Jump to content



Μικρή αναβαθμισούλα σε παλιό επεξεργαστή, να την κάνω?


Neuron

Recommended Posts

Έχω εναν intel P4 2.6GHz HT και απ οτι εχω καταλαβει είναι η αιτία που μερικές φορές κολλάω σε flash games δλδ μαλλον περιορίζει την καρτα γραφ.

τα υπολοιπα ειναι

vga XFX 7800GS AGP

mobo GA-8IG1000-G

ram 1GB

στο socket 478 αυτης της μητρικης ο γρηγορότερος ειναι 3.4GHz αξίζει να βρω εναν τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αξίζει το συγκεκριμένο socket είναι αρκετά παλιάς γενιάς και δεν αξίζει να αγοράσεις κάτι καινούριο γιατί θα σου βγει και ποιο ακριβά από κάτι καινούριο καινούριας γενιάς .

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς ακόμα ΧΡ μια χαρά είναι το 1GB. Το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις και εφόσον είναι ο επεξεργαστής το πρόβλημα (cpu utilization πόσο κατά το gaming?) είναι overclocking μπας και το πας π.χ. στα 3GHz,εφόσον και το hardware σου - ψύξη, τροφοδοτικό, μητρική, επεξεργαστής - στο επιτρέπουν. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις διαφορετικούς browsers ώστε να δεις αν σε κάποιον από αυτούς το flash παίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον βρείς 10Ε.. Τότε ναι. (Δίνοντας και τον δικό σου).

Η motherboard είναι πολύ καλή και σου δίνει δυνατότητα υπερχρονισμού, δοκίμασε να ανεβάσεις τον 2,6 στα 3,0-3,2GHz

Αν βρείς και σε καλή τιμή 10-15Ε 1GB Ram ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

και γω προτεινω να τον κλοκαρεις μεχρι τα 3,4 αντι να παρεις καινουριο

δεν αξιζει φιλε κλοκαρε τον οσο παιρνει με τισ θερμοκρασιες να ειναι σε λογικα επιπεδα και να ειναι σταθερος δλδ να μην τρως μπλε οθονες και λοιπα

:T:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να τσεκάρεις και την σταθερότητα του προγράμματος σε κάθε αύξηση των Hz. Δεν ξέρω από Intel οπότε σου προτείνω να ψάξεις λίγο για overclocking pentium 4.

Υ.Γ. Τσέκαρες το cpu utilization που σου ανέφερα ποιο πάνω κατά το flash gaming? Υποθέτω το HT είναι ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

το cpu usage του task manager πηγε μεχρι 75% οσο έπαιζα αυτά που κολλούσαν

βασικα παιζει να φταιει και το ιδιο το παιχνίδι για τσεκαρετε λιγο αυτό

Crush the Castle 2 - παιχνίδια - paixnidia - games.gr

στην τριτη πίστα που βρέχει παει σαν χελωνα, η cpu δείχνει 60% στην αρχή και όταν πέφτει το κάστρο 75%

αλλα και εκτός απο αυτο το pc εχει μια αργοπορία

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε virtual PC (1 core) ώστε να μην χρησιμοποιήσει την πλήρη υπολογιστική ισχύ του PC μου (θεωρητικά έστω). Στο πίστα με την βροχή στο virtual PC έφτασε το 100% το utilization χωρίς όμως να σπάει η εικόνα. Μπορεί κάπου αλλού να είναι το πρόβλημα. Μπορεί και να σε φρενάρει και η κάρτα (η σειρά 7 δεν επιταχύνει το flash αν δεν κάνω λάθος). Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς λίγο με τους browsers, να δεις αν σε κάποιον δουλεύει καλύτερα το flash ή έστω αν χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς Firefox δοκίμασε το παρακάτω plug in για να ζουμάρεις σε flash

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/flash-game-maximizer/

Ίσως να κάνει δουλειά χωρίς να ρίχνει πολύ τις επιδόσεις του game σε αντίθεση με το ζουμάρισμα του browser.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι BIOS,και να πειράξεις το Frequency Οπως είπαν τα παιδιά.

Μην μπλέξεις με τα προγράμματα που έχει ήδη μέσα ,κάνε το μόνος σου .

Ανέβασε το όσο πάει , και τρέχε απο πίσω ελέγχους για να δείς οτι όλα πάνε ρολόι.Μην δώσεις τσάμπα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την μητρική. Άλλες κολλάνε και θέλουν clear cmos, άλλες πάλι ξεκινάνε με default τιμές σε επεξεργαστή/μνήμες ώστε να μπεις στο BIOS και να κάνεις τις απαιτούμενες αλλαγές διατηρώντας επίσης τις υπόλοιπες επιλογές που έχεις κάνει στο BIOS.

Πάντως αν δεν κάνεις απότομες αυξήσεις, αλλά προχωράς βήμα βήμα, πιθανόν θα δεις προβλήματα στα Windows πριν κολλήσει το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που προτείνετε σε άνθρωπο που το πιο απαιτητικό που έχει τρέξει είναι flash games, να ασχοληθεί με overclocking - λες και είναι καραμέλα και αυτονόητο.

Όταν δε θα ανοίγει το pc 'η θα κάνει "ανεξήγητα restart" ή θα φάει corruption και θα θέλει format (σίγουρα έχει backup τα πάντα και ξεχωριστό partition- βέβαια) η γραφομηχανή, τα ξαναλέμε...

Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια βόλτα από Στουρνάρη στα μεταχειρισμένα να βρεις κανα cpu 'η κάρτα κοψοχρονιά να κάνεις τη δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που προτείνετε σε άνθρωπο που το πιο απαιτητικό που έχει τρέξει είναι flash games, να ασχοληθεί με overclocking - λες και είναι καραμέλα και αυτονόητο.

Όταν δε θα ανοίγει το pc 'η θα κάνει "ανεξήγητα restart" ή θα φάει corruption και θα θέλει format (σίγουρα έχει backup τα πάντα και ξεχωριστό partition- βέβαια) η γραφομηχανή, τα ξαναλέμε...

Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια βόλτα από Στουρνάρη στα μεταχειρισμένα να βρεις κανα cpu 'η κάρτα κοψοχρονιά να κάνεις τη δουλειά σου...

Μου αρέσει που εσύ του προτείνεις αμφιβόλου λειτουργικότητας μεταχειρισμένο προϊόν ενώ είσαι απολύτως βεβαίως ότι ο άνθρωπος με τις εγχειρίσεις μέσα στο κουτί δεν θα κάνει κάποιο λάθος καίγοντας καμιά μητρική ή δίσκο.

Να στο πω αλλιώς; Μπορούσες να ποστάρεις ένα "Μην ασχολείσαι με overclocking διότι μπορεί να κάνεις καμιά ζημιά" χωρίς να σχολιάζεις απαξιωτικά τους άλλους. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, είμαι σίγουρος ότι δεν θα του πουλήσουν σε... τιμή ευκαιρίας κάποιον χλιαρό Prescott ή κάποια ταχύτατη 2400Pro AGP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.