Jump to content



Project Fortress - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Watercooling Part 5

Τελικές ετοιμασίες για την υδρόψυξη λοιπόν.

Ξεκίνησα με την ολοκλήρωση του reservoir-pump που είχα αφήσει στη μέση. Μπήκε η πρόσοψη λοιπόν, στην οποία δεν χρησιμοποίησα τις δικές της ασημένιες βίδες. Στην θέση τους έβαλα ότι είχα βάλει και στο παράθυρο, δηλαδή μαύρη αλενόβιδα με "brainwashers" από MDPC-X.

100_4364.jpg

Μπήκαν και τα fittings και έγινε και το κατάλληλο sleeving στα καλώδια. Αντλία και leds παίρνουν ρεύμα από το ίδιο molex.

100_4366.jpg

Η υδρόψυξη είναι πλέον έτοιμη και μένει να την γεμίσω και να την δοκιμάσω για διαρροές.

Επιστράτευσα λοιπόν το "επαγγελματικό" μου χωνί (:hehe:) καθώς και ένα τροφοδοτικό 12V που έχω για τέτοιες περιπτώσεις. Το τροφοδοτικό αναλαμβάνει να τροφοδοτεί την αντλία όσο γεμίζει η υδρόψυξη και γίνεται ο έλεγχος για διαρροές.

100_4371.jpg

Χαρτί έχει στρωθεί κάτω από τα ρακόρ για να δούμε τυχών σταγόνες που μπορεί να δημιουργηθούν από διαρροές.

100_4368.jpg

Για υγρό χρησιμοποιήθηκε Feser Ultra Pure Water με δύο σταγόνες Petras PT Nuke για προστασία από άλγη. Πλέον δεν χρησιμοποιώ κανένα άλλο πρόσθετο μιας και την έχω πατήσει πολλές φορές στο παρελθόν.

Τελικά βρέθηκε μια διαρροή από ένα ρακόρ στο μονό ψυγείο. Οπότε άδειασμα πάλι και με λίγο σφίξιμο το ρακόρ ήταν ΟΚ. Ξανά γέμισμα και μετά από 3 ώρες δεν υπήρχε καμία άλλη διαρροή και έμενε μόνο να γίνει μια καλή εξαέρωση του κυκλώματος κάτι που πήρε αρκετές ακόμα ώρες.

Στην συνέχει έγινε και το πρώτο boot χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, κάτι που μου προκάλεσε πολύ μεγάλη εντύπωση καθώς όλο και κάτι προκύπτει συνήθως... :p Φαίνεται πως η καλή και προσεκτική μελέτη όλου του project απέδωσε.

Δεν σας είχα πολλές φώτο σε αυτό το update αλλά υπάρχει λόγος... Θέλω να σας κρατήσω σε αγωνία μέχρι το επόμενο update που θα έχει πολλές, πάρα πολλές φωτογραφίες από την τελική μορφή του Project Fortress. :dance3:

Λίγο υπομονή λοιπόν.

Επίσης στα updates που θα ακολουθήσουν μετά από αυτό θα υπάρχει λεπτομερής ανάλυση και της απόδοσης του project. Θερμοκρασίες, overclocking, benchmarks κτλ.

Stay tuned!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έλεος δεν έχεις!!!:fie:

Να σου πω κάτι -που βέβαια εκφράζει και την δική μου τρέλα με την φωτοφραφία- από macro πως πας;

Ε΄χω επανειλημένα διαπιστώσει ότι με την πολύ κοντινή λεπτομέρεια , αποκαλύπτονται πολλά πράγματα , τα οποία διαφορετικά πάνε "χαμένα".

Εντάξει δεν λέω , στα δικά μου post πρέπει να φανούν από κοντά κάποιες κατασκευαστικές λεπτομέρειες, γιατί αλοιώς δεν έχει νόημα το post, αλλά νομίζω ότι και στα δικά σου , θα αποκτήσει άλλη διάσταση εμπλουτίζοντάς το με μερικά γ@μ@τα κοντινά!

Εγώ από κάμερα , άσε κολοκύθια, της κόρης παίρνω μια Olympus αλλά κατα΄κύριο λόγο τραβάω με το κινητό, το οποίο ιδιαίτερα στα κοντινά , είνα απίστευτο τι τραβάει (άμα θέλει)!

Άντε καλή συνέχεια, εγώ θα πάω να ψάξω στα μωρουδιακά που φυλάει η γυναίκα μου!:)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύτηκα αρκετά θα έλεγα γιατί είναι ασήκωτο το Fortress και δεν μπορούσα να κουνήσω σωστά τα ψυγεία. Δεν βοήθησε πολύ και το XSPC res...

Το nuke το πήρα από ChilledPC.co.uk μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Update 19 - Ολοκλήρωση Project Fortress

Σχεδόν δύο μήνες μετά την έναρξη του worklog το Project Fortress ολοκληρώθηκε! Σήμερα λοιπόν θα σας παρουσιάσω το τελικό αποτέλεσμα! Αυτή την φορά οι φωτογραφίες είναι σε μεγαλύτερη ανάλυση για να φαίνεται καλύτερα το αποτέλεσμα. Απλά "κλικ-άρετε" τα thumbs για να δείτε τις εικόνες. :T:

Πάμε για αρχή με κάποιες πιο γενικές.

th_100_4446.jpgth_100_4442.jpgth_100_4530.jpgth_100_4533.jpgth_100_4379.jpg

Λεπτομέρειες από το πλαϊνό που είναι περασμένα τα καλώδια.

th_100_4388.jpgth_100_4385.jpgth_100_4393.jpgth_100_4395.jpg

Λεπτομέρειες από το εσωτερικό.

th_100_4413.jpgth_100_4419.jpgth_100_4422.jpgth_100_4425.jpgth_100_4431.jpg

Παρακάτω είναι μερικές φώτο που δείχνουν τον φωτισμό. Σε μερικές φώτο κάποια led φαίνονται γαλάζια ενώ είναι λευκά κανονικά... Δεν ξέρω γιατί...:wall:

th_100_4525.jpgth_100_4478.jpgth_100_4485.jpgth_100_4521.jpgth_100_4517.jpgth_100_4515.jpgth_100_4505.jpgth_100_4501.jpgth_100_4495.jpg

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Περιμένω και τα δικά σας σχόλια.

Το επόμενο και τελικό update θα έχει benches, θερμοκρασίες και πολλά ακόμα!!! :T:

Stay Tuned!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό.Τελικά αυτού του είδους διαρρύθμιση με το i/o port επάνω είναι πολύ καλό.Με τα 2 ψυγεία πως έκανες εξαέρωση;Εμένα μου πήρε πολύ ώρα και ήθελε να βγάλω και ένα σωλήνα για να φύγει ο αέρας από το 1 ψυγείο.Πάντως μπράβο πολύ τακτοποιημένο το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.