Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Τo sdcard read/write της ταμπλέτας σου [MENTION=616]Shaman[/MENTION] είναι της εξωτερικής ή εσωτερικής;

Γιατί εκεί πέφτει γερό θάψιμο στο benchmark. Ο mali400 σπέρνει, άμα δεν είχε το bottleneck στα πολλά πολύγωνα θα κέρναγε πολύ τσάι στο tegra3.

Πέρασε ο αδερφός μου τη πρωτοχρονιά από εδώ και όταν είδε το nexus7 θυμήθηκε ότι δε του έκανα δώρο για τα χριστούγεννα, οπότε είμαι στην αγορά για ταμπλέτα....πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, της εσωτερικής ειναι που ειναι μια αρχαία που βρήκα πρόχειρη! Δεν το λαμβανω υπόψιν.

Στην ουσία το κινεζακι των 100 ευρώ στέκεται μια χαρά, ρίχνει και στα 2D/3D στο Nexus. Σε CPU ειναι σημαντικά μπροστά όμως το τελευταίο (quad vs dual core).

Link to comment
Share on other sites

Καλά cortex A9 armV7 έχουν και τα 2, απλά το ν7 έχει 4 στα 1.3 το άλλο 2 στα 1.6, δε περίμενα θαύματα. :p

Πρέπει asap όμως να βγάλει το wayne η nv, αν το mali400mp περνάει το tegra3, φαντάσου το 400mp4 παρέα με τον exynos τι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά cortex A9 armV7 έχουν και τα 2, απλά το ν7 έχει 4 στα 1.3 το άλλο 2 στα 1.6, δε περίμενα θαύματα. :p

Πρέπει asap όμως να βγάλει το wayne η nv, αν το mali400mp περνάει το tegra3, φαντάσου το 400mp4 παρέα με τον exynos τι κάνει...

Αχ αυτοί οι Κινέζοι http://www.banggood.com/Wholesale-Ramos-W30hd-Exynos-4412-Quad-Core-1_4ghz-10_1-Inch-Ips-Android-4_0-32gb-Tablet-p-60138.html :jump:

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το λινκ..

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το λινκ..

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Σε μένα κανονικά ανοίγει...

Δοκιμασε: Ramos W30HD @ China Wholesale,Best Bang For Your Buck,Cheap Wholesale,Buy Wholesale Products from China Wholesalers | BangGood

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θεωρηθει διαφημιση αλλα εχω ψωνισει 4 tablet ως τωρα απο ipadalternative, σας ενημερωνω οτι περα απο τιμη και ελεγχο που κανουν προτου στειλουν εχουν τωρα και ως January promo δωρεαν otg cable, screen protector και pen με καθε παραγγελία tablet. Οι τυποι δεν παιζονται.

Και με singapore post 10 μερουλες στην πορτα σου

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θεωρηθει διαφημιση αλλα εχω ψωνισει 4 tablet ως τωρα απο ipadalternative, σας ενημερωνω οτι περα απο τιμη και ελεγχο που κανουν προτου στειλουν εχουν τωρα και ως January promo δωρεαν otg cable, screen protector και pen με καθε παραγγελία tablet. Οι τυποι δεν παιζονται.

Και με singapore post 10 μερουλες στην πορτα σου

συμφωνώ και εγώ...η εμπειρία μου όμως με singapore post ήταν 1 μήνας γεμάτος... recommended και από μένα

Link to comment
Share on other sites

Άργησε ο Άη Βασίλης αλλά μου έφερε τα δώρα μου...

Vido N70HD tablet + Ducky Shine 2 mechanical keyboard. :pleasantry:

απο μπαταριδα πως τα παει τωρα που το εχεις μερικες μερες?

Για σερφαρισμα με ανοιχτο wifi συνεχεια κυριως με ενδιαφερει και οχι τοσο για gaming

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταριδα πως τα παει τωρα που το εχεις μερικες μερες?

Για σερφαρισμα με ανοιχτο wifi συνεχεια κυριως με ενδιαφερει και οχι τοσο για gaming

Μου κρατάει δύο μέρες full τώρα που το "ενοχλώ" συνέχεια. Την τρίτη μέρα πρωί ή μεσημέρι κλείσει. Αυτό με το tablet πάντα ΟΝ (απλά κλειδωμένο προφανώς), το ίδιο και το WiFi αφού βαριέμαι το άνοιξε-κλείσε.

