Jump to content



Project Fortress - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply
Όχι θα τραβάει κρύο αέρα απο έξω. Θα κρατήσω δηλαδή την ροή που έχει σχεδιάσει η silverstone, δηλαδή το stack cooling.

Ωραια, αυτο ηθελα να επισημανω. Γνωριζω πως λειτουργει το airflow στο συγκεκριμενο κουτι, αφου ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου, και θα ηταν κριμα να χαλασεις αυτη την ιδεα. Επισης, θα ειχες μεγαλο προβλημα με το airflow, αφου ειναι φτιαγμενο για να βαζει απο κατω. Αλλωστε, αφου θα εχεις τα παντα πανω σε νερο, δεν θα πειραξουν και τοσο οι λιγο αυξημενες temps στο εσωτερικο. λογω του rad.

Καλη συνεχεια, αναμενουμε εξελιξεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ψύξη του επεξεργαστή αποφάσισα να κρατήσω το cpu block που είχα και στο Leviathan. Το Heatkiller rev3.0 της Watercool που παραμένει κορυφαίο σε επιδόσεις. Βέβαια είναι η έκδοση για 775 αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα εφόσον η μητρική έχει τις κατάλληλες τρύπες για να μπει και δεν αλλάζει κάτι άλλο σε σχέση με την έκδοση για 1366.

100_3683.jpg

Το μόνο που πρέπει να γίνει είναι να καθαριστεί γιατί το Leviathan το είχα ενώ ήμουν φαντάρος και η συντήρηση της υδρόψυξης δεν ήταν και η καλύτερη... Ορίστε τι αντίκρισα όταν το έλυσα...

100_3686.jpg

Οπότε καθάρισα καλά όλα τα κομμάτια του.

100_3688.jpg

Γυάλισα και την βάση αλλά μάλλον θα πέσει και λαπάρισμα αργότερα.

100_3691.jpg

Αφού το συναρμολόγησα πάλι το έβαλα σε ένα σακουλάκι για να περιμένει να μπει στο κύκλωμα χωρίς να σκονίζεται.

100_3697.jpg

Φτάσανε και 4 Western Digital 1Tb WD10EARS για το πρώτο raid 5 array. Είναι ελαφρώς μεταχειρισμένοι αλλά σε άψογη κατάσταση και ελέγχθηκαν σχολαστικά.

100_3709.jpg

Οι δίσκοι αυτοί θα μπουν στα cages που έχει ήδη το Fortress μαζί με έναν ακόμα δίσκο από το άλλο array. Οι 4 δίσκοι του άλλου array δεν έχουν φτάσει ακόμα...

100_3710.jpg

Τέλος ήρθαν 4 Arctic Cooling F12 12cm PWM για τα ψυγεία. Οι λόγοι επιλογής του συγκεκριμένου μοντέλου θα αναλυθούν σε επόμενο update.

100_3727.jpg

Ένα ακόμα test fit με τους ανεμιστήρες στο τριπλό ψυγείο. Μέχρι στιγμής φαίνεται να έχω πέσει μέσα στις μετρήσεις μου.

100_3722.jpg

100_3724.jpg

Περισσότερα από Τρίτη όπου είναι να παραλάβω καμιά 10αριά δέματα. :hang3:

Stay Tuned.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν πολλά πραγματάκια σήμερα. Θα δώσω ένα teaser πριν το επόμενο update.

100_3733.jpg

Οι πιο ψαγμένοι θα αναγνωρίσουν το σκίτσο που ήταν πάνω σε ένα από τα πακέτα και το τι σημαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή έχουν πιστεύω.. το sleeving που δίνουν είναι απλά κορυφαίο.

:offtopic2:η μοναδικη "νορμαλ" τιμη ειναι αυτη(οχι πως δεν εχει πιο φθηνα και εξισου ποιοτικα σε καταστηματα της αθηνας!)..στα αλλα απλα ειναι "αλλου για αλλου" οι τιμες..!ακομα και στις βιδες που ειναι κατι απλο τις εχει στον ουρανο..!:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολλοί καταλάβατε από το teaser μου ένα από τα πακέτα που ήρθαν ήταν από το MDPC-X. Το MDPC-X είναι η κορυφαία πηγή για sleeving αλλά και πολλά άλλα καλούδια για modding. Για το project αυτό αποφάσισα να πάω σε ένα πρωτότυπο, για εμένα, συνδυασμό χρωμάτων.

