Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

ναι δεν αξιζει γιατι ουσιαστικά ειναi ενα laptop με οθόνη αφής χωρις keyboard

Man μολις εδωσες τον ορισμο των tablet PC's, που λεει και ο τιτλος.

Το οτι λειτουργικο εχει τα 7 (home premium, οχι mobile) προφανως ειναι στα προτερηματα καθως θα μπορω να κανω τα παντα που μπορω να κανω στο pc μου, με αξιοπρεπη αναλυση και χωρις ασυμβατοτητες και λοιπα mobile εφαρμογων προβληματα.

Η αυτονομια του, προσωπικα αδιαφορη. Δεν ειμαι φοιτητης, οπου βρισκομαι, βρισκεται και μια πριζα.

Η τιμη απο την αλλη θα ειναι τσουχτερη. Αν ερθει ελλαδα, το υπολογιζω 1200ε μινιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

Man μολις εδωσες τον ορισμο των tablet PC's, που λεει και ο τιτλος.

Το οτι λειτουργικο εχει τα 7 (home premium, οχι mobile) προφανως ειναι στα προτερηματα καθως θα μπορω να κανω τα παντα που μπορω να κανω στο pc μου, με αξιοπρεπη αναλυση και χωρις ασυμβατοτητες και λοιπα mobile εφαρμογων προβληματα.

Η αυτονομια του, προσωπικα αδιαφορη. Δεν ειμαι φοιτητης, οπου βρισκομαι, βρισκεται και μια πριζα.

Η τιμη απο την αλλη θα ειναι τσουχτερη. Αν ερθει ελλαδα, το υπολογιζω 1200ε μινιμουμ.

Η συτονομία είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά στα tablet, όπως και στα smartphones. Επίσης συμφωνώ με τον SirDiman. Tablet με Windows 7 του δίνω ελάχιστες πιθανότητες να "περπατήσει". Δεν θα πάρεις tablet για να πειράζεις στο Photoshop, ούτε για να γράφεις κώδικα. Τα tablet, έτσι όπως εξελίσσονται τουλάχιστον, στοχεύουν να γίνουν φορητοί media players και συσκευές για πρόσβαση στο internet τις οποίες θα τις έχεις μαζί σου. Επίσης δε νομίζω το tablet με τα Wndows να είναι instant on, μετά από sleep mode. Σημαντικό αυτό.

Τέλος μεγάλη σημασία έχει και το βάρος, λόγω της φορητότητας που πρέπει να εξυπηρετούν.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πολλους περιορισμους και δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

Τα κριτηρια ειναι παντα υποκειμενικα.

Αν αυστηρα θες "φορητο media player / web browser" νομιζω οτι ενα smartphone με 3,5-4+ inch οθονη σε καλυπτει, οποτε ποιος ο λογος να κουβαλας και 2ο;

(ρητορικη ερωτηση απλα making a point)

Αντιθετα αν ζητας ενα tablet σε μεγεθος netbook σαν το ipad, γιατι να μην στραφεις σε κατι με δυνατοτητες laptop απο τεχνικα χαρακτηριστικα σαν αυτο της ασους;

ρητορικη και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε βαρος και φορητοτητα που προανεφερες δεν συγκρινονται με laptop.

Mετα ειναι και το touchscreen που ενθουσιαζει. Δεν χρειαζεσαι καν το εξτρα βαρος του keyboard/mouse.

Οσο για την τιμη ειπα ειναι τσουχτερη εως απαγορευτικη.

Σιγουρα δεν αναζηταω κατι σε αυτα τα χρηματα.

Moνο αν υπηρχε ακρη στην αμερικη να το παρεις στην τιμη που παιρνεις το ipad64 3g στην ελλαδα ξερω γω ...

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό βλέπω με αρκετά καλό μάτι (αυτό του υποψήφιου αγοραστή :p ) τα Αποτελέσματα αναζήτησης archos 101 - Laptop | Skroutz.gr και Αποτελέσματα αναζήτησης Archos 70 - Laptop | Skroutz.gr

Πέρα από τις άλλες προδιαγραφές που καλύπτουν αυτά που θέλω, ένα βασικό χαρακτηριστικό τους είναι πως και τα δύο μπορούν να λειτουργήσουν σαν USB host (οκ, το δεύτερο θέλει και ένα έξτρα καλωδιάκι αλλά αυτό είναι το λιγότερο).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, είναι το μέχρι όσες συσκευές μπορούν να συνδεθούν πάνω τους.

Πχ: Είναι δυνατόν, να συνδεθεί ένα hub (με εξωτερική τροφοδοσία) και πάνω σε αυτό ένα card reader και ένας σκληρός και όλα αυτά να αναγνωρίζονται από το tablet ώστε να μπορεί να γίνει μια μεταφορά αρχείων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πολλους περιορισμους και δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

Τα κριτηρια ειναι παντα υποκειμενικα.

