Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

μέχρι πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις ;

Μήπως να κοιτούσες κανενα Galaxy tab που έχουν πέσει αρκετα οι τιμές τους ;

Γύρω στα 200€. Το ξέρω ότι είναι ανέφικτο να βρω brand tablet με αυτά τα χαρακτηριστικά στα λεφτά που διαθέτω, γι'αυτό κοιτάω σε κινέζικα. Αν δεν υποστηρίζουν GPS όμως δεν ψήνομαι. Έχεις καμιά πρόταση για κινέζικο με GPS ή δεν υπάρχει τίποτα;

Το Galaxy Tab2 7'' το ζαχαρώνω σε αυτή την τιμή που είναι τώρα, αλλά με ξενερώνει το μεγάλο περιθώριό του και η ανάλυση της οθόνης του.

Έχουμε καμιά πληροφορία για το πότε θα βγει το Galaxy Tab3 8'', που παρεπιπτόντως είναι πανέμορφο, και σε τι τιμή;

Επίσης θα ήθελα τις ίδιες πληροφορίες για το Sharp Aquospad sh-08e, αν γνωρίζει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο? Γραφει οτι εχει GPS αλλα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα για να ξερουμε λεπτομερειες.

Επισης βγαινει και με 1900x1200 αναλυση.

Blog - the pipo M7 PRO with1920X1200 8.9 resolution inch screen released |ChinaPadMall

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο? Γραφει οτι εχει GPS αλλα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα για να ξερουμε λεπτομερειες.

Επισης βγαινει και με 1900x1200 αναλυση.

Blog - the pipo M7 PRO with1920X1200 8.9 resolution inch screen released |ChinaPadMall

Πολύ δυνατό tablet, πιστεύω είναι αυτό που ψάχνω ακριβώς. Ποιο site προτείνεις για παραγγελία;

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Όπως έλεγα και νωρίτερα στο thread, κινέζικα tablet δεν ψωνίζουμε με βάση τα specs. Ψωνίζουμε με βάση έρευνα σε σχετικά forums και εντοπισμό χρηστών που έχουν πιάσει τη συσκευή στα χέρια τους, ώστε να ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε από προβλήματα.

Πιο πολύ θα ευχαριστηθείς ένα αξιόπιστο tablet με μέτρια χαρακτηριστικά παρά ένα με top specs και π.χ. προβληματικό WiFi ή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα 200 ευρω βρίσκεται και το nexus 7 που είναι εξαιρετικό για τα χρήματα του.

Σε λίγο καιρό βγαίνει και ο αντικαταστάτης του στα ίδια λεφτά με μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και Qualcomm hardware.

Αν δε βιαζεσαι ίσως θα ηταν καλό να περιμένεις (οι φήμες έλεγαν για Ιούλιο).

Link to comment
Share on other sites

Όπως έλεγα και νωρίτερα στο thread, κινέζικα tablet δεν ψωνίζουμε με βάση τα specs. Ψωνίζουμε με βάση έρευνα σε σχετικά forums και εντοπισμό χρηστών που έχουν πιάσει τη συσκευή στα χέρια τους, ώστε να ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε από προβλήματα.

Πιο πολύ θα ευχαριστηθείς ένα αξιόπιστο tablet με μέτρια χαρακτηριστικά παρά ένα με top specs και π.χ. προβληματικό WiFi ή μπαταρία.

Tα pipo ειδικά θεωρούνται αρκετά αξιοπιστα και με καλη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Tα pipo ειδικά θεωρούνται αρκετά αξιοπιστα και με καλη υποστήριξη.

I know, αλλά από μοντέλο σε μοντέλο έχουν όλοι σκαμπανευάσματα.

Ειδικά στα πολύ φρέσκα μοντέλα είναι ρίσκο γιατί μπορεί να βγει με θέματα (που δεν θα τα μάθεις μέχρι να πάρουν μερικοί στα χερία τους).

Eπίσης, προσωπικά, δε θα αγόραζα ποτέ φρέσκο μοντέλο αν δεν σιγουρευόμουν ότι δουλεύει ήδη κομμάτι του community επάνω του για custom roms etc.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στα 200 ευρω βρίσκεται και το nexus 7 που είναι εξαιρετικό για τα χρήματα του.

Σε λίγο καιρό βγαίνει και ο αντικαταστάτης του στα ίδια λεφτά με μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης και Qualcomm hardware.

Αν δε βιαζεσαι ίσως θα ηταν καλό να περιμένεις (οι φήμες έλεγαν για Ιούλιο).

Το 7'' το βρίσκω μικρό, εκτός αν έχει περιθώρια όπως το Sharp Aquospad που ανέφερα πιο πάνω.

Θα περιμένω να δω κριτικές για το PIPO M7Pro και θα καταλήξω. Νομίζω από μέρα σε μέρα βγαίνει στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό tablet, πιστεύω είναι αυτό που ψάχνω ακριβώς. Ποιο site προτείνεις για παραγγελία;

Βασικά τώρα που το παρατηρώ καλύτερα αυτό είναι το M6, τουλάχιστον αυτό γράφει στα specs στο 0:33 του βίντεο.

Το M7Pro είναι αυτό [ame=http://www.youtube.com/watch?v=hFSFmuiaA5E]Pipo N7Pro, 8.9" 1920x1200 RK3188 - YouTube[/ame] Αναμένω με αγωνία κάποιο review!

