει πολύ κλάμα με την Α0 ,

όλοι εύχονταν να είχαν Α01 . :)

Που το ειδες το κλαμα? Στο Link που εδωσες ειδα δυο αναφορες ασχετες μεταξυ τους και μαλλον οφειλονται σε κατασκευαστικο σφαλμα..

Μιλας συνεχεια με σιγουρια για πραγματα που δεν τα τεκμηριωνεις επαρκως..

Εχεις βρει πουθενα επισημα να αναφερει διαφορες στα revision?Οχι αναφορες χρηστων που νομιζουν ειδαν κατι..

Και εγω αλλαξα 3 2311 που ειχαν διαφορες στο backlight bleeding και στο tinting. Να βγαλω συμπερασμα οτι του Ιουνιου η παρτιδα ηταν χειροτερη απο του Μαιου?

Link to comment
Share on other sites

Μιλας συνεχεια με σιγουρια για πραγματα που δεν τα τεκμηριωνεις επαρκως..

Ναι έχεις απόλυτο δίκαιο , ξέρεις κάτι ( ? )

Στα φόρουμ οι ιδιώτες αγοραστές , ή ακόμα και οι ιδιώτες τεχνικοί ,

συμπεραίνουν την εικόνα από αυτά που βλέπουν.

Θα μπορούσες πιθανώς , να πάρεις ένα τηλέφωνο στο εργοστάσιο της DELL ,

και συγκεκριμένα το τμήμα ανάπτυξης , και να ρωτήσεις για πάρεις αδιάσειστες απαντήσεις.

Σε παρακαλώ κανε το , ή αλλιώς σταμάτα να έχεις γνώμη για το τι γράφουν οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ κανε το , ή αλλιώς σταμάτα να έχεις γνώμη για το τι γράφουν οι άλλοι.

Μπορεί να φανεί οριακά ως προσβολή, αλλά μου φαίνεται ότι δεν παίρνεις από κανονικά λόγια:

στο χωριό σου έτσι κάνετε διάλογο; Μήπως έχεις την εντύπωση ότι σε έναν χώρο συζήτησης μπορείς να γράφεις ό,τι αρλούμπα θέλεις χωρίς να παρέχεις αποδείξεις/πηγές και μετά να ζητάς και τα ρέστα;

Ή για να το θέσω λίγο διαφορετικά: έχεις επιβιώσει σε κανένα forum πάνω από 6 μήνες χωρίς να σε κάνουν ban ή τουλάχιστον να σου συμπεριφέρονται σαν τον τρελό του χωριού;

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί οριακά ως προσβολή, αλλά μου φαίνεται ότι δεν παίρνεις από κανονικά λόγια:

στο χωριό σου έτσι κάνετε διάλογο; Μήπως έχεις την εντύπωση ότι σε έναν χώρο συζήτησης μπορείς να γράφεις ό,τι αρλούμπα θέλεις χωρίς να παρέχεις αποδείξεις/πηγές και μετά να ζητάς και τα ρέστα;

Η άποψη των Αμερικάνων στο παραπάνω λινκ για σένα είναι αρλούμπα ?

Και ακόμα εάν είναι , ποιος σε έβαλε να την αξιολογήσεις ?

Τα καλά σου Αγγλικά σου επιτρέπουν να κρίνεις ?

Και ακόμα και μια απλή παρανόηση στο χωρίο σου , είναι αρκετή για να βαφτίσεις τον συνομιλητή ως αρλουμπολόγο ?

Ή για να το θέσω λίγο διαφορετικά: έχεις επιβιώσει σε κανένα forum πάνω από 6 μήνες χωρίς να σε κάνουν ban ή τουλάχιστον να σου συμπεριφέρονται σαν τον τρελό του χωριού;

Εσύ το πέρασες το τεστ με επιτυχία ?

Ελάχιστα φόρουμ δεν κρύβουν μέσα τους , ανάξιους διαχειριστές ...

Ποιος γνωστικός άραγε , θα ξόδευε χρόνο από την ζωή του , για να το παίζει εξουσία σε ένα φόρουμ,

όπου η ύπαρξη του είναι μια φυσαλίδα , και όπου αύριο εξαφανίζετε χωρίς ίχνος ..

Το μόνο που σου υπογράφω είναι ότι εγώ θα ζήσω περισσότερα χρόνια από το κάθε φόρουμ,

και εγώ μετράω ως αξία , ποιο πάνω από το κάθε φόρουμ.

Είναι τόσο απλό.

Το νούμερο ένα Tip για επιτυχημένο φόρουμ , είναι η ανεκτικότητα και η φιλική συνεννόηση.

Και στερείσαι και τα δυο.

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ανεκτικοτητα και φιλικη συνεννοηση σε κατι τετοιο αναφερεσαι?

Από το 2005 μέχρι σήμερα έχω γίνει περισσότερο σοφότερος , το ίδιο επιθυμώ και για σένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.