Jump to content



Project Fortress - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

Πολύ ωραία δουλειά!!

Διάβασα εν τάχει το thread και είμαι έτοιμος να το απολάυσω ξανά με το πάσο μου τώρα, αλλά ήδη δεν μπορώ να πώ τίποτε λιγότερο από μπράβο!!

Πες μου κάτι , πόσο κόστισε ο raid controller ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Sleeving Part 3

Συνέχεια αυτές τις μέρες με την κατασκευή και το sleeving και των τελευταίων καλωδίων του Fortress. Ασχολήθηκα κυρίως με τα καλώδια που θα τροφοδοτούν τους δίσκους. Επιλέχτηκαν τα ίδια connectors που είχα χρησιμοποιήσει και στο Leviathan.

100_4222.jpg

Τα συγκεκριμένα connectors μου επιτρέπουν να τακτοποιήσω πολύ όμορφα τα καλώδια όπως φαίνεται και στην παρακάτω φώτο.

100_4197.jpg

Αυτό βέβαια είναι ένα τμήμα μόνο του συγκεκριμένου καλωδίου. Το συνολικό του μήκος είναι 1,20μέτρα και κάνει μια αρκετά μεγάλη διαδρομή από το PSU μέχρι τους τρεις αυτούς δίσκους και μία ακόμα συσκευή που δεν σας έχω αποκαλύψει ακόμα. :p

100_4206.jpg

Με παρόμοιο τρόπο φτιάχτηκε και ένα καλώδιο που συνδέει τους υπόλοιπους 5 WD10EARS και τον SSD.

100_4201.jpg

Συνολικό μήκος 1 μέτρο εδώ...

100_4203.jpg

Υπάρχουν 2 τετράπινα molex πάνω την μητρική και τα οποία τροφοδοτούν τις pcie. Το καλώδιο για το molex που είναι κοντά στα 2 οχτάπινα της cpu το έδειξα σε παλιότερο update. Σήμερα θα σας δείξω το καλώδιο που είναι για το molex που βρίσκεται στο κάτω μέρος της μητρικής.

100_4220.jpg

Για το συγκεκριμένο χρησιμοποίησα ένα ειδικό γωνιακό connector.

100_4193.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό.

100_4208.jpg

Θα παρατηρήσατε ότι μερικά καλώδια δεν είναι sleeved με τον ίδιο τρόπο σε όλο το μήκος. Αυτό γίνεται για να πιάνουν λιγότερο χώρο τα τμήματα που βρίσκονται πίσω από το tray της μητρικής όπου ο χώρος είναι περιορισμένος.

Αυτά λοιπόν ήταν και τα τελευταία καλώδια που θα συνδεθούν στο modular psu. Με όλα τα καλώδια να είναι sleeved και έτοιμα τα έβαλα στο τροφοδοτικό και τα μέτρησα με το πολύμετρο ένα ένα για να σιγουρευτώ ότι δουλεύουν σωστά πριν μπουν στις θέσεις τους.

100_4214.jpg

Σειρά είχαν τα sata καλώδια. Αρχή έγινε με αυτά που συνδέονται στον perc.

100_4169.jpg

Θα χρησιμοποιηθούν 2 τέτοιες τετράδες και έγιναν και οι δύο όπως αυτή που εικονίζεται παρακάτω.

100_4173.jpg

Έγιναν και μερικά απλά sata καλώδια με μαύρο αλλά και με κόκκινο sleeve.

100_4210.jpg

100_4212.jpg

Υπάρχει λόγος που το κόκκινο δεν είναι sleeved ολόκληρο αλλά θα σας τον αποκαλύψω σε επόμενο update. ;)

Τέλος αφού είχα πάρει φόρα με το sleeving το μάτι μου έπεσε στο crossfire bridge που είναι σε ένα άθλιο χρυσό-καφέ χρώμα.

100_4175.jpg

Δοκίμασα λοιπόν να κάνω sleeving και σε κάτι που δεν είχα ξανακάνει ποτέ... Και ιδού το αποτέλεσμα...

100_4178.jpg

Για όσους τους αρέσουν τα νούμερα να πω ότι χρησιμοποιήθηκαν συνολικά (περίπου):

  • 60 μέτρα sleeve
  • 6 μέτρα heatshrink
  • 75 μέτρα καλώδιο
  • 160 connector pins
  • 30 connectors
  • 2 αναπτήρες :p

Περισσότερα σύντομα... Stay Tuned!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι τάσεις εξόδου μετρήθηκαν με το πολύμετρο.

Εφόσον τα υλικά που χρησημοποιείς είναι καινούρια και γίνει σωστή κατασκευή , είναι μάλλον απίθανο να έχεις προβλημα ακόμα και αν μετρήσεις μόνο την τάση.

