Jump to content



Τα πεύκα μας πεθαίνουν!!


rantanplan

Recommended Posts

Τα πεύκα μας πεθαίνουν

Αν κάνετε μία βόλτα και παρατηρήσετε τους κορμούς τους θα δείτε ότι τα περισσότερα από αυτά εκκρίνουν μία λευκή ουσία..εγώ ως αδαής έλεγα οκ είναι των πεύκων..είναι και άνοιξη και είμαστε γεμάτοι σε ασπράκια που πετάγονται στον αέρα..τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι

προς λύπη μου..μία φίλη με πληροφόρησε ότι αυτό το πράγμα έχει ξεκινήσει από το προηγούμενο καλοκαίρι, ότι κάποιοι προκειμένου να βγάλουν περισσότερη ρετσίνα έκαναν ενέσεις στα πεύκα και τώρα έχει εξαπλωθεί κάτι σαν επιδημία...και ξεραίνονται..μικρά και μεγάλα..εδώ και μερικές μέρες δεν μπορώ να κάνω πλέον μία βόλτα στο βουνό και να μην παρατηρώ τα πεύκα..μου ρχεται να βάλω τα κλάμματα..στην πάρνηθα, στον υμηττό, στα πεζοδρόμια, στις αυλές των πόλεων στη σειρά μικρά και μεγάλα πεύκα να εκκρίνουν αυτή την ουσία

παιδιά μιλάμε για τα πεύκα μας..με αυτά μεγαλώσαμε, αυτά έχουμε να επιδείξουμε και αυτά αγαπάμεδεν ξέρω τι άλλο να πω

όσοι έχουν περισσότερες πληροφορίες ας τις παραθέσουν

προς το παρόν ας κάνουμε όλοι μια αίτηση στους δήμους μας να λάβουν μέτρα!!!να τα καθαρίσουν..να τα ραντίσουν..να δεν ξέρω και γω τι

Δε θέλω να ζω σε μία εντελώς γυμνή χώρα

Link to comment
Share on other sites

παντως μαλλον γι κουφο μου ακουγεται ενας δημος στην αθηνα να θελει να βγαλει ρετσινι απο δεντρα της πολεως. φιλε μου νομιζω οτι ειναι το κουκουλι της καμπιας αυτες οι ασπρες νιφαδες , οταν μεγαλωσει και φυγει μενει αυτο το ασπρο βαμβακι ας πουμε. Μαλλον κατι αλλο θα συμβαινει , υποψιαζομαι αυξηση των πλυθυσμων καμπιας που προηλθε απο τη θανατωση εντομων που τη τρωνε σε αστικα κεντρα. βλεπε ψεκασμους με χημικα.

ασχετο , σημερα που ανεβηκα στο βερτισκο επαθα πλακα με την αναδασωση , εντυπωσιακη προοδο της βλαστησης.

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι θέλει να βγάλει ρετσίνι από τα δένδρα της πόλεως χαχαχαχα...απλά εξαπλώνεται..και δεν είναι δυνατόν οι κάμπιες όλο το χρόνο να αναπαράγονται!!!...τέσπα..εν πειράζει τι κι αν ξεραθούν τα πεύκα..εμείς να μαστε καλά..σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ως γεωπονος και thelab-ιτης υπουργος γεωργιας θα επιληφθω του θεματος και θα φροντισω οι υπεθυνοι να τιμωρηθουν αναλογως

(π.χ.΄να βλεπουν τα πευκα-και γιατι οχι και τα κυπαρισσια-αναποδα)....:devil: ...πλακα κανω..........θα ρωτησω στη σχολη για το τι παιζει.......ελπιζω μονο να μην ειναι τα πραγματα οπως μας τα λεει η φιλη σου καλη μου.:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rantanplan [Σήμερα, στις 00:01]

τέσπα..δεν πειράζει τι κι αν ξεραθούν τα πεύκα..εμείς να μαστε καλά..σωστά;

τωρα εγω αμα διαφωνησω εντελως σε αυτο το σημειο πειραζει?:confused:

