Jump to content



Παρενόχληση στα σχολεία


vic

Recommended Posts

Με αφορμή το video από τα Αστεία Videos ξεκινάω αυτό το θέμα.

[ame=http://www.facebook.com/video/video.php?v=157762297615657&comments]Bullying[/ame]

Και τα σχόλια από κάτω.

The larger kid on the right, is my son's friend Casey - thankfully they don't go to the same school. Poor Casey has been bullied his whole high school life, and this is what happens when he snaps!! But guess who was suspended in this scenario - Casey!!

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν.

Απόψεις, αιτίες, λύσεις.

Κόσμια πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα, όμως αν δεν έχει ήδη θεμελιωθεί σωστά από την οικογένεια η αξία της λέξης 'σεβασμός', η πειθαρχία και η ομαλή συμβίωση στο σχολικό περιβάλλον είναι δύσκολη και τέτοια φαινόμενα είναι ιδιαίτερα συχνά.

Link to comment
Share on other sites

The larger kid on the right, is my son's friend Casey - thankfully they don't go to the same school. Poor Casey has been bullied his whole high school life, and this is what happens when he snaps!! But guess who was suspended in this scenario - Casey!!

Οι επιφανειακές λύσεις ποτέ δεν έλυσαν ουσιαστικά το εκάστοτε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ειναι ζουγκλα. Αυτη η περιπτωση μου θυμιζει εμενα πριν 10 χρονια. Οντας 140 κιλα, σε νεο σχολειο, Α' Λυκειου, λογικο ηταν να με αρχισουν σιγα-σιγα να με πειραζουν. Τους ελεγα σταματηστε ομορφα και ωραια, μεχρι που καποιος εκανε κατι πολυ χοντρο, αναγκαστικα κ εγω και επραξα ασχημα. Αποτελεσμα, 3 ραματα αυτος κοντα στην μυτη και 3 μερες αποβολη, και φυσικα 1 μερα και εγω... :(

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αντίρρησή μου σε αυτήν την κίνηση (που τον σήκωσε και τον έσκασε κάτω δηλαδή), είναι ότι θα μπορούσε να τον αφήσει παράλυτο ή και να τον σκοτώσει, και να το έχει βάρος στην υπόλοιπη ζωή του.

Είδε κοριτσάκια η μισοριξιά και πήγε να το παίξει νταής. Μόνος του το προκάλεσε...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ίδιο χαζές είναι και αυτές. Φέρουν και αυτές μερίδιο ευθύνης. Τι εννοώ με αυτό... Όταν δεν αναφέρουν αυτή τη συμπεριφορά στον διευθυντή-καθηγητή-αρμόδιο, αλλά αντίθετα χασκογελάνε με αυτή, τότε μάλλον και εκεί υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αντίρρησή μου σε αυτήν την κίνηση (που τον σήκωσε και τον έσκασε κάτω δηλαδή), είναι ότι θα μπορούσε να τον αφήσει παράλυτο ή και να τον σκοτώσει, και να το έχει βάρος στην υπόλοιπη ζωή του.

Είδε κοριτσάκια η μισοριξιά και πήγε να το παίξει νταής. Μόνος του το προκάλεσε...

To ανθρωπινο σωμα αντεχει πολυ. Μην τρελένεστε για ενα χτυπημα τετοιου μεγέθους. Απλα πληγωθηκε ο εγωισμος του νταη και λιγο το ποδι του για κανα δυο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

να δω τι θα έλεγες αν σε διαφορετική γωνία πτώσης έβρισκε πρώτα με το κεφάλι και του σπαγε κάνας αυχένας και έμενε παράλυτος........

OMG δεν ειμαστε ΤΟΣΟ ευθραυστοι ξεκολλατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Brutality!

He had it comming βεβαια.

Ισως να ειναι και ο μονος τροπος για να βαλει μυαλο , αλλα φαινεται τοσο μακακισμενο που ειμαι σιγουρος οτι θα εχει αρχισει ηδη να σκεφτεται σεναρια εκδικισης.

Ps καλα ελεγε ο θειος μου , οτι μονο οι χοντροι ειναι καλοι ανθρωτοι Τ_Τ

@narta , φιλε πιστεψε με ...ειναι ευκολο , απλα δεν τυχαινει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αλλοι πισω απο τετοιες συμπεριφορες...βλεπε και καλα "φιλοι" η "παρεα" που ομως ειναι πιο πονηροι και καθονται και βιντεοσκοπουν τον φιλο τους που οι ιδιοι παροτρυνουν μιας και ευκολα συναντας ατομα ειδικα σε μικρη ηλικια που εχουν αδυναμο χαρακτηρα και χειραγωγουνται ευκολα!

P.S: Επρεπε να τα πει ενα χερακι και στον παληκαρα που βιντεοσκοπουσε και καμαρωνει τωρα για την υπερπαραφωγη του!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι ειναι δυνατον να παει στραβα κατι ειναι. Μπορει να πεσεις με μηδενικη ταχυτητα απο μηχανη/ακι ναι να μεινεις στον τοπο που λεμε. Αλλα αυτα ειναι freak accidents σε σχέσει με ολα οσα γινονται. Μπορει να περπατουσε στον δρομο, να σκονταφτε, να εσκαγε head first και να παθαινε κατι σοβαρο απο το τιποτα. Το θεμα ειναι οτι το ανθρωπινο σωμα, αντεχει πολυ. Σε εξαιρετικα χτυπηματα απλα την γλυτωνεις με εκδορες και αντε κανα σπασμενο κοκκαλο. Αλλ δεν ειμαστε φτιαγμενοι και απο γυαλι ρε παιδια, αυτο λεω...