100_3734.jpg

Μην σας μπερδεύει το μπλε. Είναι δείγμα που ζήτησα για άλλο project. :)

100_3736.jpg

Το τροφοδοτικό είναι μεν fully modular αλλά οι προεκτάσεις του δεν με βολεύουν. Οπότε αποφάσισα να φτιάξω δικές μου. Αγόρασα λοιπόν καλώδιο σε κατάλληλα χρώματα για να μην φαίνονται μέσα από την πλέξη του sleeve.

100_3764.jpg

Φυσικά αγοράστηκαν και τα κατάλληλα pins και connectors.

100_3759.jpg

Ορίστε μία και τα εργαλεία που θα βοηθήσουν στο αρκετά μπελαλίδικο έργο τις κατασκευής των καλωδίων... Κάποια είναι πιο εξειδικευμένα ενώ κάποια άλλα είναι πιο καθημερινά. :p

100_3768.jpg

Η κατασκευή των προεκτάσεων θα αρχίσει αργότερα. Προς το παρών ασχολήθηκα με την προετοιμασία των ανεμιστήρων που θα βάλω στα ψυγεία. Οι ανεμιστήρες όπως έχω πει είναι οι Arctic Cooling F12 PWM.

100_3731.jpg

Οι λόγοι επιλογής τους είναι οι εξής:

  • Χρώμα λεπίδων
  • Δυνατοί στα 12V, αθόρυβοι από 9V και κάτω.
  • Υποστηρίζουν έλεγχο στροφών μέσω PWM.
  • Πολύ μικρό νεκρό σημείο λόγω fluid dynamic bearing
  • Τρομερό value for money στα 5e.

Το αρνητικό είναι ότι η Arctic Cooling έχει βάλει ένα πολύπλοκο σύστημα με αντάπτορες. Σκοπός του είναι να εκμεταλλεύονται οι ανεμιστήρες το PWM control από το cpu header της μητρικής και να τρέχουν στα ίσια settings με την CPU. Κάτι που εμένα μου είναι εντελώς άχρηστο μιας και όλες οι υποδοχές για ανεμιστήρες της μητρικής είναι PWM.

100_3730.jpg

Οπότε θα το αφαιρέσω και θα κάνω δικά μου καλώδια στα χρώματα του project. Αρχικά αφαίρεσα το αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος του ανεμιστήρα για να αποκτήσω πρόσβαση στο pcb του.

100_3732.jpg

Μετά από λίγο πάλεμα με το κολλητήρι ήταν έτοιμα τα καλώδια στη θέση τους.

100_3757.jpg

Το καλώδιο τερματίστηκε με καινούργιους ακροδέκτες και στην συνέχεια έγινε και το απαραίτητο sleeving.

100_3769.jpg

Μπήκε και ένα κομμάτι μαύρο ματ αυτοκόλλητο βινύλιο στην θέση του παλιού αυτοκόλλητου και όλα είναι έτοιμα.

100_3772.jpg

Με τον ίδιο τρόπο ετοιμάστηκαν και οι άλλοι τρεις F12.

Με την βοήθεια του MDPC-X διόρθωσα και μια ακόμα λεπτομέρεια που με ενοχλούσε. Το πλαϊνό παράθυρο στο Fortress στηρίζεται με 8 χρωμιομένες τεράστιες βίδες.

100_3662.jpg

Αγόρασα λοιπόν λίγες μαύρες βίδες και ένα σετ μαύρα "Brainwashers".

100_3749.jpg

To αποτέλεσμα είναι πολύ καλό πιστεύω.

100_3747.jpg

Περισσότερα πολύ σύντομα. Stay Tuned.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία άλλα μου φαίνεται ότι θα παιδευτείς λίγο στο να κανείς sleeving καινούρια καλώδια για το τροφοδοτικό.

Άλλα όπως έχει καλή συνεχεία περιμένουμε με ανυπομονησία :T:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αγοράστηκαν και τα κατάλληλα pins και connectors.

100_3759.jpg

Καλή αρχή και από εμένα!!!

Τα παραπάνω από που τα πήρες (σε π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση);;;

Σε μπλε υπάρχουν;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.