Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Μετά από προτροπή μου (να'ναι καλά ο [MENTION=616]Shaman[/MENTION] που μου την έφερε στα υπ'όψιν), ένας κολλητός μου παράγγειλε την Vido N70HD. Του πήγε 120€, δε πέρασε τελωνείο, αλλά έκανε ένα μήνα να έρθει (απλό ταχυδρομείο...του το άφησε ο ταχυδρόμος στην είσοδο :p)

Το έφερε σήμερα από το σπίτι μου, δυστυχώς δεν έκατσε ώρα να κάνω full review/σύγκριση με το nexus 7. Θα πω τις εντυπώσεις μου από την λίγη ώρα που το χρησιμοποίησα - πάντα συγκριτικά με το n7.

Έχετε το νου σας ότι συγκρίνω μία ταμπλέτα των 120ε με μία 2πλάσιας τιμής στα παρακάτω.""

Είχα ξαναδιαβάσει για το Ν70 αλλά και για το Ν90 ειδικότερα καλά λόγια και απ`ότι βλέπω φαίνεται καλή επιλογή. Έχεις παρατηρήσει κάτι περίεργο επάνω του ή κάτι που θα μου άλλαζε γνώμη από το να το πάρω(σκέφτομαι με συνάδεφο να πάμε κατευθείαν σε Ν90 λινκ Window N90 Dual Core 1.6GHz RK3066 9.7 Inch IPS 1024*768 Android 4.0.4 Dual camera HDMI Bluetooth )

Σ`ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε την έχω την ταμπλέτα για να σου πω εκτεταμένες εντυπώσεις. Πάντως δε του έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Ρώρα καλύτερα τον Shaman που την έχει τόσο καιρό.

Οστόσο 200$ μου φαίνονται αρκετά, για 1024x768. Για κάτι ψιλά παραπάνω μπορείς να βρεις και 2048x1536/1920x1080 τάβλετς ή τουλάχιστον 1280x800.

Link to comment
Share on other sites

Ainol Novo 9 Firewire Quad Core - Android Tablet Store

Onda V972 - Android Tablet Store

Cube U30GT2 RK3188 - Android Tablet Store ~

GPS όχι. Πολύ λίγα έχουν και συνήθως δεν είναι high-end αλλά υπερτιμημένα.

Το δοκίμασε κανείς το Cube U30GT2 ? Γιατί σε άλλο φόρουμ ακούγονται τα χειρότερα πλέον για το Cube U30 GT.

Link to comment
Share on other sites

Δε την έχω την ταμπλέτα για να σου πω εκτεταμένες εντυπώσεις. Πάντως δε του έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Ρώρα καλύτερα τον Shaman που την έχει τόσο καιρό.

Κανένα πρόβλημα!

Είχαμε πάρει πέντε τεμάχια Ν70HD από Κίνα και όλα δουλεύουν ακόμα ρολόι απ'όσο ξέρω*. Ειδικά με andronoob firmware πετάνε.

Το λευκό πλαστικό πίσω δεν το χώνεψα ποτέ βέβαια, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα αν σκεφτείς ότι παίρνεις ένα άριστο tablet με 100 ευρώ.

*Α, ένα είχε θέμα με τον σένσορα της μπαταρίας (δεν δείχνει στάθμη σωστά αλλά πάντα 100%), αλλά το έκανε από την αρχή και δεν επηρεάζει σε τίποτα τη λειτουργικότητά του (απλά πρέπει να θυμάσαι να το φορτίζεις πότε πότε :p).

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασε κανείς το Cube U30GT2 ? Γιατί σε άλλο φόρουμ ακούγονται τα χειρότερα πλέον για το Cube U30 GT.

Δεν το έχω δοκιμάσει, απλά ανέφερα μερικά.

Κανένα πρόβλημα!

Είχαμε πάρει πέντε τεμάχια Ν70HD από Κίνα και όλα δουλεύουν ακόμα ρολόι απ'όσο ξέρω*. Ειδικά με andronoob firmware πετάνε.

Έχω ένα στα χέρια μου αυτή τη στιγμή και παίζω (δυστυχώς θα το αποχωριστώ αύριο). Όντως πετάει με andronoob, πολύ τίμια ταμπλέτα. Ευχαριστούμε για τις συμβουλές στο τόπικ, ένας πιτσιρικάς (κάτοχος) θα αρχίσει το κάψιμο από αύριο. :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προτροπή μου (να'ναι καλά ο @Shaman που μου την έφερε στα υπ'όψιν), ένας κολλητός μου παράγγειλε την Vido N70HD. Του πήγε 120€, δε πέρασε τελωνείο, αλλά έκανε ένα μήνα να έρθει (απλό ταχυδρομείο...του το άφησε ο ταχυδρόμος στην είσοδο :p)

Το έφερε σήμερα από το σπίτι μου, δυστυχώς δεν έκατσε ώρα να κάνω full review/σύγκριση με το nexus 7. Θα πω τις εντυπώσεις μου από την λίγη ώρα που το χρησιμοποίησα - πάντα συγκριτικά με το n7.

