Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ για την διευκρίνηση Fan.:thank_you2:

Εαν κάποιο από τα παιδιά που μένουν Αθήνα και έχουν την συσκευή του thread είναι διατεθειμένοι να μοιραστούν την χρήση της, μπορώ να τους πληρώσω το μισό ποσό που διέθεσαν (συν μπυρίτσα!) και αναλαμβάνω να τους μεταφέρω προς και από το σπίτι μου.

FANISTELROOY βλέπω είσαι γείτονας.Αν δεν έχει περάσει ακόμα η σειρά σου, ειδοποίησέ με. :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Που βρισκόμαστε? Ποιος το έχει? Θα το χρειαστώ για να καλιμπράρω :)

Πάντως, καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις ότι οι ρυθμίσεις με το αυτόματο πρόγραμμα της Datacolor είναι οι σωστές, ειδικά αυτές που αφορούν το gamma. Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει λίγο παλιότερα, και οι ρυθμίσεις που έβαλε στο gamma ήταν εντελώς κουκουρούκου, φυσικά τις έβγαλα αμέσως. Εγώ έχω δύο Spyder 3 Pro, έναν δικό μου και έναν ενός γνωστού. Εννοείται να μην περιμένετε μεγάλη ακρίβεια στις ρυθμίσεις, από τόσο φθηνούς αισθητήρες. Οι Spyder 3 Pro έρχονται δυστυχώς ακαλιμπράριστοι από το εργοστάσιο, με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν μεγάλες αποκλίσεις από κομμάτι σε κομμάτι, ειδικά στη χαμηλή κλίμακα του RGB.

DoubleSpyder3.jpg

Εφόσον υποθέτω ότι θα θελήσεις να ρυθμίσεις για SRGB και όχι για Adobe RGB, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το HCFR, για να κάνεις την επαλήθευση, το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς πανεύκολα (είναι δωρεάν). Το HCFR διαθέτει SRGB mode αλλά όχι δυστυχώς Adobe RGB mode. O Spyder 3 Pro συνεργάζεται άψογα με το HCFR. Θέλει απλά τη μεταφορά τριών αρχείων για να «δει» τον Spyder.

Αν κάποιος από εσάς θελήσει να κάνει την επαλήθευση, να κάτσω να φτιάξω έναν μίνι οδηγό για το πώς να καλιμπράρετε με το HCFR... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγώ την έχω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τελειώσει λόγω έλλειψης χρόνου. Αν επείγεσαι να στην δώσω και το ξαναπαίρνω αργότερα :)

κανε τη δουλειά σου και απλώς παίρνω σειρά εγώ (αν δεν έχει προλάβει άλλος). θες πάνω από 15 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά με συγχωρείτε για την αργοπορία, αλλά πνίγομαι πολύ άσχημα. Επειδή τις επόμενες μέρες δεν προβλέπεται να βρω χρόνο να παίξω λίγο (ήθελα να κανω συγκρίσεις με τα prifles που έχω από το i1 της προηγούμενης ομαδικής), ας μην καθυστερώ άλλο τους υπόλοιπους. Το πολύ πολύ το ξαναπαίρνω αργότερα, αφού εξυπηρετηθούν όσοι το χρειάζονται τώρα.

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] & [MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] ποιος από τους 2 θα το πάρει? Σειρά έχει ο The_Blade, αλλά αν βιάζεται ο FANISTELROOY και τα βρείτε μεταξύ σας, εγώ δεν έχω πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βιαζομαι. Το θελω να το παρω πριν τις εκλογες που θα φυγω για Ναξο (ισως και μονιμα). Εχω καλιμπραρει, αλλα για να εχω ενα ακομα καλο καλιμπραρισμα.

Μενω Γαλατσι, εσεις σε ποιες περιοχες ειστε; για να δουμε πως βολευει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.