ας μην ειχαμε και τα λιγα αυτα πευκακια και θα σου λεγα που θα μασταν τωρα(μαλλον σε κανα πνευμονολογικο τμημα κλινικης απο την μαστουρα των ρυπων):mad:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι δήμοι δείχνουν μια «θανατηφόρα» αδιαφορία για το μέλλων των δένδρων στις περιοχές τους

Προσωπικά αυτό που έχω εισπράξει από τους περισσότερους είναι η επιθυμία να μειώσουν όσο το δυνατό τα δένδρα αντικαθιστώντας τα με θάμνου και αλλά

Φυσικά αυτό προς χάριν των δημοτών με χαμηλότατο επίπεδο που όσο χρόνια ζούσαν στα χωριά τους μίσησαν τα δένδρα και τώρα στην πόλη επιθυμούν να εξαφανίσουν οτιδήποτε τα θυμίζει καθώς και τα «ρυπογόνα» προϊόντα, τα φύλλα που τόσο πολύ τους ενοχλούν όταν κάθονται πάνω στα αυτοκίνητα τους και τα μπαλκόνια τους

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι τα πευκα πεθαινουν αλλα δεν οφειλεται στον λογο που λες.

η ιστορια αυτη ειναι αρκετα παλια και οντως ειναι κριμα γιατι αν χατηουν αυτοι η πνευμονες απο την αθηνα και γενικα την ελλαδα τοτε τα πραγματα θα χειροτερεψουν πολυ για ολους.

το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ειμαστε πολυ προσεκτικοι οποτε επισκεπτομαστε τους χωρους αυτους ωστε να μην τους αλλοιωνουμε στο παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Tyfeonas:

Εννοείς ότι δεν πεθαίνουν λόγω των ενέσεων που λέει η φίλη RanTanPlan?

Αυτό:

"Αν εννοείς κάτι άσπρα εξωγκώματα ( περισσότερο σαν "σπυριά" θα τα χαρακτήριζα , είναι τα συμπτώματα μιας ασθένειας.

Όπως σωστά λες , τα δέντρα πεθαίνουν"

Μου το έχει πει ένας φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ευαισθησία περιορίζεται στα πλαίσια των ηλεκτρονικών υπολογιστών και μόνο. Τι κι αν σε μερικά χρόνια δεν θα μπορούμε να αναπνεύσουμε;

Το ξέρετε ότι αν αυτή τη στιγμή σταματάγανε όλοι οι ρυπογόνοι παράγοντες να λειτουργούν και όλα όσα καταστρέφουν το όζον, τότε σε 50 χρόνια θα ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ η ανάπτυξη της τρύπας του όζοντος. Σε 50 χρόνια θα ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ, όχι θα ερχόταν στην φυσιολογική του κατάσταση. Αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν θα το δουν αρκετές γενιές.

Τι τι παράλογο έχει αυτό το thread μπλεοθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 12:11]

Στην ύπαρξη του thread αυτού ρε bill...

Όταν το διάβασα νόμισα ότι θα είναι κανα καινούριο παιχνίδι-φλασακι...

.....

σε λίγο τα δεντράκια θα τα βλέπεις μόνο σε παιχνιδάκια φλασάκια..μη σου πω ότι θα τα βγάλουν και από κει για να τα κάνουν περισσότερο real..απορώ...τσπ

ως γεωπονος και thelab-ιτης υπουργος γεωργιας θα επιληφθω του θεματος και θα φροντισω οι υπεθυνοι να τιμωρηθουν αναλογως

greek θα το εκτιμούσα αν το έκανες!!! ωστόσο αυτή η φίλη μου έχει το κύρος των λεγόμενών της αποκλείεται να λέει μπαρούφες..θα πάρω πάντως σήμερα τηλ. να το επιβεβαιώσω

Μου το έχει πει ένας φίλος.

