Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

γιατι "ψιλο οκ" βρε ;

Ποιος ειναι ο προβληματισμός σου ; Αυτό ειναι το θεμα :)

Γενικα, έχω αρχίσει να καταλήγω πλέον οτι για κάποια πράγματα, και εφόσον μιλάμε για ταμπλετα τα Windows είναι πιο βολικα από το Android

εκει εχω αρχισει να καταλήγω και εγω αλλα το θεμα ειναι οτι βαρανε ακομα σε τιμες ειδικα εδω στην ελλαδα.

αυτο που λες φενεται πολυ καλο (ειδικα οσον αφορά το πλικτρολογιο). Εχω το TF201 και βολευει πολυ ειδικα για ταξίδια η έξτρα μπαταρια του

Link to comment
Share on other sites

γιατι "ψιλο οκ" βρε ;

Ποιος ειναι ο προβληματισμός σου ; Αυτό ειναι το θεμα :)

Γενικα, έχω αρχίσει να καταλήγω πλέον οτι για κάποια πράγματα, και εφόσον μιλάμε για ταμπλετα τα Windows είναι πιο βολικα από το Android

Απλώς βλέπω πως τα πουλάνε ακριβά τα τάμπλετ με παράθυρα.

Δηλαδή σαν στρατηγική είναι απομεινάρι του παρελθόντος.

Επίσης θέλουν καλύτερο υλικό για να παίξουν καλά, και αυτό επίσης σηκώνει το κόστος.

τα τάμπλετ είναι συσκευές κυρίως για πρόχειρη βόλεψη να κάνουμε την δουλειά μας κάπως.

Αμα είναι να πληρώσω ακριβά, παίρνω ολόκληρο φορητό να κάνω την δουλειά μου πλήρως σε όλα, χωρίς συμβιβασμούς..

Link to comment
Share on other sites

Απλώς βλέπω πως τα πουλάνε ακριβά τα τάμπλετ με παράθυρα.

Δηλαδή σαν στρατηγική είναι απομεινάρι του παρελθόντος.

Επίσης θέλουν καλύτερο υλικό για να παίξουν καλά, και αυτό επίσης σηκώνει το κόστος.

τα τάμπλετ είναι συσκευές κυρίως για πρόχειρη βόλεψη να κάνουμε την δουλειά μας κάπως.

Αμα είναι να πληρώσω ακριβά, παίρνω ολόκληρο φορητό να κάνω την δουλειά μου πλήρως σε όλα, χωρίς συμβιβασμούς..

βρε ναι, οκ. σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες αλλά ειναι γενικά.

Για το συγκεκριμένο θα ήθελα να ακούσω γνώμες καθαρά όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του και την απόδοσή του. Μη λάβεις υπόψην την τιμή.

Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερα τίμια (για να μην πω πολύ καλή) πρόταση αλλά θα ηθελα και άλλες απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σε χαρακτηριστικά, δείχνει πολύ καλό πραγματικά. είναι γερά αυτά που έχει, σε επιπεδο τάμπλετ είναι αλλού.

Απλά έχω τάση να συγκρίνω με βάση την τιμή πάντα.

Με όριο τα 200Ε βρίσκεις γενικώς γερά τάμπλετ είτε απο Ελλάδα είτε απο Κίνα.

Απλώς απο Ελλάδα δεν παίρνεις 4πύρηνα και ρετίνες, αλλά και πάλι άριστες κατασκευές.

Εγώ το λέω έτσι για να κάνεις δουλειά πιο οικονομικά. Και το Samsung ATiv Tab είναι ωραίο και άλλα που έψαξα, απλώς ... ξεφεύγουν γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παίδες, προφανώς και την ώρα που είπα "πάρε 50€" ήταν εις γνώση μου ότι παίζει και να τα κλάψω.

Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω παραπάνω για κάτι αμφίβολο, όπως λέμε πάρε "καλό Κινέζο" με 150€, όχι, να μου λείπει.

Κι εγγύηση να έχει ο Κινέζος, ποιος σου λέει τι θα βρεις μετά από 3,6,9 μήνες;

Με 170 ευρω πλεον παιρνεις Quad με 2GB RAM και ips οθονη.

170€ με 50€ έχουν μία απόσταση τεράστια. Με 180-200€ παίρνεις Nexus 7 με εγγύηση νομίζω, έτσι για παράδειγμα.

Μην συγκρινεις τα tablet του κιλου (απορω με 50 ευρω που εδωσες τι περιμενες να εχεις?) με τα καλα Κινεζικα tablet ανω των 150 ευρω.