Αν είχα το χρόνο να το "κάψω", υπολογίζω ότι με το brightness στο 20% (και πολύ είναι για τα γούστα μου - η οθόνη είναι πολύ φωτεινή), το WiFi πάντα on και με μικτή χρήση games/email/apps/internet θα έβγαζε ~5 ώρες. Mε "οικονομικότερη" χρήση θα πιάνει τις 6 ώρες λογικά. Καθόλου άσχημα ΙΜΗΟ. Ήταν ο φόβος μου λόγω RK3066 και οθόνης.

Από παράπονα θα έλεγα ότι το καπάκι για τα ports και τα κουμπιά βγάζουν μία "φθηνή" αίσθηση και η συναρμογή δεν είναι τέλεια.

Επίσης προφανώς το πλαστικό από πίσω σίγουρα δεν έχει τη μούρη που έχει το αλουμίνιο που "φοράνε" κάτι Onda π.χ., αλλά έχουν θέματα με WiFi τα τελευταία. Μόνο το Teclast θεωρώ ότι είναι καλύτερο ως αγορά (εξίσου αξιόπιστο αλλά πιο "μουράτο" - αλουμίνιο, πιο λεπτό, ακριβότερο αλλά στις 8'').

Τελικά πάντως με καλύπτει απόλυτα το Vido και πλέον μπορώ να περιμένω άνετα μέχρι να βγει το νέο P88 με τον quad + τη retina.

Αυτό μάλλον θα βγει και νωρίτερα από το νέο iPad mini οπότε - ευτυχώς για την τσέπη μου - θα είναι πιο εύκολο να κρατηθώ και να μην ενδώσω στις σειρήνες του iOS. :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Μου κρατάει δύο μέρες full τώρα που το "ενοχλώ" συνέχεια. Την τρίτη μέρα πρωί ή μεσημέρι κλείσει. Αυτό με το tablet πάντα ΟΝ (απλά κλειδωμένο προφανώς), το ίδιο και το WiFi αφού βαριέμαι το άνοιξε-κλείσε.

Αν είχα το χρόνο να το "κάψω", υπολογίζω ότι με το brightness στο 20% (και πολύ είναι για τα γούστα μου - η οθόνη είναι πολύ φωτεινή), το WiFi πάντα on και με μικτή χρήση games/email/apps/internet θα έβγαζε ~5 ώρες. Mε "οικονομικότερη" χρήση θα πιάνει τις 6 ώρες λογικά. Καθόλου άσχημα ΙΜΗΟ. Ήταν ο φόβος μου λόγω RK3066 και οθόνης.

Από παράπονα θα έλεγα ότι το καπάκι για τα ports και τα κουμπιά βγάζουν μία "φθηνή" αίσθηση και η συναρμογή δεν είναι τέλεια.

Επίσης προφανώς το πλαστικό από πίσω σίγουρα δεν έχει τη μούρη που έχει το αλουμίνιο που "φοράνε" κάτι Onda π.χ., αλλά έχουν θέματα με WiFi τα τελευταία. Μόνο το Teclast θεωρώ ότι είναι καλύτερο ως αγορά (εξίσου αξιόπιστο αλλά πιο "μουράτο" - αλουμίνιο, πιο λεπτό, ακριβότερο αλλά στις 8'').

Τελικά πάντως με καλύπτει απόλυτα το Vido και πλέον μπορώ να περιμένω άνετα μέχρι να βγει το νέο P88 με τον quad + τη retina.

Αυτό μάλλον θα βγει και νωρίτερα από το νέο iPad mini οπότε - ευτυχώς για την τσέπη μου - θα είναι πιο εύκολο να κρατηθώ και να μην ενδώσω στις σειρήνες του iOS. :p

θενκς για το φιντμπακ :big_boss:

Μου φενεται λιγο το 5ωρο, αλλα με την χρηση που εγω σκεφτομαι μαλλον θα κραταει τουλαχιστον ημερα..

χμμ...