Αν αυστηρα θες "φορητο media player / web browser" νομιζω οτι ενα smartphone με 3,5-4+ inch οθονη σε καλυπτει, οποτε ποιος ο λογος να κουβαλας και 2ο;

(ρητορικη ερωτηση απλα making a point)

Αντιθετα αν ζητας ενα tablet σε μεγεθος netbook σαν το ipad, γιατι να μην στραφεις σε κατι με δυνατοτητες laptop απο τεχνικα χαρακτηριστικα σαν αυτο της ασους;

ρητορικη και αυτη.

Ξέρεις γιατί η microsoft απέτυχε στα smartphones?

Γιατί έπρεπε να πετύχεις το start με τη γραφίδα.

Ναι, ωραίο να κρατάς τη λειτουργικότητα των windows, αλλά όταν έχεις μια φορητή συσκευή δεν είναι δυνατόν να περιμένεις ο άλλος να έχει την πολυπλοκότητα χρήσης του υπολογιστή στην τσέπη του.

Γι' αυτό και το iphone όταν πρωτοβγήκε μας άφησε στον τόπο και το πήραμε όλοι, το πρώτο που δούλευε με τη χερούκλα.

Γι' αυτό και το ipad έχει κάνει θραύση, διότι δημιούργησε κατηγορία. Νομίζεις δεν υπήρχαν tablet προ apple? Μια χαρά υπήρχαν, απλά από ευκολία χρήσης δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα.

Για μένα ένα tablet με windows 7 είναι ουτοπικό. Windows χωρίς πληκτρολόγιο και ποντίκι = fail.

ps και όλα τα android τα μικρά / φτηνά, στην ουσία κοπιάρουν τον τρόπο χρήσης του ipad, με ένα πιο "δεύτερο" λειτουργικό, ως προς την άποψη πληθώρας εφαρμογών, αλλά με φτηνότερο κόστος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

victor εχεις υποψιν σου ποια ταμπλετα, ανεξαρτητως λειτουργικου, μπορει με αξιοπρεπεια να αναπαραγει βιντεο;

480p avi εννοω, αντε και 720p mkv βαρυα...

Πηγα εχθες μια βολτα απο πλαισιο να δω το ipad. Ομορφο, ελαφρυ και χρηστικο.

(το μονο που με χαλασε ειναι οτι δεν εχει καμιας μορφης τv out. ενω πχ το archos εχει hdmi)

Aλλα οταν του εβαλα να παιξει ενα βιντεο που αν καταλαβα καλα το ειχε ηδη μεσα στον σκληρο του, εβλεπα slide show αντι για βιντεο ... :( ... απογοητευτηκα ...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ξέρω για το Motorola Xoom και το Blackberry Playbook, αμφότερα τα οποία δεν έχουν κυκλοφορήσει. Αν δεν κάνω κάποιο λάθος δε νομίζω ότι υπάρχει tablet τώρα υποστήριξη αναπαραγωγής 1080p video.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ενδιαφέρουσα σύγκριση από το skatter tech.

infographic-playbook-vs-streak-vs-ipad-vs-xoom-header-660x386.png

infographic-playbook-vs-streak-vs-ipad-vs-xoom-small.png

Έχω δύο παρατηρήσεις. Η πρώτη είναι ότι η σύγκριση αυτή πρέπει να ξαναγίνει σε ένα μήνα, αφού έχει παρουσιαστεί το iPad 2 και δεύτερον το Dell ψιλο-"ακυρώνεται" με ΜΟΝΟ 4 ώρες μπαταρία. Ούτε για ένα ταξίδι της προκοπής δε φτάνει.

Από αυτά εγώ θα επέλεγα το Xoom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρία καινούρια θεματάκια.

Πρώτον η τιμή του Motorola Xoom...1200$. Αν είναι δυνατόν. Από εμένα έχει διαγραφεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να έδινα τόσα λεφτά για tablet.

Δεύτερον είναι η πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση από τη Samsung του δικού της tablet. Samsung Galaxy Tab 10.1. Πάρα πολύ ενδιαφέρον με την πρώτη ματιά...:magic:

galaxy10.1specs.png

Και τρίτον παρότι δεν είναι tablet δεν μπορώ να μη σχολιάσω το καινούριο Samsung Galaxy S II. Εξαιρετικό (και αυτό με την πρώτη ματιά).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οδηγούμαστε σε μία λογική του: Δεν έχει σημασία αν χρησιμεύει. Μία κάμερα πρέπει να υπάρχει εκεί. Τόσα λεφτά κάνει το tablet και δε θα έχει πίσω κάμερα. Μπορεί στο video calling να γίνεται εναλλαγή των δύο καμερών. Επίσης είναι και θέμα γοήτρου μεταξύ των κατασκευαστών. Το δικό μου tablet έχει καλύτερη από του ανταγωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.