Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Επισης οποιος καταφερει να καλιμπραρει πρωτος τηλεοραση ας δωσει αν δεν του κανει κοπο οδηγιες και για τους επομενους για να μην κολλανε και να τα σενιαρουμε γρηγορα και σωστα..

Και φυσικα εντυπωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα επικοινωνίας για το αρχείο που χρειάζεται για τηλεόραση, θα το κάνω upload στο hotfile και θα γράψω εδώ το λινκ να το κατεβάσει όποιος θέλει. Θα κάνω edit το ποστ μόλις ολοκληρωθεί το ανέβασμα του αρχείου.

EDIT: http://hotfile.com/dl/108654466/b7e435d/Spyder3Pro_3.0.4_Setup.exe.html

Εγκαταστήστε αυτό το πρόγραμμα και όχι την τελευταία έκδοση που έχει βγει στο internet. Ούτε αυτήν που έχει μέσα το cd. Για όποιον εξακολουθήσει να έχει πρόβλημα συστήνω windows xp. Ευχαρίστως να βοηθούσα από κοντά τον πρώτο να καλιμπράρει αλλά δυστυχώς θα φύγω εκτός Αθηνών μέχρι τη Δευτέρα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω γυρισει μαζευω κ φευγω. Το calibrator θα το παρει o takis-pa που εχει ενα monitor μονο και απο οτι μου ειπε θα το δωσει στον Daidalo που μενει κοντα. Μολις τελειωσουν τα παιδια απο ανατολικα, το παιρνω καλιμπραρω και παει στον Μπιλια που μενει Περιστερι για να δωθει στους πρισσοτερους.

Ειμαστε ενταξει? παιδια εχω limited access το σκ οποτε πρεπει να το κλεισουμε τωρα.

Τελος, οποιος το παιρνει, γραφει εδω οτι ειναι στην κατοχη του κ την κατασταση του.

Link to comment
Share on other sites

οταν την χρησιμοποιεις για windows θα κανεις το calibration με το cd του, απλα και γρηγορα σε καθοδηγει το προγραμμα..

Για τη λειτουργια της τηλεορασης λογικα θα πρεπει να κανεις τη διαδικασια με το dve και το hd709..

Οδηγιες ακριβεις εγω δεν ξερω αλλα τα λεει ολα ο οδηγος που εχει δωσει λινκ ο wacko στις πρωτες σελιδες του θεματος..

Η διαδικασια παιρνει απο μισαωρο και πανω για το dve που φτιαχνει το επιπεδο του μαυρου και απο μισαωρο και πανω επισης για το hd709 που φτιαχνει τα χρωματα..

Για τη λειτουργια τηλεορασης δεν ξερω αν αξιζει να παιδευτεις εσυ αφου εκει βλεπεις μονο ελληνικα καναλια τα οποια δεν ξερω τι διαφορα θα καταλαβεις.. οι διαφορες φανταζομαι οι καλες θα ειναι σε hd υλικο (windows, ταινιες)

Αλλα δεν χανεις κατι να το προσπαθησεις...

Σαν μονιτορ υπολογιστη παντως παιρνει νομιζω κανα πενταλεπτο δεκαλεπτο το πολυ..

τα settings το μόνιτορ τα κρατάει σε ένα custom preset? δηλαδή θα δίνει οδηγίες και εγώ θα πειράζω το μενού του μονιτορ για να το φτοιάξω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Φτιάχνει το spyder ένα icc profile με τις ρυθμίσεις και με το που μπαίνει στα windows το φορτώνει. Εσύ δεν κάνεις τίποτα απολύτως. Αφού όμως εσύ έχεις τηλεόραση μονιτορ ίσως ήταν καλύτερα να κάνεις hardware calibration από την τηλεόραση. Εκτός αν η τηλεόραση δεν έχει ρυθμίσεις χρώματος και greyscale οπότε no go.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το αρχείο που θα φτιάξει το spyder μετά στα windows μπορούμε να το πάρουμε και να το κάνουμε save σε άλλους σκληρούς ώστε όταν κάνουμε φορματ να μην χρειαστεί να κάνουμε όλη την διαδικασία και απλά να φορτώσουμε το αρχείο ... ?

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το καλιμπρατιρι απο τον fotme οπως συνενοηθηκαμε ( Αψογος ο Σπυρος :nothing:)και το χρησιμοποιησα στην οθονη απο το pc. Οντως πολυ ευκολος ο χειρισμος του και η ολη διαδικασια κραταει 10 λεπτα.

Εγκατασταση απο cd, σου λεει ακριβως τι να κανεις και ολα κομπλε.

