Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

Ωραια τοτε παιδια μαζευτειτε και συνεννοηθειτε οριστικα ομως ολοι οι κρητικοι του power buy, ωστε να μην παει στην κρητη και το χρησιμοποιησει ενας μονο αλλα να εξυπηρετηθει και να τελειωνει ολη η κρητη πριν γυρισει..

Αν βεβαια ειναι ο μονος ο jerry τοτε οκ..

Αλλα μην θυμηθει παλι οταν γυρισει πισω καποιος και πει: παιδες το στελνετε μια κρητη παλι?

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παίδες που δεν απαντάω νωρίτερα αλλά δεν έχω πολύ χρόνο στο PC με τα μαθήματα :hm:

[MENTION=10028]Mpilias[/MENTION] στείλτο με ταχυμεταφορά, δεν είναι θέμα τώρα τα 2€. Από Κρήτη είμαι μόνος οπότε μόλις το πάρω με ειδοποιείτε ποιος είναι επόμενος να το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό, ναι :) (Εφόσον ο Diman θα ανέβει Αθήνα νωρίτερα και δε μπορεί να το ανεβάσει.)

Λοιπον αρχικα η λιστα.. Νομιζω πως η νεα λιστα εχει ως εξης, διορθωστε με αν εχω κανει καποιο λαθος που νομιζω πως αυτη ειναι αλλα για σιγουρα..

Redbighunter V (Αθηνα-Πειραιας)

sofix V (Πατρα και δεν ξερω αν ερχεται καθολου κορινθο)

Daidalos V (Δαφνη)

FANISTELROOY V (Γαλατσι)

SirDiman V (Ανω Γλυφαδα-Ηρακλειο)

Jerry007 V (Χανια)

qbiefox V (Αθηνα)

tragikos V (Αθηνα)

Mpilias V (Περιστερι)

aggelopas V (vinegardens, αγνωστο)

fotme V (Μαρουσι)

panosk82 V (Νεα Ιωνια)

schumifer V (Κεντρο)

tstverikoko V (Καπου επαρχια, αγνωστο)

Mvp V (Γαλατσι)

Armageddon V (Περαμα)

Takis-Pa V (Ηλιουπολη)

Τωρα να συμφωνησουμε πρωτα πως θα γινει με τα λεφτα πως θα βαλει και που ο καθενας το μεριδιο του?

Τελος fotme ερχομαι εγω μαζι σου mate, αν κανεις αποπειρα να ρυθμισεις αμεσως την τηλεοραση σου για να βλεπω να παρω μια ιδεα, και οσο μπορω εννοειται θα βοηθησω και γω..

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ακουστω γυφτογυφτουλας, αλλα επειδη πριν 6 μερες χτυπησα μια LG LW980S

και θελω να την καλιμπραρω αν καποιο απο τα παιδια που μενουν στα περιχωρα των ν. προαστιων εχουν καποια στιγμη στην κατοχη τους το calibrator, θα ηθελα να επικοινωνησουν μαζι μου και να κανονισουμε να παω να τους παρω και να τους φερω μεχρι το σπιτι μου, το οποιο θα περιλαμβανει σαφως καφεδακι της αρεσκειας τους και να τους γυρισω παλι πισω.

Αν παλι δεν ειναι αυτο εφικτο ενημερωστε για τυχον επομενη ομαδικη...

thx in advance... :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια εγω ειμαι αμπελοκηπους, αν το παρει καποιος θα ηθελα να δω τη διαδικασια στη δικια του οθονη και μετα να το παρω και εγω. Ή οποιος εχει λιγο χρονο και διαθεση και το εχει ξανακανει ερχεται να το κανουμε και τον κερναω σεηκ πρωτεινης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειμαι αμπελοκηπους, αν το παρει καποιος θα ηθελα να δω τη διαδικασια στη δικια του οθονη και μετα να το παρω και εγω. Ή οποιος εχει λιγο χρονο και διαθεση και το εχει ξανακανει ερχεται να το κανουμε και τον κερναω σεηκ πρωτεινης.

Σοκολατα;;

Η διαδικασια ειδικα για οθονη υπολογιστη ειναι αστεια! Πρεπει να μην καταλαβαινεις ποια ειναι η οθονη ή να μην ξερεις να διαβαζεις οδηγιες στην οθονη του υπολογιστη για να μην τα καταφερεις. Και σε κανενα 10' εχεις τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, επειδη διαβασα οτι αλλος χρησιμοποιει αλλα 3 προγραμματα διαφορετικα απο του μηχανηματος, αλλος του το εκανε καποιος φιλος κλπ. γι'αυτο ειπα.

Εχω και μια tv για καλιμπρα, εχει διαφορα σε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Συγχωρήστε με αν η ερώτηση που θα κάνω είναι αφελής, αλλά είμαι άπειρος με την διαδικασία του calibration μέσω ανάλογων συσκευών και προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί, έτσι ώστε να μπορέσω να την εφαρμόσω και ο ίδιος.

Οι αλλαγές που κάνει η παραπάνω συσκευή, κατα τη διάρκεια του καλιμπραρίσματος, με ποιο τρόπο γίνονται;

α)Γίνονται στις ρυθμίσεις της ίδιας της οθόνης;Δηλαδή η οθόνη μετά είναι καλιμπραρισμένη για χρήση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή;

β)Γίνονται μέσω ρυθμίσεων του προγράμματος οδήγησης της κάρτας γραφικών;Αν το καλιμπράρισμα δηλαδή γίνει με κάρτα της AMD και στην πορεία γίνει upgrade με κάρτα της Nvidia (χωρίς καμία άλλη αλλαγή στο hardware του συστήματος), η οθόνη θέλει πάλι καλιμπράρισμα;

Ή

γ)Γίνονται μέσω ρυθμίσεων του εκάστοτε OS;Δηλαδή, ακόμα και αν αλλαχτεί όλο το hardware του Η/Υ εκτός του σκληρού δίσκου (ο οποίος έχει εγκατεστημένο το λειτουργικό μέσα στο οποίο έγινε το καλιμπράρισμα), η οθόνη παραμένει καλιμπραρισμένη;

Προσπάθησα να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται.Ελπίζω να βγάζει νόημα. :o

Link to comment
Share on other sites

Kατι αναμεσα στο β και στο γ.

Απλα οι ρυθμισεις που φορτωνουν απο το εκαστοτε OS αφορουν τη συγκεκριμενη καρτα γραφικων. Δημιουργει ενα προφιλ χρωματων ετσι ωστε να αποδιδει καλυτερα χρωματα η οθονη μεσω της καρτας σου. Αν κανεις δλδ φορματ και κρατισεις το προφιλ τοτε εισαι κομπλε. Αν αλλαξεις καρτα θες παλι καλιμπραρισμα.

Το α γινεται εφοσον η οθονη/τηλεοραση σου εχει τις απαραιτητες ρυθμισεις και χρειαζεσαι και το dvd που λενε τα παιδια πιο πανω. Ας σου πει πιο σιγουρα καποιος που εχει καλιμπραρει τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.