Jump to content



Project Fortress - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

Πολύ ωραία άλλα μου φαίνεται ότι θα παιδευτείς λίγο στο να κανείς sleeving καινούρια καλώδια για το τροφοδοτικό.

Τα καινούργια καλώδια είναι όντως μεγάλος μπελάς αλλά το αποτέλεσμα αξίζει, όπως θα δείτε σε λίγο και στο update.

Τα παραπάνω από που τα πήρες (σε π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση);;;

Σε μπλε υπάρχουν;;;

Ευχαριστώ

Τα πράγματα αγοράστηκαν από εδώ το watercoolinguk.co.uk και υπάρχουν σε πολλά χρώματα. Αλλά υπάρχουνε και σε πολλά άλλα μαγαζιά του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Ξεκίνησα λοιπόν το sleeving των καλωδίων. Η αρχή έγινε με το 24πινο που θα αντικαταστήσει το αντίστοιχο της Silverstone.

100_3775.jpg

Αρχικά λοιπόν κόπηκαν 24 καλώδια με μήκος 50cm. Από αυτά 4 είναι άσπρα, 4 κόκκινα και 16 μαύρα.

100_3779.jpg

Στην συνέχεια τερματίστηκαν όλα με το κατάλληλο εργαλείο.

100_3780.jpg

Κόπηκαν και τα 24 κομμάτια sleeve των 50cm και τα 48 κομμάτια heatshrink στα 15mm που θα χρειαστούν για το sleeving. Το sleeving έγινε βάση αυτού του οδηγού του mdpc-x.

100_3789.jpg

100_3786.jpg

Αφού λοιπόν έγιναν και τα υπόλοιπα 23 καλώδια με τον ίδιο τρόπο το αποτέλεσμα ήταν αυτό.

100_3790.jpg

100_3798.jpg

Ο απολογισμός:

  • 12 μέτρα καλώδιο
  • 12 μέτρα sleeve
  • 0.72 μέτρα heatshrink
  • 48 female atx pins
  • 2 Μαύρα 24 pin female atx connectors

Μου πήρε πολύ ώρα και θέλει πολύ προσοχή αφού και το χιλιοστό μετράει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος όμως με το τελικό αποτέλεσμα και ελπίζω να αρέσει και σε εσάς.

Περισσότερο sleeving μέσα στο σουκού. :dance3:

Stay Tuned!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να κανω sleeving σε καποια καλωδια

Μπορει κανεις μου προτεινει κανενα μαγαζι απο Αθηνα με τα απαιτουμενα υλικα ? σε προσωπικο μηνυμα για να μην θεωρηεθι διαφημιση

Από αθήνα δεν ξέρω κάποιο μαγαζί. Απλό μαύρο sleeve όμως μπορείς να βρεις στα περισσότερα μαγαζιά με ηλεκτρονικά.

Sent from my Galaxy S using Tapatalk Pro.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα των χρωματων σου στα καλωδια, εχει να κανει με τη μητρικη; Με κατι αλλο;

Μητρική( κόκκινο ) και υδρόψυξη-ανεμιστήρες ( λευκό ) είναι ο λόγος που διάλεξα αυτά τα χρώματα.

@eftihios1986:Το sleeve δεν θυμάμε πως λέγεται στα ελληνικά...

Sent from my Galaxy S using Tapatalk Pro.

Link to comment
Share on other sites

Μητρική( κόκκινο ) και υδρόψυξη-ανεμιστήρες ( λευκό ) είναι ο λόγος που διάλεξα αυτά τα χρώματα.

@eftihios1986:Το sleeve δεν θυμάμε πως λέγεται στα ελληνικά...

Sent from my Galaxy S using Tapatalk Pro.

Μακαρονι λεγεταi.

Link to comment
Share on other sites

<snipped>

Ο απολογισμός:

  • 12 μέτρα καλώδιο
  • 12 μέτρα sleeve
  • 0.72 μέτρα heatshrink
  • 48 female atx pins
  • 2 Μαύρα 24 pin female atx connectors

Μου πήρε πολύ ώρα και θέλει πολύ προσοχή αφού και το χιλιοστό μετράει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος όμως με το τελικό αποτέλεσμα και ελπίζω να αρέσει και σε εσάς.

Περισσότερο sleeving μέσα στο σουκού. :dance3:

Stay Tuned!!!

Γιατι 2 female connectors? εινει πληρως modular το psu και θελει female να κουμπωσει πανω του?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό το αποτέλεσμα.... Ωραιος

να κάνω και γω μια ερώτηση

Τι καλώδιο ζητάμε και σε τι ειδους μαγαζί για να φτιάζουμε ενα 8pin επέκταση για τη μητρικη-τροφοδοτικο? εχει σχέση το που πάει τι?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι 18AWG καλώδιο, atx pins και ένα εργαλείο για των τερματισμό τους σαν αυτό που έχω στην φώτο και τα κατάλληλα βύσματα. Το καλώδιο και τα pins με το εργαλειάκι μπορείς να τα βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Τα βύσματα όμως τα βρήκα μόνο σε ξένα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι 18AWG καλώδιο, atx pins και ένα εργαλείο για των τερματισμό τους σαν αυτό που έχω στην φώτο και τα κατάλληλα βύσματα. Το καλώδιο και τα pins με το εργαλειάκι μπορείς να τα βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Τα βύσματα όμως τα βρήκα μόνο σε ξένα μαγαζιά.

πολυ ομορφα τα Updates!

για το 24πινο ευγε και περαστικα μαζι!

