Jump to content



DELL U2311H Μικρά μυστικά - Εντυπώσεις


Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χαίρομαι που βοηθήθηκαν αρκετοί από το παραπάνω ,

και έχω βρει και άλλα μικρά μυστικά. ( αλλά ένα - ένα για να μη χαθούμε )

Τώρα θα περάσουμε σε μια βροχή από φωτογραφίες , απο ταμπέλες που υπάρχουν στο κουτί μεταφοράς .

Είναι ίσως η μόνη απόδειξη στο πως καταλαβαίνεις εάν έχεις πέσει θύμα παρεισαγωγής.

Ακολουθούν και φωτογραφίες από τους κωδικούς οθόνης , ως απόδειξη για το ποια σειρά οθόνης έχεις πάρει ( revision ) .

Εντύπωση μου έκανε και στον κωδικό U3211Hb , αυτό το μικρο b έχει να κάνει με μια λειτουργία χρωματικής συμπεριφοράς αντί του S-RGB που μου είναι τελείως άγνωστη. ( θα τα πούμε μετά για αυτό )

Το σημείο αγοράς της οθόνης , ήταν το AV outlet Αθήνα , ήρθε πολύ γρήγορα στο Βόλο ( παραγγελία-παραλαβή 30 ώρες ) ,

και είναι άψογη στο θέμα κατασκευαστικές ατέλειες .

Ενω η βάση της είναι απλά υπέροχη .

Avoutlet - Πληροφορίες καταστήματος | Skroutz.gr

Φώτο ..

dellbox.jpg

monitorspec2.jpg

monitorspec1web.jpg

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα αρνητικό που βρήκα ως νέος ιδιοκτήτης μιας DELL .

Ο οποίος ακολούθησε κατά γραμμα τις διαδικασίες :

α) Ξεπακετάρισμα .

β) διάβασμα οδηγιών συναρμολόγησης .

γ) συναρμολόγηση.

δ) εγκατάσταση καλωδίων

ε) εγκατάσταση οδηγού οθόνης .

Ηταν τα εξής:

α) ελλειπή περιγραφή πως ρυθμίζει το ύψος της βάσης

(όπου απο φόβο μη κάνω κάτι λάθος είχα την οθόνη στο τέρμα ύψος για μερικές ώρες, μοιάζοντας με αεροπλάνο εν πτήση )

Και η λύση ήρθε από τα βίντεο του Youtube !!

( και τα λέω αυτά γιατί κάποιος θα περίμενε να υπάρχει κάποιος μηχανισμός αποασφάλισης της οθόνης στο πάνω κάτω , και όχι απλά μια ρύθμιση που γίνεται σπρώχνοντας την οθόνη !! )

β) δεν υπάρχει ούτε ένα χαρτί με τα τηλέφωνα της DELL Hellas !! ( τα οποία δεν έψαξα να βρω ακόμη , ώστε να τα έχω για κάθε ενδεχόμενο )

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια για το θέμα μικρά μυστικά ..

Ίσως δεν είμαστε όλοι έτοιμοι για το απότομο πέρασμα από τα 4:3 στα 16:9 .

Και η DELL U2311Hb την έχει κάπως κρυμμένη την λύση.. :)

Ρυθμίζοντας από το μενού την οθόνη σε 4:3 , και βάζοντας ανάλυση 1024x768,

έχω μια γνώριμη ανάλυση από το παλιό μου 19" CRT σε συνθήκες 1:1 ,

καθαρότατη και ξεκούραστη.

( χωρίς βέβαια να λειτουργεί η οθόνη από άκρη σε άκρη = μαύρες μπάρες. )

Κατά συνέπεια μπορεί κάποιος να δουλέψει όλες τις αναλύσεις 4:3 εάν ρυθμίσει σωστά την οθόνη.

Προσωπικές παρατηρήσεις . ( δεκάδες αλλά θα πάω στις σημαντικές.)