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία πλευρά μπορούμε να προβληματιστούμε ως τον αποτελεσματικότερο τρόπο για να υποβάλλουμε σε ένα "ζωηρό" παιδί τη νοοτροπία του "να περιμένεις τις (οποιεσδήποτε) συνέπειες για το (κακό) που κάνεις"

Από την άλλη,

Να διδάξουμε ευφυέστερους, λιγότερο ριψοκίνδυνους, κατά συνέπεια πιο αποτελεσματικούς, τρόπους ώστε ο αμυνόμενος να "τον βάλει στη θέση του" χωρίς βία και να κερδίσει εντυπώσεις από τα τριγύρω γκομενάκια :)

Link to comment
Share on other sites

@narta: μακάρι να έχεις δίκιο. Δεν έχω μπλέξει σε άσχημο καυγά ποτέ, οπότε δεν έχω πείρα στο θέμα.

Αλλά αφότου έχω δει το βίντεο του Μπόμπαν Γιάνκοβιτς να χτυπάει με ελάχιστη δύναμη το κεφάλι στη μπασκέτα και να μένει παράλυτος, αγχώνομαι όταν βλέπω τέτοια χτυπήματα που μπορεί να επηρρεάσουν τον αυχένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι ειναι δυνατον να παει στραβα κατι ειναι. Μπορει να πεσεις με μηδενικη ταχυτητα απο μηχανη/ακι ναι να μεινεις στον τοπο που λεμε. Αλλα αυτα ειναι freak accidents σε σχέσει με ολα οσα γινονται. Μπορει να περπατουσε στον δρομο, να σκονταφτε, να εσκαγε head first και να παθαινε κατι σοβαρο απο το τιποτα. Το θεμα ειναι οτι το ανθρωπινο σωμα, αντεχει πολυ. Σε εξαιρετικα χτυπηματα απλα την γλυτωνεις με εκδορες και αντε κανα σπασμενο κοκκαλο. Αλλ δεν ειμαστε φτιαγμενοι και απο γυαλι ρε παιδια, αυτο λεω...

Αν δουμε ποτέ μπάλα μαζί, θα βρίζουμε και 2 το θέατρο είμαι σίγουρος, κατά ταλλα συμφωνώ!

Στο θέμα μας τώρα, δε νομίζω να μην έχει τύχει σε κανέναν ή έστω να έχει συμβεί σε κοντινό του άτομο ειδικά σε μικρή ηλικία...

Είναι και αυτό μια διαδικασία και συναντάται από τα αρχαία χρόνια οπότε είμαι δύσπιστος ως προς το αν θα εξαφανιστεί

τελείως ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Αη λαβεντ δις βιντεο.

Διαφωνω με τις αποβολες/καρφωματα στον διευθυντη/πειθαρχιες/τροπους κλπ.

Το ευτραφες παλληκαρι στα δεξια εμαθε για παντα να αντιμετωπιζει μονο του επιτυχως τα προβληματα στην ζωη του.

Link to comment
Share on other sites

Το ευτραφες παλληκαρι στα δεξια εμαθε για παντα να αντιμετωπιζει μονο του επιτυχως τα προβληματα στην ζωη του.

Βέβαια βέβαια, θα τους πλακώνει όλους στο ξύλο μέχρι την ημέρα που θα τύχει κάποιος να του βγάλει όπλο και να τον στείλει 3 μέτρα κάτω από την γη.

Link to comment
Share on other sites

@narta: μακάρι να έχεις δίκιο. Δεν έχω μπλέξει σε άσχημο καυγά ποτέ, οπότε δεν έχω πείρα στο θέμα.

Αλλά αφότου έχω δει το βίντεο του Μπόμπαν Γιάνκοβιτς να χτυπάει με ελάχιστη δύναμη το κεφάλι στη μπασκέτα και να μένει παράλυτος, αγχώνομαι όταν βλέπω τέτοια χτυπήματα που μπορεί να επηρρεάσουν τον αυχένα.

Ο Γιανκοβιτς χτυπησε με μεγαλη επιταχυνση και ΜΟΝΟ με το κεφαλι. Αυτο ηταν που εκανε την ζημια, οτι δεν απορόφησε μερος της κρουσης το υπολοιπο σωμα.

Βέβαια βέβαια, θα τους πλακώνει όλους στο ξύλο μέχρι την ημέρα που θα τύχει κάποιος να του βγάλει όπλο και να τον στείλει 3 μέτρα κάτω από την γη.

Αν πρόσεξες ο Casey αφού έκανε το αεροπλανικο στο σκατοπαίδι, απομακρύνθηκε απο την διένεξη χωρίς να προκαλέσει τους υπόλοιπους gangster wannabe-δες. Πόλυ ώριμη στάση για ανήλικο που βρίσκεται σε θέση υπεροχής την συγκεκριμένη στιγμή.

Αυτός που μπορεί να κοιτάει τα ραδίκια ανάποδα στο εγγύς μέλλον με τέτοια συμπεριφορά είναι ο κοντός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.