Έχετε το νου σας ότι συγκρίνω μία ταμπλέτα των 120ε με μία 2πλάσιας τιμής στα παρακάτω.""

Είχα ξαναδιαβάσει για το Ν70 αλλά και για το Ν90 ειδικότερα καλά λόγια και απ`ότι βλέπω φαίνεται καλή επιλογή. Έχεις παρατηρήσει κάτι περίεργο επάνω του ή κάτι που θα μου άλλαζε γνώμη από το να το πάρω(σκέφτομαι με συνάδεφο να πάμε κατευθείαν σε Ν90 λινκ Window N90 Dual Core 1.6GHz RK3066 9.7 Inch IPS 1024*768 Android 4.0.4 Dual camera HDMI Bluetooth )

Σ`ευχαριστώ.

Την εχω την ταμπλετα εδω και αρκετους μηνες αγορασμενη απο αυτο το site,ειναι φοβερο,κανενα προβλημα,πολυ γρηγορο,δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο πολλά επώνυμα διπλάσιας και τριπλάσιας τιμης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά παρρήγγειλα το http://www.merimobiles.com/window-n90-fhdrk-quad-core-rk3188-9-7-inch-retina-screen-2048-1536-android-4-1-dual-camera-hdmi-bluetooth-2gb-ram_p/meri7397.htm και περιμένω να έρθει. Το μικρό το N70 για chat-facebook κτλ(έχω γυναίκα στο μυαλό μου) θα είναι ότι πρέπει,ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες(το λινκ είναι ήδη bookmarked)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα τον tablet και σκεφτομαι να αγορασω ενα σχετικα φθηνο (100-150) για να βλεπω σειρες / ταινιες και κανα παιχνιδι.

Διαβασα τις τελευταιες 5 σελιδες εδω κοιταξα λιγο σε play.com / amazon.co.uk / skroutz και ειδα οτι υπαρχουν υπερβολικα πολλες (και παρομοιες) επιλογες και τραγικα πολλες αγνωστες μαρκες :D.

Πηγα και απο το πλαισιο να δω τι inches ειναι καλες για μενα και νομιζω με 8 αντε 9 ειμαι μια χαρα (ειδα και ενα διπυρο turbox που δεν ειχε καλη ανταποκριση και κολησε και ο browser του...).

Οποτε μπορει καποιος να μου συστησει μερικα καλα tablets σε αυτα τα χρηματα;

Θεωρω οτι ο διπυρηνος χρειαζεται και θα πρεπει να εχει access σε google play (market) γτ εχω αρκετα αγορασμενα παιχνιδια απο το κινητο (αν το κανω να δειχνει οτι ειναι αλλο verified google model αν και θελει root σωστα; θα συνδεεται οκ με το account μου ή κινδυνευω να φαω κανα ban και να κλαιω τα λεφτα; ).

/wall of text και ελπιζω καποιος να κανει το κοπο να απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις κινεζικα σαν αυτα που αναφαιρονται στις σελιδες εδω με εγκατεστημενο play store το οποιο αναγνωριζει κανονικα την συσκευη χωρις να χρειαζεται routing,σε πολυ καλυτερες τιμες απο'τι εδω(ειδικα στης ιντσες που θες βρισκεισ παπαδες).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις κινεζικα σαν αυτα που αναφαιρονται στις σελιδες εδω με εγκατεστημενο play store το οποιο αναγνωριζει κανονικα την συσκευη χωρις να χρειαζεται routing,σε πολυ καλυτερες τιμες απο'τι εδω(ειδικα στης ιντσες που θες βρισκεισ παπαδες).

ναι αλλα ποιο; σιγουρα υπαρχουν πολλα αλλα ποιο ειναι το καλυτερο, απο αποδοσεις / hardware και απο ποιοτητα, γτ οσους ξερω που εχουν παρει κινεζικα γρηγορα ή αργα την πατησαν. Δε με ενδιαφερει να παρω απο ελλαδα αναγκαστικα, συνηθως απο ευρωπη παιρνω, τωρα εκτος ευρωπης φοβαμαι λιγο και το τελωνειο.

εχω δει πχ τα: Intenso Tab 814 8" (8GB) | Skroutz.gr Manta MID801 8" (8GB) | Skroutz.gr Apollo Quicki 811 8" (4GB) | Skroutz.gr Vero Tab A8849 8" (16GB) | Skroutz.gr κτλπ αλλα δε νομιζω οτι κανενα απο αυτα εχει google play.