EDIT: Στο Youtube απάντησαν ότι τελικά και στο 1ο βίντεο είναι το M7Pro αλλά επειδή χρησιμοποίησαν την μητρική του M6 φαίνεται έτσι. Λογικά θα το διορθώσουν με κανένα firmware update... ;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενημερωτικά για όσους ρωτάνε για κινεζοταμπέτες, η δική μου των 50€ πέθανε και μάλιστα άδικα και πολύ νωρίς.

Έχοντας δει λιγότερες από 20 ώρες χρήσης και λιγότερες από 3-4 φορτίσεις αποφάσισε να καεί η οθόνη της, τουτέστιν μπαταρία έχει ρεύμα και μετά το άνοιγμα της δεν ανάβει η οθόνη καν, αλλά αν πατήσω το Power button σβήνει το ηχείο και ακούω το "κλακ".

Δεν φτάνει που δεν μπορούσε να ανοίξει ούτε το google.gr καλά καλά, δεν φτάνει που δεν έπιανε το wifi πάνω από 5 μέτρα, δεν φτάνει που για να δεις έπρεπε να το κρατάς αποκλειστικά στις 75 μοίρες, δεν λειτούργησε και για πολύ.

Οπότε, μην το σκέφτεστε καν, είναι για πέταμα. Ευτυχώς ψώνισα την πιο φθηνή με αυτή τη λογική και όχι καμιά ευκαιρία "ουάου με 150€ παίρνεις 10άρα οθόνη και διπήρυνο".

Το επόμενο θα είναι iPad mini ή Nexus, δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

καλα κινεζιες εχουν παρει και γνωστοι μου και ειναι οκ !

Επεστρεψε την πισω . Δεν εχει εγγυηση ? Αναλογως που την πηρες καλυπτονται και τα μεταφορικα εξοδα (που δεν ειναι και παρα πολλα)

Link to comment
Share on other sites

...ψώνισα την πιο φθηνή με αυτή τη λογική και όχι καμιά ευκαιρία "ουάου με 150€ παίρνεις 10άρα οθόνη και διπήρυνο".

There's your answer. :p

Αν είχες δώσει 50 ευρω παραπάνω και είχες πάρει μια "σοβαρότερη κινεζια of a tablet", δε θα είχες αντιμετωπίσει ολα αυτα τα απαράδεκτα που αναφέρεις (εγω θα την είχα πετάξει απο το μπαλκόνι πριν προλάβει να χαλάσει) και θα τη χαιρόσουν ακομα.

Btw, τα 5 τεμάχια Vido N70HD που είχαμε φέρει απο Κίνα δουλεύουν ακομα ρολόι (i.e. γρηγορα και απροβληματιστα) παρά το καθημερινό λιώσιμο που τρώνε (τουλάχιστον τα 2 εξ'αυτων που μπορω να γνωρίζω).

ΥΓ: Για τα Vido είχα γράψει εδω (και παρακάτω είχα bench):

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=1063408845#post1063408845

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πάτησες και ήσουν άτυχος δεν σημαίνει ότι όλα τα κινέζικα είναι για το Μπέο.

Και ναι με 170 πήρα 10άρα και 4πύρηνο και πάει σπέρνοντας και custom rom πήρε και είναι το πιο γρήγορο που είδα γενικώς - κι έχω δεί πολλά.

Μην ψάχνεις δικαιολογία για να σκάσεις τα λεφτά σου άσκοπα σε επώνυμο προιόν. Αν τα σέβεσαι πάρε κάτι οικονομικό, αλλά όχι το άκρον άωτον που πήγε; και πήρες. Αν θες να σου προτείνουμε μερικά, αν και ήδη κάποιοι έχουν πεί αξιόλογα ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα για συγγενή μου ταμπλετ no name με 40 ευρώ απο focal price σε προσφορά πριν κάνα 6 μηνο και λειτουργει ΑΨΟΓΑ..δεν έχει κλείσει ποτε απο τοτε και λειτουργει καθημερινά (Skype mostly και παιχνίδια).

Για εμένα είχα πάρει το ainol fire και ήμουν υπερευχαριστημενος αλλά τελικά το εκανα τραμπα με του αδερφού μου το nexus 7.

Εντάξει η διάφορα στην ποιότητα κατασκευής φαίνεται αλλά δε λέει κάτι αυτό..γλιτώνεις χρήματα και πολλά μάλιστα.

Δεν το αλλάζω το νεξους μου γιατί με έχει βολεψει(gps ,battery,smoothness).

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανάγκη τα windows σε αυτό που θα κάνεις με αυτή την συσκευή; Αν ναι, ψιλο οκ

γιατι "ψιλο οκ" βρε ;

Ποιος ειναι ο προβληματισμός σου ; Αυτό ειναι το θεμα :)

Γενικα, έχω αρχίσει να καταλήγω πλέον οτι για κάποια πράγματα, και εφόσον μιλάμε για ταμπλετα τα Windows είναι πιο βολικα από το Android

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μην το σκέφτεστε καν, είναι για πέταμα. Ευτυχώς ψώνισα την πιο φθηνή με αυτή τη λογική και όχι καμιά ευκαιρία "ουάου με 150€ παίρνεις 10άρα οθόνη και διπήρυνο".

Το επόμενο θα είναι iPad mini ή Nexus, δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Με 170 ευρω πλεον παιρνεις Quad με 2GB RAM και ips οθονη. Μην συγκρινεις τα tablet του κιλου (απορω με 50 ευρω που εδωσες τι περιμενες να εχεις?) με τα καλα Κινεζικα tablet ανω των 150 ευρω.

Βεβαια εχουν και αυτα τα θεματακια τους, αλλα καμια σχεση με τα προβληματα που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.