Η αίσθηση του βλέπω μέσα από ψιλό στρώμα πάγου : αλλά είναι γνωστό ότι τίποτα δεν παλεύει την καθαρότητα του γυαλιού (CRT) "

Η σύνδεση οθόνης έγινε με το καλώδιο DVI, ένα μεγάλο μπράβο στην DELL που δίνει και τα δυο καλώδια !!

Η φωτεινότητα οθόνης είναι μεγάλη , ρυθμίζοντας την στα 30% ( όπως αναφέρει και ξένο WEB review ),

κάνει την οθόνη συμβατή με τα μάτια μας .

Η ταχύτητα της οθόνης είναι μέτρια, έχω TV tuner στο μηχάνημα , και η προβολή εικόνας είναι απλά ευχάριστη .

Για τα παιχνίδια ... τελευταία παίζω μόνο Battlefield Bad Company 2 ,

στην τέρμα ανάλυση σε 16:9 είναι κάπως περίεργα τα πράγματα ,

στην πρώτη ανάλυση προς τα κάτω που υποστηρίζει 75Hz υπάρχει μια βελτίωση προς το καλύτερο.

Η χρήση στην οθόνη της επιλογής Mode Gaming , δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι ( στον τομέα ταχύτητα απόκρισης . )

Το πέρασμα απο Dot Picth 0.22 ( CRT ) σε 0.26 , δημιουργεί την αίσθηση οτι βλέπεις πριόνια και πρέπει να ανεβάσεις τα ΑΑ .

Ακόμα και στο Photoshop οι αναλογίες έχουν διαταραχτεί.

Στα CRT η αναλογία ήταν 72 Dot pich / Inch, στο συγκεκριμένο LCD δεν έχω ιδέα ποιο είναι.

Πάντως αναλογικά , στην ανάλυση 1024 x 768 με 4:3 , πρέπει να είναι η ίδια , δηλαδή 72 Dot pich / Inch.

Για τον φίλο που ανησυχεί , για το κωδικό , εαν δεν μένεις Βόλο, η οθόνη σου θα έρθει σε μένα. :)

Η DELL γνωρίζει τα στοιχεία μου .. μιας και όλες οι πωλήσεις είναι ονομαστικές.

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

Βασικα 2 φορες στο rma μου ζητησαν κωδικο απο κουτι και απο οθονη..τιποτα αλλο.Με ρωτησαν τηλεφωνο και σε ποια διευθυνση θελω να σταλει και σε δυο μερες πηρε ο courrier την παλια και εδωσε την καινουρια...

Link to comment
Share on other sites

Σε 1024 την δουλευεις??Βαλε 1920 και αν θες μεγαλυτερη γραμματοσειρα επελεξε μεγαλυτερο dpi.

Ο νέος ιδιοκτήτης :) ακόμα την ψάχνω με τις αναλύσεις ..

Μέχρι στιγμής , εχω την αίσθηση - εντύπωση , ότι για κάθε θέμα ( word - photoshop - PDF - βιντεο - gaming - WEB )

χρειάζομαι και μια διαφορετική ..

Ίσως να κάνω λάθος , αλλά όπως είπα και παραπάνω , είμαι νέος .. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος ιδιοκτήτης :) ακόμα την ψάχνω με τις αναλύσεις ..

Μέχρι στιγμής , εχω την αίσθηση - εντύπωση , ότι για κάθε θέμα ( word - photoshop - PDF - βιντεο - gaming - WEB )

χρειάζομαι και μια διαφορετική ..

Ίσως να κάνω λάθος , αλλά όπως είπα και παραπάνω , είμαι νέος .. :)

Αν και πολλες οθονες εχουνε πολυ καλο scaling -δηλαδη αποδιδουνε καλα σε αρκετες αναλυσεις-το ιδανικο ειναι να επιλεγεται η native αναλυση,αντιθετα με τις crt που επιλεγεις οτι αναλυση θες.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα 2 φορες στο rma μου ζητησαν κωδικο απο κουτι και απο οθονη..τιποτα αλλο.Με ρωτησαν τηλεφωνο και σε ποια διευθυνση θελω να σταλει και σε δυο μερες πηρε ο courrier την παλια και εδωσε την καινουρια...