ή αυτο που νομιζω θεωρειται πολυ καλο συμφωνα με καποια ποστ: Teclast P88 Dual Core Tablet PC 8 Inch IPS Screen Ultra Thin RK3066 Android 4.1 1GB RAM 16GB Dual Camera HDMI Silver

δε ξερω καν ποιοι επεξεργαστες ειναι οι καλοι κτλπ οποτε οπως καταλαβαινεις εχω χαθει εντελως και ελπιζω στο να μου προτεινουν μερικα ατομα καποια μοντελα που αυτοι ή οι γνωστοι τους τα εχουν δουλεψει και ειναι οκ και καλυπτουν τις αναγκες μου :/

εκλεισε και το ipadalternative που ειχα δει απο δω μεσα οτι θεωρειται καλο μαγαζι.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

1)Window N70 Dual Core S 1.6GHz RK3066 7inch 1024*600 Android 4.1.1 HDMI 8GB

2)Window N90 Dual Core 1.6GHz RK3066 9.7 Inch IPS 1024*768 Android 4.0.4 Dual camera HDMI Bluetooth

3)Ainol Novo7 Venus Quad Core Tablet PC Android 4.1 IPS HD Screen 7 Inch 16GB Dual Camera Black

Προσωπικα εχω το Ν90 αγορασμενο απο εκει,το site ειναι αξιοπρεπεστατο,δεν ειχα ουτε θεμα με τελωνειο ουτε τιποτα,και η ταμπλετα αριστη,το μονο που χρειαστηκε να κανω ειναι μια αναβαθμιση στο firmware.

Υπαρχουν βεβαια και αλλες καλες μαρκες αλλα θελει ψαξιμο και διαβασμα,αυτες που σου εστειλα ειναι bestselling και εχουν της καλυτερες κριτικες.

Link to comment
Share on other sites

1)Window N70 Dual Core S 1.6GHz RK3066 7inch 1024*600 Android 4.1.1 HDMI 8GB

2)Window N90 Dual Core 1.6GHz RK3066 9.7 Inch IPS 1024*768 Android 4.0.4 Dual camera HDMI Bluetooth

3)Ainol Novo7 Venus Quad Core Tablet PC Android 4.1 IPS HD Screen 7 Inch 16GB Dual Camera Black

Προσωπικα εχω το Ν90 αγορασμενο απο εκει,το site ειναι αξιοπρεπεστατο,δεν ειχα ουτε θεμα με τελωνειο ουτε τιποτα,και η ταμπλετα αριστη,το μονο που χρειαστηκε να κανω ειναι μια αναβαθμιση στο firmware.

Υπαρχουν βεβαια και αλλες καλες μαρκες αλλα θελει ψαξιμο και διαβασμα,αυτες που σου εστειλα ειναι bestselling και εχουν της καλυτερες κριτικες.

thx! το novo7 φαινεται τουμπανακι και ωραια κατασκευη αλλα ρε γμτ μονο 100; τετραπυρηνος με ips; δλδ φωναζει λιγο :p ενω το ν90 μου φανηκε το πισω πλαστικο λιγο χαλια πχ εκει με το καλυμα του usb / hdmi, αλλα πολυ πιο δυνατη μπαταρια λογο του μεγεθους (το ενα λιγο μικρο το αλλο αρκετα μεγαλο XD)

ειδα τα reviews και για τα 3, το n90 παρολο που ειναι dual φαινεται πολυ δυνατο επισης (και ειναι 50 ευρω πανω), ποσο καιρο το εχεις; ποσο καιρο εκανε να ερθει; το google maps δουλευει με το wifi? και ξερεις αν βαλεις πανω στικακι 3G αν παιζει;

μακαρι να υπηρχε ενα απο αυτα σε 8" και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντα θα εχουν και καποιο μικρο η μεγαλο μειονεκτημα,ετσι πανε αυτα.

Οταν λες φοναζει? 7ιντσα σε τετοιες τιμες παιζουν,μην συγκρινεις τιμες με εδω εδω ειναι πανακριβα σε σχεση με τα σπεκς τους.

Το πισω πλαστικο ειναι μια χαρα μην το φοβασαι καθολου,δεν θα ελεγα οτι εχει κατι,εκτος και αν σε χαλαει εσενα εμφανισιακα,λειτουργικα ειναι οκ.

Το εχω πανω απο 6μηνο,αν θυμαμαι καλα εκανε 20-25 μερες.Google maps,play store κτλπ ολα αριστα,στικ 3G δεν εχει τυχει να δοκιμασω να σου πω.

Παντως ειδικα για ταινιες/σειρες καλυτερα να πας σε αυτες της ιντσες.(9.7-10.1)

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Παντα θα εχουν και καποιο μικρο η μεγαλο μειονεκτημα,ετσι πανε αυτα.