Τωρα ομως τιθεται το εξης ζητημα.

Εγω εχω 2 μηχανακια και 4 λειτουργικα και πρεπει να το κανω σε καθε ενα απο αυτα (ετσι τουλαχιστον καταλαβα εγω) αρα αν κανεις format θα πρεπει να το ξαναεγκαταστησεις. Υπαρχει κατι αλλο που δεν ξερω;

Αν μπορει ο wacko σαν πιο εμπειρος ας πει.

Επισης να πω οτι στην συσκευασια του εχει

1ον το εν λογω μηχανακι

2ον cd εγκαταστασης με serial number που χρειαζεται

3ον μια βεντουζα για crt οθονες-τηλεορασεις

4ον Quick Start Guide

5ον Πανακι οθονης σφραγισμενο (και ετσι θα το δωσω)

Αυτα,αν καποιος θελει κατι εδω ειμαι.

edit: Η διαφορά αισθητη. Αξιζει τα λεφτα του

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

θελει να το κανεις σε καθε πισι που χρησιμοποιεις, εκτος και αν καλιμπραρεις την οθονη σαν τηλεοραση. Αν κανεις φορματ στον ιδιο υπολογιστη (ιδια καρτα γραφηκων δλδ) τοτε εγκαθιστας παλι το προγραμμα και το βαζεις να φορτωνει το αρχειο.

Εμενα δεν εχει πολλες ρυθμισεις η οθονη οποτε μαλλον θα καλιμπραρω με τον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα επικοινωνίας για το αρχείο που χρειάζεται για τηλεόραση, θα το κάνω upload στο hotfile και θα γράψω εδώ το λινκ να το κατεβάσει όποιος θέλει. Θα κάνω edit το ποστ μόλις ολοκληρωθεί το ανέβασμα του αρχείου.

EDIT: Hotfile.com: One click file hosting: Spyder3Pro_3.0.4_Setup.exe

Εγκαταστήστε αυτό το πρόγραμμα και όχι την τελευταία έκδοση που έχει βγει στο internet. Ούτε αυτήν που έχει μέσα το cd. Για όποιον εξακολουθήσει να έχει πρόβλημα συστήνω windows xp. Ευχαρίστως να βοηθούσα από κοντά τον πρώτο να καλιμπράρει αλλά δυστυχώς θα φύγω εκτός Αθηνών μέχρι τη Δευτέρα.

Ζηταει serial ομως..

Link to comment
Share on other sites

θελει να το κανεις σε καθε πισι που χρησιμοποιεις, εκτος και αν καλιμπραρεις την οθονη σαν τηλεοραση. Αν κανεις φορματ στον ιδιο υπολογιστη (ιδια καρτα γραφηκων δλδ) τοτε εγκαθιστας παλι το προγραμμα και το βαζεις να φορτωνει το αρχειο.

Εμενα δεν εχει πολλες ρυθμισεις η οθονη οποτε μαλλον θα καλιμπραρω με τον υπολογιστη.

αν αλλάξω κάρτα γραφικών χαλάει ο μπακλαβάς???

hardware calibration είναι δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Mpilias το serial δε χρειάζεται πουθενά. Το πρόγραμμα της colorvision δε θα το ανοίξουμε καν. Εμείς θέλουμε μόνο τον οδηγό που εγκαθίσταται με την έκδοση αυτή για να δουλέψει το HCFR. Το αρχείο spyder3.dll δηλαδή. Μιλάμε για ρύθμιση τηλεόρασης πάντα. Αν πρόκειται να καλιμπράρουμε οθόνη, χρησιμοποιούμε κανονικά την τελευταία έκδοση του προγράμματος. Hardware calibration είναι σαφώς δυσκολότερο αλλά σαφώς καλύτερο. Της οθόνης είναι πανεύκολο. Δεν κάνεις απολύτως τίποτα πέραν του να τρέξεις την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

αν αλλάξω κάρτα γραφικών χαλάει ο μπακλαβάς???

hardware calibration είναι δύσκολο?

ναι...ετσι μου ειχαν πει τα παιδια της προηγουμενης ομαδικης. Γιατι στην ουσια τωρα καλιμπραρουμε την καρτα γραφηκων κατα καποιο τροπο. Ενω αν γινει hardware calibration της τηλεορασης, ρυθμιζεις στην ουσια τα χρωματα της τηλεορασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω πάντως επειδή οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους όσοι παραλαμβάνουν να αναφέρουν και τα κομμάτια της συσκευασίας. Τουλάχιστον θα μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι δε θα χαθεί κάτι.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.