Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Άλλη μια ερωτησούλα..κοιτάζοντας τα tablets στο παραπάνω σαιτ είμαι μεταξύ 2:

97RQ N90FHD 9.7 inch Quad Core RK3188 Android 4.1 Tablet PC Retina Screen 2048*1536 2GB RAM 16GB BT HDMI

και

Cube U9GTV Quad Core RK3188 Android 4.1 Tablet PC 9.7" Retina Screen 2048*1536 2GB RAM 16GB ROM BT White

Συγκριτικά, βάσει τεχνικών προδιαγραφών, είναι τα καλύτερα. Όμως ψάχντοντας λίγο στο yt είδα οτι και τα 2 έχουν κάποια lag issues τα οποία με ενδιαφέρουν. Συγκριτικά με π.χ. ipad λαγκάρουν και είναι πιο αργά όπως στο browsing ιστοσελίδων ή σε εκκίνηση προγραμμάτων ή ακόμα και σε pdf viewers...έχει κανείς εμεπειρία από τα παραπάνω να με βοηθήσει?

p.s. είμαι σκράπας σε ότι αφορά τα κόλπα που υπάρχουν για tablets, τώρα μαθαίνω οπότε bare with me...:hi:

Link to comment
Share on other sites

:hi:Απο αυτά τα δυο θα σου πρότεινα το PipoM9 με καινούργιο επεξεργαστή 4πύρινο και mali GPU. Τσέκαρε το youtube για video Και benchmark... :hmm:

Απο αυτά τα δυο Link που έστειλες το Cube θεωρείται ποιο αξιόπιστο.

Έγινε επεξεργασία από cableguy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα replies. Τσέκαρα το Μ9 και ενώ έχει καλές κριτικές έχει δε χαμηλότερη ανάλυση από τα υπόλοιπα συν κάποια θεματάκια "καλουπιού" όπως τα ηχεία του όπου αν το ξαπλώσεις κάτω, επειδή βρίσκοντα χαμηλά απο την πίσω μεριά, δεν ακούς τίποτα...όσο για το Vido δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές + έχει τα ίδια lag issues με τα υπόλοιπα ειδικά αν φορτώσεις λίγο το σύστημα...

Κάτι άλλο που διάβασα και δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει λένε σε διάφορα σαιτ πως αν αλλάξεις το firmware και βάλεις κάποιο απο τα "custom" που κυκλοφορούν βλέπεις μεγάλες αλλαγές σε αποδόσεις...ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαία ισχυει . Τα περισσότερα κινέζικα βγαίνουν στην αγορά πριν καν καλά καλά δοκιμαστούν. Πολλά κινεζικά μαγαζιά αγοράζουν τα demo και τ πουλούν για κανονικά...... π.χ. το Pipo M9 βγήκε με firmware V1 το ποιο καινούργιο firmware είναι το V2 οπού διορθώνονται μερικά θέματά που είχε. Στην αγορά κυκλοφορούν και οι 2. Πρόσεξε πάντως στην επιλογή που θα κάνεις τι "ομάδα" από πίσω supportari αυτά τα μηχανιματα και αν βγαζει update. Π.χ. το cube δε βγάζει official update ακόμα και στο λειτουργικό του. Ενώ το pipo έχει καλό support.

Sent from my MI 2S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κοίταγα το παρακάτω. Ενδιαφέρουσες κινήσεις από την VIA.

$40 SunnyCube V7 Tablet Powered by WonderMedia WM8880 Dual Core SoC

Δεν είναι αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση. Εντύπωση μου έκανε το παρακάτω.

Ερώτημα.

Πόσο κοστίζει ένας φτηνός dual core Α9 40nm σε μεγάλες ποσότητες;

WM8880 is said to cost just 4.99 RMB in quantities.

δηλαδή 4.99 Chinese yuan = 0.8138191 U.S. dollars

Μην βιάζεστε να πάρετε το Α13 tablet που σας κλείνει το μάτι

the upcoming SunnyCube V7 tablet will sell for 249 RMB (About $40 US), just 20 RMB (~$3) more than AllWinner A13 based tablets

Και ξανά ρωτάω. ΤΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ 0.8138191???? :blink:

Υ.Γ. Παίζει βέβαια να κατάλαβα λάθος και αυτό να είναι η τιμή που πληρώνει η VIA. Αλλιώς είναι για πολλά :blink::blink::blink::blink::blink:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαφορετικές τιμές, διαφορετικά μεγέθη, κάτσε να δω το φλιτζάνι του καφέ για να μαντέψω τις ανάγκες σου.

(sorry για την ειρωνεία, μετά από 10+ χρόνια που βλέπω τέτοια posts έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου!) :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταγα το παρακάτω. Ενδιαφέρουσες κινήσεις από την VIA.

$40 SunnyCube V7 Tablet Powered by WonderMedia WM8880 Dual Core SoC

Δεν είναι αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση. Εντύπωση μου έκανε το παρακάτω.

Ερώτημα.

Πόσο κοστίζει ένας φτηνός dual core Α9 40nm σε μεγάλες ποσότητες;

WM8880 is said to cost just 4.99 RMB in quantities.

δηλαδή 4.99 Chinese yuan = 0.8138191 U.S. dollars

Μην βιάζεστε να πάρετε το Α13 tablet που σας κλείνει το μάτι

Και ξανά ρωτάω. ΤΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ 0.8138191???? :blink:

Υ.Γ. Παίζει βέβαια να κατάλαβα λάθος και αυτό να είναι η τιμή που πληρώνει η VIA. Αλλιώς είναι για πολλά :blink::blink::blink::blink::blink:

Υποψιάζομαι ότι το άρθρο άλλαξε από τότε που παρέθεσες τα παραπάνω, γιατί τώρα γράφει:

We also know it’s manufactured with 40nm process, that keeps the cost low, but power consumption should be higher that dual core SoC using 28nm technology. WM8880 is said to cost just $4.99 US in quantities.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω "noname" tablet 8''-9.7'' με τετραπύρηνο επεξεργαστή και 2GB ram, Google play κάμερα μπρος πίσω και GPS. Έχω σταμπάρει το Ainol Novo9 FireWire αλλά δεν έχω σε πολύ εκτίμηση τον A31. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος ή αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

Το ιδανικό design για μένα είναι του iPad mini γι'αυτό και θα έκανα εξαίρεση, κυρίως στο θέμα του μεγέθους, για το Sharp Aquospad SH-08e που επίσης έχει και καταπληκτικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι το άρθρο άλλαξε από τότε που παρέθεσες τα παραπάνω, γιατί τώρα γράφει:

Ναι όντως. :T: Φαίνεται και από το κείμενο που είχα κάνει copy & paste και είχα βάλει στο spoiler.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό φαίνεται εκ πρώτης όψης. Δεν βλέπω όμως να λέει για GPS και είναι από τα χαρακτηριστικά που δεν θέλω να κάνω υποχώρηση. Σε 8ιντσο βγαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικο και GPS δεν πανε μαζι. Μονο τα hyundai Τ10 και Τ7 εχουν GPS αλλα σε πολλα κομματια δεν λειτουργει και θελει ψαξιμο για να δουλεψει, με οχι και τοσο καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικο και GPS δεν πανε μαζι. Μονο τα hyundai Τ10 και Τ7 εχουν GPS αλλα σε πολλα κομματια δεν λειτουργει και θελει ψαξιμο για να δουλεψει, με οχι και τοσο καλα αποτελεσματα.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε 8'' με GPS και περίπου στα χαρακτηριστικά που ανέφερα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.