Γενικά όμως θα πρέπει για να ελέγξεις αν σε μια σύνδεση υπάρχει καλή συνέχεια, να χρησημοποιήσεις ένα φορτίο, το οποίο και θα τροφοδοτήσει η σύνδεση αυτή.

Τότε μπορείς να μετρήσεις την πτώση τάσης πάνω στα καλώδια (πολύ μικρή) και πάνω στις συνδέσεις που έχουν οι connectors (σε σωστή κατασκευή , επίσης πολύ μικρή).

Από την πτώση τάσης και το ρεύμα που τραβάει το φορτίο μπορείς να υπολογίσεις την "αντίσταση διαβάσεως" που παρουσιάζει το σύστημα καλώδιο / σύνδεσμος / βύσμα

και εν συνεχεία να την αναγάγεις σε μια τελική πτώση τάσης που αντιστοιχεί στο πλήρες ενδεχόμενο φορτίο.

Οπότε τότε κρίνεις αν είσαι μέσα στα περιθώρια των προδιαγραφών.

Φίλε Δαίδαλε, συμπάθαμε αν λέω πράγματα που είναι ήδη γνωστά, αλλά για την πληρότητα της συζήτησης νομίζω ότι δεν βλάφτει μια εκτενέστερη αναφορά.

Περιμένω , διαβάζω και το σημαντικότερο....μαθαίνω.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

@Seafalco: Δίκιο έχεις σε όσα λες. Αλλά σε πρώτη φάση με ενδιέφερε να δω ότι τα καλώδια είναι συνδεδεμένα στις κατάλληλες θέσεις και ότι δεν έχω μπερδέψει κανένα καλώδιο. Επίσης στα βύσματα τροφοδοσίας των sata ήθελα να δω αν έχουν τερματιστεί σωστά μιας και είναι λίγο περίεργα.

Τα καλώδια ελέγχθηκαν ένα προς ένα κατά την κατασκευή ώστε να είναι 100% σωστός ο τερματισμός τους. Επίσης το καλώδιο που χρησιμοποιήθηκε είναι ίδιων προδιαγραφών με αυτά που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής. Το μήκος των προεκτάσεων που έφτιαξα δεν ξεπερνά το αντίστοιχο αυτόν που συνόδευαν το τροφοδοτικό, μάλιστα είναι πιο κοντές στις περισσότερες περιπτώσεις. Σίγουρα είναι λιγότερες οι απώλειες από το να χρησιμοποιούσα αντάπτορες και δεύτερες-τρίτες προεκτάσεις.

Το να δοκιμάσω ένα ένα τα καλώδια με φορτίο και να δω απώλειες σε φορτίο είναι πολύ σωστό σαν σκέψη. Όμως λόγω έλλειψης κατάλληλου εξοπλισμού δεν μπορώ να το κάνω σωστά.

Με λίγα λόγια θα στηριχτώ στην ποιότητα της δουλειάς μου και ελπίζω να μην με απογοητεύσω. :p

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και τις σκέψεις σου πάνω στο θέμα. :T:

Link to comment
Share on other sites

πολύ χαίρομαι για την δουλειά που κάνεις, και την υπομονή σου daidalos....πριν υλοποιήσεις την δική σου τριχρωμία στα καλώδια το είχα κάνει (και το έχω ακόμα) εγώ στο δικό μου ΤJ09 με διχρωμία μαύρο-μπλε... οι άλλες δουλειές δεν με αφησαν να ποστάρω workload αν και το δικό μου tj09 με περιορίζει σημαντικά (έπρεπε να είχα δώσει τα 60 ευρώ παραπάνω για το TJ07)

:T::T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

"Με λίγα λόγια θα στηριχτώ στην ποιότητα της δουλειάς μου και ελπίζω να μην με απογοητεύσω. :p"

Δεν υπάρχει περίπτωση, η δουλειά φαίνεται από μακρυά!!

Πάντως τα βυσματάκια για την κατασκευή των καλωδίων είναι πολύ χρήσιμα, θα με βοήθαγαν πολύ και στο δικό μου κουτί, γι αυτό λέω ότι βλέπω και μαθαίνω, δεν ήταν σχήμα λόγου.....ούτε και το : Θα επανέλθω :).

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλο το hardware έχει φτάσει και είναι έτοιμο για εγκατάσταση. Τα καλώδια είναι sleeved και έτοιμα επίσης για εγκατάσταση. Ας αρχίσω λοιπόν να δίνω μορφή στο project Fortress. :T:

Συναρμολόγηση Part 1

Η μητρική είχε ήδη μπει μέσα στο κουτί εδώ και μέρες. Το τροφοδοτικό μετά και από τις δοκιμές των καλωδίων ήταν έτοιμο να τοποθετηθεί και αυτό. Μαζί μπήκε και ένα πλαίσιο σιλικόνης για να περιορίσει κραδασμούς και θόρυβο.