Δεν περίμενα κάτι, πάντως κάπως έτσι πριν 2.5 χρόνια πλήρωσα 35€ για το 5" GPS μου κι ακόμα δουλεύει σαν την πρώτη μέρα. Πάντως ατάκα του στυλ "απορω με 50 ευρω που εδωσες τι περιμενες να εχεις?" δεν είναι ότι πιο ευγενικό για να συμμετέχεις σε μία κουβέντα.

Βεβαια εχουν και αυτα τα θεματακια τους, αλλα καμια σχεση με τα προβληματα που αναφερεις.

Εγώ έδωσα ένα 50άρικο, το έκλαψα και τέλος, αν είχα δώσει 150+ και είχε "θεματάκια" εκεί θα ήταν πραγματικά μεγαλύτερο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω επιθετικο χωρις λογο. Αναφερεις οτι εχεις προβληματα σε ενα tablet των 50 ευρω και αμεσως βγαζεις ολα τα κινεζικα αχρηστα. Να παρω δηλαδη και εγω μια καρτα AMD των 50 ευρω και επειδη δεν παιζει Crysis 3, να βγαλω ολες τις AMD καρτες αχρηστες.

ή να παρω το Samsung των 70 ευρω που δεν φορτωνει ουτε το tetris και να βγαλω ολα τα Samsung αχρηστα.

Οτι πληρωνεις παιρνεις, ισχυει και στα κινεζικα.

Παμε παρακατω. To Nexus 7, ειναι 7" με 1 GB ram. Εγω μιλησα για 10,1" με 2GB ram. Υπαρχει διαφορα οπως και να το κανουμε.

Και μην συγκρινεις τιμες GPS με tablet. Διαφορετικη κατηγορια και τεχνολογια.

Link to comment
Share on other sites

Το τι περιμενες το εννουσα απο την αποψη οτι τα 50 ευρω ειναι ενα πολυ χαμηλο ποσο για tablet. Οθονη, cpu, ram και χιλια δυο αλλα που εχει το tablet, δεν γινεται να σου κοστιζει 50 ευρω. ή μαλλον γινεται, αλλα εχεις τα αποτελεσματα που ανεφερες.

Στο GPS, το 35αρι ευρω (πολυ χαμηλη τιμη δηλαδη) για κινεζικο ακουγεται λογικο. Αλλα στα tablet οχι. Ουτε στα κινητα.

Τελος παντων, συγνωμη αν σε προσεβαλα, δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου:o

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, σαν αυτό, όχι αυτό. Η αγορά ήταν πριν ενα χρόνο και τα χαρακτηριστικά του ήταν μια χαρά.

Στην πράξη μας τα χάλασε οπότε τωρα moving on για κανά nexus.

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το iPad δεν είναι τέλειο :p

Το mini δεν έχεις τις επιδόσεις του μεγάλου, ούτε βαρβάτη ανάλυση, το μεγάλο δε, είναι τέρας, δεν παλεύεται.

Τέλεια συσκευή δεν ξέρω αν υπάρχει, μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε Nexus και iPad mini (για Χριστούγεννα το κόβω πια βέβαια :p).

Link to comment
Share on other sites

Tο βασικό, που το έχω ξαναπει: αγοράζουμε μόνο "επώνυμο" κινέζικο και μόνο αν μπορούμε να βρούμε reviews για το συγκεκριμένο μοντέλο στα σχετικά κινεζο-ταμπλετο-forums και blogs.

Ακόμα καλύτερα, αν υπάρχει χρόνος, να προηγηθεί της αγοράς και μία αναζήτηση στις κοινότητες για να δούμε σε τι βαθμό ασχολούνται με το μοντέλο (custom ROMs, troubleshooting threads etc.).

Στα 50, βέβαια, κι εγώ δεν είχα εντοπίσει κάποιο αξιοπρεπές (φίλος έχει κάποιο 1+ χρόνο, βέβαια, και δηλώνει ευχαριστημένος, αλλά προσωπικά με ξενερώνει απίστευτα το look & feel του). Στα 100 αλλάζει το πράγμα, i.e. είναι το minimum που θα κοίταγα/πρότεινα, και το θεωρώ πολύ λογικό ποσό εφόσον μιλάμε για tablet.

Και για κινητό που λέτε, στα 50 ευρώ αγοράζεις Nokia που το βασικό του feature είναι η έγχρωμη οθόνη 1,8''.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.