Jump to content



DELL U2311H Μικρά μυστικά - Εντυπώσεις


Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και εγώ σε αυτά αναφέρομαι. Άσπρο είναι πάλι (βοηθάει ότι το φόντο είναι σκούρο, δηλ. τονίζεται περισσότερο το άσπρο), αλλά όσο ανεβάζεις φωτεινότητα γίνεται κατάλευκο. Για τα υπόλοιπα χρώματα ισχύει αυτό που μου είχες πει ότι δεν χάνουν σε απόδοση.

Κοίταξε ίσως με μπερδεύει η φωτεινότητα και μου δίνει την εντύπωση ότι γίνεται πιο άσπρο. Δεν είμαι και ειδικός. Εξ΄αλλου αυτά είναι υποκειμενικά. Σε ΟΛΕΣ τις οθόνες που δούλεψα το ίδιο συνέβαινε. Την οθόνη σου, όταν την είδα, το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ήταν η υπερβολικά χαμηλή (για τα δεδομένα μου πάντα) φωτεινότητα. Εγώ την έχω στο 70. Βασικά άλλαξα ελαφρώς τις εργοστασιακές ρυθμίσεις με το calibration tool των windows.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το monitor. Πολύ ξεκούραστο και χαίρεσαι να το βλέπεις. Δώσε μου λίγο τις ρυθμίσεις σου, γιατί την έχεις ψάξει τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου λίγο τις ρυθμίσεις σου
Τα γράμματα όντως πριονίζουν αλλά μόνο σε windows xp, στα 7 δεν είδα κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τα χρώματα δοκίμασε τις εξής ρυθμίσεις

contrast:75

brightness:31

R: 99

G: 95

B: 98

Και εγω ετσι την εχω..

Με μεγαλυτερο brightness φαινεται πιο ζωηρη και ισως πιο ωραια αλλα με κουραζει το βραδυ. Το ~30 νομιζω ειναι το ιδανικο εκτος αν την εχεις σε πολυ φωτεινο μερος.

Αυτο με το στρωσιμο δεν παιζει..Ισως να σε μπερδευει η επιστρωση που την κανει να φαινεται grainy(Σαν να βλεπεις μεσα απο κοκκους παγου,δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω)..

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι σαν κρυσταλλάκια μικροσκοπικά. Με φωτεινότητα 70+ φαίνεται καλά το άσπρο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι REV. 02. Πάντως θα τη φέρω στο γραφείο να τη δεις μες στη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυριο θα παραγγειλω κι εγω μια >Mgmanager ή mystems?? To πρωτο δεν αναφερει revision στα χαρακτηριστικα πηρε κανενας προσφατα απο εκει να μου πει τι του στειλανε?

Ξέρω ότι την αγόρασες ήδη, απλά να πω πως χθες(βράδυ) έκανα παραγγελία από msystems και σήμερα το πρωί ήταν στον χώρο μου(με δωρεάν μεταφορικά).

Όλα μια χαρά σφραγισμένη, τελευταίο revision όπως γράφουν και στο site κτλ, πολύ ωραία οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι την αγόρασες ήδη, απλά να πω πως χθες(βράδυ) έκανα παραγγελία από msystems και σήμερα το πρωί ήταν στον χώρο μου(με δωρεάν μεταφορικά).

Όλα μια χαρά σφραγισμένη, τελευταίο revision όπως γράφουν και στο site κτλ, πολύ ωραία οθόνη.

Καλοδουλευτη, κι εγω απο msystems την πηρα με 20 ευρω μεταφορικα :p REv 02

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω...γιατι παρατηρησα κατι περιεργο.

σε πληρως μαυρο φοντο στην πανω δεξια γωνια περισσοτερο και λιγοτερο στην πανω αριστερα φαινεται σα να μπαινει λιγο φως. ειναι προβλημα αυτο???

το παρατηρησα παιζοντας ενα παιχνιδι χθες βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέγεται light leak το κάνει και σε εμένα. Δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερο πρόβλημα πάντως, μόνο σε ταινίες λογικά ενοχλεί. Είναι γνωστό πρόβλημα στις LCD.

Αν χαμηλώσεις το brightness μειώνεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις πριν λίγα λεπτά απέκτησα κ εγώ την εν λόγο οθόνη, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, προσπαθώ να την συνηθίσω τώρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ το κουτί της ήταν σφραγισμένο, το καλώδιο VGA ήταν συνδεδεμένο και βιδωμένο στην υποδοχή της οθόνη, δηλαδή σαν να την είχε συνδέσει κάποιος πιο πριν σε υπολογιστή.

Οι υπόλοιποι, έτσι την παραλάβατε;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγα λεπτά απέκτησα κ εγώ την εν λόγο οθόνη, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, προσπαθώ να την συνηθίσω τώρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ το κουτί της ήταν σφραγισμένο, το καλώδιο VGA ήταν συνδεδεμένο και βιδωμένο στην υποδοχή της οθόνη, δηλαδή σαν να την είχε συνδέσει κάποιος πιο πριν σε υπολογιστή.

Οι υπόλοιποι, έτσι την παραλάβατε;

Σε όλους έτσι είναι. Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.