Συμφωνώ , το ότι έγινε αντιπαραβολή στοιχείων , χωρίς να στο πουν , δεν σημαίνει ότι δεν έγινε.

Διότι οι εγγυήσεις δεν μεταφέρονται για παράδειγμα σε κάποιων, που θα την πάρει μεταχειρισμένη από εσένα.

Εκεί η αντιπαραβολή στοιχείων , θα δείξει ότι υπάρχει πρόβλημα , και θα σου ζητηθούν επιπλέον αποδείξεις,

ότι είναι δικιά σου .

Και βέβαια το πράμα θα σκαλώσει..

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μια γενική ερώτηση , βάση της ημερομηνίας κατασκευής , και της έκδοσης A01,

η οθόνη είναι τελευταία παραγωγή ημερολογιακά ? , ή κάποιος έχει και ποιο φρέσκια ?

Link to comment
Share on other sites

τι ειρωνεύεστε ρε παίχτες; κάτσατε ποτέ να τραβήξετε καμιά φωτογραφία και να ψάξετε να βρείτε τι κάνει αυτό που αγοράσατε και να τα μοιράστείτε με το φόρουμ, να συνεισφέρετε τέλος πάντων με μια πληροφορία κάπου; Γιατί εγώ κοιτώντας τα ποστ σας δεν θα έλεγα κάτι τέτοιο (εννοώ φυσικά τα ποστ που έχετε κάνει από την εγγραφή σας μέχρι σήμερα)

οκ, μπορεί να υπερέβαλλε σε κάποια σημεία αλλά αυτό δεν μειωνει τη γενική εικόνα του θέματός του.

Και για να λυθεί και η απορία στον παραπάνω είρωνα, η οθόνη έρχεται pre-calibrated (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένα καλιμπράρισμα με κάποιο calibration tool δεν θα βελτιώσει κι'άλλο την απόδοση της)

PS: Καλύτερα να μασάτε παρά να μιλάτε καμιά φορά...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μια γενική ερώτηση , βάση της ημερομηνίας κατασκευής , και της έκδοσης A01,

η οθόνη είναι τελευταία παραγωγή ημερολογιακά ? , ή κάποιος έχει και ποιο φρέσκια ?

Φιλε απ οσο ξερω δεν πρεπει να υπαρχει αλλη εκδοση... κ αν εχει βγει σιγουρα δεν θα εχει ερθει ακομα ελλαδα..

Εχω την U2410 revA02 πριν λιγο καιρο βγηκε η revaA05 αλλα κανενα μαγαζι δεν την εχει φερει ακομα...

αλλα κ παλι αν υπαρχει νεα εκδοση θα μπορεις να κατεβασεις τον οδηγο για να της φλασαρεις την νεα εκδοση απο το Dell Support απ οσο ξερω..... :...:

Υ.Γ. Κοπελια το παιδι ανοιξε ενα θεμα ενδιαφερον κατ εμε δικαιωμα του αν θελει να το αναλυσει λιγο παραπανω ειναι κριμα πιστευω να το χαλαμε με ασχετα ποστ.....

Φιλικα παντα Γιαννης....

Link to comment
Share on other sites

@overvolt

1ον μεγειες και καλοδουλευτη!!

θα σου προτεινα παντος να τη δουλευεις στο 1920 μονιμα οτι δουλεια κ αν κανεις ειτε ps ειτε παιχνιδια...οτιδιποτε!!

ξερω ειναι λιγο αποτομη η αλλαγη απο 4:3 19" σε 16:9 23" εγω την ειχα κανει σταδιακα απο 17"crt 4:3 σε 19"tft 4:3 σε 22" 16:9 σε 24"16:9 και καθε φορα ηθελα 2 μερες περιπου για να συνιθισω ποσο μαλλον εσυ που εκανες αποτομη αλλαγη!!