βγηκε πολυ ομορφο και καθαρο και πανω απ'ολα ισιο!

ειναι πολυ επιπονη διαδικασια

για αυτο και εγω πλεον προτεινω την αγορα ενος ετοιμου presleeved οικονομικου ανταπτορα

και την μετεπειτα επιλεκτικη αντικατασταση δυο τριων καλωδιων με αυτα που θελει ο εκαστοτε χρηστης.

Για πινακια και μαυρα molex οποιος εχει ορεξη ας παει απο το παλιο extreme του πειραια

εχουν κουτες με επιχρυσα pins για molex της ACryan απλα μαλλον πλεον δεν ξερουν που τα εχουν...

για εργαλειο crimping και για οσους δεν βολευονται με αυτα που εχουν καστανια

(που πολλες φορες ακομα και στην πιο χαλαρη ρυθμιση παρα ειναι δυνατη για ορισμενα pins)

εχει στο makro αντιστοιχο εργαλειο της aitech χωρις καστανια στα 8€!

καλη συνεχεια και keep us posted!

μου μυριζει πολυ ομορφο και καθαρο αποτελεσμα με σημασια στην λεπτομερεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καταρχήν σε ευχαριστώ. Όντως αρκετά επίπονη διαδικασία αλλά πραγματικά το καμαρώνω. Τους αντάπτορες τους απέκλεισα γιατί μιας και είναι full modular το τροφοδοτικό έβγαινε πολύ πιο καθαρό με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αρκετό χρόνο το πουσουκου και έκανα αρκετή πρόοδο με το project. Ετοιμαστείτε για ένα αρκετά μεγάλο Update λοιπόν.

Sleeving Part 2

Τελείωσα με το περισσότερα από τα καλώδια και το sleeving τους. Ξεκινάμε με ένα κλασικό molex που θα μπει πάνω στην μητρική σε μία από τις δύο υποδοχές που έχει.

100_3800.jpg

Ακολουθούν τα δυο 8πινα για την τροφοδοσία της CPU.

100_3806.jpg

Και τέλος τα τέσσερα 6πινα για τις κάρτες γραφικών.

100_3804.jpg

Όλα τα καλώδια δέθηκαν με δεματικά για να "συνηθίσουν" τις καμπές που θα ακολουθούν μέσα στο Fortress. Και στη συνέχεια μπήκαν όλα μαζί σε ένα κουτί εν αναμονή της τοποθέτησής τους.

100_3809.jpg

Μένει τώρα να γίνουν τα καλώδια τροφοδοσίας των σκληρών δίσκων και τα sata. Αλλά περιμένω πρώτα να έρθουν οι υπόλοιποι δίσκοι και μερικά ακόμα πράγματα πριν ξεκινήσω να φτιάχνω αυτά τα καλώδια.

Νέες αφίξεις

Μιας και είπα για κάρτες να σας παρουσιάσω τις δίδυμες. :p

100_3856.jpg

Αγοράστηκαν και αυτές μεταχειρισμένες σε άψογη κατάσταση και σε πολύ χαμηλή τιμή. 6870 σε Crossfire λοιπόν για το Fortress.

Επίσης μεταχειρισμένες οι μνημούλες. OCZ Platinum XTE 6Gb στα 2000MHz cas9.

100_3873.jpg

Έφτασαν όμως και τα block από την ΕΚ! Το πορτοκαλί χρώμα υποδηλώνει ότι είναι οι επινικελωμένες εκδόσεις. ;)

100_3821.jpg

Πριν όμως αρχίσω να τοποθετώ τα blocks είπα να κάνω μια μικρή δοκιμή να δω ότι όλα δουλεύουν σωστά.

100_3813.jpg

Όλα δούλεψαν άψογα οπότε μπορώ να προχωρήσω με την τοποθέτηση των blocks.

Water Cooling Part 1 - Motherboard

Εντυπωσιακότατο το full cover block για την Rampage Extreme III.

100_3824.jpg

Για να ταιριάξει καλύτερα με το project τοποθετήθηκε το κόκκινο Plexi στην κατάλληλη θέση καθώς και το σηματάκι-led της ROG. Το σηματάκι μπήκε με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται σωστά με την μητρική τοποθετημένη οριζόντια μέσα στο Fortress.

Τα καλωδιάκια στο σηματάκι είναι ακριβώς στα χρώματα του project, ούτε παραγγελία να τα είχα. :p

100_3831.jpg

Στη συνέχεια βγήκε το στοκ σύστημα ψύξης της Rampage.

100_3817.jpg

100_3830.jpg

Μια σύγκριση ανάμεσα σε stock cooling και water cooling.

100_3835.jpg

Τοποθετήθηκαν τα κατάλληλα thermal pads στα σημεία που έπρεπε και Arctic Silver 5 σε Χ58 και ICH10R.

100_3837.jpg

Έτοιμη η μητρική.

100_3841.jpg

Σειρά είχε το block του επεξεργαστή που είχα παρουσιάσει και σε παλιότερο update. Αγοράστηκε και το backplate του μιας και ένα της EK που είχα στο Leviathan δεν έκανε σε αυτή την μητρική.

100_3846.jpg

Το backplate τοποθετημένο.

100_3855.jpg

Έτοιμο και το cpu block το οποίο μάλιστα ταίριαξε πολύ καλά με την μητρική.

100_3853.jpg

100_3850.jpg

Σειρά έχουν οι κάρτες. Αλλά αυτό θα γίνει στο επόμενο update.

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.