Προς το παρον συγκρατιεμαι απο περσι και δεν εχω ενδωσει ακομα

Κανω την δουλεια μου με το κινητο

Ισως οταν καλοκαιριασει να το ξανασκεφτω

Link to comment
Share on other sites

Έχω λιώσει τις τελευταίες ημέρες στο slatedroid. Άκρη δεν έχω βγάλει.

Έχει νόημα η retina οθόνη σε ταμπλέτες μέχρι 8ίντσες? Πήγα στο πλαίσιο να δω το mini ipad και με εντυπωσίασε η οθόνη του και το βάρος του(είμαι απ το touchpad βέβαια οπότε οκ). Η χρήση που κάνω είναι κυρίως email, ταινίες, σερφάρισμα λίγο office αλλά καθόλου παιχνίδια. Ντιπ όμως ούτε πασιέντζα. Και πάλι έχει νόημα να περιμένω τους νέους τετραπύρηνους?

Έχω διώξει το touchpad με cm10.1(άντεχε 3-3.5 ώρες μπαταρία στο android) σε φίλο και σκέφτομαι να πάω σε κάποιο κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

θενκς για το φιντμπακ :big_boss:

Μου φενεται λιγο το 5ωρο, αλλα με την χρηση που εγω σκεφτομαι μαλλον θα κραταει τουλαχιστον ημερα..

χμμ...

Δυστυχώς σε κινέζικα 7άρια δε θα βρεις πολύ παραπάνω μπαταρία. Ούτε σε 8άρια - το αντίθετο ίσως.

Δε μπορείς να τα έχεις όλα με 100 ευρώ. :p

Αν πας σε 9,7 ή 10,1 θα δεις μεγάλο bump στη διάρκεια ζωής γιατί υπάρχει περισσότερος χώρος για μπαταρία.

Άλλωστε αν κάποιος κάθεται 4-5 ώρες τη μέρα με την ταμπλέτα (για να πεις ότι του πέφτει λίγο το 5ωρο-6ωρο), θα του βγουν τα μάτια στο 7άρι.

Καλύτερα να πάει σε κάποιο μεγαλύτερο, να δουλεύει πιο ξεκούραστα, να έχει και 3-4 ώρες παραπάνω αυτονομία.

Έχω λιώσει τις τελευταίες ημέρες στο slatedroid. Άκρη δεν έχω βγάλει.

Έχει νόημα η retina οθόνη σε ταμπλέτες μέχρι 8ίντσες? Πήγα στο πλαίσιο να δω το mini ipad και με εντυπωσίασε η οθόνη του και το βάρος του(είμαι απ το touchpad βέβαια οπότε οκ). Η χρήση που κάνω είναι κυρίως email, ταινίες, σερφάρισμα λίγο office αλλά καθόλου παιχνίδια. Ντιπ όμως ούτε πασιέντζα. Και πάλι έχει νόημα να περιμένω τους νέους τετραπύρηνους?

Έχω διώξει το touchpad με cm10.1(άντεχε 3-3.5 ώρες μπαταρία στο android) σε φίλο και σκέφτομαι να πάω σε κάποιο κινέζικο.

Κι εγώ θεωρώ ιδανικές τις διαστάσεις/form factor του iPad mini. Αν όντως δουλεύεις και office, όμως, ίσως αξίζει να πας σε 9,7 και retina. Το βασικό του μεγάλου ppi είναι ότι διαβάζεις ξεκούραστα χωρίς να χρειάζεται να κάνεις zoom κλπ συνέχεια. Είναι από τους λόγους που πήγα στο Ν70HD με τα 216PPI. Στα παιχνίδια είναι μειονέκτημα αν το tablet δεν έχει hardware που να μπορεί να ακολουθήσει γιατί προφανώς πετυχαίνεις ευκολότερα υψηλά frames στη μικρότερη ανάλυση. To 4πύρηνο δε σε καίει (απλά είναι bonus).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να ειχα 1 ευρω για καθε φορα που ακουσα αυτη τη φραση την περιοδο των γιορτων... :p

Είχα δώσει ρητή εντολή στα Κ.Α.Π.Η. να σου κλείνουν το PC μετά τις 23:00...

Το χάπι σου και νάνι - θα τους φτιάξω εγώ αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.