Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι τόσο αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις αλλά ότι αυτό που βλέπεις είναι το σωστό. Έπειτα, είναι και εντελώς υποκειμενική η εικόνα κατά τα άλλα. Κάτι που σε κάποιον φαίνεται εντυπωσιακό σε κάποιον άλλον μοιάζει πληκτικό. Στο πρώτο μου calibration και μένα μου φαινόταν η εικόνα λίγο περίεργη αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πόσο πιο φυσικά φαίνονταν όλα και πόσο τεχνητή ήταν η εικόνα που έβλεπα πριν. Βέβαια εγώ δεν έκανα πλέον το calibration με το πρόγραμμα του spyder αλλά με κάποια άλλα μακράν καλύτερα προγράμματα όπως το coloreyes pro. Το πρόγραμμα του spyder δίνει μια ελαφρώς πιο κόκκινη χροιά απ'ότι πρέπει. Σε γενικές γραμμές όμως αποδίδει πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε ρύθμιση out of the box ή "με το μάτι". Και για κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα στο calibration είναι μια χαρά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το calibration αυτό που κάνει είναι να επιλέγει τις ρυθμίσεις για την κάθε οθόνη ώστε αυτά που βλέπεις να έχουν το σωστό χρώμα;;;

Όσο περνάει ο χρόνος δεν χαλάει αυτό το calibration αφού φθείρεται η οθόνη;;; Άρα μετά από καιρό θέλει πάλι;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν το πας κρητη μετα θα χρειαζστει να ερθει αθηνα για τους αλλους μισους πραγμα που σημαινει μια παραπανω αποστολη ταχυδρομικη..

Προτεινω να κινητοποιηθουν οσοι δεν το χουν παρει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν το πας κρητη μετα θα χρειαζστει να ερθει αθηνα για τους αλλους μισους πραγμα που σημαινει μια παραπανω αποστολη ταχυδρομικη..

Προτεινω να κινητοποιηθουν οσοι δεν το χουν παρει

Κάποια στιγμή πρέπει να κατέβει Κρήτη. Αυτό λογικά θα σημαίνει ότι αυτός που θα το πάρει θα χρεωθεί τα μεταφορικά. Αν το πάρω και κατέβω Κρήτη, μπορεί να γλιτώσει τα μισά. Πάντως δεν είναι απαραίτητο να το δώσω σε κάποιον στην Κρήτη, μπορώ να το φέρω πίσω, εξυπηρέτηση θέλω να κάνω...

Εννοείται πάντως, ότι αν το θέλουν άτομα στην Αθήνα, δεν υπάρχει λόγος να το δώσω στην Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να το ξαναπαρω εγω ρε παιδια γιατι φλασαρα με αλλο bios τις καρτες μου και παπαλα το καλιμπραρισμα.

Επισης αν διαβαζει ο wacko_gr ή καποιος αλλος αν ξερει ετσι θα γινεται; αν κανεις φορματ ή οπως αυτο που εκανα εγω θα το χανουμε; δεν υπαρχει τροπος να το σωνουμε καπου;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να το ξαναπαρω εγω ρε παιδια γιατι φλασαρα με αλλο bios τις καρτες μου και παπαλα το καλιμπραρισμα.

Επισης αν διαβαζει ο wacko_gr ή καποιος αλλος αν ξερει ετσι θα γινεται; αν κανεις φορματ ή οπως αυτο που εκανα εγω θα το χανουμε; δεν υπαρχει τροπος να το σωνουμε καπου;

στην πρωτη ομαδικη που ειχα συμμετασχει(με αλλο μηχανημα τοτε), ειχα κρατησει το icc profile που ειχε δημιουργησει το software του ματζαφλαριου, 7-8 kb, και οποτε ηθελα το περνουσα..

φανταζομαι κατι αναλογο θα κανει κ αυτο..

αρα καντε ενα back up to profile και εισαστε κομπλε..

οσο αφορα για το αιτημα να το ξαναπαρεις,φανταζομαι οτι μολις ολοκληρωθει ο κυκλος απο ολους,θα μπορεσεις να το εχεις και παλι..

Link to comment
Share on other sites

και γιατι αφου καθεται και δεν το θελει κανενας αλλος να μην το παρει να κανει τη δουλεια του; 10' υποθεση ειναι.....

οσον αφορα την αποδοση του εργαλειου, εμενα με αφησε ικανοποιημενο! ειναι αντιστοιχη με του προηγουμενου που χαθηκε! και πλεον χωρις καλιμπραρισμα η οθονη μου, μου φαινεται τελειως αχρωμη!

δεν πιστευω δλδ καποιος να μετανιωσε τα 4€ που εδωσε.....

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί κάθεται; Τελειώσατε τον κύκλο σας στην Αθήνα; Μόλις τελειώσετε ας πάει Κρήτη η Πάτρα (ή όπου άλλου υπάρχει ζήτηση), εγώ δεν βιάζομαι τελευταίος θέλω να το πάρω αλλά δεν είναι λογικό να περάσει 2 φορές από τα χέρια ενός ατόμου όταν υπάρχουν άλλοι που δεν το έχουν πάρει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πάρεις, δεν είναι εκεί το θέμα αρκεί όσοι άλλοι το θέλουν να δηλώσουν ενδιαφέρον έτσι ώστε να μην κάθεται αλλά να γυρνάει. Ακόμα μπορεί κάποιος να κάνει μια λίστα με τα άτομα που το έχουν λάβει μέχρι τώρα; :)

Link to comment
Share on other sites

1. Takis Pa : Ηλιουπολη

2. Fanistelrooy : Γαλατσι

3. Mvp :Γαλατσι

4. The_Blade

5. Schumifer

Οι τρεις επομενοι μετα τον taki pa προτεινω να κανονιστουν απο τωρα για να μην εχουμε καθυστερησεις, και οι 3 επομενοι αωα πασα στιγμη να ειναι κανονισμενοι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.