Οταν λες φοναζει? 7ιντσα σε τετοιες τιμες παιζουν,μην συγκρινεις τιμες με εδω εδω ειναι πανακριβα σε σχεση με τα σπεκς τους.

Το πισω πλαστικο ειναι μια χαρα μην το φοβασαι καθολου,δεν θα ελεγα οτι εχει κατι,εκτος και αν σε χαλαει εσενα εμφανισιακα,λειτουργικα ειναι οκ.

Το εχω πανω απο 6μηνο,αν θυμαμαι καλα εκανε 20-25 μερες.Google maps,play store κτλπ ολα αριστα,στικ 3G δεν εχει τυχει να δοκιμασω να σου πω.

Παντως ειδικα για ταινιες/σειρες καλυτερα να πας σε αυτες της ιντσες.(9.7-10.1)

δε ξερω αν εχει φανει αλλα ειμαι δυστυχως απο αυτους που τα θελουν ολα (το ρητο με τη μυγα και το ξιγκι...)

στο ν90 με ενοχλει λιγο το μεγεθος και οτι παει προς 4:3 η οθονη (πιο πολυ χρηση θα δει οταν ειμαι ξαπλα στο κρεββατι), αλλα ναι το 7" παιζει να ειναι λιγο μικρο, μαλλον πρεπει να παω παλι απο πλαισιο να κοιταω τα turbokia τους για το μεγεθος.

για το teclast p88 που ειναι 8" με ιδια gpu με το ν90 αλλα cortex A9 και νομιζω ο shaman ελεγε καλα πραγματα για αυτο ξερουμε τπτ; ή γενικα αλλα 8".

ps. για το φωναζει σε αυτο αναφερομουνα, οτι μου φανηκε η τιμη πολυ χαμηλη για ενα tablet με quad και Ips.

pps. GPS να φανταστω σε ολα αυτα δε παιζει λογο τιμης ε; η θελει sim για να κανει κουκου;

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι απλως το κουραζω μεχρι αηδιας μεχρι να βρω το "καλυτερο" για τα λεφτα που θελω να δωσω.

πχ ειδα τωρα το: Aliexpress.com : Buy Original Vido N70HD dual core Tablet pc Android 4.1 7 inch IPS Super HD 1280x800 RK3066 1GB 16GB WiFi OTG HDMI from Reliable n70hd suppliers on EBE TabStore - Your Trustful Supplier

αλλο ενα ακριβως στο ιδιο στυλ και ιδια λεφτα, αντε να επιλεξεις...

ας δουμε αν υπαρχει και κανενας αλλος που μπορει να προτινει καποιο tablet που εχει δουλεψει... :D

Link to comment
Share on other sites

Το N90 με τον 3066 διπύρηνο,το πήρε φίλος ταυτόχρονα με το Ν90 με το 3166 που πήρα εγώ. Έχει πολύ καλές εντυπώσεις από την απόκρισή του,την κατασκευή του(που να φανταζόμασταν ότι αν και κινέζος,θα ήταν τόσο καλό σε ποιότητα κατασκευής) όπου στα συν βάζω τον περισσότερο χρόνο στην αγορά άρα περισσότερες custom roms,αρκετά καλή υποσρήτιξη από τη μαμά εταιρία κτλ. Το νέο Ν90 κι αυτό κινείται στα ίδια επίπεδα,μόλις βέβαια κυκλοφόρησε και ακόμα δεν του έβγαλα τη ζελατίνα από την οθόνη :p Ν70-90 θα πρότεινα βάση προσωπικής πλέον, εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το N90 με τον 3066 διπύρηνο,το πήρε φίλος ταυτόχρονα με το Ν90 με το 3166 που πήρα εγώ. Έχει πολύ καλές εντυπώσεις από την απόκρισή του,την κατασκευή του(που να φανταζόμασταν ότι αν και κινέζος,θα ήταν τόσο καλό σε ποιότητα κατασκευής) όπου στα συν βάζω τον περισσότερο χρόνο στην αγορά άρα περισσότερες custom roms,αρκετά καλή υποσρήτιξη από τη μαμά εταιρία κτλ. Το νέο Ν90 κι αυτό κινείται στα ίδια επίπεδα,μόλις βέβαια κυκλοφόρησε και ακόμα δεν του έβγαλα τη ζελατίνα από την οθόνη :p Ν70-90 θα πρότεινα βάση προσωπικής πλέον, εμπειρίας.

το νεο n90 δεν ειναι το quad? και παει στα 200 σωστα; :p

ευχαριστω για την απαντηση αλλα σημερα το πρωι παραγγειλα το n80. Σε 15 μερες θα ξερω αν εκανα λαθος (εστω για τις inches) :p

Με τα rom τι παιζει; πρεπει να βρω για ακριβως το μοντελο που εχω; κυκλοφορουν καθολου καποια που να μην ειναι απο τη μαμα εταιρια;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.