χεχε είδες...πάλι καλά που υπάρχουν και οι φίλοι bill...γιατί τουλάχιστον εγώ θα χα μαύρα μεσάνυχτα

τέσπα δεν ξέρω πόσο σας ενδιαφέρει..εμένα μου στοίχισε πολύ όταν το έμαθα πριν μερικές μέρες...και λέει γίνεται ένα χρόνο..είναι που όταν έχω τα νεύρα μου ξεκινάω και τους περιπάτους στον υμηττό (πολύ συχνά κοινώς!!) και σας λέω αφότου το έμαθα το παρατηρώ καθημερινά και μάλιστα σε πεύκα που είναι στη σειρά....τέσπα

μακάρι να κάνω λάθος..μακάρι μακάρι μακάρι μακάρι χίλιες φορές μακάρι να λέω μπαρούφες

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει κ στα πευκα του σειχ-σου στη σαλονικα,(δεν ξερω εαν ειναι απο τους ρετισνοπαραγωγους η κατι αλλο) εδω κ κατι χρονια,κινητοποιησεις υπαρχουν αλλα ειναι περισσοτερο στα λογια μιας κ τα κονδυλεια που χρειαζονται για την σωστη αντιμετωπιση του προβληματος ειναι μεγαλα για ενα δημο (ναι κ τα δαση εντασωνται σε δημους!),αρα ειναι προτημοτερο να κανει μια πλατεια ωστε να το δουν οι πολιτες κ να εχει ελπιδες επανεκλογης παρα να ασχοληται με τα δενδρακια που κανεις δε θα το καταλαβει κιολας το εργο του (παρα μονον οι λιγοι που ηξεραν-ξερουν οτι υφιστατε το προβλημα).

Ας ελπισουμε οτι τα δενδρα θα βρουνε ενα τροπο αυτοαναρρωσης ή θα πεταχτει καποιο εντομο που θα βοηθαει,γιατι εαν περιμουν απο εμας ......................................:'(

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μάλιστα. Αν όλοι εσεις λοιπόν που ζείτε στις πόλεις προσέχατε αφου το θέλετε έτσι δεν θα γίνονταν αυτά. Αντι rantaplan να ποστάρεις σε ένα φορουμ την παρατήρησή σου ας έκανες κάτι πραγματικό και όχι virtual παρατήρηση και διαμαρτηρία. Και σύ φιλαράκο bill, ενώ το ήξερες δεν σε είδα να κάνεις κάτι. Αυτά τα threads καταλήγουν σε ένα μεγάλο κενό. Αν όλοι εσεις θέλατε πραγματικά να κάνετε κάτι θα το κάνατε. Όταν χωματερή κατέστρεφε το πράσινο στην πόλη μου εμεις την κλείσαμε. Δεν κλαιγόμασταν στα forums. Αν θες να κάνεις βόλτα στα δέντρα, να πηγαίνεις το καλοκαίρι και να τα φυλάς και να τα ποτίζεις, την άνοιξη και το χειμώνα να ραντίζεις. Εγώ μεγάλωσα μέσα στις ελιές και τα πεύκα που τόσο θαυμάζετε, και δεν θα τα χάσω ποτέ, γιατί τα προσέχω. ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΤΕ!

Αφήστε λοιπόν τα κατήγορώ σε μένα και τα άσκοπα posts και αν ενδιαφέρεστε κάντε κάτι. Και μην ακούσω την δικαιολογία, μέσα από δω θα το κάνουμε γνωστό, αυτό είναι απλά δικαιολογίες και φόβος να κάνετε κάτι μόνοι σας, για να μην το πω υπεκφυγές.

Δεν κατάλαβα γιατί περιμένετε το κράτος ή οι φορείς να κάνουν κάτι και εσεις κάθεστε με σταυρωμένα τα χέρια μπροστά σε υπολογιστές?

Δεν περιορίζεται η ειαισθησία στους υπολογιστές, αυτοί δεν χρειάζονται τίποτα. Η δικιά σας ευαισθησία περιορίζεται στα λόγια.

και δεν μου είπατε, πόσοι από σας πήγατε στην τελευταία αναδάσωση που έγινε? Γιατί εγώ την πόλη μου την αναδάσωσα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.