100_4224.jpg

Μαζί με το τροφοδοτικό έβαλα και τα πρώτα sleeved καλώδια,την 9800gt και την κάρτα ήχου.

100_4229.jpg

100_4235.jpg

Τοποθετήθηκε και το πρώτο κομμάτι σωλήνα στο πιο δυσπρόσιτο σημείο της υδρόψυξης.

100_4240.jpg

Ακολούθησαν οι 12άρηδες ανεμιστήρες της υδρόψυξης.

100_4253.jpg

Μια καλύτερη φώτο από το τριπλό ψυγείο με τους ανεμιστήρες του.

100_4254.jpg

Άλλο ένα κομμάτι σωλήνα τοποθετημένο.

100_4263.jpg

Το cage με τους τρεις δίσκους που παρουσιάστηκε σε παλαιότερο update πήρε και αυτό την τελική του θέση. Μαύρισα μερικά ακόμα κομμάτια του για να ταιριάξει λίγο καλύτερα με το σύνολο.

100_4260.jpg

Μια γενική εικόνα της μέχρι τώρα προόδου.

100_4265.jpg

Προχωράμε με τον χώρο πίσω από την μητρική.

Οι αποστάτες που χρησιμοποιήθηκαν για την στήριξη της μητρικής είχαν χρυσό χρώμα και φαίνονται στο πίσω μέρος.

100_4268.jpg

Από MDPC-X προμηθεύτηκα μερικά καλύμματα για να τα κρύψω.

100_3739.jpg

Η εγκατάστασή τους είναι πανεύκολη. Μπαίνει αρχικά η ροδελίτσα πάνω την βίδα.

100_4270.jpg

Το καπάκι με την σειρά του κουμπώνει πάνω με λίγη πίεση.

100_4274.jpg

Μια γενική άποψη του χώρου πίσω από την μητρική.

100_4275.jpg

Μερικά uni-sleeved καλώδια γίνονται απλά sleeved για εξοικονόμηση χώρου.

100_4280.jpg

Το κόψιμο του κουτιού για πρόσβαση στο backplate της CPU δεν είναι και στην καλύτερη θέση για το συγκεκριμένο setup.

100_4281.jpg

Ο SSD είναι έτοιμος με όλα τα καλώδιά του.

100_4283.jpg

Υπάρχει πολύ δουλειά που πρέπει να γίνει ακόμα αλλά πιστεύω ότι πήρατε μια πρώτη γεύση. :)

Περισσότερα σύντομα.

Stay Tuned.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος (φυσικά) έως εδώ, αλλά πραγματικά, εχεις πολύύύύ δουλειά ακόμη...

Έχω αρχίσει και αγχώνομαι (αφού έφυγε το άγχος με το άλλο ζητηματάκι) με τα καλώδιά σου, που ελέω πολλών δίσκων, είναι κι αυτά πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Συναρμολόγηση Part 2

Συνέχεια με το στήσιμο και σήμερα. Έγινε η εγκατάσταση των δυο 6870 μαζί με τα τέσσερα 6πινα που θα τις τροφοδοτούν. Στην φώτο φαίνεται και το sleeved crossfire bridge.

100_4294.jpg

Τοποθετήθηκε και το κομμάτι σωλήνα που ενώνει την πρώτη 6870 με την μητρική.

100_4297.jpg

Με τα 6πινα τοποθετημένα όλα τα καλώδια του τροφοδοτικού είναι στην θέση τους. Θέλω να τα συμαζέψω λίγο ακόμα αλλά είναι φοβερά δύσκολο. :wall:

100_4302.jpg

Σειρά είχε ο perc που μπήκε στην τελευταία pcie θύρα της μητρικής. Ακριβώς από πάνω του, με ταινία διπλής όψης, τοποθετήθηκε η μπαταρία του.

100_4322.jpg

Τα 8 sata καλώδια του δεν με προβλημάτισαν όσο περίμενα. Εδώ έχει συνδεθεί η πρώτη τετράδα δίσκων, τρεις στο cage και ένας από κάτω στα "συρτάρια" του Fortress. Οι άλλοι τέσσερις δίσκοι θα έρθουν λογικά αύριο οπότε και θα σας δείξω τα καλώδια στο πίσω μέρος του κουτιού.

100_4327.jpg

Μερικές φώτος από την μέχρι τώρα πρόοδο.

100_4334.jpg

100_4332.jpg

100_4330.jpg

Αυτά τα λίγα για σήμερα. Πολύ περισσότερα σύντομα. :T:

Stay Tuned.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που προσωπικά δεν μου αρέσει είναι το cf bridge, κατά τα άλλα πάρα πολύ όμορφη δουλειά, ωραία επιλογή χρωμάτων, προσοχή στην λεπτομέρεια, ιδιαίτερο case...

πολύ δυνατός, μπράβο!:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.