αλλα παρολαυτα εχε την στα 1920 κριμα ειναι....ειναι σαν να εχεις ενα αμαξι με 5 ταχυτητες και να μην κουμπωνεις την 5η

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , το ότι έγινε αντιπαραβολή στοιχείων , χωρίς να στο πουν , δεν σημαίνει ότι δεν έγινε.

Διότι οι εγγυήσεις δεν μεταφέρονται για παράδειγμα σε κάποιων, που θα την πάρει μεταχειρισμένη από εσένα.

Εκεί η αντιπαραβολή στοιχείων , θα δείξει ότι υπάρχει πρόβλημα , και θα σου ζητηθούν επιπλέον αποδείξεις,

ότι είναι δικιά σου .

Και βέβαια το πράμα θα σκαλώσει..

Φιλε μου δεν ξερω αν ταιριαζει να το συζητησουμε εδω το θεμα της εγγυησης αλλα δεν δουλευει ετσι οπως με σιγουρια αναφερεις.

Δεν συζηταω για την περιπτωση να εξαπατησω την εγγυηση της dell που προφανως το ειπα χαριτολογοντας αλλα σχετικα να την ταυτοποιηση στοιχειων.

Η dell δεν γνωριζει και δεν εχει δικαιωμα να γνωριζει προσωπικα δεδομενα οπως ονομα,διευθυνση,τηλεφωνο εκτος και αν τα εχω παραχωρησει εγω κανοντας register το προιον στο site της.(αν δεν την εχεις κανει, μπορω να το κανω εγω στο ονομα μου..:p)

Αν παλι την εχεις κανει register και αναφερεσαι σε αυτην την περιπτωση τοτε εχεις δικιο. Παρολα αυτα εχεις δικαιωμα να μεταφερεις την εγγυηση μεσα απο το site σε αλλο ατομο.

Στην δικια μου περιπτωση περιπτωση μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εγινε καμια διασταυρωση στοιχειων οπως λες γιατι

1. επικοινωνησα την ιδια μερα που την αγορασα.Λες το καταστημα να στελνει στην dell την αποδειξη αγορας?Και αν δεν ειχα κοψει ονομαστικη αποδειξη?

2. στο ονομα που εδωσα για την αποστολη εδωσα το ονομα του συγκατοικου που μονο αυτο υπαρχει στο θυροτηλεφωνο γιατι την πρωτη φορα ειχε δημιουρθει προβλημα με την courrier.Το ειχα αναφερει στο τηλεφωνο οτι ειναι διαφορετικο ονομα απο αυτο στην αποδειξη αγορας και μου ειπαν οτι χρειαζεται μονο για τα στοιχεια αποστολης..

Καλοδουλευτη και να την καταχαρεις.. :T:

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρονική δήλωση προϊόντος , είναι μια ενδιαφέρουσα ταχτική,

μόνο που στην περίπτωση μου - μας ?

Η DELL ζητά το περίφημο Service Tag , το οποίο από οτι διάβασα δεν το βάζουν στις οθόνες αλλά στο πακέτο υπολογιστή με οθόνη.

Εαν κατάφερες να δηλώσεις την οθόνη χωρίς Service Tag , καλό θα ήταν να μας πεις πως γίνεται.

( μια μαρτυριά που βρήκα , λέει να να πάρεις τηλέφωνο και να αποδείξεις την κυριότητα βάση serial number )

Για την μεταφορά εγγύησης έχεις δίκαιο ... αλλά και πάλι βασίζεται στα Service Tag

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

φιλε μεγεια και να την χαρεις την καινουργια σου οθονη :D

τωρα εγω προτεινω σε native αναλυση 1920χ1080. Καλυτερα με ανεβασμενο το Dpi px 125% αν θες για να βλεπεις τα μικρα γραμματα (που πραγματι ειναι σπαστικο μερικες φορες )αλλα τεσπα

οπως ανεφερες η φωτεινοτητα πρεπει να μειωθει αρκετα στο 30% και πιο κατω αναλογα... Ακομη πιστευω πως και η αντιθεση θελει λιγο μειωση?πχ σε εμενα ειναι 70 και την εχω 50 :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.